VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT SI. Buyl in de Kamer. Onze briefdragers. Onze Kermis. Katholieke Bedriegers. Liefdadigheidsconcerl. Znterclag S» Akugusti 1905. :v 31 *yS>' Jasti*. 79.890 31 000 29.000 betaalde, doch in elk geval een der nuttig ste, der onontbeerlijkste onzer openbare beambten. kalme, matige man van plicht, die zwijgt endraagt en brengt. Hij is de boodschapper, de onbewuste bezorger van alle nieuws, van het kwade zoowel als van hel goede; van hel dood gewone zoowel als van het gewichtige; van hel gevreesde zoowel als van het betrachte en verwachte. Hij is de knappe puntige bode van leed en lief, van vijand schap en liefde, van dood en leven. In zooverre het woord van pen en pers de Belgen in gemeenschap houdt mol elkan der, de Belgen met de wereld en de wereld met de Belgen, is de brievenbe steller de bemiddelaar, de vertrouwbare en vertrouwde bewerker dier uitgebreide gemeenschap, die de volkeren als zegen ten goede komt. Hij is de eeuwige voetganger, hel begin en het einde, hel weggaan en hel aan komen van het snelle nationaal en inter nationaal schriftelijk verkeer onder de menschen. ’s Winters, als de vorst bijt, zoowel als ’s Zomers, wanneer de zon brandt; door storm en plasregen, door de onbegang- tiare slijkwegen en veldbanen van dorpen en gehuchten, ook wanneer zich niemand op de wegen waagt, ook wanneer de sneeuwstorm woedt en de wegen op het platte land niet te vinden zijn, is de brievenbesteller op de baan en kneedt hij door water en slijk zijn weg naar voren. De twijfel is niet; komt hij? De overtui ging ishij moet komen. Hij is de slaal van den last, dien bij draagt. Hij gaal van den geleerde lot zijn leer ling, van den handelaar tot zijn kalanl, van den nijveraar lot zijn afnemer, van den meester lol den arbeider, van den kapitalist tol den proletariër. Allen hebben in hem hetzelfde vertrouwen; voor allen is bij dezelfde vriend; door allen wordt hij met dezelfde achting, met dezelfde beleefdheid bejegend. Men voelt dat hij veel weel over de geheimen der menschen en men weel dal bij alles zwijgt. Hij schendt zeker hel geheim der brieven niet, doch zonder hel te willen, vaak zonder hel te wenschen, leert hij uit de adressen onzer briefwisse ling, uil onze postkaarten, uil onze kwijt brieven en postwissels, uit onze tijd schriften en dagbladen, den geheelen aard onzer gemeenschap ontcijferen en kent bij veel ons pogen en ons doen, ons streven en ons denken, onze philosophic, onze overtuiging op elk gebied. Niet zelden gebeurt hel dat onverhoeds zijn aandacht valt op een vreeselijk of een verrassend geheim dat hij in zijn tasch mededraagt naar den bestemmeling. Niet zelden weet hij dat op zijn borst de oneer, het ongeluk mededraagt van menschen, die zijn vrienden zijn. Doch steeds zwijgt hij, omdat de heiligheid van zijn ambt dit vereischt en omdat hij uil eergevoel en deugd het volle besef heeft van de ver plichting, die hij heeft op zich genomen. In zitting van Woensdag bij de bespre king van de begrooting van Spoorwegen. Posterijen en Telegrafen handelde hij over de aanbesteding van den besteldienst van den spoorweg te Brussel en over hel jaar lijkse!) geschenk van 86.000 fr. dat aan den ondernemer bij deze aanbesteding wordt gedaan. In zelfde zitting bij de bespreking van de begroeting van Justitie, hekelde de heer Buyl de partijdige benoemingen in de magistratuur en hel notariaat gedaan. Zij gaanZij gaan den gang van plicht en verantwoordelijkheid, den gang van toewijding en betrachting van hel gewicht hunner taak. Over geheel het Vaderland, en eiken morgen, en stiptelijk op