NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE DOOD 1 van den Graaf van Vlaanderen. Oud-Soldaten. Concert bij de Koorzangers De katholieken jagen het land naar de bankroet. Groote Meeting De Werken i van Antwerpen. De klerikalen vrienden der Boeren yO' .jaar. IV ^6 Dit proefde landbouwers te stellen, als ge- van schade door die ongelukkigen geleden, ten gevolge der buitengewone weders van dees jaar. Gij weet wat er van gekomen is; geld is er voor klerikale landbouwscholen, voor kerken en voor pastorijen, voor den klerikalen winkel maar voor de landbou wers geen cent; de klerikalen stemden .dien, als een man, tegen die menschlie- vende. billijke en rechtvaardige wel en zoo is het dat het huidig jaar een jaar van zwarte ellende is voor die ongelukkigen, die op geen greintje dankbaarheid mogen rekenen van wege de klerikalen, welke dank aan hunne stem in 1884 aan het bewind zijn gekomen. veel sterkeren te worden gekluisterd. Vraag eens, confrater, aan den heer Volksvertegenwoordiger Pil, die Vrijdag in de zitting aanwezig was. welk vies gezicht Minister de Smet de Naeyer trok en hoe hij er slecht gezind uilzag. Waar zijn onze redders van de land bouwers Waar blijven die mannen die in 1884 lot de landbouwers riepen.- «Kiest voor ons, wij weien wat uwe belangen vergen. De liberalen miskennen U, zij zijn uwe vijanden, wij zijn uwe vrienden Ehwel landbouwers, waar zijn die vrienden aan dewelke gij in 1884 uwe stem gegeven hebt Gij weel hel, in verschillige streken van ons land hebben de talrijke onweders zoo hevig geweest dal honderden land bouwers hunnen oogst totaal verloren hebben. Wie is rechtgestaan in de Kamers der Volksvertegenwoordigers of elders om een oproep te doen ten voordeele der landelijke slachtoffers Zijn hel de kler ikale ministers, zijn het de klerikale volksvertegenwoordigers? Is het de klerikale minister van Land bouw, die uwe belangen in handen heeft? Is hel de geestelijkheid, die aan hel hoofd der Boerenbonden staat? Zijn het de klerikale kiesdrijvers Zijn bel de groote klerikale veekwee- kers Neen, zeker neen Geen een van die mannen hebben wij recht zien springen om u te beschermen, om u eenige hulp te brengen; aan hunne beloften van 1884 komen zij te kort, zij zijn aan het bewind, zij zijn uwe meesters en hebben de ver zekering voor altijd uw blind vertrouwen te bezitten en van uwe slem in lijd van kiezing ten vollen verzekerd te zijn Ja, de bewijzen zijn er van, geen enkele klerikaal heeft goed gevonden den diepbe- proefden landbouwer ter hulp te komen; uwe belangen zijn totaal verwaarloosd door hen welke gij door uwe kiesstem aan ’t bewind hebt gebracht. Uwe verdedigers in deze droeve en noodlottige omstandigheden vindt gij tusschen de mannen, die de linkerzijde der Kamer uitmaken en een wetsvoorstel neergelegd hebben ten einde een krediet van 5 millioen ter beschikking der be- Een droevig nieuws komt ons toe uit Brussel. Z. K. II. de Graaf van Vlaanderen is gisteren middag overleden ten gevolge eener longontsteking,in den ouderdom van 68 ja ren. De edele Afgestorvene is de broeder des Konings en vader van Prins Albert. D - Vergadering welke zal plaats hebben In den Arend Groote Markt te Veurne, Op Zondag 14) November, orn 3 ure namiddag, zal vereerd worden met de tegenwoordigheid van den heer LÉON CHOMÉ, Besluutder van «La Bel gique Militaire» te Brussel. Namens de Federatie: LEOPOLD DE BO1S, Gewezen Oflicier. - - de Vereenigde Vrienden.» Zondag laatst gaven de Vereenigde Vrienden een concert dat gansch ge zongen werd. De eeteleden boden zich zeer talrijk aan, in hel vooruitzicht, eens goed bun hart op te balen. En zij werden niet teleurgesteld. Nog eiken avond van deze week werden de blijgeestige indrukken aangehaald met een gullen lach en lachen is ’t geluk van T leven. De koren waren voortreffelijk gekozen. La Moisson des Boses is een opgewekt tafereel uit hel blijmoedig voorjaar. Amour gansch uil bel gemoed, over weldigt den ouderen denker als wezelijke studie van ’s menschen jong hart. La Mascarade» sleept mede in zijne luchtige, onstuimige, bonte wemeling. De koren werden wel degelijk voorge dragen in den geest waarin zij zijn opge val, met al de vereischlen van loonscha- keering en maatgang. Hulde zij gebracht aan den heer Bestuurder H. Vanderlinden voor de zoo bekwame, nauwkeurige, gewetensvolle studie die er van werd gemaakt Hulde aan zijne gehoorzame zangers die de lessen des meesters prach tig welen te vertolken De groote bijval van hel concert is in niet minder ruime maat te danken aan hel uitstekend talent van de beeren Eugeen en A.fons Deraedt, de zoo begaaf de tooneelspelers van Roeselaere. De meest luimige gezegden, de boerlig- bare schuld, tijdens de liberalen, beliep lol anderhalf milliard, heden is ze lot deeltelijke herstelling der overgroote meer dan drie milliarden en half gestegen: Ergo: de katholieken hebben deze twintig laatste jareu twee milliarden ontleend en geven 248 millioeuen meer uit dan het libe raal ministerie? Wij