VAN VEURNE BELANGRIJK BERICHT I I I I a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I! Mengelingen. Wetgevende Kiezingen. Vernietiffiiiff van hel C» rl officieel Onderwijs. Rare Vogels! Het Advertentieblad is veikrijgbaar aan 10 centiemen hel num- nier in hei Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. Xnterdng October 19OB. !V 455 TO' ,jaar. De Annoncen voor ieiere lijst is 97 wanneer krijgen wij onze pyramied PUCK. Nadruk verboden tenzij met genoegzame bron-aanduiding. gatikelijk De leden van den Werk manskring die begeeren deel te nemen aan hel Vaandelfeest der Liberale Jonge Wacht van Kortrijk op 29 October, zijn verzocht hunne inschrijving aan te geven bij den heer OSCAR ROUSSEEUW, vóór Woenis- dag October. De reiskosten zijn bepaald op fr. 2 45 (per 20 tal) Vertrek op Zondag 29 October, om 9 50 ure. Vergadering ter Slalieplaats In geene enkele kiesomschrijving loopen onze vrienden gevaar eenen zetel te ver liezen. Integendeel, zij hebben de grootste hoop en de zekerheid zetels te winnen te Brussel, te Antwerpen, te Mechelen (Kartel), te Turnhout, te Oostende, te Kortrijk (Kartel), te Thielt-Rousselare, te Nijvel (Kartel), te Dinanl-Philippeville (Kartel) en te Namen (Kartel). Alles voorspelt dal de verkiezing van Mei voor de ontredderde klerikale partij een Sedan zal wezen. Een reden te meer om alle verdeeldheid onder de verschillen de fracties der liberale partij te voor komen en overal, waar ’t noodig is, het kartel tot stand te brengen. Het Middencomiteii van Liberale Pro paganda heeft de herziening lijsten van n! J‘ Anondissemenl aangegaan einde bureelen woord, wij de daad 1 Gij hebt uwe kolom... Philippeville, Aarlen-Marche, Bastogne, Neulchateau-Virton, Brugge, Kortrijk, Veurne-Dixmude-Ostende, Rousselaere- Thielt en Yperen. 85 Kamerleden zijn aan verkiezing onderworpen, waaronder 20 liberalen, 54 klerikalen, 10 socialisten en 1 krislen- demokraat. BILLETS S. V. P. Alle man is gelijk voor de wet zoo staat het in onze bronzen Constitutie. Ik voeg er bij en voor de uit- gangsdeur van ’n statie. 'n Avontuurtje dat aan een onzer grootste Staatsmannen in de Brusselsche Noordstatie over kwam is er ‘n doorslaand bewijs van De zaak in kwestie is overbekend, en voor niet-weters zij het genoeg dal gemeld personnagie met 'n totaal onregelmatig baaitje getracht heeft voorbij den ticket- ophaler te sluipen, wat niet gelukte. Alles is ten anderen bijyelegd en de Staats kas heeft niet ‘n duit verloren. Einde wel, alles wel Dat is mooi van wege ’t bestuur, held haftig van wege de man met den vergulden kepi, ordentelijk van wege de groote Staats man. Ik viaag voor ’t bestuur ‘n ban, voor den kaartjesman, 'n dekoratie, voor den Staatsman.... de vergetelheid. Uit dit alles besluit ik, met den onbreek- baren hoogmoed van 'n Delg die nooit met de Spoorwegen in ruzie lag, dat in ons gezegend land de wet wet blijft voor groot en klein. En deze glorieuse bestatiging is de beste apotheose onzer vijf-en-zeuentig- jarige jubeleum uitspaltingen. Fier mogen we den kop wenden naar de zwart-berookte Congres-kolom, en plechtstatig uitroepen: Helden van ‘t jaar dertig Constituanten Voorouders Gij hebt Belgie vrijgevochten, den Koning gekozen, de Constitutie ineen gezet gij zijt helden voorwaar Maar wij, uwe nakomelingen, wij hebben meer en beter gedaan wij houden Belgie vrij, wij passen de Constitutie toe, dagelijks, op ieder burger, zonder falen of zwakheid. Gij schreef! Alle Belgen gelijk voor de wet. IFy handelden Gij waart het Toekom nde jaar hebben er kiezingen