Slants Middelbare School Algeineene Tijdingen. Rechterlijke Kronijk. DE CAE le Veurne en FRAEYS le Geul. SIMPELAERE te Oostvleteren en DE CAE te Veurne. Wat de oorlog tusschen Rusland en Japan heeft gekost. Notaris Camille DECAE VENDITIE Groote Voordracht I Eene nieuwe Decoratie. Dinsdag 12 September 1905, 2 uren namiddag slipt, ter herberg-afspan- ning «De Fortuin» bij den heer Emiel De I ronie, Marktplaats te Nieuport, OVERSLAG van eene welbekalanie BIERBROUWERIJ EENE STOOMZAGERIJ in volle werking, Renteniershuizen WOONHUIZEN-HERBERGEN HOVINGEN! en Religie en Politiek. Mengelingen. VENDITIE Openbare Verkooping van II EEN WQONHUIS-HERBERG genaamd De W erf, met stallen en verdere alhangelijkheden, slaande op 11 A. 70 C. grond en erve, bekend bij kadaster, seklie B, n" 8c en 9(>. met recht van pacht tot 1 October 1907, mits 25 fr. ’s jaars, boven de lasten. - EEN GEBOUWTJE 94 PUCK. leruggeven. bekendmakingen. hunner waardigheid voor den dag zullen komen, zal hel lasi lijden in onze stralen nog een ongedecoreerd Belg ie ontmoeten.. En gaat het zoo voort, dan kan de wet gever niets anders doen dan het volgende ontwerp aan het Parlement voor tedragen Artikel I. Eene nieuwe decoratie is ingesteld. Artikel II. Van de zuigflesch af heeft ieder Belg er recht op. Correctionele Rechtbank van Veurne. Burgerstand der stad Veurne. Veurne. Morgen Zondag om 10 t/i ure, jaarlijksche Algemeene Vergadering van den Bond der Oud-Leerlingen, in hel GasthofDe Rhetorikai. llerberggerief en Nletseraallanm. Op gewone voorwaarden. schaffen, waarom willen de katholieken i daarvan niet hooren? Waarom stemmen zij hiertegen O ja, in hunne politieke vergaderingen en bij de werklieden zijn zij hunne groot ste vrienden en beloven den werkman alles... maar krijgen zal hij nooit. Ze zijn te rechtzinnig Veel beloven en weinig geven Doet de zotten in vreugde leven. Maar het volk wil niet meer gefopt en bedrogen worden. Men heeft het te lang reeds zand in de oogen gestrooid en allerlei aanlokkends beloofd maar.... niet gegeven. Uet volk eischl daden en geene woorden. Daarom zullen allen en bloc in Mei 1906 loonen wie hunne vrienden zijn en bij welke partij de grootste rechtzinnig heid huist, door allen te stemmen tegen de klerikalen en voor de liberalen. Het land is de klerikale dwingelandij moede. Piet. Kantoren van de Notai issen Kantoren van de Notarissen De oorlog begon op 8-9 Februari 1904, en heeft voorlgewoed durende 547 dagen. Zij heeft aan Rusland per dag gekost 12.500.000 fr.; aan Japan, in hel geheel, 3 miljard 750 miljoen frank. Oorlogtaksen geheven door Rusland 2.175.000.000 fr. Door Japan: 1.550.000.000 fr. Verliezen op zee door Rusland 8 pant- serschepen, 13 kruisers en 50 andere schepen. Verliezen op zee door Japan1 pantser- schip, 2 kruisers en 20 andere schepen. Doode en gekwetste Russen: 192 000. Doode en gekwetste Japanners: 155.000. Meer dan 100.000 russische krijgsge vangenen en meer dan 800 kanonnen wer den genomen door de Japanners. Voornaamste verloren veldslagen der Russen. Te lande: Yalou, (8 9 April 1904), Liao-Yang (4 Sept. 1904), val van Port Arthur (I Januari 1905), Ta-Che-Kiao i (25 Januari 1905), Moukden, (10 Maart). Op zee3 zeeslagen