VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Vlaggenfeest BELANGRIJK BERICHT Is een liberaal ministerie leefbaar? LIBERAAL FEEST te Beerst De Ouderdomspensioenen. II Zaterdag 30 September 8903. IV 39 79' jaar. laatste gemeentekiezing. Vertrekuren van den I.Tzerenvveg tot V Januari 1900. Vertrek uit Veurne naar liet Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 12,2? 13,32 15,16 18,04 20,04 Oroote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Willen de socialisten verder niet ons I samenwerken lol hel bekomen van een aantal wetten in’t voordeel der werklie den, zooals vermindering der belastingen op de verbruiksarlikels, uitbreiding der j beroepsscholen, alsmede herziening der door de klerikalen misvormde maatschap pelijke wetten, om van deze wezenlijk nuttige instellingen te maken, danlzal een ieder begrijpen dal de voorwaarden lot leefbaarheid van een liberaal ministerie voor jaren en jaren verzekerd zijn. Maar zouden, op een gegeven oogen- blik, de socialisten drukking op onze werkzaamheden willen uitoefenen om aan deze eene richting te geven die geenzins strookt met onze princiepen, dan ware hel zeker en vast dat hunne pogingen vol komen vruchteloos zouden blijven. Liberalen en socialisten, ofschoon de zelfde anli-klerikale strekking volgende, verschillen hemelsbreed op staathuishoud kundig terrein. Wij vragen niet dat de socialisten, om ons te believen, hunne c<>ll< ctivislische theoriën verloochenen, doch zij ook moeten weten dal wij geen duim breed zullen afwijken van onze ge dragslijn, welke voor doel heeft de toena dering der verschillende maatschappelijke standen en de daarslelling eener samen leving gegrond op vrijheid, rechtvaardig heid en plichtsbetrachting. De toekomst behoort aan T liberalisme. Dat de socialisten, na eene klerikale nederlaag, ons steunen of niet, zulks kan niet verhinderen dat het verlichlste ge deelte van hel kiezerskorps in groole meerderheid voor onze zaak gewonnen is en dal onze gedachten steeds meer en meer veld winnen. Wanneer eenmaal de leerplicht de verstandige ontwikkeling van hel volk zal verwezenllijkt hebben, dan ook zal dit laatste in staat zijn om zonder vooroordeelen de verschillende strekkingen onzer diie groole politieke partijen na te gaan. En de gevolgtrekking die het zal maken, zal zijn dal alleen bel liberalisme de ware belangen van werkman, boer en burger kan verdedigen en overeenstemmen. Men neme hel ons niet kwalijk dat wij de hoop niet opgeven eenmaal eene partij te vormen, machtig genoeg om zonder steun ’s lands zaken te beredderen en om zegevierend weerstand te bieden aan alle aanvallen onzer klerikale en socialistische tegenstrevers. (De Toekomst van Limburg). IVy roepen de aandacht onzer lezers op de veranderingen in de vertrekuren van den Yzerenweg en den Buut (spoorweg met 1 October naast. I Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. lie Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ter gelegenheid der inhuldiging PVieuw Wacht. Al de Jonge Wachten van het land, zullen talrijke vertegenwoordigers op sturen naar de oude vlaamsche stad om de belooging zoo indrukwekkend mogelijk te maken. Op 29 October, allen te Kortrijk. De klerikalen, voelende dat zij achler- uilwijken en dat hel kiezerskorps geneigd is hen weldra van hel bewind te kegelen, houden slaande, bij hoog er laag, dat een liberaal ministerie niet leefbaar is omdat hetzelfde zal af te rekenen hebben met de socialisten die hervormingen zullen willen waarmede hel liberaal programma niet kan instemmen. Hel argument, wij erkennen hel, is niet van waarde ontbloot. Dat er moeilijkheden uit dien staal van zaken kunnen voort spruiten betwisten wij niet, doch daaruit aflriden dat buiten een klerikaal bewind geen ander mogelijk is, schijnt ons wat al te spoedig zijnen wensch voor wezenlijk heid nemen. Veronderstellen wij dat na de aanstaan de kiezingen de Kamer eene anti klerikale meerderheid lelie. De socialisten, die even vurig als wij zulke gebeurtenis verlangen, hebben reeds van over maanden plechtig verklaard, door monde hunner leiders, dal zij, in zulk geval, een liberaal mini sterie zullen steunen dat de drie groole hervormingen: algemeen stemrecht, ver plichtend onderwijs en persoonlijken dienstplicht zal nastreven. Wal bet eerste punt betreft, de over- groote meerderheid der liberalen is er voorzij die zich desaangaande nog weer spannig loonen, zouden zich onvoorwaar delijk bij hunne partijgenoolen aansluiten indien het verplichtend onderwijs, over OP ZONDAG 29 OCTOBER te Kortrijk j van het Vaandel der Liberale Jonge OP ZONDAG 8 OCTOBER lol yiering der Liberale Zegepraal der Het Middencomileit van Liberale Pro- I paganda heeft de herziening der kiezers lijsten van al de gemeenten van hel Arrondissement aangegaan en te dien einde bureelen geslicht dewelke met dit werk belast zijn. In Veurne in een bureel ge opend op liet eerste verdiep vnn de «CAFÉ I)E L’AIGLE» alwaar een exemplaar van iedere lijst is neergelegd. Het is een plicht voor al de vrijzin nige kiezers van stad en buiten van na te zien als hunne namen op die lijsten ver schijnen, met al de stemmen aan dewelke zij gerechtigd zijn, en van aan het Comileil de misslagen waarvan zij kennis hebben, mede te deelen. Zij zijn dringend verzocht van zoolinnat mogelljk aan dit onder zoek over te gaan en hunne reclamation in te dienen, ten laatste, voor *20 Oc tober naaat. Hel bureel is hun dagelijks toe gankelijk van 9 tol 12 ure ’s morgens. