VAN VEURNE Liberale Propaganda NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i Groote Liberale Belonging le Kortrijk. Luister naar mijn woorden, maar... Groote Meeting te ROUSSELAERE. De Klerikaal. De Drukpers en de Geestelijkheid. Financieel Geknoei. v Zitferdug 4 November V 4L-4 79" jaar. Men De Annoncen voor Zoo zij het reden om kronen te Zondag laatst werd le Kortrijk het vaandel der Liberale Jonge Wacht met ongemeenen luister ingehuldigd. Ruim 100 maatschappijen uit vreemde steden waren gekomen. Aan de statie werden de maatschappijen ontvangen door de afgevaardigden der Liberale Jonge Wacht van Kortrijk. Om 11 uren krioelt hel in de stad van vrijzin nige vreemdelingen, dekoornbloem in het knoopsgat. Rond 1 uur vangt liet volksbanket aan in den «Gulden Arend». Bij het binnen treden van den heer Buyl in de feestzaal, werd hem eene prachtige ovatie gebracht. De grootste geestdrift heerschle onder de dischgenoolen. De heer Buyl neemt op het einde van het maal het woord in het fransch, daar er vele Walen aanwezig zijn. Zijne rede brengt al de toehoorders in verrukking en luidruchtig wordt hij toe gejuicht als hij uitroept dat Wesl-Vlaan- deren in 1906 drie liberale volksvertegen woordigers meer naar de Kamers zal zenden. Rond 3 uren werd de stoet gevormd op de Siatieplaats. De aanblik was prachtig. Meer dan honderd vlaggen en kartels. Verscheidene opschriften en banderollen meldende Algemeen Stemrecht, Verplich tend onderwijs, Persoonlijke dienstplicht, werden in den stoet gedragen. Plotsl betrekt de lucht en een stortregen plast neder. Men spoedt zich naar het «Café Royal «waar het vaandel aan de Korlrijksche Liberale Jonge Wacht over handigd wordt door den heer senator De Ridder. De heer Samoey, voorzitter der L, J. W. bedankt en de heer Veischueren (Antwer pen), namens de Liberale Jonge Wachten van België brengt hulde aan de Koririjk- sche zustermaatschappij. Zalen nog aan bet bureel: de heeren Buyl, Mechelynck, Persoons en ander Senatoren en Volkver tegenwoordigers. Deze plechtigheid geëindigd, begeeft zich wederom ieder in den stoet doch de aanhou lende regen belet dezen den aan- evenredige vertegenwoordiging, kortom tegen al wat recht en redelijk is. De klerikaal is dus een listig en schadelijk wezen en de plicht van alle weldenkende burgers is toekomend jaar dit wezen tot onmacht te doemen door de namen der vrijzinnige burgers zegepralend «Geen man. geen paard, geen kanon meer» zoo luidde hel liedje toen de kleri- kalen aan T bewind kwamen. Ziehier cijfers welke aanduiden welk hemelsbreed verschil er ligt tusschen de beloften en de daden onzer tegenstrevers: De begrooting van oorlog bedroeg in: fr. 30.800.000 26.18S.000 33.276 000 59.116.000 47 441 000 51.006.000 59 285.000 63 000.000 1840, liberaal ministerie, 1850, liberaal ministerie, 1860, liberaal ministerie, 1870, klerikaal ministerie, 1880, liberaal ministerie, 1890, klerikaal ministerie, 1900, klerikaal ministerie, 1905, klerikaal ministerie, Bij dit laatste cijfer nog le voegen 14 miljoen als vergoeding voor de mili- lianen. nederigste klassen zouden alzoo ook occa sie hebben zich het noodige onderwijs aan te schaffen, en misschien in de samenle ving gemakkelijker tot eenen goeden stand komen. En dan, aan den armen afgesloofden werkman een beter ouderdomspensioen, en niet 18 centiemen daags gelijk het nu is, niet genoeg om er eenen hond mee te onderhouden Ziedaar waarvoor wij strijden Dit zijn onze plannen, en wij zullen den moed niet opgeven, vooraleer wij deze dringende hervormingen bekomen hebben. dig bewind ondernomen ofwel kemels zijn ofwel onvoltooid blijven. De werken van Heysi Zeehaven zijn eene knoeierij van (‘eiste klas en hebben ons reeds de oogen uit den kop gekost. De werken van den Ru pel zijn totaal mislukt en de schipperij klaagt steeuen uil den grond over den ellendige!) toestand uit de stembus te doen komen, der waterwegen, welke, bij gebrek aan onderhoud verzanden dal het een aard heeft. V'erlreUuron van op Zondag I« November. Sprekers: HH. VANDEWALLE Volks vertegenwoordiger, Mechelen en RE1NUN te Brugge. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BBUIVEIIV, Drukker-Uitgever, le Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. b. De klerikaal, dal is de man die zijne partij behoudsgezind noemt, daarmee be doelende dal zij ijvert voor het behoud van hel voorvaderlijk geloof en de voor vaderlijke zeden en gebruiken, doch die in wezenlijkheid niets anders beoogt dan hel behoud harer aloude gunsten en voor rechten. Klerikalism is dus op politiek gebied synoniem van volksfopperij en boerenbedrog. De klerikaal, dat is de man die alle vrij heid van handelen en denken, alle gevoel van persoonlijke waardigheid neerlegl aan de voelen der geestelijkheid, die vrij willig een slaaf, een werktuig wordl in de handen der priesters.Klerikalism wordl al le vaak verward mei godsdienst en de klerikalen