voor Port-Arlhur, (8 Februari, 13 April, 10 Augusti 1905). Zeeslag in de Japansche zee op 27 Mei 1905. waar de Ballische vloot vernietigd werd. KANTOOR VAN DEN WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1905 oin 12 1/2 ure namiddag, le Gliyverinchove ter hofstede De Warande» gebruikt door Frans Masscheleyn-Dinnequin, van 4 melkkoeien, 2 jaarlingvaarzen en 2 veerzekalvers. Op gewone voorwaarden. werklieden, beweert de Veurnaar. Waar om dan, als de liberalen aan den afge- sloofden werkman, op 65 jarigen leeftijd, een pensioen van 1 fr. daags willen ver- STAD TIIIELT. Dat er bij de gelegenheid onzer natio nale jubelfeesten zou moeten gezorgd worden voor de instelling eener nieuwe decoratie, ten einde de duizenden naar een lintje of kruisken hunkerende Belgen le voldoen, was te voorzien en het gou vernement heeft dan ook zich gehaast dien algemeenen wensch te bevredigen. Eene nieuwe decoratie is ingesleld, welke zal worden toegekend aan al degenen, die gedurende de laatste twintig jaren een officiéél mandaat hebben vervuld. Het leger en de burgerwacht zijn er in be grepen. Men vraagt zich echter af of de instel ling dezer nieuwe orde niet eenigszins op ondoordachte wijze is geschied. Indeidaad, uil de berekeningen blijkt dal niet minder dan honderd duizend Belgen recht zullen hebben op eene deco ratie. Dit getal gevoegd bij de honderd duizenden, die reeds met versierd knops- gai loopen maakt ëen totaal uit, waarvan men zich bij de eerste overweging be zwaarlijk rekenschap kan geven. Op den dag, waarop de honderdduizend nieuw gedecoreerden met het leeken j brou-aanduiding. MAANDAG 2 OCTOBER 1905 om 12 1/2 ure namiddag, te Isenberghe- dorpplaats, ter heiberg van Francies Rousseeuw, KOOPDAG van De leergangen herbeginnen op WOENS DAG 27 SEPTEMBER, om 8 1/2 ure. Voor de inschrijvingen der leerlingen wordt men vriendelijk verzocht zich le begeven bij den heer Bestuurder, Noord- straal, den Maandag ‘et; of den SJO September, van 8 tol 11 ure. gestaan en gelegen te INieupoort-atad, OoHtduin- kerko (Nieuport-Baden), Weidende, Sint Joris en Mnnnekeiiuvere. Bij plakbrieven verdeeld in 19 koopen. Lastboek, grosse-vonnis en eigendoms- titelen bij den Notaris De Cae, waar alle inlichtingen te bekomen zijn, evenals bij den Notaris Fraeys vootnoemd. Vele personen verwarren nog altijd Religie en Politiek; zij maken geen onder scheid tusschen katholiek en klerikaal. Katholiek zijn is den Roomsch katho lieken godsdienst belijden. Klerikaal zijn is tol eene politieke partij behooren, die gewoon is van den gods dienst misbruik le maken ten voordeele barer politiek. Zoo, bijvoorbeeld, kan men klerikaal zijn zonder naar de kerk te gaan en katho liek te zijn; er zitten veel zulke mannen langs de lechterzijde der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Zoo kan men ook een goed christen zijn en al zijne plichten voorbeeldig kwijten, en liberaal zijn in de politiek. Wam, wij herhalen bet: Religie en Politiek zijn twee geheel verschillende dingen, die met elkander niets le doen hebben en die moeten gescheiden blijven. Wie bet anders doet, maakt misbruik van den godsdienst; Christus zelf zegde: «Mijn rijk is van deze wereld niet;... geef