VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N. Buyl iu de Kamer. I I .wr Feest te Beerst. Provinciale prijskamp van paarden te DIXMUDE, op 20 Juni 1905. De Opperbaas. Algemeene Tijdingen. Millioenendans. Zaterdag Juni 19OB. 19’ jaar. Reporter. aan aan aan aan I In elk dorp en gemeente woont een man die voor de inwoners denkt, dal is de herder. De herder dient lot voorbeeld zijner schapen; al wat hij doel moeien zijne on- derlioorigen nadoenwai hij zegt moeten zijne parochianen na zeggen. Wal hij zegt, is evangelie, en wie niel gedwee naar zijne woorden luistert, of den schijn aan neemt, de herderlijke vermaningen in twijfel le trekken, wordl een schurfachüg schaap, dal als de pest moei gevlucht worden. Wee hem De herder wijst de herbergen aan, wel ke zijne snullen mogen bezoeken; de ga zellen welke zijne omioozelaars mogen lezende scholen naar welke de kinderen moeten gaan. Dal is klerikale vrijheid De herder, in kiezmgsiijd, steil de lijst der raadsheeren vast, en loopt en doel loopen om de zegepraal zijner schepselen le bevestigen. Op gemeentehuis heei sclil dus de herder als opperbaas, wiens be velen stipl moeten uitgevoerd worden. De herder heerschi als meester over al zijne paiocliitmen. Ais dn zoo blijft voortduren, is de tijd niel ver verwijderd dat de herder zal voor schrijven boe zijne schapen moeien ge kleed gaan, en wal zij moeien eten. Wie bestiert zoovele vlaamsche dorpen en steden? Is hel de geestelijkheid niel? De gemeenleoverheden zijn enkel tus- scbengeplaalste personen door den invloed der geestelijken gekozen, en moeien zich onder hun voel leggen. En zulks willen wij uil al onze krachten belenen, ja bekampen. De gemeenteover- heid moet alleen meester zijn op hel ge meentehuis zoo zal deze voor alles zorgen. De pastoor moei in zijne kerk blijven. Hij mag zich daar mei godsdienst bezig houden, en zoo handelende, zal hij van iedereen eerbiedigd en geacht worden. Maakt hij integendeel van de kerk een Hel liberaal feest van Zondag laatst, is, niettegenstaande de menigvuldige tegen kantingen overheerlijk van stapel geloo- pen. Mooi weder, veel volk, goed verteer. De vlaggen wapperden aan vele huizen, opschriften prijkten overal, de blauwe koornbloem versierde ieders borst. De verscheidene muzieken volgenden elkander'op de beide kiosken en bekwa men veel bijval. Onze ijverige volksver tegenwoordiger M. Buyl, maakte van de gelegenheid gebruik om tol de aanwezi gen eene kernachlige aanspraak te houden die door donderend handgeklap werd be groet. Rond G ure gaf de Koninklijke Harmonie S“ Cecilia, van Veurne, een puik concert dal door de muziekkenners naar waarde werd geschal. Al de stukken van het pro gramma werden op meesterlijke wijze weergegeven en de Harmonie werd op luidruchtige loejuicbihgen onthaald. Na het concert irok men onder spelen van opwekkende pas-redoublés door de stad Dixmude om van daar naar Veurne terug le keeren,hoogst verheugd over hel kleine uitstapje. Aan de Harmonie van Veurne, aan haren Voorzitter en Bestuurder, sturen wij onze oprechte dankbetuigingen wegens hunne kostelijke medewerking. politiek gebouw, dan verliest hij alle ge- Ook een woord van dank, aan die koene zag en dan zullen wij hem uil onze krach- strijders, die uil alle kanten dapper opge- Panne, Nieuport, Dixmude, Oostende, I Ghistel, enz. i Dit liberaal feest strekt tot eer der in- richters. ten en macht bekampen. komen waren, namelijk uit Veurne, Vraag van den heer Buyl, om kwijt schelding van