elk uur door de verordeningen bepaald, gaan zij van de posterijen uil naar alle richtingen, door al de slraten van de steden, van huis tot huis, nagenoeg van mensch lot rnensch. ’s Morgens, eer de zon uil hel rood en uit de nevels van hel Oosten is opgegaan, nel voor dat de leeuwerik even uit de dauwparelen van het jonge graan wipt, om een eerste lentevreugde te zingen voor de velden, ’s morgens gaal de brieven besteller, met zijne tasch op den rug, trekkend, trekkend vooruit, met knedeu- den stap, naar al de dorpen, naar al de wijken, naar al de gehuchten van hel land. En of bij zijn ronde doet in de hoofd steden of in die provinciestadjes, en of bij door de veldwegen gaat naar de boerde rijen en de nederige huisjes der landelijke werklieden; of hij bij prinsen gaat en of hij in het bosch de hul opzoekt van den kolenbrander, steeds blijft hij dezelfde De Belgische brievenbesteller is heel waarschijnlijk de nederigste, de geringst Men heeft lot vervelens toe herhaald dal de klerikalen in 1884 hel liberaal Ministerie bekampten en deden vallen onder den kreetGeen man, geen cent, geen kanon meer Onze geachte lezers weten hoe die katholieke kluchtspelers woord hielden Zij verlengden den verplichtenden solda tendienst van 8 op 13 jaar; zij bouwden voor 100 miljoen nultelooze forten op de Maas, te Namen en te Luik, en begingen meer andere kostelijke dwaasheden. De klerikalen bouwden nieuwe forten... zonder soldaten; thans willen zij ook eene omheining maken rond Antwerpen, die zich langs alle kanten op meer dan 4 uren gaans van de stad verwijdert en waar de forten en verdedigingswerken zouden tal rijk wezen. Die fortenlijn zou 100 kilo meters lengte hebben en zoo wal 108 miljoen kosten op liet papier, maar in wezenlijkheid veel meer. Doch, die 108 miljoen, dat is niet alles Die forten zullen ook moeten bewapend zijn en die groote, verschietende kanonnen kosten schrikkelijk veel geld. Wie weet dus of de kosten de 300 miljoen^ niet zullen bereiken of zelfs overtreffen, gelijk bet pas eenige dagen in de Kamer beweerd wierd. Waartoe zullen de versterkingen van Antwerpen dienen Volgens de berekeningen van generaal Dejardin zouden er minstens 79,890 man noodig zijn om de nieuwe versterkingen van Antwerpen en Dendermonde te ver dedigen. Rekent daarbij Luik en Namen en ge bekomt Voor Antwerpen Luik Namen Onze kermis is dees jaar door een prach tig weder begunstigd geweest. Den Zondag krioelde hel van volk treinen en trams brachten veel vreemde lingen aan, maar toch minder dan verleden jaar. De paardenkoersen van den Woensdag, hadden minder volk uitgelokl dan vorige jaren. De volksfeesten in de verschillige wij ken zijn onopgemerkt voorbijgegaan en hadden maar weinig liefhebbers. De danszalen zijn goed bezocht geweest, de Veurnsche jeugd houdt immers veel van flikkeren. Met het warm weer gedurende de ker mis, waren vele droge magen, dit hebben de herbergiers ondervonden die dit jaar een goed verkoop hadden. KONINKLIJKE HARMONIE S' CECILIA. Totaal139.890 man Rond getal dus140.000 man voor de versterkingen alleen Daarbij wordt ons noodig veldleger be rekend op ICO.000 man, zoodat Belgie, om al de klerikale forten in oorlogstijd te bezetten en zijn noodig veldleger te be houden, een totaal van 240.000 man zal noodig hebben, indien de nieuwe werken te Antwerpen uitgevoerd worden Welnu, al de onvermijdelijke verliezen bij de oproeping door sterften, enz., af rekenende, Belgie kan tegenwoordig ten hoogste slechts 138,000 man te been brengen I Te kort102.000 man Waar gaan zij de 102.000 ontbrekende mannen halen Men beweert dal de klerikale ministers het