aan God wat aan God toekomt en aan den keizer wat aan den keizer toe komt, -- hetgeen de liberalen in andere woorden herhalen, wanneer zij zeggen De Pastoor in de Kerk en de Burgemeester op bel Stadhuis. Indien iedereen goed verstond dal religie en politiek moeten gescheiden blijven, alles zou beter gaan; de menschen zouden in vrede leven en ook beter hunne eigene belangen behartigen zonder zich te laten misleiden door loensche politie kers of pharizeeërs, die van den gods dienst misbruik maken en de religie doen dienen om hunne heerschzuchl te voldoen en aan T schotelken te blijven tot meerdere eer en profijt hunner geldkas. AFGEFEEST I Oef! We hebben dus zonder ongelukken het bange, drukke tijdperk onzer drie- kwaarl eeuwsche-onafhankelijkheids- verja ring door worst eld. Hel had erger kunnen uitvallen: we zijn aan 'l gisten geweest,aan 't koken, aan 't opzwellen van bluf als 'n Hlaasklaak of ’n ballon dirigeable. Toch zijn we niet van glorie gebarsten, ’n Taai vel, ziet ge Naar ’t schijnt zijn we toch 'n heel volk: Karrevraehten dagbladartikels hebben aan de vier hoeken van 't land, aan de heele wereld zelfs, uitgebazuind, hoe gelukkig we leven, hoe vrij, en hoe luilekkerig ons landje is en hoe rijk we zijn, en hoe spaarzaam, ondernemend, verlicht, deugdzaam, be schaafd, en op den hoop toe hoe nederig Ongehoord hoe zoo 'n klein landje zooveel groote deugden kan bezitten 0/ dat al zuivere waarheid is? Och, kom, dal is maar 'n manier van zien we kijken door 't eene eind van ons lorgnet. Over tien maanden was 't 'n ander leitmolief, en bin nen zes weken draaien we ook al ‘t lorgnet omdan zal ‘l heeten dat in Belgie alles kreupel loopt, dat de vrijheid maar in naam bestaat, dal er het leven armzalig is, dat we ongeleeid zijn, onbeschaafd, lamlendig en windmakers... Ongehoord hoe zoo’n klein landje zoovee. ondeugden kan bezitten En wil men dan toch 'n conclusie hebben van onze drie-kwarl-eeuwsche.. (zie hooger op), dan mag men in volle vertrouwen vast stellen dat de Delg... ‘n stevige maag heeft: 'l is met honderden banketten, lunches en andere smulpartijtjes dat Koning en Prins, gouverneurs en burgemeesters, leden van «chocheteiten en klienten van 't Weldadig heidsbureel België vrij gevierd hebben, zonder dat de gazetten ’n enkele indigestie hebben aangestipt. Is dat niet heerlijk troos tend voor hen die bezorgd zijn met de toe komst der Belgen? Is dat niet 'n doorslaand bewijs dat Julius Casar juist heeft geraden toen hij in t’n commenlarien dit ultieme compliment aan 'l adres onzer voorouders neerschreef: -De Belgen zijn de dapperste der Galliërs.... aan tafelt» Op Zondag September. Sprekers De hoeren PERSOONS en A BUYL, volksvertegenwoordigers en THOORIS, advokaat. Onze jonge stadgenoot, M. Ernest Garre, leerling der tweede beroepsklas, (wetenschappelijke afdeeling) van bel Atheneum van Oostende, heeft in den al gemeenen wedstrijd de 24" plaats bekomen op 134 mededingers, met 62 p. op 100 in Nederlandsch opstel en de 14” plaats op 80 mededingers met 62 p. op 100, in Duilsch opstel. Hartelijke gelukwenscliingen. De Panne. Zondag 10 September, om 3 ure, in Den Casino, groote kosle- looze Cinemalographische Voorstellingen. neemt. Op