NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE I BELANGRIJK BERICHT 11 ij kent zijn volk. Hun lalijn verkwisten. Prachtige Liberale Betooging te Beerst. 11. Buyl op de groote meeting Ie Antwerpen. Onze Athenea en de Katholieke Collegies. Aan de Herbergiers. Kntcrdag I4t October 1902». -Vr -41 79' jaste. 110 23 25 Collegies Binche Koi irijk Glieel Herenlhals Herve Athenea Antwerpen Aarlen Alh Brugge Brussel Charleroi Gtnuiay Genl Hassell Hoel Elsene Luik Leuven Mecuelet) Bergen N, .men (JoSiende Doornik Vei tiers 3 2 1 2 1 7 3 6 98 Helding. 1 6 3 4 2 1 3 3 20 2 2 3 lu 6 6 8 0 4 10 13 2 1 8 3 4 0 8 In een open brief door den lieer Maen- houl, afgevaardigde van Gent, aan de katholieke onderwijzers gericht, lezen wij bet volgende «Er zijn nog katholieke kamerleden die zich in kiezingstijden d vrienden der ondei wijzers noemen, maar eenmaal naar het Parlement gezonden, diezelfde onder wijzers verloochenen alsmede al hun be loften.» De heer Maenhont kent zijn volk, niet waar heeren Pil, Degroole en Vander Heyde? 70 Prijzen Access. 1 2 3 1 2 4 0 2 Prijzen Access. 8 5 1 0 6 3 9 5 7 3 0 3 1 3 0 5 keus na eenige jaren gij allen zult moeten betalen, uil oorzaak van ’t afsterven van vader en moeder, uil oorzaak van ver huizing naareene andere stad of gemeente. De katholieken wisten dal, doch zij paaiden u met te zeggen Gij moet niet betalen, maar uw concurrent wel, en zoo keelden zij hel beestje zonder het te doen schreeuwen. Daarom, herbergiers, opent de oogen hel hoofd omhoog; weg met die hatelijke vervolgers en leve de liberalen die hel vergunningsrecht door de katholieke be waarders gestemd zullen afschaffen. Herbergiers, wij herhalen hetGij zijl eene macht Toont dat er nog vlaamsch bloed in uwe aderen vloeit en allen ge stemd in 1906 voor de kandidaten der liberale lijst De polemiek tegenwoordig door de klerikale pers gevoerd, laat den heiligen schrik doorschemeren die hel kerkvolk voelt bij de nadering der Kamerkiezing. De behoudende partij dacht dat hun heerschappij nooit eindigen zou, en thans voelt zij den grond onder haar wegzinken. Overal herleeft hel liberalism. Overal steekt de geest van verzet legen de kleri kale dwingelandij den kop omhoog. Overal wordt de dag der verlossing vurig afge- wachl. Een enkel straaltje hoop blijft de reaktie overde twist onder de Antwerpsche libe ralen. Hersenschim? De vrijzinnige Antwerpenaren zullen de handen weer meen welen te slaan, zooals hei aan menschen met gezond versland past En nu mogen de wij waterbladen zoo veel olie op vuur werpen als ’t hun lust. We zijn overtuigd dal ze bun lijd en hun lalijn verkwisten. Het Middencomileil van Liberale Pro paganda beeft de herziening der kiezers- i van hel te dien Zondag laatst was er feest in Beerst om de liberale zegepraal van 20 Augusti 1905 te vieren, en, bekennen wij hel seffens, dal feest was indrukwekkend. Hel weder was mooi geworden in het begin van den namiddag en was gansch heerlijk toen de deftige stoel zich in be weging stelde. Er waren vele vlaggen uit en de straten waren versierd met triomfpoorten, dui- zende menschen waren gekomen om onze dappere strijders yan Beerst geluk te wenschen en toe te juichen. De stoet, die achttien maatschappijen telde en negen muziekkorpsen doorliep ganseb bel dorp en ontving overal een hartelijk onthaal, De heeren Senator Serruys en Volksver tegenwoordiger Buyl hadden er aan ge houden tegenwoordig te zijn evenals de bijzondersien der liberale parlij van heel liet arrondissement. In «Den Casino» hoorde men de onl- De groote meeting, Woensdag avond door den Bond der Liberale Jeugd inge richt heeft alle verwachting overtroffen. Om 8 ure was de ruime Wolzaal opge propt met volk en honderden menschen poogden vruchteloos de zaal binnen te dringen. Eene meeting houden in zulk ge drang was onmogelijk, ook besloot de inrichlende Commissie de vergadering te verplaatsen naar de Beurs. Weldra waren de toehoorders in de Beurs vereenigd en acht bekwame rede naars voerden er beurtelings bet woord, of wel om de eendracht onder de Ant werpsche liberalen aan te prediken of wel om de politiek van ons klerikaal Gouver nement te schandvlekken. Onze geachte volksvertegenwoordiger de heer Buyl was een der sprekers en bekwam er een waar succes. De beer Buyl predikte het eensgezind optreden der liberalen aan. Alleen eens gezindheid kan ons lol de zegepraal leiden; wij moeten liet land van het klerikale juk verlossen. Spr. ker beschrijft den moed die noodig is om den strijd in den builen aan te gaan en zich te verzetten legen pastoor en kas teelheer. En al die moedige werkers, smeeken u, om hand in hand samen