gedacht opgevat hebben de Burger wachten te doen optrekken. Maar be halve dat zulks eene onwettigheid en eene onrechlveerdigheid zou zijn, het zou ook onvoldoende en onvoorzichtig wezen. De klerikalen zullen dus voor dit dubbel vraagstuk staan ofwel, de forten en ver- - Zondag laatst, otn 11 ure, had in den prachtiger) lusthof van den lieer Andries, voorzitter der Harmonie, een liefdadig- heidsconcerl plaats ten voordeele der studiebeurzen van den Bond der Oud- Leerlingen. Eenë uitgelezene menigte, waaronder vele vreemdelingen was in den hof ver- eenigd. T Was wonder om zien, ja echt feerisch de bonte dooreenwemeling van prachtige kostumen. Hel concert is onder alle oogpunten opperbest gelukt,de leiding er van was aan goede handen loeverlrouwd. De stukken als Le Prophéte, marsch der kroning. Festival, ouverture, La Null de Walpurgis ballet, Mireille, fantasia en het eigenaardig stukje Sifflez Pierrettes, liepen allen vlot van stapel en de solisten muntten uil door behendigheid en zuiverheid van spel. De daverende toejuichingen na ieder stuk hebben bewezen dal de toehoorders hoogst voldaan waren over de uitvoering. Van harte zij dank toegestuurd aan den Voorzitter der Harmonie, Mr J. Andries- Van Severen voor de genegenheid welke hij den Bond toedraagt alsook voor de wel willende medehulp in het welgelukken van hel feest. Dank ook aan den heer Bestuurder Van- derlinden en zijne trouwe muziekanten voor het puike muziekfeest waarmede zij de toehoorders vergast hebben. Dank nog aan allen die door hunnen ruil den penning, medegeholpen hebben aan hel liefdadigheidswerk der studiebeurzen. Een lid van den Bond. In zitting van Dinsdag laatst stelde de heer Buyl eene vraag aangaande bel vrij maken van het Vandersweep-plein te Oostende. slerkingen zonder verdedigers laten het geen zou gevaarlijk en dwaas zijn; ofwel, Belgie’s leger omtrent van de helft ver- grooten 1 Ziedaar waar de vermaarde klerikale anti militaristen ons land gebracht hebben Ziedaar hel werk der klerikale bedriegers, die altijd op alle toonen roepen en schreeuwen Niemand gedwongen soldaat en dio, bij elke nieuwe kiezing beloven, de krijgslasten te... verminderen Wij hebben het meermaals gezegd en wij herhalen helDe klerikalen leiden ons land naar den ondergang of naar het bankroet, en het is meer dan lijd dat de kiezers ’s lands bestuur uil de handen rukken van die volksbedriegers en on- voorzichligaards. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s ja ars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Be Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRLJIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn den IJzerenweg van tot 30 September. ADVERTENTIE-BLAD 18,12 341 18,04 19,12 20.36 18,10 19,18 20,42 Terminus 6,20 7,30 8,38 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,00 De Eereleden, die eenen photographischen groep der Harmonie begeren, kunnen zich laten inschrijven bij den heer ARTH. DELANOEYE, Groote Markt. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8.38 9,50 11,00 12.22 14,39 Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,44 9,56 11,06 12.28 13,44 11,45 15.57 17.08 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6.12 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 19.02 20.18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 5,40 (n Adink.) 7,43 9,49 10.47 (n. Adink.) 14,40 18,05 20,17 (n. Adink.) 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,56 Oroote Markt 5,05 6,55 Pannest. 8,44 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 20,01

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1