voor de Kamers plaats in de volgende arrondissementen Brussel, Leuven, Nijvel, Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Namen, Dinant- De pogingen der domperspartij om T Belgisch volk tot in merg der beende ren te klerikaliseeren. worden stilaan met een goeden uitslag bekroond; vooral deze welke aangewend worden in ’t onder wijs zijn van aard om de vrijzinnigen op hunne hoede te stellen. Inderdaad, zoo geene maatregelen worden getroffen om dezen toestand te verhelpen, zal het weldra onmogelijk worden, buiten de groote steden, onder wijzers en onderwijzeressen te vinden, die niet met hart en ziel de klerikalen zijn toegewijd en die niet meewerken tot ver nietiging van het officieel onderwijs. Wat in de normaalscholen gebeurt moet de oogen van allen doen opengaan. Inder daad, de Staatsnormaalscholen leverden dit jaar 270 diploma’s af, terwijl de kloos- ternormaalscholen er meer dan 1000 af leverden. En hoe zou het anders kunnen De Slaat bezit slechts dertien normaal scholen, terwijl paters en nonnen er negen-en-dertig hebben. Daarbij is hel geweten dat de Slaatsgesticlilen jaarlijks slechts 25 leerlingen mogen aanvaarden, terwijl de kloosterscholen zooveel leerlin gen mogen aannemen als er zich maar .villen opdoen. Andere feiten nog: in de Staatsge- siichten worden de ingangsexamen afge nomen in Juni en de lijst der aangenomen leerlingen afgekondigd in Juli. In de kloosterscholen neemt men het examen in Augustus en al wie onbekwaam ge oordeeld werd om in eene Staatsnormaal school te treden, treedt zonder moeite tiet kloostergestichl binnen. Thans is de toestand zeer gespannen. Zoo de Staatsschool niet meer openlijk zoo kwaadaardig bevochten wordt als voorheen, wordt hel ondermijningswerk in stilte voortgezet met meer woede dan ooit en zoo de vrijzinnigen niet beslist de handen ineen slaan om in te werken legen deze klerikale verwoesting, zal hel niet lang duren of de hoogste betrachting van hei ultramontanisme de Staat buiten de school, zal in B-lgië verwezenllijkt zijn. En wat dan volgen zal is licht te raden V Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMII.EE MRUIVKITV. Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. i De klerikale Ministers welen dal heler dan iemand anders, maar zij verzwijgen bel uil louter kiesbelang. Zij gelijken aan Lodewijk XV, die, toen men op zijne dwaasheden wees, uilriep* Achter mij mag de zondvloed komen De klerikalen voelen dal zij op bel punt zijn te vallen en zeggen bij hun zelven Onze opvolgers moeten zich dan maar uil den slag trekken Zij bereiden zich, om meerder verster kingen ie bouwen en 't dubbel gelal sol daten noodig te maken, en zij durven be weren dat er geene nieuwe lasten zullen noodig zijn, om die 450 millioen te beta len en om jaarlijks hel dubbel gelal sol daten te onderhouden en te bezoldigen T Is waar, dat zij denken van de vergoe ding van 30 fr. te maande af te schaffen De klerikalen gaan een meerder leg< r noodzakelijk maken en dit jaar hebben zij beslist het getal leerlingen-officieren. in de krijgsschool te aanvaarden, te ver minderen Zij willen dus een leger zonder officieren; want, nu reeds zien wij. dat. onder andere, veel batterijen der schutte rij maar één soms twee officieren hebben in plaats van vier. Welke toestand, moest eens ons leger binnen geroepen worden, om de grenzen te beschermen Ja. de klerikalen zijn schaamtelooz- kluchtspelers Zij riepen in 1884 .