VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M. Buyl in de Kamer. De Meeting van 7 Mei in Veurne. Het wordt tijd. Xatei*cla$4 19 Mei 1902». .’V 19 79' Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. de kinderen te zien op straal ioopen zonder onderwijs of de ouders daartoe u Het land stelt evenmin vertrouwen in de socialisten, omdat het begrijpt dat het onnoozel is van den hemel op aarde te be loven; die partij heeft ook willen geweld gebruiken en het land keurt zulks af. Tusschen die uiterste partijen ORDEVOORSTEL. Oeheer Buyl.-Sedert geruimen lijd is bij de Kamer aanhangig een wets voorstel om de wetsbepalingen betreffende hel onderwijs der Nederlandsche taal in de middelbare scholen en athenaea toe te passen op private inrichtingen. Dat wetsvoorstel gaat uit van leden der meerderheid, doch schier al de leden der liberale en der socialistische linkerzijde stemmen er mede in. De lieer Smeet». De blok De lieer Buyl. Derhalve veroor loof ik mij bij het bureel aan te dringen, opdat hel den heer Helleputle zou verzoe ken onverwijld het verslag over le leggen, waarmede hij was belast door de midden- afdeeling, die bedoeld wetsvoorstel onder zocht. Ik houd mij overtuigd dat de achtbare afgevaardigde van Maaseick des te geree delijker dien wensch zal inwilligen, daar hij zoodoende gelegenheid zal vinden om een nieuw bewijs te geven van zijne ge negenheid voor eene zaak waarvan hij. naar wordt gezegd, een der vurigste ver dedigers is, en hij terzelfdertijd zal kunnen bewijzen dat het hem, evenals ons, ernst is, een einde te stellen aan eenen onuit staanbaren toestand, waaruit zoo behendig als onrechtvaardig partij wordt getrokken tegen ons officieel onderwijs van den mid delbaren graad. De heer Voorzitter. De midden- afdeeling heeft haren verslaggever nog niet aangeduid. De heer Buyl. Dan vraag ik dal het bureel de noodige maatregelen zou nemen om de middenafdeeling zoo spoedig mogelijk bijeen le roepen en opdat deze haren verslaggever onverwijld benoeme. willen er niet van omdat bel vele schade aan de macht van onze partij zou kunnen teweeg brengen. Altijd eigenbelang, altijd hunne heer schappij en niets voor de ware belangen van het volk. Ook is het niet te verwon deren dal het land den rug toekeert aan die partij. Dit comediespel zal weldra een einde nemen. De plaats ontbreekt ons om langer van die schoone voordracht te spreken. M. Devigne zal in T korte terugkomen: hij heeft dal aangekondigd terwijl zijne aanhoorders hem zeer lang toejuichten, hetgeen bewijst dal zijne voordracht veel bijval heeft gehad. M. Barbier heeft den spreker hartelijk bedankt voor zijne schoone rede, die eenen diepen indruk heeft teweeggebracht en die zal weerklank vinden in Veurne- Ambachl. Reeds herhaaldelijk deed deheerpries- ter Daens eene zelfde motie als ik. maar de heer Voorzitter bepaalde zich altijd er bij hem akte van zijne motie te geven. Het bureel heeft nochtans lot plicht de werkzaamheden der Kamer te bespoedigen en ik verzoek hem ons in de mogelijkheid te stellen dat wetsvoorstel te behandelen. De lieer Voorzitter. Er wordt nota genomen van de vraag des heeren Buyl. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMIULE BRUNEIN, Ja vele menschen zeggen hotT wordt lijd dal er een einde gesteld worde aan de noodlottige regeering der klerikale partij. De liberalen willen rechtvaardigheid voor iedereen, kieswetten welke geene aanleiding zouden geven tot bedrog en vervalsching, waarop de klerikalen hunne macht steunen. De liberalen willen A. S. en E. V. waar door alleen het bedrog zou vermeden worden en elke partij zou gekozen hebben volgens hare werkelijke getalsterkte. De liberalen willen, dal de godsdienst, de kerk en de priesters buiten de politiek zouden blijven; de pastoor in de kerk, de onderwijzer in de school, de burgemeester op ’t gemeentehuis. De liberalen willen voor de landbouwers, de betere inrichting van het landbouw krediet, bel einde der komedie met het vee aan de grenzen, de bescherming der geringe landbouwers wier grond voor werken van openbaar nut wordt ont eigend. enz. De liberalen willen voor hel leger de afschaffing der plaatsvervanging en der zielkooperij, ze willen de vermindering van den diensttijd tol den volstrekt noodigen tijd. De liberalen willen praktische maat schappelijke wetten; ze willen goed onderwijs voor de kinderen, goed loon voor de arbeiders, goede verpleging voor de ongelukkigen en goed pensioen voor de ouderlingen. De liberalen willen rechtvaardigheid in de benoemingen, vrijheid voor al de Belgen, lotsverbetering voor de bedienden en onderwijzers. De liberalen willen de afschaffing van T vergunningsrecht; eene redelijke rege ling der paienten der herbergiers, hande laars en winkeliers, in evenredigheid der uitgebreidheid voor den verkoop. De liberalen willen u niet bedriegen mei valsche beloften, ze willen alleen U de verzekering geven dal ze slechts be trachten, al wat op praktische wijze het welzijn van werkman, landbouwer en burger kan bevorderen. Dal is in kort ons programma. Stemt niet voor de klerikalen, hun bestuur van 20 jaren heeft ons niets gegeven dan wijze geopend geweest. Een honderdtal sprekers, waarin de hoofden der Partij, hebben op 7 Mei bel woord gevoerd in meer dan 80 gemeenten; die ontwaking van de liberale werking heeft bij hel pu