eindigen dit artikel met den oproep 18 November In een zijner laatste nummers zingt De Veurnaar, eenen daverenden lofzang ter eere van hel klerikaal bewind en namelijk Graaf de Smet de Naeyer, die, vol gens het klerikaal blad ons geldwezen toch zoo heerlijk regeert. Nooit, durft het beweren zijn onze fi nanciën zoo bloeiend geweest! Welnu wij hebben onder de oogen het verslag, geleekend: «De Minister van Financiën en Openbare Werken, Graaf de Smet de Naeyer, dat door het katholiek bewind aan al de leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers uitgedevll i* geworden en waarin het ministerie de begroetingen gestemd in 1905, met de millioeuen voor 1906 in vergelijking stelt. In dil verslag lezen wij dat de uitgaven voor 1905 tol de som van 545 millioeuen 417 duizend 697 frank 67 centiemen be liepen en dat voor 1906 de katholieken aan hel land vragen 557 millioeuen 273 duizend 250 frank 51 centiemen. Dus van T een tol 't ander jaar eene vermeerdering van 12 millioenen. 387 duizend 785 frank 85 centiemen. En dan hoort men De Veurnaar beweren dat nooit onze geldelijke toest md oeie geweest is dan heden, dank zij den katho lieken minister de Smet de Naeyer! En met zulke leugens en fopperij is het dat hei heilig bladje zijne lezers tracht bij den neus naar de stembus te leiden Welnu lezers, in 1884 hebben de kaïho lieken onze vrienden aan ’t roer vervan gen onder de kretenWeg met de belas tingen! Weg met de geldverspillingen! Onze vrienden tijdens hunne regeering, hadden nooit meer dan 310 tot 320 mil lioenen ’s jaars uitgegeven. Heden worden er door de klerikalen bijna 558 millioenen verspild, dus 238 millioenen meer dan tijdens hel liberaal beheer. Is hel niet verschrikkend en is het niet hoog tijd van de katholieke millioeuen- vrelers van ’t roer af te werpen. Dit zou nog allemaal niets zijn, indien wij onze openbare schuld betaald had Maar T is het tegenovergestelde. De open- lement, om te beginnen in plaats van 108 miljoen baar 48 miljoen wil toestaan. Smadelijker kapiiulalie is nog nooit te zien geweest. Antwerpen mag feestvieren. Hel bekomt thans de uitbreiding zijner haven, zonder gevaar haar te verliezen, en uil zijn kerker wordt hel verlost zonder t kans om in een veel grooteren maai ook jjen w" jn yeurnaar aankeffen en zeggen ook: «Vrienden, propagandisten, leekent zorgvuldig deze cijfers op maakt ze ruchtbaar, herhaalt ze gedurig opdat hel volk goed wete in welken erbarmelij- ken toestand de klerikale» de finanliën van ons land gebracht, hebben. M. Hippolyle MEERT, professor aan het Koninklijk Atheneum van Gent, Voor zitter van het Algemeen Nederl. Verbond; M. Julius HOSTE, van Biussel en an dere sprekers van Brugge. Onderwerp: Wetsvoorstel Coremans. l verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. 11 «rdi verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten Men woiu e t, bevattende, worden niet opgenomen. innoneen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. --- schrijft in bij CAMILLK BRUIVKIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In zijn laatste nummer schrijft De Veur naar, «De liberale gazetten waren Zater dag morgend slecht gezind, Vrijdag nuch- tend schreven zij: Vandaag ligt het Mini sterie de Smet de Naeyer omver. En hel Ministerie ligt niet omverre. Neen, confrater, hel zijn de liberale gazetten niet die slecht gezind zijn, maar wel Minister de Smet de Naeyer die om den kaakslag af te weren dien de sekliën der Kamer voor hem gereed hielden, en de stemming van het voorstel DeLandtsheere te beletten, niets beters gevonden heeft dan te kapituleeren. Het ontwerp dat hij door den Koning zelven als één en onverdeelbaar had doen prokla- meeren in de negen hoofdsteden van het land, heeft hij zonder onderzoek totaal ver brokkeld, en om zoo te zeggen geheele voldoening geschonken aan hen die hij maanden lang, voor onwetenden, moed willige», ruziezoekers, scheurmakers en sb elite vaderlanders uitgescliolden had. Voor de havenwerken vraagt hij maar alleen meer de uitvoering van het kanaal- dok en stemt toe in een nieuw onderzoek van de verbedding der Schelde. Dit is doodeenvoudig de begrafenis van de fameuse Groote Doorsnede. Voor wal het militair gedeelte van het ontwerp betreft, de Regeering ziel maar in ééns af van al de voorgeslelde forten op den linkeroever, stelt zich tevreden met eukt l.;n wal en ééa enkele gracht rond de stad, ii stede van den Babylonische» ring die op het plan geleekend staat en zal geheel voldaan wezen indien hel Par- 1 Vertrekuren 19,10 19,16 ADVERTENTIEBLAD i TE BRUGGE, op Zondag 14) Xoveinber. Sprekers: M. Adelfons HENDERICKX, advokaat, bijgevoegd volksvertegenwoor diger van Antwerpen den IJzerenweg tot S Januari 14)00. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 ,1.... Uuurtspoorweg van 1 October. Vertrekui e VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: 5 05 6’6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5J0 1.02 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1