VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De aanvaii? van den o i I I Een mensch en een haas. 'I Het Advertentieblad Groote Vlaamsche Landdag voor Coremans Wetsvoorstel Oorlogsbegrooting voor 1905. ZnterdnH 20 Mei 1002$. X’r 20 79' jiiar. W. wel alles zal inspannen wat mogelijk is om nog eenige schreden verder ie geraken in 1906. Wat de liberale partij op 7 Mei gedaan heeft, was niets anders dan den vinger omhoog steken om te zien of de wind nog steeds uil den goeden hoek waait. Doch nu hel gebleken is dat heel het land door een frissche bries de akelige schimmen weg waait van twintig jaren volksverdrukking en klerikaliseering, nu zal eerst alleman aan den kant der vrij zinnigen voor goed de handen uit de mouwen gaan steken en gerust zal er dan ook niet meer worden voordat eens de blauwe vlag, zinnebeeld van herleving en heropbeuring, zegevierend over België wappert. strekking en beteekenis van Coremans Wetsvoorstel uiteen. Professor PLESSERS handelt, als vak man, over de nadeelige gevolgen van hel onderwijs door eene vreemde taal. Advocaat VAN DIEREN spreekt namens de inrichters dank tot de opgekomene menigte en oogst, tiendubbel verdienden bijval in. Volksvertegenwoordiger DE VIGNE, zegtin 1883 werd de wel op de ver- vlaamsching der middelbare scholen inge voerd. De uitslag ervan was goed. Welnu men passe hetzelfde stelsel op al de scholen toe. De Liberalen zullen, mis schien op ééne enkele uitzondering na, voor C. W. stemmen. De H. VANPUYVELDE handelt over de Studentenbeweging in verband met de vervlaamsching van het onderwijs. Baron VON SIEGESAR bewijst dat de bezwaren van ongrondwettelijkheid niet ernstig zijn. Adv. HENDERICKX behandelt de zaak als Katholiek en roept het gezag van den Bisschop van Luik in, voor de vervlaam sching van hel onderwijs. De Katholieke partij, die vroeger het vaderschap van elke Vlaamsche wet voor zich opeischle, moet gedenken dal ook Coremans’ Wetsvoorstel van Katholieken uitging, zegt hij. De II. BUYL zegt dat heel hel land Coremans’ Wetsvoorstel vraagt. Tusschen de stapels papier die er over dit voorstel op hel bureel der Kamer liggen, vond hij vertoogen van den Anlwerpschen Provin cieraad, van meer dan 75|gemeenleraden, waaronder Antwerpen, Gent en andere groote steden; verders honderden ver- loogen van maatschappijen, sommige door honderden leden onderieekeud. En daarentegen kwamen slechts twee vertoogen van de Vulgarisateurs in. De H. COREMANS hel woord nemend, wordt hem eene stormachtige huldebetoo- ging gebracht. Met zijnen onvergelijkbare!', humor wis selt hij zijne diepgaande, maar altijd hel dere voor elkeen verstaanbare en over tuigende stellingen met geestige zetten af. Men wil, zegt hij, Franschmans op een Vlaamschen stam, vijgen op een appel boom kweeken. Onzin. Reeds lang vragen wij dat die toestand ophoude, men wilde niet. Nu liet er op aankomt, doel men beloften, maar T zijn «beloften onder de galg» die vergelen zijn als de roede van den rug is. De wel moet hel kwaad voor goed te keer gaan. Onze zaak zal zegevieren BH. Jacobs, de Trooz en Woeste zelf stemden voor mijn Ontwerp in 1890 en 1894, de waar heid blijft waarheid. Na een slotwoord van H. REINHARD, sluit de vergadering met eene rede van volksvertegenwoordiger P. DAENS over hel Vlaamsch in de Kamer. is verkrijgbaar aan 10 centiemen hel num mer in hel Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Vertrekuren vnn den Ruurtapoorweg tot 31 Mei. Baron de M..., die in zijne bosschen kanonnekens plaatste, welke een pens jager doodden, werd te Luik veroordeeld tol 300 fr. boete, voor moord dooi on voorzichtigheid. De maal van den gedooden pensjager, die voor wildstrooperij te recht stond, kreeg zestien dagen gevang en 300 fr. boete. De eerste zette moordtuigen die het leven van een mensch kostten. De tweede legde stroppen, die het leven van een haas kostten. Beziet de straffen hooger vermeld. Mag men niet zeggen dat zulks schan dalig is. En zeggen dal de mannen der klerikale dagbladen daar niets welen op te zeggen. Immers, wat kan hun het leven schelen van eenen nederigen werkman, wanneer het de grillen en de vermaken geld! van eenen rijken kasteelheer? De aanbidding van liet Gouden Kalf om slaat overigens den geheelen klerikalen boel. Verleden Zondag greep deze indrukwek kende betooging te Leuven plaats. Van ’s morgens wapperden alom de vlaggen aan de gevels. Rond 2 uren zag het ui(gestrekte slalie- plein er zwart van volk uit. En boven de menigte waaiden de bonte, sierlijke vaandels der studenten en der talrijke maatschappijen van Leuven en van die welke met de treinen uil Antwerpen, Brussel, Thienen en Aarschol en met de trams van Tervuren en Diesl kwamen toe gestroomd. Een honderdtal kringen schaarden zich stoetsgewijs langs de Statiestraat en trok ken met trommels en muzieken langs de Groote Markt naar den Beriolschouwburg. Rond de 1500 aanwezigen borsten in lang en luid gejubel uil toen hel Bureel op T verhoog verscheen met M. Coremans aan T hoofd. Nevens den Voorzitter, M. Reinhard, zetelden de HH. Volksvertegenwoordigers Coremans, De Vigne, Buyl, A. Daens en P. Daens, alsook de