bliek overgrooten bijval genoten, bewij zende dal al de liberalen de overtuiging hebben van toekomende aandoénlijke zegepralen. In Veurne hadden wij de eer en hel ge not den heer .1. Devigne, advokaai, volksvertegenwoordiger en schepene der stad Gent, als voordrachtgever te zien op treden. Zijne rede was eene ware, ver standige en welgesmaakle voordracht. De heer Gesar Barbier, in eenige wel gepaste woorden doel de beleekenis van den dag uitschijnen en geeft hel woord aan M. Devigne. Een jaar vóór de kiezing hard aan hel werk; dit had men, zegt hij, om zoo te zeggen nooit gezien! En indien wij van nu af die groote pogingen aangaan, hel is omdat wij vertrouwen hebben in de zege praal. Hebben wij bet recht van dit vertrouwen le bezitten? Zeker. Want de kiezingen van Mei en Juni 1904 hebben ons met reuzenschreden doen vooruitgaan, let wijl onze tegenstrevers in bun laatst congres te Gent gehouden en voorgezeten door M. Woeste, laten gevoelen hebben dal de toestand voor hun zeer verslecht. Hoe komt zulks? Hel land is moede van de twintigjarige klerikale regeering en wat heeft die partij gedaan Zij heeft hoegenaamd geene voldoeningen gegeven aan de wenschen van het volk en zij is ertoe onbekwaam, ’t Is de partij van hel verleden die zich vasthecht aan al hetgeen haarzelve en bovenal en vooral de kei k kan bekrachtigen. Zij is de slaaf van de kerk en moet haar alle voldoeningen geven. Als voorbeeld, de 2 laatste wetten die men dit jaar heeft gestemd de wel op de echtscheiding en deze op de Zondag- rust; een dag rust voor den werkman bekommert weinig, bet moet de Zondag zijn omdat hel de dag is van de kerk; als een arme werkman iets zal kunnen bij winnen om zijn treurig lol te verbeteren, zal het hem verboden zijn dooi de nieuwe wet. Al eenen anderen kant zijn de klerikalen legen te slaan De persoonlijke dienstplicht. De kleri kalen willen e, niet van welen, alhoewel de Koning, de katholieke Ministers, er partijgangers van zijn. Iedereen moet zeggen dal hel recht is, maar de kleri- kalen zeggenhet is recht, maar wij De strijd is Zondag op eene schitterende Tusschen die uiterste partijen bevindt zich de liberale partij die strijdt voor de ware vrijheid, de gelijkheid en de ver draagzaamheid. De spreker legt ons dan uit, wal het liberaal ideaal is en wal de hervormingen zijn, die aan het programma ingeschreven zijn geweest in 1900. De kieshervorming bedraagt bet alge meen zuiver stemrecht. De klerikalen wil len er niet van weten omdat hel hunne partij zou verminderen; de socialisten verhopen daardoor eene grootere macht de liberale partij, zonder te weten, zonder na le zien of het voor haar beter of slech ter zou zijn, wil die hervorming omdat zij juist en rechtvaardig is en zij wil ook en dit is eene ware liberale hervorming, de algemeene evenredige vertegenwoordi ging; iedereen moet zijne slem doen aan- hooren en dan kan de meerderheid be slissen. liet onderwijs. Zijn toestand is ellendig! Er zijn, en het zijn officieële cijfers, 120.000 kinders, die volstrekt geene school bezoeken. Is dal geene schande in de 20‘ eeuw! En degene die aan de lagere scho len zijn geweest, wat zijn zij grootendeels geworden Wij kunnen liet bestatigen door het examen dal de militairen onder gaan, en men is zeer toegevend voor dal examen! 11 kunnen noch a noch b 6 °/0 kunnen hunnen naam zetten maar kunnen niet lezen 27 kunnen hunnen naam zetten en een weinig lezen, maar kunnen niet rekenen. Bijna de helft dus, zijn onbekwamenIs zulks niet bedroe vend. want die generatie is hoegenaamd niet gewapend voor de zware strijd van het leven. Kan men zeggen men mag de vaders niet verplichten. Neen. Want de wel ver plicht hen, de kinders stoffelijk te voeden; zij moeten dus ook de zedelijke en ver standelijke opvoeding geven en het is waai lijk eene schoone vrijheid van zijne kinderen op straat le laten Ioopen Hel zijn de rechten van hel land dat men moet nazien Laat ons ook logiek zijn iedereen is verplicht de wet le kennen en moet zich er aan onder werpen; moet iedereen ze dan niet kunnen lezen? Hel verplichtend Onderwijs beslaat bijna overal in Europa, zelfs in de Wereld, en België wil het niet, of liever zijne heden temet/ de schoone hervorming van hel' daagsche regeering, en zij heeft de per- verplichlend onderwijs Zij hebben liever I tentie van aan het hoofd der beschaving de kinderen le zien op straal Ioopen c,'*nn s te I verplichten, en zij vreezen dat, de kinders naar de school trekkende tol eenen ouder dom waar hel begrip zich begint te doen gevoelen, hunne heerschappij zeer zou verminderen. ADVER ITIE-BLAD Terminus 6,46 19,38 19,10 19,16 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot ïil Mei. Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 moig. 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04's av. Oroote Markt 5,10 7,02 Pannest. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 re» 7/ Vertrekuren vnn den IJzerenweg van 1 tot 31 Mei. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55morgens. 15,53 18,03 avond». Vertrek uit Vaurne naar Duinkarke 7,43 9,49 morgen». 14,40 18,05 22,07 avond». rrwittlew - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ morg. 13,16 16,02 18,12 avonds. Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woen»dag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1