VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M. Buyl in de Kamer. Belastingen. Weis voorstel Coremans. Het Werkerspensioen. Hel Advertentieblad Onvveders in Belffie. .4. Zalerdag 1^’ Juni 1S)OZ*. IV J'S)' jaar. waarbij aan oude, afgesloofde werklieden, 1 Elk soldaat voor zijn lol; Beter ouderdomspensioen; Verplichtend onderwijs; Een man, eene slem. Zuivere evenredige vertegenwoordiging in al de kiezingen. Zitting van 13 Juni. Vraag aan den heer Minister van Finan ciën. Een schrikkelijk onweder heeft aan zienlijke schade veroorzaakt aan de land bouwers der omstreken, van Oostende; de vruchten zijn verhageld, de weiden slaan onder water, de helft van het vee moet in de stallen worden gehouden. Denkt de heer minister niet dat de Re- geering menschlievend zou handelen door de slachtoffers dier ramp in de male van het mogelijke ter hulp te komen, namelijk door hun, overeenkomstig artikel 37 der wet van 15 September 1807, teruggave te doen van hunne grondlasten voor het loo pend jaar?» i ons ar- liberaal kamerlid ge- is verkrijgbaar aan 10 centiemen het num- De Belgen betalen, zonder bet te weten, meer belastingen dan ze wel denken. De truk van menschen te pluimen, zonder ze moord en brand te doen schreeuwen, wordt meesterlijk begrepen in de bureelen van de Wetstraat te Brussel. Als de contributiebelaler op den dag van heden de biljetten beziel die hij elk jaar van den ontvanger te huis krijgt, en T bedrag vergelijkt met dit van vroeger jaren, komt hij tol de overtuiging «Wel, ik ben er thans nog beter aan toe dan voorheen. Maar er wordt vergeten dat onze poli tieke tegenstrevers een ander middel hebben gevonden om den belastingschul dige te treffen, zonder dal bij vermoedt, van waar den slag komt, namelijk de onrechlsireeksche belasting, die welke niet voorkomt op brieven van den ont vanger. Die belasting treft den boleiham van den werkman en den beker champagne van den rijke; zij belast de pijp van den werk man zoowel als de havanacigaar van den gentleman; zij verhoogt den prijs van bet bier, van de suiker, van de bloem, van hel vleesch en zoovele andere hoogst noodzakelijke levensbenoodigheden De klerikale regeering, welke er aan houdt de menschen te scheren zonder zeep, heeft de onrechtstreeksche belastin gen voortdurend doen stijgen. In 1850 bedroegen zij de 37 honderdsten van de algemeene ontvangsten, in 1899 45 l. h. en in 1905 zullen zij tot 50 t. h. van bel algemeen budjet opklimmen. En zoo brengen onze hoogst behendige klerikale bazen de kiezers in den waan, dal de belastingen verminderd zijn, ter wijl in feite iedere huisvrouw, wanneer zij naar den winkel om mondbehoeften gaat, schreeuwende belastingen aan den Staal betaalt. Kan men op jezuielischer wijze de burgers pluimen En roept het geen wraak ten hemel bet vleesch, de boter, hel brood en de suiker met rechten te treffen En echter, dat doen de klerikalen Vergeel hel niet, Kiezers 1 Vooral niet als T stemming is... mer in het Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE brunein, Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. - Ons land is in de laatste dagen bijna on ophoudend door onweders geteisterd ge worden, die overal verschrikkelijke sporen hebben nagelaten. In onze streek zijn de verwoestingen ook zeer aanzienlijk. Uil'alle kanten meldt men ongelukken. Te Dixmude, Beersi, Vladsloo, Wercken en omliggende zijn de veldvruchten letter lijk vernield. Te Nieucappelle en Oudecappelle zijn koeien, zwijnen en geiten door den blik sem getroffen en eene schuur eu stallen totaal vernield. TeSleene