VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De heer Jules DEVIGNE Meetingen. Met de Poepers. Feest bij de Koorzangerskring Liberale Propaganda voor de Wetgevende Verkiezingen van 1906. Groote OPENBARE VOORDRACHT gegeven worden, in hel lokaal DE RHETORIKA, bij J. de Vallejo-Cavereel. De Toestand. Zaterdag 6 Mei 1£)O£». .W' IS 79' jaar. Drikker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. en groote sommen in ie zamelen, om dien reuzenstrijd te voeren. De klerikalen zitten in hel zweet. Indien gij u daarvan wilt overtuigen hoeft gij maaraandachtig hunne dagbladen te lezen, de vrees voor de nederlaag in 1906 wordt daar zeer klaar uilgedrukl. Inderdaad de klerikale gazetschrijvers. steken bel niet weg dal hel zou kunnen stuiven in 1906. Voornoemde gazetschrijvers doen eenen warmen oproep tol dezen die in politieke zaken gewoonlijk tusscben twee waters zwemmenzij wakkeren hen aan wat min onverschillig te zijn en niet meer te zeg gen: «Wel! Tzal op mijne stem niet aan komen, eene slem min of meer, T is dat niet dal het gouvernement zal omverwer pen. Ah, ja! zoo dal hel er zou beginnen op aankomen? En begint gij dal nu nog maar gewaar te wordenHeeft de laatste kamer- kiezing u dan niets geleerd’Vroeger boftet en stoefiet gij altijd maar over de macht der klerikalen. Vroeger zegdel gij dat de liberale partij dood was, dal hebt gij hon derd keeren geschreven en duizend malen houden staan. Nu wordt gij wat ootmoe diger en begint gij halve bekentenissen te doen, omdat gij gewaar wordt hoe flauw het met den klerikalen boel tegenwoordig gesteld is. DE VEREENIGDE VRIENDEN» In lange bewoordingen over dezen ge noeglijken avondstond, zullen wij hier niet uitweiden; dat het ons in het voorbijgaan genoeg zij te melden dal een groot getal eerleden aan den oproep hadden beant woord. De zaal was vol, en met gretigheid bestaligen wij dat allen ten hoogslen over de uitvoering voldaan zijn geweest en dat menigen den wensch uitdrukten nog meer malen zoo een feest te zien tot stand bren gen, in hel bijzonder door de grondstoffen der Maatschappij. Aan het hoofd der Gilde staal een vrije burger, een volksvriend, een man die met hart en ziel verslaafd is aan de kring en noch moeite, noch opofferingen spaart om den vooruitgang en den bloei der maat schappij te betrachten. Het met kunde gestelde programma liep uitmuntend van stapel. De twee koren De Eik en La Patrouille hielden de goede faam staande van den kring. Muzikale juistheid, schakeeringen, levendigheid, ge voel, duidelijkheid der voordracht, alles werd goed in acht genomen. De talrijke en luidruchtige toejuichingen waarmede de aanhoorders iedere uitvoering begroet ten,bewezen ten overvloede dal de zangers volkomen op de hoogte hunner laak waren en eenieder genoegen aandeden. Wij stel den zulks met voldoening vast. Het overige van liet programma was waardiglijk opgeluisterd door de welwil lende medehulp der heeren Jorissen, hobo ïst en Guillemon, fluitist, 1" prijzen van hel Koninklijk Conservatorium van Gent, alsook van onze verkleefde leden, de heeren Joseph Delanoeye, lied. Morez, en C. Brunein. De keus der stukken welk door de de heeren Jorissen en Guillemon zijn uit gevoerd geweest betuigde de kunstwaarde van deze goede muziekminnaars. Zij heb ben ruimschoots hel hunne bijgebracht lot hel opluisieren van het feest. Opperbest voerden zij hunne moeilijke stukken uiten verwierven eenen ongemeenen bijval. Hunne verschillige uitvoeringen werden warm loegejuicht en droegen de alge- meene goedkeuring weg. Maar hetgeen alle aandacht bovenal ge vestigd hield, was de schoone duo van La Valse en Guillaume Tell voor hobo en fluit. De heeren Jorissen en Guillemon hebben hel publiek waarlijk in verrukking gebracht, door hun zuiver en nooit vol prezen spel. Vergeten wij niet te melden dat al de nummers van hel afwisselend programma begeleid werden op de piano, door den heer Restuurder Vanderlinden, die de on dankbare taak van begeleider dienstwillig op zich had genomen en op eene zoo be- wonderenswaardige als ervarene wijze zijne moeilijke laak heeft volbracht. Hij ontvange er onzen hartelijken dank over. de valsche beloften waarmede gij ze sedert den; men verzekert dat zij bezig zijn met jaren om den tuin leidt. In 1906 zullen zij u met gausch uwen klerikalen aanhang, naar den weerlicht zenden. Maar liet is te ver gekomenaller oogen zijn opengegaan voor T armzalig, klein geestig en noodlottig bestuur der kleri kalen, die den stroom niet langer meer i zullen kunnen opvaren. i Onze liberale vrienden van Brussel zul- len insgelijks dapper doorwerken zij ver zekeren dat zij, voor hun aandeel, eenen nieuwen zetel op de klerikalen zullen win nen. Van 5 mandaten in 1900, 6 in 1902, zullen zij nu tol 7 komen en dit zal een schitterende uitslag wezen doch, wie weel of niet ook eene der andere anti klerikale partijen er toe zal geraken aan den gemeenen