te werken, om hen te steunen in hunnen strijd. Wij hebben vertrouwen in u, wij ver zoeken u ons te helpen om hel klerikaal gouvernement omver te werpen. Wat zullen we doen met de vernietigers van hel onderwijs? Den ketel in Wal met de vervalschers van het kiesrecht? Den ketel in’. Wat met de afgevaardigden die 15 H»*t zal w 1 met noodig zijp hier lange commeutai iëu bij te voegen om de waar- Sedert eenige dagen wordt er in de katholieke bladen veel beslag gemaakt over de uitslagen bekomen in den wed strijd voor T middelbaar onderwijs in 1905. door klerikale collegies. Te oordeeleti naar den aangeslagen toon, zou men zeggen dal deze collegies de oflicteële onderwijsgestichten hebben ge klopt. De waarheid ligt echter wal verder. Ziehier, volgens de officieële cijfers van T Staatsblad de uitslagen van den wt d sn ijd voor beide onderwijsgestichten Melding. 10 2 4 0 7 9 3 8 3 5 6 6 5 9 3 4 5 3 6 lijsten van al de gemeenten Ariondissemenl aangegaan en einde bureelen gesticht dewelke met dit werk belast zijn. In Veurne Em een bureel ge- opend op het eerste verdiep van de «CAFÉ I>E L’AIGLE» alwaar een exemplaar van iedere lijst is neergelegd. Het is een plicht voor al de vrijzin nige kiezers van stad en buiten van na te zien als hunne namen op die lijsten ver schijnen, met al de stemmen aan dewelke zij gerechtigd zijn, en van aan het Comileit de misslagen waarvan zij kennis hebben, mede te deeleu. Zij zijn dringend verzocht van zonlinmtt mogelijk aan dit onder zoek over te gaan en hunne reclamaliën in te dienen, ten laatste, voor SiO Oc tober nnnat. y/jjSgF* Het bureel is hun dagelijks toe gankelijk van 9 lot 12 ure *s morgens. Herbergiers gij zijt machtig I want vergeet niet dal gij talrijk zijl. Men mag zeker van u zeggen Willen is kunnen. Uw stiel is ten eersten niet aangenaam, gaat met vele moeilijkheden gepaard, en in T arrondissement is er misschien een op honderd die van zijn herberg leven kan Zeer waarschijnlijk omdat gij meluwen anderen stiel, zooals timmerman, kleer maker, smid, schoenmaker, koopman, enz., niet genoeg wint om behoorlijk in de behoeften van uw huishouden te voor zien. De twee stielen geven u dan te zinnen een zeker bestaan voor uw huisgezin. Herbergiers vergeel niet dat de katho lieke bewaarders u verachten, misprijzen, ja zelfs vervolgen Overal waar de klerikalen meester en baas zijn, zooals het in T algemeen in ons arrondissement hel geval is, leggen zij de kermissen en feesten dood (behalve de kerkfeesten). Tergende reglementen wor den opgemaaktT is een proces op het ander; schromelijke lasten op den jenever (zoogezegd om de jeneverplaag te be strijden), maar in wezenlijkheid om milli- oenen te smeden op den rug van de kleinen. Taksen van verscheidene honderden franken op de nieuwe herbergen Einde lijk hel hatelijk vergunningsrecht van 60 lol honderd franken ’sjaars. Men mag pjpeëinghe met reden zeggen dat de klerikalen de St-Truiden herbergiers hebben gefopt, want zoo Thiell zegden zij dat hel maar de nieuwe waren die moesten betalen Maar gij, herbergiers, dacht niet dat hel spreekwoord Vandaag ik, morgen gij, zou toegepast worden, en dat allengs- I te doen uilblinken. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende., worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij CAMILLE BIWAEIV, roeide rede van den nieuwgekoze, heer A. Avereyn, van M. Karel Avereyn, van M. Oscar Coene en de bedankingswoorden van de heeren Serruys. Buyl en Woels. Daarna begon het muziekaal feest op de kiosk, hetwelk oneindig veel bijval genoot. Om 4 t/2 ure begon de meeting, ze had nlaats op de kiosk waar rond eene talrij ke menigte geschaard was. De heeren Serruys, Buyl en Lesaffre spraken tol het volk en bedankten in naam der vrijzinnigen de kloekmoedige vrienden van Beerst, die een zoo schoon voorbeeld gegeven hebben aan de nabu rige dorpen. M. Buyl verontschuldigde M. Verbeke die door andere politieke plichten weer houden was. Als onze verkleefde Volks vertegenwoordiger optrad waren hel on eindige toejuichingen; hel volk was ge lukkig te bestaligen dat M. Buyl zijne ziekte overmeesterd had. In een woord, prachtig feest en goed begin voor de aanslaande kiezingen. de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Drukker-üilgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 19,16 18,12 18,17 ADVERTENTIE-BLAD 6 O Waarom zijt gij of waai om wordt gij herbergier Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,1 1 14,52 17,32 19,38 IMM—B— Vertrekuren van den IJzerenweg tot Januari IttOG. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,’6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1