Zondag 24 September, groot Feest ter gelegenheid van de libe rale zegenpraal der gemeentekiezing. nruHuel. Zondag avond werd bij overstappen der straat, nabij de Halle- poorl, een 70jarig man van Vorst, door een overtollig snelrijdenden automobiel omgeworpen en doodelijk gewond. Hel slachtoffer werd zwaar gewond aan hoofd en beenen naar hel gasthuis gebracht waar zijn toestand voor hoogst bedenke lijk werd aanzien. Wal betreft de voerman van den auto, bij reed voort alsof er niets ware gebeurd. Gelukkig konden oogge tuigen het nummer van den auto opnemen zoodal de schuldige gekend is. Discults PA.I1EIN, ANTWERPEN. PROEFT LE«VIEUX LIÈGE». Duinkerk». Van de visscherssloep Surprise, die den 4 Maart laatst uilvoer naar Ysland, is sindsdien niets meer ge hoord. T Vermoeden is dat de sloep niet man en muis verging. Er waren tien man aan boord. Houlognc-anii-z.ee. Zondag om 4 ure slak de zwemmeester Grassin met zijne twee kinderen, oud 8 en 14 jaar, en vier toeristen in zee, met eene sloep. De zee was onstuimig en de sloep danste op de baren, tot ze op ongeveer 200 meleis van de badplaats tusschen de baarbrekers werd omgeslagen. Al de opvarenden ver dronken want niemand kon hen hulp brengen.Een uur later werden twee lijken op de kust geworpen, de vijf overigen WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1905 om 1 t/2 ure namiddag, te Oostvleteren- Elzendainme,ten huize herberg DeWerf» bewoond door de wed' Frederic Debrau- I were-Trooster en kinders. van Met comptant geld. TENZELVEN DAGE om 3 i/a ure nanoen, ter herberg van Aimé Stekelorum, te Oost- vleteren Elzendamme, Gemeente Oostvleteren. met 5 aren 58 centiaren medegaande grond en erve, bekend bij kad. seklie B, I Nr 7a. I De twee koopen zijn bewoond en ge- i bruikldoorde vei koopers wed*Debrauwere en kinders en aanslag met 1 Mei aan staande. Inlichtingen bij genoemde Notarissen. brengen.Een uur later werden twee lijken Nadruk verboden tenzij mei genoegzame waren ’s avonds door de zee nog niel 1 I Dewildo Alois, timmerman, Vinchem, 1 maand en 50 fr. voor slagen. Scharre Elisa, to Rousbrugge, 2 maal 26 fr. voor slagen en 25 fr. om voorwerpen geworpen te hebben kunnende iemand schaden. Debruyne Blondine, huisvrouw en Deruyter Justin, leurder, te Clercken, do eerste 8 dagen on 26 fr. en de twoode 1 maand en 50 fr. voor smaad. Debruyno Florimond en Debruyne Achie), muziekanten te Clercken, do eerste 9 fr. on do tweede 2 dagen en 9 fr. voor boschdolikt. Debruyno Justin, leurder, Clercken, voorw. 8 dagen voor opstand en 15 fr. voor dronken schap. Geboorten. 5. Sarrazyn Rachel, dochter van Emiel on Ver- haeghe Romania, Noordstraat. 7. Dubois Maurits, zoon van Krans en Ameloot Stephania, Paviljocnstraat. Huwelijksafkondigingen. 3. Blanckaort Pieter, schoenmaker, met De- poortor Lucia, dienstmeid, beide te Veurne. Huwelijken. 6. Claereboudt Camiol, zadelmaker, geboren te Vourue den 15 Juli 186-1, met Ryckewaort Maria, bijzondere, geboren to Veurne don 16 April 1877. Sterfgevallen. 4. Swyugedouw Elisa, 3 in. on 1 d., Ilooosterp. TE VEURNE. 11 E 11 11 E D G G E 111 E F, Scheep werkcrsallaam en andere roerende voorwerpen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 2