scheppen er genoegen in ten hunnen bale die verwarring te onder houden. Er is nochtans een groot verschil tusschen een klerikaal en een godsdienstig man, immers niet alle klerikalen zijn godsdienstig, doch een liberaal en een socialist kunnen terzelfder tijd gods dienstig wezen. De klerikaal, dal is de man die heer- schen wil en om zijn doel le bereiken alle middelen geoorloofd vindt. Hij wil alleen meester zijn en duldi zelfs niet dat tegenpartijen den neus in de staatszaken komen steken, die hij naar eigen goesting zoekt te beredderen. De klerikaal denkt dal hij al zijne burgerplichten volbracht heeft, als hij de mis of bel Te Deum heeft bijgewoond, ter biecht of ter communie geweest is, met ♦•ene kaars in de processie heeft geloopen en een geldstuk in den offerblok heek gestoken. De klerikalen dragen God op de lippen, maar menigmaal den duivel in bel hart. De klerikaal, dal is de man die op zijn vaandel geschreven heeftverslaving der volksklasse, ongelijkheid van rechten onder de burgers, verdrukking van anders denkenden, begunstiging van vrienden en aanhangers, weldadigheid uit politiek belang, dweepzucht en geestverstomping. Het klerikalism van onzen tijd verkracht den waren godsdienst. De klerikaal is tegen het verplichtend onderwijs, tegen de rechtvaardigheid in de kieswetten, legen de gelijkheid in de krijgsplichten, legen de hervorming van ons onbillijk belastingstelsel, legen de Wij vragen ons af waarom de geeste lijkheid altijd de menschen verbiedt libe rale gazetten te lezen Waarom al die gramschap, voor bladen die enkel strijden voor recht en volksont- slaving Waarom al dal getier Worden ze benauwd omdat wij aan menigvuldige lieden de listen gaan kenbaar maken die zij en hunne trouwe aanhangers gebruiken om het volk van langs om meer onder hel slavenjuk te houden 1 Neen; het volk ademt naar meer recht; de uur van den val der klerikale partij is nabij, en niets zal baten Krisius, de Zaligmaker, zond de pries ters om zijne leer te verkondigen, en niets anders dan zijne leerHet ambt van den priester verbiedt hem politiek te maken. Wij, liberalen, strijden enkel voor hel welzijn van hel volk, om hel te doen be komen waartoe het recht heeft, namelijk Algemeen stemrecht, ’t is te zeggen elk maar ééne stem? Waarom den rijke 2, 3 en 4 stemmen, terwijl den wroeter, die ook mensch is, er maar eene bekomt 1 Is dit recht Iedereen soldaat voor zijn lotDen rijke zijn vaderland dienen nevens den zoon van den werkman. Alzoo zou men een volksleger bezitten. De tijden die zooveel droefheid in menige huisgezinnen brengen, zouden niet meer beslaan. Het ware een plezierreisje Verplicht onderwijs De jongens uil de geduiden weg af le leggen. ii. Sedert 1884 heeft het klerikaal staats bestuur 180 miljoen nieuwe belas tingen ingevoerd, voor het meerendeel geheven onder vorm van verbruikings- rechten. Juist daarin bestaal de truk. Belastingen heffen welke burger en werkman dagelijks noodig heeft, is niet alleen anti-demokra- lisch. hel is eene sluwe manier om hel volk te pluimen zonder de lastbrieven le verzwaren. Want hetgeen inkoomtaksen en accijzen opbrengen, wordt niet naar den ontvanger gedragen. Hel wordl betaald door de huisvrouw in winkel, bij bakker, bij been houwer, in magazijnen. De bedekte vermomde geldklopperij weegt jaarlijks zwaar in het budjel van een werkershuishouden. Zoo beeft men uitgerekend dal de inkomrechten op de bloem ieder jaar 13 miljoen aan de wer kende klas kosten. Voor een gezin van vijf personen beloopt bet bedrag der rechten op de verbruikingswaren tot eene gemid delde som van 1O f«*. Por J»«r- En dan wordl er in de konservatieve pers groot gewag gemaakt over den schit terenden toestand der schatkist. Zonder de 34 miljoen douanenrechten, gestemd onder hel kabinet de Burlel en zonder de varhooging der alkoolbelasting, zou thans het ministerie deSmet de Naeyer teder jaar voor een te kort slaan van circa HO miljoen. Waar is al dat geld heengegaan 87 miljoen aan de forten van de Maas, 20 miljoen meer per jaar aan T leger; miljoen meer aan de gendarmerie; Enkele miljoenen meer op de begtoo- ling der eerediensteu; 4’ miljoen aan kazernen Eenige miljoenen meer aan gevangen buizen en bedelaarsgestichten. Er ligt daarin waarlijk geen minister de Smel-de Naeyer V'VX«ij l'ij "»l hel "T"' deel dér openbare werken onder bel li»i ■B ADVERTENTIE-BLAD f - I»a< a HW - Vertrek van Statie 5,05 6,'6 10,00 Oroote Markt 5,10 7,02 10,05 -n den I.Iz.erenweg tot Januari 190(5. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 -i den Buurtspoorweg; van 1 October. VEURNE naar N1EUPOORT en OOSTENDE: 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrekuren van 4,37 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Alwie een abonnement neemt op dit bind voor liet Jnnr 104)0, krijgt hetzelve KOSTELOOS, vim heden tot Nieuwjaar. e-}

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1