grondbelasting aan land bouwers uil de omstreken van Oostende, wegens schade bun door een onweder veroorzaakt. Antwoord. De Regeering ver klaarde herhaaldelijk, en namelijk ter ver gadering van 20 April 1898, dal er door de openbare schatkist geene vergoeding kan worden toegekend aan landbouwers wier oogst werd vernield of beschadigd door onweder, evenmin als aan bijzondere personen, die door rampen worden ge teisterd. Volgens artikel 37 der wet van 15 Sep tember 1807, kan de grondbelasting wor den kwijtgescholden of verlaagd in de ge vallen door de verschillende vragen be doeld. Reeds den 15 dezer deed ik den plaatselijken ambtenaren der rechlstreek- sche belastingen de onderrichtingen voor hel loepassen van bedoelde bepaling her inneren. Dien ten gevolge worden de burgemeesters verzocht dadelijk eenen staal op le maken van de verliezen en deze siaal vervangt de vraag om vermin dering van belasting die door de belang hebbenden zou moeten gedaan worden. de tegenwoordige maatschappij ten koste van het nageslacht. Alle leeningen zijn in Zwitserland op 34 jaar betaald en in Engeland niettegen staande den kostelijken oorlog met Trans vaal, niettegenstaande de benoodigde millioenen tol het bouwen van nieuwe oorlogschepen, besteedt men dit jaar 700 millioen aan jaardoodingen, zoodanig dal de openbare schu'd met zulke overgroote som zal verminderd zijn. In België integendeel zal de openbare schuld, zonder dal er nieuwe werken zijn uitgevoerd, met 15JO millioen ver meerderd wezen. Blijft minister De Sinel nog eenige jaren aan hoofd, dan zal T geen failliet maar een bankroet wezen Gelukkig België. Bij koninklijk besluit van 10 Juni, wordl hel burgerlijk eereleeken verleend aan de hierna vermelde ambtenaars en beambten van hel Ministerie van Finan ciën en Openbare Werken. Kruis van 1° klas. M. Van Themsche A., vroeger ontvanger der registratie te Veurne, thans ontvan ger van hel buitengewoon zegel le Bi ussel. Medalie van 1' klas. MM. Fagnarl J., bewaarder der hypo theken te Veurne; Verlinde J. B., brigadier der douanen te Adinkerke Denorme A., van Veurne, onder-brigadier der douanen le Oostende; Bla ckaerl D., sluismeester onlvanger te Houlhem. Medalie van 2e klas. M. Nenquin E. J. bediende der accijnzen te Veurne. Medalie van 3C klas. M. Durnez F., kaulonier te Veurne. Ook een woord van dank, aan die koene Minister De Smet goochelt met onze millioenen, als de behendigste goochelaar met de kaarten. Weeral plaatst hij dit jaar 120 millioen in hel buitengewoon budget, alhoewel telken jare nagenoeg dezelfde uitgaven voor maleriëel van ijzerwegen, voor ver meerderingen of herstellingen van statiën, enz. enz. lerugkeeren. Het zijn dus alle- jaarsche gewoonlijke uitgaven, die niets buitengewoons voorspellen en die noch tans door den goochelaar in buitengewone herschapen worden. T Is alzoo dat telken jare, sedert de gelukkige aankomst van Smet de Naeyer er meer dan 100 millioen per jaar in Bel gische renten wordt omgezet en de open bare schuld vermeerderd. Waar zal dat eindigen In alle landen van Europa, en misschien wel in gansch de wereld, zijn, evenals in een goed bestuurd huisgezin, de ontvang sten en uiigaven in evenredigheid en behalve voor een onvoorzienen oorlog worden de uiigaven, telken jare, door de inkomsten gedekt. Moest een huisvader voor eene her stelling aan zijn huis, voor het aankoopen van meubelen, voor het betalen yan den geneesheer of iels dergelijks, eene leening, of eene hypotheek aangaan, het ware weldra met