VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I H Het Feest der Onafhankelijkheid en het Bezoek van den Gouverneur te Veurne. De Liberale Partij is dood. Onderlinge steun. Zaterdag 19 Augusti 1903. Xr 93 79' jaar. Met de vaderlandsche feesten heeft liet Disclibestuur, zooals in andere plaatsen, dearmen der stad vergast op koekebrood en vleescb. Dal was fraai gehandeld. Doch we hebben vernomen dat die deeling was voor vriendjes; ook keuren we de partijdige handelwijze af van dit bestuur, door het uitsluiten van zekere beenhouwers, waar onder echte katholieke, die niets hebben mogen leveren. We vinden die handel wijze kinderachtig en ze wordt te recht door liberaal en katholiek beknibbeld. Reporter. zijn gebuur, een klerikaal van het zuiver- ste water, houdt eene bakkeiij; hij zal bij dezen op den winkel gaan ofschoon hij zich een tiental stappen verder bij eenen partijgenoot even goed kan bevoorraden, j Zondag laatst had bij een prachtig weer, hel feest plaats der Onafhankelijkheid en tevens van het bezoek van den heer Gou verneur Baron de Bethune. De feeslvlaggen in de wijken en aan de huizen der bijzonderen waren talrijk. Van andere versieringen, praalbogen en op schriften was niets te zien. Niettegen staande de groote publiciteit aan dit feest gegeven, is er zeer weinig volk, uit’t om liggende, opgekomeu. Zooals hel de gewoonte is in België, kwam de trein aan met eene vertraging van 30 minuten, hetgeen voor de deel nemers van den stoel hoogst ontmoedi gend was. De heer Gouverneur zal eens te meer zich hebben kunnen overtuigen van de regelmatigheid van den spoorweg dienst. Bij zijne aankomst werd de heer Gou verneur verwelkomd door den heer Bur gemeester en eerstgenoemde beantwoord de in eenige woorden dien welkomgroel. Na de voorstelling der gemeenteraadsleden slappen de heer Gouverneur en de Over heden in de gala-rijtuigen Een stoel samengesteld uil al de gesub sidieerde maatschappijen der stad, met hunne vaandels, de schoolkinderen met Belgische en Beiersche vlaggetjes, het korps pompiers en de gendarmen te paard doortrok de straten der stad. De«MeIo- manen» openden den stoet, die stilweg en onder de meeste onverschilligheid van het volk voorlging. Geen de minste enthousiasme, geene uitbundige geestdrift, niets, alles koel weg. Ook moet worden gezegd dal de orde te wenschen liet, bij zonderlijk na het Te Detim, alsook op de Markt, hij hel voorbijrijden der rijtuigen. De schoolkinderen, voor hel Stadhuis Doel men hem zulks opmerken, dan zal hij mei een glimlachje antwoorden dal iedereen leven mod Zoo denken wij er ook over, maar on gelukkiglijk iedereen leeft niet als men ve’door «leven» verslaat behoorlijk zijn brood winnen. De strijd voor T bestaan is dikwerf hard, zeer hard voor den winkelier, den ambachtsman, den bedien de die den moed heeft zich openlijk liberaal te noemen. Hunne namen staan aangeschreven op het zwart boek der klerikalen; geen dezer zal hen, T is gelijk hoe, bevoordeeligen, maar integendeel al het mogelijke doen om hunne belangen tegen te werken. Wal moet de herleving van ’t Liberalism toch een doorn zijn in den teen der kleri kalen Geen klerikaal dagblad, hoe ge matigd het ook weze, verschijnt er nog of dagelijksch leest men er aanvallen en dan nog wel van die gemeene, laffe, van allen grond ontbloote schimpen, gericht tegen de vrijzinnige partij. Hoe dikwijls zij het Liberalism al dood verklaard hebben, gaal alle gedacht te boven, maar het verwonderlijkste van al die doodverklaringen is weldal telken male er zulk bericht van overlijden wordt aangekon iigd, telkens de partij spring- levendiger dan ooit is. Dit is weer eens het geval. Een kleri kaal dagblad van ’t zuiverste water van