werd een paard getroffen en de bliksem viel op eene werkmanswoonsl. Te Slype, Leffingbe, Wilskerke, Ghistel is alles overstroomd. De veldvruchten zijn uit den grond geregend. De schade is aan zienlijk. Te Middelkerke is de bliksem op ver scheidene buizen gevallen. De groensel- hoven hebben ontzaggelijk veel geleden. De veldvruchten zijn pijnlijk om zien. Te Mai iakerke is de bliksem gevallen op de kerk. Te Conlrode is de baas van ’t Gemeen tehuis doodgebliksemd. Te Rousselaere was een geweldige stortregen en hagelvlaag. Twee fabrieken liepen onder water en in een kon T werk niet hernomen worden. De bliksem heeft op verscheidene plaatsen brand geslicht. In eene werkmanswoonsl werden bijna twee kinderen door den rook verstikt. De veldvruchten zijn letterlijk door den hagel vernield. Te Kortrijk hebben de vlasakkers veel geleden alsook de suikerbeeten. Te Ardoye viel de bliksem op de statie. Te Bendelede heeft de bliksem eene hofstede in brand gestoken en schier heel vernield. Te Oost-Roosebeke heeft de bliksem ook eene hofstede in asch gelegd. Hel vee is kunnen gered worden. Hel Algemeen Nederlandse!) Verbond (Antwerpen) heeft op de muren van de stad Antwerpen volgend protest doen aan plakken Aan liet Vlaanmche Volk. Het Algemeen Nederlandsch Verbond, Antwerpsche Tak, acht het zijn plicht de Vlamingen te waarschuwen legen de schandelijke rechlsmiskenning, die hun wordt bereid door de Middenafdeeling der Kamer, gelast met hel onderzoek van hel Wetsvoorstel Coremans. Vlaaingclie Volk! Nadat al de bewijsgronden tegen de rechtvaardigheid, zoowel als tegen de doelmatigheid van Coremans' Wetsvoorstel omvergeworpen werden, nadat door alle kuiperijen de bespreking van het voorstel jarenlang verschoven werd, wil men U met een halven maatregel bedriegen. Vroeger werd in de vrije geslichten van Middelbaar Onderwijs bijna alles in het Fransch onderwezen. Coremans wil, dat diegestichlen Vlaamsch, Duitsch.Engelsch en twee andere vakken door middel van onze taal ondewijzen. Hij wil ook, dal in de o/licieele geslichten van bel Vlaamsche land de Waalsche aldeelingen afgesebaft worden. Doch wat tracht men door de Midden afdeeling te doen voorstellen? Dal het cer tificaat van volledige middelbare studies, als toegangsbewijs dienende tol de Hooge- school, slechts eene verklaring zou beval len dat de titularis een bijzonder examen doorstond over de Nederlandsche taal en een ander vak. DU examen is eene fopperij op groote schaal Want hel zal zoo gemakkelijk gemaakt worden als dal van de tolbeambten, die niets anders dan ja of neen moeten ant woorden op eenige, in min of meer Vlaamsch gestelde vragen. Wordt de wil van een paar leden van de Middenafdeeling wel, dan zal in de vrije gestichten even min Vlaamsch onderwezen worden als nu! Daarom, Vlamingen, opgepasl! Weest op uwe hoede en laat U niet andermaal bedriegen. Teekent, met den Antwerp- schen Tak van het Algemeen Nederlandse!) Verbond, krachtdadig protest aan legen die rechtsverkrachting en eischtdal bel Wetsvoorstel Coremans, zuiver eu onverminkt door de Middenafdeeling aangenomen en door de Kamer van Volks vertegenwoordigers gestemd worde! Weg met alle amendementen en ver minkingen! Leve Coremans Wetsvoorstel Namens hel Bestuur: De Secretarissen, De Voorzitters, Leo Bouchery, A.C. Van der Cruyssen, Aug. Bossaerts. Flor. Heuvelmans. uw steentje bijbrengt om het volkverdruk- kend klerikaal ministerie omver te werpen Een ministerieel besluit is uitgekomen zullen de tegenpartijen, eens aan hel be- waarbij aan oude, afgesloofde