HH. Heuvelmans, Prayon-Van Zuylen, Adv. Henderickx, Josson, Van Dieren, Van den Broeck en andere nolabiliteiten der Vlaamsche Be weging. De H. Voorzitter deelt mede dat de heer Juliaan De Vriendt, bestuurder der Aca demie van Antwerpen, belet is de verga dering voor te zitten. Een kwartuurs duurde de opsomming der personaliteiten en kringen die zich lieten verontschuldigen maar hunne in stemming niettemin lieten kennen. Een aantal volksvertegenwoordigers waren daarin begrepen. De H. HEUVELMANS zet daarna de Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die vooi het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BftKJlVEIW, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Uil hel verslag der middensektie over de oorlogsbegrooting blijkt, dal er dit jaar 54 miljoen 290,608 frank voor de gewone uitgaven van ons leger zullen besteed worden. Schijnbaar is er maar eene vermeerdering van 65,622 franks legen die van 1904. In werkelijkheid be draagt de vermeerdering wel 690,981 franks, aangezien er 625 duizend franks minder besteed worden voor zaken van allereerste behoefte, als voor artilllerie- materiaal, voor den dienst van hel bedde- goed, voor de kleeding der troepen en voor brood en vleesch, ten gevolge van de talrijke verplichtende verloftijden die de milicianen worden opgelegd. Rekent men nu bij de gewone begroe ting 5 miljoen 227 duizend franks voor buitengewone werken, 8 miljoen 949,308 franks voor den dienst der gendarmerie en eindelijk de vergoeding aan de mili cianen, kan komt men lot eene krijgsuit- gave van ongeveer OO miljoen terwijl de liberalen in 1884 nog geen 50 miljoen aan legeruitgaven besteedden. De klerikalen hebben dus niet alleen onze openbare schuld verdriedubbeld, zij hebben tevens de uitgaven van het leger bijna verdubbeld. Dal zijn nu de aanhangers van Geen man, geen cent, geen kanon meer kregen bij de plotselinge ontwaking der doodgewaande en begraven liberale partij. Wel hebben ze reden om te vreezen. Dat zij er maar gerust staat op maken dal eene partij, die twintig jaren is uitge- Zooals onze lezers weten had de Nalio- sloten geweest van het bewind en eenen nale Bond van Liberale Propaganda op s,aP gedaan heeft als dien van 1904, ook 7 Mei door heel het land meelingen op louw gezel in het vooruitzicht van den aanstaanden kiesstrijd. Deze onderneming, welke als ’t ware den aanvang van de worsteling daarstelt, is met een schitte renden uitslag bekroond geworden. Be- teekenisvol en verheugend in de hoogste male mag de bijval heeten, dien op alle hoeken van België de verkondigers van het vrije woord ondervonden hebben. De propaganda op groote schaal voor de kiezingen van 1906 is schitterend ingezet geworden en. als er met dezelfde kracht dadigheid wordt voortgegaan tot den laalslen dag toe, dan mag bel klerikaal gouvernement zich verwachten aan eenen stormloop, gelijk hel er lol heden toe nog geenen onderslaan heeft. In wel tachtig gemeenten werd de heilige strijd aangepredikt voor de ver lossing van België uil de macht der kle rikalen en overal is hel volk in dichte scharen opgekomen om het woord der redenaars te hoorei), getuigenis af te leggen van zijn misnoegen tegen hel huidig regeeringstelsel.en zijn vertrouwen uil te drukken in de verjongde liberale partij, die onvermijdelijk een nieuw tijd perk zal openen, een tijdperk van ver lichting, vrijheid, vrede en verdraagzaam heid. De klerikale bladen vinden ternauwer nood den moed om te trachten den indruk van de machtige uiting der libetale denk wijze te verminderen. Olwel zeggen zij er geeti woord over, ofwel slooten zij eenen alarmkreet uil en bezweren hunne vrienden bel naderend gevaar in Godsnaam toch biel te onderschallen. Hierbij doen zij een beroep op eendracht, op samenwer king, op wederzijdsche toegevendheid, op bijlegging van allen twist en vijand schap in de katholieke partij. De katholieke pat tij, zoo riep een hunner over eenige dagen uil moet zorgeu, dal de Vlamingen voldoening krijgen op alle rechtmatige grieven; dat de antimilitaristen geen reden hebben om gestoord te zijn; dal de Belgische Volks bond met hel katholieke arbeidersleger als een man onze gelederen komen ver sterken; dal andersdenkenden in onze rangen eenen geest van verdraagzaamheid in godsdienstzaken aantreffen; dat de independenlen er als broeders worden ontvangen. Ge ziel het, lezer, alles, alles wat men maar wil, tot het verbond met ketters, joden, schisma lieken, om toch boven water te blijven. Zoo zeer hebben onze tegenstrevers den schrik op hel lijf ge- A ADVERTEITIE-BLAD Terminus 6,46 19,38 11,44 11,50 19,10 19,16 Vertrek »»n VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5.05 6. 6 10,00 12.22 13,32 15,16 18,04 !0,04 Groote Markt 5,10 7,02 Panueat. 8,57 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 - Vertrekuren vnn den Ijzerenweg van 1 tot 31 Mei. Vertrek uit Veurne na*r het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne neer Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrek uit VEURNE uaar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek Uit De Panne naar VEURNE. 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1