Brugge, dat, tusschen haakjes gezegd, door aanhoudende nachtmerrie’s van libe ralen vooruitgang, wordt wakker gehou den, heeft thans ook de overlijdensakt van T liberalism aan ’t klokzeel gehangen, en wel in termen, dal er heden niet aan de dood van de liberale partij moet ge twijfeld worden. Reeds van nu af. voorspelt de Patrie, zoo heel dit klerikaal krantje; met het oog op de Wetgevende kiezingen van 1906, dal de liberale partij onwederroepelijk veroordeeld is, niets kan nog baten, noch smeekingen, noch bedreigingen. De liberale Partij zal in 1906 dood en begraven worden, voor goed en altijd, en nooit zal er geenen haan meer over kraaien. Zoo ten minste redeneert de klerikale Patrie van Brugge. Maar, of de woorden van dien confrater zullen bewaarheid worden, en zij in zijn voordeel zullen uit vallen. dat is eene andere noot muziek, en wij, liberalen, hebben zeker hel recht er integendeel sterk aan te twijfelen. Dat de Patrie eens eventjes eenige jaren achteiuitblikt, tol 1884. Toen dit jaar, de Liberalen door de klerikalen, dank hunne schandelijke Jesuietische aangewende middelen, het bestuur verloren, toen schreeuwden diezelfde japperkens ook meer dan ooit, aan de vier hoeken van het land dat de Libeiale Partij dood was en dat men er nooit meer zou over ge sproken hebben. Wie heeft er zich hel deei lijkst bedrogen gevonden Zeker, er zijn in onze partij oogen- blikken van groote ontmoediging geweest, er waren dagen dat onze Partij kwijnde, doch dank zij eenige moedige, onver schrokken strijders en laat ons maar zeggen jonge strijders die de bedreigingen der geestelijken trotseerende, voortgiugen de buitenlieden de waarheid te verkondi gen, sinds Patrie is de toestand weder ji ugdiger geworden, langs alle kanten zijn vrijzinnige kampers opgestaan, die niettegenstaande alle gezwets met duivel of hel, toch zullen voortgaan ons volk voor te lichten, en hel den weg te wijzen, die het moei optreden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle boegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BIWNÉIX, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De vaandrigs met hun vaandel begaven zich naarde «Steenen Zaal» van het Ge rechtshof, en in de Verlrekkamer» had de vooistelling plaats der Overheden, Ambtenaars en Voorzitters der maatschap pijen. Aan deze laatste werd een mooi herinneringsmedalie overhandigd. Daarna hadden in allerhaast de bezoeken plaats aan Hospitaal, Godshuis en Wees- gesticht. Om 1 t/2 ure begon het feestmaal, dat ook in haast verobberd werd. Wal daar zoo al plaats greep, kunnen we niet mel den, daar we van de deelnemers niet waren. Wat we te zien kregen, was vele roode en frissche gezichten en wankelen de beenen. Het feestmaal was lekker en wel opgediend, werd er verteld; des te beter, dit strekt tot eer van den onder nemer. Om 4 ure vertrok de Gouverneur in haasl naar Brugge. De heer Henrotin van Brussel, vergastte ons met eene opstijging van luchtballen, eene nieuwigheid voor Veurne, die veel vermaak schonk door de vroolijke en kod dige figuren die in het luchtruim zweef den. Om 6 ure kwam de Cercle Instrumental van Brugge aan. De ontvangst aan de sta tie dezer maatschappij liet veel te wen schen, daar ze enkel afgehaald wierd door twee politieagenten. Iets wal ook alge meen opgemerkt eu afgekeurd werd, was de wijze waarop de heer Dumont, maire van Duinkerke ontvangen werd. Hij doolde rond als den eersten sterveling den besten. Per naasten wal meer wellevendheid, meer etiquette, heeren. Om 7 4/2 ure had het aangekondigde concert plaats, dal onder muziekaal oog punt zeer wel gelukt is. Wal de zang be treft der twee solisten, deze was prachtig doch niet geschikt om in opece lucht ge zongen te worden. Wat