werklieden, wind, eerst en vooral deze vijf rechtvaar dig hun laatste dagen in een ouderlingen- i dige hervormingen tol stand brengen: geslicht moeten gaan slijten, hel werkers pensioen, de negen centen per dag, afge nomen worden't is hel geslicht dal die gelden voortaan zal opstrijken. T Is waar, bel ministerieel Desluit voegt erbij: dal er eene overeenkomst moet be staan tusschen den ouderling en het ge sticht; doch hoe gemakkelijk zal die... overeenkomst niet verkregen worden! Alzoo blijkt eens te meer dal hel kleri kaal ministerie, dat de wereld ging ver- bazen door zijne wetten ten voordeele van den werkenden stand, niets voor de werk lieden over heeft. Ware dit ministerie er niet toe gedwon gen geweest door de oppositie in de Kamers, nooit zouden de werklieden hun negen centen per dag gekregen hebben het geld dal daaraan besteed wordt, zou immers veel beter te pas gekomen zijn aan de geestelijken van alle slach.die hier op aarde aan anderen de verduldigheid en de armoede aanprediken, onder de belofte dat ze hiernamaals tiendubbel daarvoor zullen beloond worden; maar die zelve liever op aarde gemak en rijkdom genieten. Schande, driedubbele schande over bel ministerie en zijne slaafsche meerderheid! Welhoe! de arme, oude zwoeger mag nu geen eenige centen per dag meer heb ben, in zijnen ouden dag, om aleens eene goesting te voldoen, ja om daarmee veel tijds zijne kleinkinderen genoegen te ver schaffen. En’l is om aan zooveel schandige on rechtvaardigheid van wege s lands kleri kaal bestuur te beantwoorden, dal die arme ouderlingen, op dagen van kiezing, dan nog gedwongen worden te stemmen voor de klerikale kandidaten Werklieden, zult ge nog niet begrijpen dal hel ministerie en zijne meerderheid met u den zot houden? Welhoe! bet staal u een pensioen toe van negen centen per dag, pensioen dat u afgenomen of ontzeid wordt, wanneer er maar kans toe is. gij alleen of uwe kinderen moet soldaat wor den voor uw lol; men staal u een arm zalig stemmeken toe, hel dwangjuk wordt u van alle kanten en langs alle zijden dooi de klerikalen opgelegd, en nog wil de meerderheid van u niet klaar zien, nog houdt gij immer de klerikale dwingelan den, die eeuwenoude volksfoppers aan hel bewind Eu zoo zij in 1906 de meesters m de Kamers blijven, zullen zij hel u nog meei doen gevoelen Maar dal zullen de verstandige)) onder u beletten, niet waar; deze zullen begrij pen dat hunne duurbaarste .belangen, dat hunne rechten eisclien dat bier in rondissement nog een 1 kozen worde; en indien gij op deze manier A ADVERTENTIE-BLAD 1 .4 18,12 18,17 O Vertrek uren van den IJzerenvveg van 1 tot 30 Juni. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6.12 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 19.02 20.18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 5,40 (n Adink.) 7,43 9,49 10.47 (n. Adink.) 14,40 18,05 20,17 (n. Adink.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 Juni. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5 00 6 50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,11 18,06 19,56 Groote Markt 5,05 6,55 Pannest. 8,54 19,10 12,23 13,25 15,21 16,16 18,11 20,01 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8.48 9,50 11,00 12.22 14,39 18,04 19,12 20 36 Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,54 9,56 11,06 12.28 13,44 14,45 15.57 17.10 18,10 19,18 20,42 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,38 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,40 17,32 18,34 19,45 21,00

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1