VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 ALLEENSPRAAK. BELANGRIJK BERICHT u OP DEN BUITEN. Landbouwers en Neringdoeners Zaterdag T October 1908. Xr 410 W jaar. Drukkér-Uilgever, te Veurne. Men schrijft in bij CAMILLE URU1VI6IIV, minister De Bruyn, toen bij die talrijke (Nieuwe Gazet). vee, het brandmerken op den hoorn, hel str ooien van kalk als besirijdmiddel legen de pooizii'kie en zoovee andere plagerijen van aard om totaal den landbouw in den grond te boren. Ook was de misnoegdheid zoo groot dat minister De Bruyn, in zijn arrondisse- iiii «En’n mensch mag niet spreken. Ik Minister de Smet de Naeyer, het grootste financieel genie van alle tegenwoordige en toekomende tijden, zit in zijn werkkabinet, aan de ledige schatkist te denken, aan wan hoop de handen in het haar. Ende bij mediteert T Is waarlijk niet meer om uit te houden. Daar kleed ik nu al twintig jaar de Belgische belastingschuldigen uit tol op hun hemd, pers hen te pletten als citroe nen, scheer ben zonder zeep, stroop hen gelijk in een bosclr, belast den zuur ge wonnen beet brood welke ze dagelijks lussclren hunne tanden kunnen steken, en nog zit ik in de krot tot over mijn ooren. ’lis aflreus! Maar enfin, wanneer gaat dal kerkvolk nu eens een indigestie krij gen, wanneer gaan die lintwormen eens ophouden de levenssappen van het Bel gisch organism op te sluipen? «Sedert ik minister ben, verdwijnen de miljoenen en miljards als bij loóverslag. ik heb van den 1 Januari lol 31 December maar gedurig werk om handen vol te sloppen, zakken te vullen, platte beurzen rond te maken, fooikens te geven, subsi dies uil te deelen, faveurkens te schenken. Ik word letterlijk bestormd, overweldigd, overstroomdverzwonden dooreen legioen van veelvraters, die zoolang in de kas- I scharrelen als er een duit op haren bodem neringdoeners wordt noodlottig op den ligt. maatregelen nam: liet oorringen van het i buiten en bij duizenden zijn ze, welke van en zich ver plicht zag, onder de bedreigin gen van het kiezerskorps, talrijke van die maatregelen, daags voor zijne balloleering, in te trekken, maatregelen waarvan de studiën en uitvoeringskosten millioenen hadden gekosr en aangeprezen waren als de echte redding van den landbouw. Hel klerikaal ministerie voelde dat Minister De Bruyn de man niet was en verving hem doorM. den baron Van der Bruggen, redder van den Landbouw Eli wel, wij vragen het ons af, welke voordeeleti zijn er lot heden aan den land bouw ten bate gevallen Leest de katho lieke dagbladen, leest de besprekingen in de Kamers, overweegt de redevoeringen van de klerikale volksvertegenwoordigers en namelijk van boerke Van Brussel en gij zult overtuigd zijndal de grieven err klachten nooit grooler zijn geweest dan lieden en steeds blijven aangroeien. Zeros en nog zeros. Ziedaar het bilan van hel twintigjarig beslaan van het land bouw ministerie. Millioenen en millioenen zijn verslonden lol groot profijt van de klerikale vriendjes, lol groot voordeel der groote klerikale veefokkers en zonder eenig voordeel aan den landbouwer. Maai' aan alles komi een einde; de boer begint in T spel klaar ie zien; bedod is hij geweest, maar hij wil zich niet langer laten bedodden. In de syiidikaten, in de patronagiën, in de boerenbonden door de geestelijkheid ingelijfd onder voorwendsel van verzeke ringen van hel vee, voordeelig aaukoopen van landbouwloestellen, voedingsmidde len, meststoffen, enz., begint hij te ge voelen, dal op zijnen rug geld geklopt wordt om den polilieken winkel te doen draaien, dal hij ingelijfd is om hem zooveel te gemakkelijker in den toom te houden en uit te balen om de klerikale macht te versterken en eeuwig aan hel bewind te houden. De landbouw zou de bron van rijkdom moeten zijn en de klerikale regeering heeft er een arme-menschenstiel van ge maakt; moet men dan zich verwonderen dal boerke Van Brussel aan zijnen polilie ken vriend, Minister Van der Bruggen, verwijl den ondergang van den Landbouw te bewerken En zijn bel de landbouwers alleen die i zoo bitter hunne klachten laten hooien Ondervraagt in alle dorpen de klerikale en andere neringdoeners. De boerenbonden doen hun eene concurrentie welke alle gedacht te boven gaal. De toestand der de eerste gelegenheid zullen gebruik maken om zich te wreken tegenover die klerikale dwingelanden en broodroovers» oorzaak der groote ellende in dewelke zij heden verkeeren. Het rijk van het klerikalism is op zijn einde; de misnoegden zijn talrijk; de klachten zijn algemeen; hel geduld is ten einde en hel jaar 1906 zal in onze politieke geschiedenis gemerkt worden als de ver lossing van de klerikale uilhuiterij. De boer is het oude liedje de boer zal ’t al betalen, moede; hij is moede de violen van onze politieke klerikale dansers te betalen; aan woorden laat hij zich niet meer vangen, want hij heeft te goed on dervonden dal woorden geen oorden zijn te lang is hij de speelbal der kas- leelheeren en der geestelijken, te lang zijn deze geholpen door de klerikale regeering. Tot nu hebben de grooten de kleinen opgeëlende kleinen op den builen willen zich niet langer laten opeten, maar zich met hand en land verzetten tegen alle plagerijen, tegen alle miskenning hunner rechten; zij zullen opslaan legen alle dwingelandij van waar zij ook kome van