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 jaren ingevoerd, thans aan alle Staatsbur- I gers eenen voldoenden graad van geleerd heid verschaft hadde. In princiep zijn dus allen l’akkoord enkel eene kwestie van lijd doel er nog sommigen afwijken. Rechtuit gesproken, wij persoonlijk zou den oók liever hel stemrecht slechts wil len zien toekennen aan hen die kunnen bewijzen dat zij met vrucht de leergangen der lagere school gevolgd hebben. Doch om in onze rangen eene eensgezinde wer king te behouden, is hel noodig dat men zich hier en daar al wat toegevend toone, des te meer daar de leerplicht het onaf scheidbaar toevoegsel van bel algemeen stemrecht is. Men merke wel aan, dat om het alge meen stemrecht voor de wetgevende kie zingen te bekomen, eene herziening der Grondwet noodig is, welke Kamer en Senaat slechts met behulp van de 2/3 der stemmen doen kunnen. Daaruit volgt dat die hervorming waarschijnlijk niet .zoo spoedig zal kunnen verwezenlijkt worden als sommigen denken; evenwel, niets zou beletten het algemeen stemrecht voor de provincie- en gemeentekiezingeu in te voeren. Verplichtend onderwijs: Wij hebben vroeger die kwestie in T lang en in’t breed behandeld. T Ware dus overbodig opnieuw de maatschappelijke noodzakelijkheid van den leerplicht aan te loonen. Zeggen wij énkel dat liberalen, socialisten, christen democraten, allen, zonder uitzondering, dit punt bijtreden. Enkel de klerikalen willen er niet van hoorei), daartoe hebben zij ernstige redenen. Wal de persoonlijke dienstplicht be treft, daarover zijn alle anli-klerikalen hel eens. Wel zouden de socialisten de tegen woordige legerwet willen vervangen door de gewapende natie, zooals deze in Zwit serland bestaal, doch, daar zij welen dat dit denkbeeld voorloopig in ons land niet uitvoerbaar is, hebben zij zich, in afwach ting, bij den persoonlijken dienstplicht aangesloten. Dal de huidige legerwet een knoeiwerk is en dal geen enkel oflicier hare verdediging zou willen opnemen, weel eenieder die een weinig op de hoogte is van ’s lands verdedigingsslelsel. Daar bij kost bet onderhoud van bel leger ons de oogen uit hel hoofd. De persoonlijke dienstplicht, die armen en rijken op ge lijken voet zou stellen, zou eveneens voor gevolg hebben dat hel kazerneleven onzer volksjongens merkelijk verbeterd weide. Welnu, om de drie hooger genoemde hervormingen te bekomen, hebben de socialisten er alle belang bij een liberaal ministerie te steunen, alleen in staat om die groole onderneming tot een goed einde te leiden. Deden zij het niet, dan zouden zij niet alleen hun gegeven woord intrekken, maar daarbij nog hunne eigene belangen tegenwerken, iets wal niet aan neembaar is. De klerikale gazellen hebben al jaren lang den lof gezongen van het ministerie om wille van het belachelijk pensioen, den ouden werklieden toegekend. Nu is hel gouvernement verschrikt voor de uit gaven; even als met alle klerikale wetten tol heden toe het geval was, is de wet op de ouderdomspensioenen slecht bestu deerd geworden en nu er spraak is van dezelfde toe te passen, rijzen talrijke moeilijkheden op. Onder allerlei voor wendsels ziet men pensioenen weigeren. Geen pensioen wordt toegeslaan aan oudjes, die nog iels verdienen willen, even alsof ze van negen centen daags kunnen leven Geen pensioen voor dege nen, die wat van kant gelegd hebben om zich een klein huisje te bouwen. Geen pensioen voor degenen, die door hunne kinderen een weinig bijgestaan worden. Geen pensioen voor degenen, die een herbergsken houden al lappen zij slechts alle maanden een lonneken bier. Eu om het pensioen te verkrijgen wat al geloop, wal al last Men moet een heelen hoop certificaten aanbrengen van gemeentebestuur, bazen, eigenaars, enz. Komiteilen, door hel kle- likaal ministerie genoemd, pluizen die certificaten uit; pastoors en onderpastoors spelen in deze komiteilen natuurlijk de groole rol en beslissen over hel al of niet toekennen van het pensioen. Is men goed- geloovig en stemt men trouw voor de katholieken, dan gaal alles van zelf, maar wee degenen, die er een niet katholieke denkwijze op nahouden en niet gedwee in het gareel loopen van pastoor en kasteel heer. De wel op de pensioenen dient enkel om den invloed der katholieken op den werkman uil te breiden, zooals dit het geval is met al de zoogezegde werk- manswetten door de Smet de Naeyer en Cic aaneengeflanst. Wij mogen er eens te meer uit besluiten dat de vrijzinnige werklieden en burgers ten huidigen dage op geene onpartijdigheid mogen rekenen en dat alle anti-klerikalen ten strijde dienen lë trekken om eene meer volks gezinde en vrijheidslievendere regeering aan het bewind te brengen. xa ADVERTENTIE" BLAD 19,16

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1