- Geen man. geen cent, geen kanon meer en zij stemden 100 millioen voor versterkingen te bouwen te Namen en te Luik; zij brachten den krijgsdienst van 8 op 13 jaar en verhoogden hel jaarlijksch getal in te lijven soldaten met 1800 man I Zij be strijden de liberalen, wanneer dezen de plaatsvervangers willen afschaffen zonder het leger met één man te verhoogen; en zij, klerikalen, stemmen 450 millioen vooi forten, die de verdubbeling des legers zullen noodzakelijk maken De klerikalen zijn in alles dezelfde loen- sche piketters, dezelfde rare vogels, die zouden willen dat alle menschee, gelijk zij, als valschaards en jezuïeten zouden te wei k gaan. Zóó verslaafd is hel Belgische volk echter nog niet en weldra zal de liberale partij, de partij van recht en vrijheid, eer en plicht, openhartigheid en vooruitgang, zegepralen over de klerikale dompers- kliek, die hel volk verslaaft en bet land verai mt. der kiezers- al de gemeenten van het ....««‘I pa te dien geslicht dewelke met dit werk belast zijn. In Veurne i» een bureel Ke- o,»en«l <>P het eerste verdiep vnn <le «CAFÉ t>E L’AIGLE) alwaar een exemplaar van i neergelegd. Hel is een plicht voor al de vrijzin nige kiezers van stad en buiten van na te zien als hunne namen op die lijsten ver schijnen, met al de stemmen aan dewelke zij gerechtigd zijn, en van aan het Comileit de misslagen waarvan zij kennis hebben, mede te deeleu. Zij zijn dringend verzocht van zoohnnet nioffoHJk aan dit onder zoek over te gaan en hunne reclamation in te dienen, ten laatste, voor «O Oc tober nanwt. Het bureel is hun dagelijks toe- van 9 tol 12 ure ’s morgens. De klerikalen, die de katholieke religie doen dienen ten voord.ele hunner hate lijke, wereldsche politiek.zijn rare vogels! Hunne gewone handelwijze is een samen raapsel van haal en nijd, wraakzucht en list, leugens en bedrog, ftooil zag men eene onsamenhangender politiek, dan deze der klerikalen; nooit ook zag men eene politiek, die hel land sneller naar de ar moede en den ondergang leidt dan de katholieke politiek. Sinds weken houdt de kwestie der ver sterkingen van Am wei pen alle gesprekken gaande; zelfs de klerikale kamerheeren redekavelen er over; overal waar zij uil- genoodigd of ontvangen zijn, of bij gele genheid de voelen ergens onder de tafel steken, rolt de samenspraak gedurende den maaltijd over de klerikale verkwistin gen en hunne noodlottig? en schadelijk? gevolgen. Elk zegt ei zijn woordjen over en zóó koml de geheele waarheid stille- kens aan het licht. Nu weten wij uit goede bron dat de ontworpen werken te Aniweipen niet 2 ot 3 honderd millioen, maar wel vier honderd vijftig millioen zullen kosten, dus, een hall milliard, met de sleertjes 1 Eu wanneei hel Ministerie vertelt, dal zulks geen centiem laslen noch geen sol daat meer zal vergen, dan liegen die groote klerikale volksfoppers wetens en willens. Zoolang de versterkingen mei voltooid zijn, zal het leger niet verhoogd worden. Maar, de beer Beernaerl en andere leden hebben onlangs onbewimpeld be kend dat zoohaast de nieuwe verstel km- „en voltrokken zij". M 1,1 groote verhouding zal moeien verhoogd worden. 1 OVER 1T1E-BLAD 19,16 18,12 18,17 A.»' ’■•■I 'lil Vertrekuren van 4,37 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 - Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12.1'» 14,52 17,32 19,38 den I.Jz.erenweg tot S Januari 1SJOO. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 vertrekuren van den Buurtspoorweg van I October. Vei tl eUu VM vEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Stati. 5 05 6. 6 10,00 12,22 13.32 15,16 18,04 20.04 Groote Mark’ MO 7^2 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1