aangaat hel dames koor, dit gedeelte heeft aan de verwach tingen niet beantwoord. Na het concert, werd een vuurwerk af gescholen dat niets bijzonders was. ’t Was onnoodig daarvoor zich te wenden bij mannen uit Brussel. ’s Namiddags en ’s avonds was er meer volk toegekomen en de herbergen der Groote Markt hebben eenen goeden dag gehad. En vóór de kiezingen van verleden jaar, was het weder een geroep en getier, altijd hetzelfde liedje, de Liberale Partij was weeral eens dood, zij bestond weeral niet meer, en zie, daar treedt diezelfde doode partij, in eens met 9 stemmen i sterkt, het Parlement binnen. De kleri- kalen lachten weer, maar ditmaal was het... groen Zeg eens. Patrie, weel ge niet wat er in Holland is voorgevallen over eenige weken? Daar bestonden ook al geen libe ralen meer, en eensklaps bij eene enkele verkiezing krijgen zij de meerderheid en doen eene klerikale meerderheid van 18 stemmen in eene minderheid van 4 stem, veranderen, wat maar bet bagatelle van 22 in de keering maakt. En zoo zal het in 1906 hier in België eveneens gaan. De liberalen die niet meer bestaan, zullen ook op een gegeven oogen- blik heroprijzen en eene blauwe vaan aan het roer van het land laten wapperen. Wat in Holland tot eene werkelijkheid werd, kan hier eveneens gebeuren. Meermaals werd aangetoond dal open lijk liberaal zijn dikwerf voor velen nadeelige gevolgen heeft onder stoffelijk oogpunt, ’t Is zoo in de groote steden, is veel erger zoo in kleine steden en buitengemeenten. Terwijl de klerikalen hunne partijgenooten in alles ondersteunen en zich wel wachten diegenen te bevoor deeligen die niet naar hunne pijpen dansen, maken de vrijzinnigen integendeel, in hunne alledaagsche onderhandelingen van lauler stoffelijken aard, geen onder scheid tusschen politieke vrienden en tegenstrevers. In princiep valt die laatste handelwijze geenszins af te keuren. Hoe wenschelijk ware het inderdaad dal niemand om wille zijner persoonlijke denkwijze in zijnen handel of in zijn beroep benadeeld werd en dal de politiek hoegenaamd geen in vloed hadde bij soortgelijke aangelegen heden. T Is jammer dat niet iedereen er zoo over denkt. Onze tegenstrevers, door hunne hatelijke uitsluitingsiakliek, hebben eenen anli-socialen toestand in T leven geroepen waarvan wij, liberalen, de eerste slachtoffers zijn. Zien wij eventjes rondom ons. Welke liberaal bekommert zich om de politieke kleur van zijnen kruidenier, kleermaker, haarkapper, slachter, enz. Wij kennen er geen. M. X... is een overtuigd liberaal; i geplaatst, waar de Overheden zich bevon den, zongen onder hel kundig bestuur van M. Relsin, gelegenheidsliederen welke dapper werden toegejuicht. i Geen défilé had plaats voor ’t Stadhuis. ADVERTEN BLAD 18,04 19,12 20.36 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8.38 9,50 11,00 12.22 14,39 18,04 19,12 20.36 Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,44 9,56 11,06 12.28 13,44 14,45 15.57 17.08 18,10 19,18 20,42 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,38 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,00 we - -....»»»«« ML I III - Vertrekuren van den IJzcrenweg van tot 30 September. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6.12 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 19.02 20.18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 5,40 (n Adiuk.) 7,43 9,49 10.47 (n. Adiuk.) 14,40 18,05 20,17 (n. Adink.) 22,07 Vertrekuren vnn den Huurt spoor weg tot JtO September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 15,20 15,16 16,42 18,06 19,56 Groote Markt 5,05 6,55 Pannest. 8,14 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 20,01

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1