den huisvader gedaan Dit alles moet van de gewone jaarlijksche inkomsten of van de spaarzaamheid be taald worden, wil men niet onfeilbaar in failliet geraken. Moest een burger, ja de rijkste Rotschild als minister De Smet handelen, men zou hem voorzeker in interdictie of onder voogdij stellen, ja misschien wel in een zothuis opsluiten. De minister zegt weler is een groole goedvind in ijzerwegen, in zeehaven, in versterkingen, in prachtige gebouwen, maar al deze dingen verslijten door den lijd en moeten na een dertigtal jaren ver nieuwd, hersteld of herbouwd worden. Wat nul geeft hel aan een eigenaar te bezitten, als zijne goederen meer belast zijn als ze waard zijn?! Hij moet ze daarenboven nog onderhouden en de be lastingen betalen. Hij ware beter geen eigendommen te bezitten, maar ook geene schulden te hebben. Eene kleine schuld maken, om een nieuw huis, een nieuwen akker aan te koopen, wanneer men’zeker is deze schuld binnen weinigen tijd le kunnen afleggen, dal is ondernemend en vooi uit ziend, maar leenen voor dagelijksch onderhoud is uitzinnig. Als men eene leening aangaat om nuttige noodzakelijke werken uit le voeren, dan moet men door jaarlijksche doodingen of inkortingen op hoogstens een dertigtal jaren, de leening betaald hebben, anders leeft de vader ten nadeele van den zoon, Paarden van 2 jaar. le prijs, 100 fr. en zilveren eermetaal aan We Vanbee, Ramscappelle. 2e prijs, 75 fr. en zilveren eermetaal aan Deceunynck Medard, Caeskerke. 3e prijs, 50 fr. en bronzen eermetaal aan Lammeranl Henri, Ramscappelle; We Bulcke, Oudecappelle; Debandt Hippoliet, Steenkerke; Tavernier Karei, Sl Joris. Paarden van 3 jaar. le prijs. 125 fr. en zilveren eermetaal aan Nollet Henri, Bulscamp. 2e prijs, 100 fr. en bronzen eermetaal aan Deturck Karei, Wulveringhem. 3* prijs, 75 fr. en bronzen eermetaal Delollenaere Henri, Coxyde. Paarden van 4 jaar en meer. 1' prijs, 300 fr. en zilveren eermetaal Vandevelde Karei, S‘Joris. 2’ prijs, 200 fr. en zilveren eermetaal Coppyn Emiel, Middelkerke. 3* prijs, 100 Ir. en bronzen eermetaal Ghyselen Edmond, Sleenkerke; Vandevelde Karei, Sl Joris; Vanderfaeillie Hippoliet, Loo. Bewaringapremien. 1000 fr. Annuileit van 250 fr. Vandermeersch Jules, Boilshoucke. Vandevelde Karei, S‘ Joris. Vermeersch Henri, Oudecappelle. Deceunynck Medard, Caeskerke. Vertrekuren vnn den IJzerenweg van 1 tot 3OJunl. Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg tot 30 Juni. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordl verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE IHILXT.IV, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. - ADVERTENTIE-BLAD 18,04 19,12 20.36 18,12 18,17 u. - •■- De - - mm»- Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8.48 9,50 11,00 12.22 14,39 «u.<x> Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,54 9,56 11,06 12.28 13,44 14,45 15.57 17.10 18,10 19,18 20,42 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,38 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,40 17,32 18,34 19,45 21,00 Vertrek uit Veurue naar het Binnenland 4,37 6.12 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 19.02 20.18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 5,40 (n Adink.) 7,43 9,49 10.47 (n. Adink.) 14,40 18,05 20,17 (n. Adink.) 22,07 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,11 18,06 19,56 Grooto Markt 5,05 6,55 Pannest. 8,54 10,10 12,23 13,25 15,21 16,16 18,11 20,01

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1