pastorij of kasteel; zij eischen hunne rechten en zij zullen ze bekomen. De landbouwer en de neringdoener hebben in 1884 de liberale partij doen vallen, zij zullen haar in 1906 doen zege pralen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor lielgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Het Middeticomileil van Liberale Pro paganda heeft de herziening der kiezers lijsten van al de gemeenten van het Arrondissement aangegaan en te dien I einde bureelen geslicht dewelke met dit mem> in balloleering viel in den kiesstrijd werk belast zijn. In Veurne i* een bureel ge opend op liet eerste verdiep van de «CAFÉ I>E L’AIGLE» alwaar een exemplaar van ielere lijst is I neergelegd. Hel is een plicht voor al de vrijzin nige kiezers van stad en buiten van na te zien als hunne namen op die lijsten ver schijnen, met al de stemmen aan dewelke zij gerechtigd zijn, en van aan hel Comiteil de misslagen waarvan zij kennis hebben, mede te deelen. Zij zijn dringend verzocht van zoohnaut mogelijk aan dit onder zoek over te gaan en hunne reclamation in te dienen, ten laatste, voor «O Oc tober nunst. Hel bureel is hun dagelijks toe gankelijk van 9 lol 12 ure ’s morgens. In 1884 viel het liberaal ministerie. Zich vertrouwend op de sclioone klei i kale beloften gaven eene groote massa landbouwers en neringdoeners zonder aarzelen hunne stem aan die mannen die sedeit meer dan twintig jaren ons land besturen. Hebben die landbouwers en die nering doeners iels bij die verandering van nislerie gewonnen De klerikalen zouden den landbouw gered hebben Met groote plechtigheid werd op 16 Juni 1884 hel ministerie van landbouw bij koninklijk besluit ingesteld. Minister De Bruyn, onze minister van landbouw, stelde zich in hel werk; een ganseb leger fonk- lionnarisseti van allen kaliber, groote en klein, maar allen van de beste klerikale kleur, werden in het prachtig nationaal gebouw gevestigd, op welk men in groote letters ziel pronken de looverwoorden c ministerie van landbouw Eene begroeting van millioenen werd door Kamer en Senaat gestemd voor den dienst van dit nieuw ministerie en sedert ruim 20 jaai zijn er millioenen en tnilli- j oenen verslonden door gezegd leger van i fonktionnai issen, zonder eenig hoege naamd voordeel voor den landbouwer voort te brengen. Biltere klachten gingen weldra op tegen moet zwijgen als een graf, want ik voel maar al te wel dal ik ver van stevig op mijn ministersbeenen sla. Mijn eigen vrienden bestoken mij en moest ik de stoutheid hebben de kas te sliriten voor kerk- en kluisvolk, dan lag ik morgen met mijn... portefoelie T onderste boven. (Een kleine poos om een paardenzucht te slaken en een cigaar aan lesteken). Maar, bij alle duivels, ze hebben me nog niet gevloerd. Net als Lodewijk de Veertende (nog eene beroemdheid) zal ik voorlgaan heel die camarilla door gun- stjes om te koopen. En de noodige centen zult ge vragen. Geen noodIk zal puiten graven om er andere te vullen, pijlen maken uil alle hout, riemen snijden uil alle leêr, munt slaan uil den hemelschen dauw, de steen der wijsheid ontdekken als T moet. Maar geld, veel geld en nog geld zal er komen om den klerikalen slokdarm te vullen lol barstens toe en alzoo mijn heer schappij te rekken. Zie, zoo heb ik weer een schrander middeltje bedacht om gemakkelijk aan duimkruid te komen. Ik ga doodeenvoudig 20 miljoen splin ter nieuwe centen laten slaan. Die zullen me kosten aan koper, 180 duizend frank en aan arbeidsloon en fabrikatie circa 20 duizend frank, dus te zamen ongeveer 200 duizend frank. Zoo dat dit zaakje me alweer netjes 200 duizend ballekens gaal opleveren. Ge zult me waarschijnlijk zeggen dal er al veel te veel koperen centen bestaan en ik veel beter zou doen die leelijke, lompe, zware stukken, welk en doorgaans nog groener uilzien dan mijn eminenten vriend Woeste, door sierlijkere en lichtere munt te vervangen. Zoo gek niet, dat brengt niet op. «Ik geef den drommel aan de esthetiek en rechtuit gezegd, ik vaag mijne hielen aan T publiek. Wat zal hel mij in gods naam kunnen schelen, dal er 80 duizend kilos koper meer in omloop zullen ge bracht worden en de werklieden des Zaterdags een vracht milralje bij hun pree zullen krijgen? Ze moeten de princiepen van liet evenwicht maar leeren. Intusschen ga ik alweer een Rijst je op maken van al de paters- en nonnenge- stichlen aan wie ik die 200 duizend petot- lerkenszal uitdeden. Zulke vrijgevigheid doel wel in hel kindschap, bijzonder als er een gewichtige kiezing op handen is lijk die van toekomende jaar. En zoo kan ik dan alweer een lijd voorldobberen en als de duilen op zijn, vind ik een nieuwen Huk. Ja, ja, ik begin hel zelf te gelooven dal ik een genie ben. (Hier eindigt de meditatie van onzen premier). de Publicité, MagdalenastraatBrussel. en in de Postkantoren des Rijks. ADVERTENTIEBLAD 1 18,12 ini- I 19,10 19,16 Vertrekuren vnn <Iei> l.lzcrenweg tot V «laiiuui-i 1906. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,‘19 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren vnn <len Buurtspoorweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4.39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannest raat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 ■•x 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1