vijand eenen zetel te ont rukken. Ten andere, wat de Evenredige Verte genwoordiging gekunnen heeft te Charle roi, in 1904, waarom zou zij dat ook niet kunnen te Brussel, het grootste arrondis sement van België? want, wij hebben het de verledene week reeds gezegd, veel katholieken zelf wenschen den val van het katholiek Ministerie en elk voelt dat hel einde van klerikalen dwang en volksfopperij nakend is. Du Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, vcorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en ohderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUVEIX, ZONDAG T MEI aanslaande, om 3 ure namiddag, zal eene Advokaat, Volksvertegenwoordiger en Schepene der stad Gent, zal er hel woord voeren. Vrijzinnigen van stad en van den builen, allen naar de voordracht, die als de opening van den strijd moet zijn. De.verledene week, in ons artikel geti teld a Maskers af» hebben wij lei loops ge wezen op de plichten aller liberalen en zelfs aller tegenstrevers van het noodlot tig Gouvernement, dal wij in België sedert meer dan 20 jaar dulden. De samenwerking der anti-klerikale partijen kan ons in de arrondissementen Veurne-Dixinude-Oostende eenen tweeden zetel in de Kamer verzekeren, hetgeen de klerikale meerderheid van twee stemmen zou doen dalen. Dit is niet alleen het geval in onze kies omschrijving, maar, ook in veel andere arrondissementen der provintien Antwer pen, Brabant, Luxemburg, Namen en Wesl-Vlaanderen, waai1, in 1906, kaflier- kieziiigen zullen plaats hebben en waarde tegenstrevers van het Gouvernement kun nen zetels winnen, T zij steunende op eigene krachten, T zij door eene lijdelijke overeenkomst zonder dal elk daarom iets aan zijn eigen programma verandere. T Is ook goed misschien soms eenen oogslag te werpen op den toestand van andere arrondissementen, vooral op dit van Brussel, dal steeds veel belang inboezemt. In de hoofdstad zullen de klerikalen een verbond vormen met de onafhankelijke!), welke zij in 1902 en in 1904 zóó ver smaadden. T Is het beste leeken dat de katholieken voelen dal zij te Brussel ver gespeeld zijn. In 1902 hadden de klerikalen daar 9 gekozenen, de liberalen 6, de socialisten 5 en de Daensisten 1. ’t Is van nu af zeker dat de boeren en de steenbakkers priester Daens zullen her kiezen. Er blijven dus 20 zetels over, te verdee- len tusschen liberalen, socialisten en kleri kalen. De strijd zal hevig zijn te Brussel en de katholieken, ziende dal de grond jjaar a| uw g6Ween en uw gejank komen onder hunne voelen wegzinkt, doen alles telaat. De menschel) hebben genoeg van wal mogelijk is, om hunnen val te vermij- Spreker: Camiel Liefmans, volksvertegen woordiger van Te De liberalen van gansch het land begin nen moedig de handen aan werk te slaan voor de kiezingen van 1906, die den val van hel huidig ministerie voor doel hebben. Ons Vlaanderen blijft ook niet ten ach teren; de volgende voordrachten worden er Zondag naast, in de volgende sleden gegeven. Te Oostende. Sprekers: Pon de Walle, volksvertegen woordiger van Mechelen, Dés. Serruys- Jean, plaatsvervangende senator en Adolf Buyl. volksvertegenwoordiger. Te Blankenberghe. Spreker: Alb. Thooris, advokaat, Brugge. Te Oudenburg. Spreker: Laeremans, letterkundige te Gent. Te Ghistel. Sprekers: Dés. Serruys Jean, plaatsver vangende senator en Adolf Buyl, volks vertegenwoordiger. Te Hieupoort. SprekersD' Persoons, volksvertegen woordiger van S‘ Nicolaas en Rens, dagbladschrijver en oud provinliaal raadslid van Braband. Te Dixmude. Spreker: D' Persoons, volksvertegenwoor diger van S‘Nicolaas. Te Kortrijk. Sprekerf Mechelynck, volksvertegenwoor diger v an Gent. Te Brugge. Spreker: F. Masson, schepene en volks- verlegenw ooi diger van Bergen. Te Ilouiaelaere. Spreker: Arthur Huysse, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger van Gent. Te Iseghem. Spreker: Rodolf De Saeyher, provinliaal raadslid te Gent. Te Tbielt. Spreker: Vercouillie, professor aan de HoogeSChool te Geilt. Te Yper. Wervik. Spreker: Maurits Deweerdt advokaat gemeenteraadslid te Geul. Te Meesseu. Spreker: Paul Lippen», van Gent. ■t ADVERTE«T!E-BLAD Terminus 6,46 19,38 M i 19,10 19,16 'Vertrekuren van den Buurt«poorweg tot 31 Mei. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,6 10,00 morg. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04’s av. root* Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 De toegang is vrij voor iedereen. -ft Vertrekuren vnn den Ijzerenweg vim 1 tot 31 Mei. Vertrek uit Veurne na*r het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55morgens. 15,53 18,03’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkoi ke: 7,43 9,49 morgens. 14,40 18,05 22,07 ’s avonds. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* ’s morg. 13,16 16,02 18,12 avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 I Audenaerde.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1