VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II De Ceciliafeesten bij onze Koninklijke Harmonie. Maatschappij der Oud-Soldaten «IN DEN AREND Groote Markt,Veurne. Bij de Oud-Soldaten. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Katerda» SZ» November 19OS. 79 jaar. Drukker-üitgever. te Veurne. al farcen en gebeurtenissen zij beleefd Zeldzaam we mogen zeggen, nooit was het ons gegeven zoo een puik concert bij te wonen als dat, welk op Zaterdag 18 November lest, door den heer Andries-Van Severen, Voorzitter der Koninklijke Harmonie Sla Cecilia, zijnen ïeden werd aangeboden. De leden worden dringend verzocht op de Algemeene Vergadering tegenwoordig te zijn met hunne stukken, op Zondag 3 December eerstkomende. Ieder lid wordt vriendelijk uitgenoodigd propaganda te maken en op de vergade ring eik een of meer nieuwe leden mede te brengen. Namens de Voorloopige Commissie De Ondervoorzitter, II. Ruyasen. De Schrijver, II. Servranckx. Zitting van 22 November 1905. Waren aanwezigAl de leden, uitge nomen de heer Burgmeester en M. de Spot. In afwezigheid dezer beide heeren wordt de zitting voorgezeten door M. Pil. Hij verklaart de zitting geopend,en doet lezing geven van het verslag der laatste zitting, hetwelk zonder opmerkingen goed gekeurd wordt. Vooraleer de bespreking van de punten van hel dagorde te beginnen, M. Pil, recht staande, hierin gevolgd door de andere raadsleden die rechtstaande de aanspraak aanhooren, brengt ter kennis der leden dal hel Scbepencollegie beslist heeft een adres van rouwbeklag te sturen aan de Koninklijke Familie, ter gelegenheid van het onverwacht afsterven van Z. K. H. den Graaf van Vlaanderen, den 17 dezer over leden, en wiens teraardebestelling van daag heeft plaats gehad. De heer Schepen spreekt den lof uit van den diepbi treurden overledene, die uit ganscher harte aan zijn land verkleefd was, uitmuntte door zijn vernuft en gron dige wetenschappen, een voorbeeldig echtgenoot en huisvader was, en aan ons land toekomende vorsten heeft geschon ken onder wiens bestuur, verhopen wij, België steeds in vrede en in voorspoed zal mogen bewaard blijven. Hij stelt voor tol teeken van rouw, en van deelneming in de droefheid van ons Koninklijk Stamhuis en waaraan gansch hel land deelneemt, de zitting te heffen. De Raad treedt eenpariglijk dit voorstel bij. En na lezing en onderteekening der rouwbrieven, wordt de zitting geheven. De Raad komt andermaal bijeen Zater dag naast ’s avonds om 6 ure. Hel programma kondigde een «C Artistique» aan, met de medewerking van den Quatuor Vocal Bruxellois van den heer L. Miry, violoncellist-solo van den Muntschouwburg en van den heer Marcel Le/èvre, liederendichter van den Chat Noir van Parijs. «Artistique» was het feest, in den vollen zin des woords, en, voor wat de arlislen zelven betreft, werden we ver gast niet alleen door de hoeveelheid, maar ook en vooral door de uitmuntende hoe danigheid. Ook was een ongemeen lal toehoordeis opgekomen om aan dien verrukkelijker) avondstond deel te nemen. De zaal was zóó druk bezeten, dat waarlijk ruimte ontbrak om iedereen, volgens verlangen, eene behoorlijke gezetene plaats te ver schaffen. Doch de belangstelling was groot, en niet een dacht er aan zich erover te beklagen. Concert I zijn op meesterlijke wijze voorgedragen geweest. Ook de lieve wals Les Fianpailles ver schafte het meeste genot. De heer Voorzitter J. Andries was zeker lijk de tolk van al de aanwezigen toen hij den heer Vanderlinden alsmede de uit voerende leden van harte gelukwensch- te over hunne schitterende uitvoering. Daarvan getuigden de eenparige lofbelui- gingenen de onophoudende handgeklappen die de welgepaste aanspraak van het op perhoofd van hel gild begroetten. Nu was hel de benrt der uitgelezene kunstenaarsschaap van den Quatuor vocal <>m zich te laten hooren. Ónmogelijk is het voor ons in bijzonder heden te treden, zoo voor wat den keus der opgedragen stukken betreft, als voor wal de doorscheidene wijze aangaat waar op deze waren gezongen. Want ieder aria is eene overtuigde lofspraak waardig. In hel tweede gedeelte van het concert, dat voor allen eene ware ontdekking is geweest, vonden wij de gelegenheid eene reeks melodijen te aanhooren, eene ver zameling uitverkoren pereltjes uil het re pertorium der vermaardsle toonkunste naars der XVIe en XVII* eeuw. Iedereen stond als verstomd bij dien merkwaardigen samenliang, waarmede Madme Fichefel, soprano, Mej. F. Collet, alto, M. L. Disy, tenor en M. Fichefel, basse zich van hunne taak hebben gekwe ten. En welk kunstgevoelen kenmerkt hunne zangwijze! ’t Is waarlijk om te zeg gen dat ze het toppunt hebben bereikt van de vereischbare volmaaktheid in zake van zangkunst. Op de tweede partij die voorbehouden was aan de oude muziek volgde het derde en laatste gedeelte van het concert dal de nieuwe muziek door eenigen harer beroemdste toonschrijvers liet be wonderen. Hier ook was de keus der s: ukken zoowel als de vertolking ervan onberispelijk. Wij zegden dat al de leden van den quatuor den zelfden onbeperklen lof ver dienen. Eene bijzondere bevleiende mel ding is nochtans verschuldigd aan Mej. Collet voor haar indrukwekkend Air de Sei se stuk in hetwelk zij de gelegenheid heelt gevonden hare machtige allostem toomloos te laten toejuichen. In hunne duos van Lakmé en Les Norwégienneshebben M'"’ Fichefet en Mej. Collet bewezen dal hun merkwaardig talent voor geene moeilijkheden achteruit te deinzen heeft. Mr Disy heeft zich ook op merkwaardige wijze onderscheiden in het groot aria van Sigurd Kortom, de Quatuor Vocal heeft in de Harmonie eenen bijval verworven, die l. ng in liet geheugen der leden zal geprent blijven. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 ePnt Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteckend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. en in de Postkantoren des Rijks. Hel eerste gedeelte van het concert was toevertrouwd geweest aan onze zoo voortreffelijke Harmonie, die, voor de omstandigheid, een zulkdanig programma had uitgekozen, dal hel, onder kunstbe grip, op de zelfde hoogte mocht worden gesteld als de nummers die door de vreemde arlislen waren aangekondigd geweest. Oordeelt er over: Het eerste stuk was de vermaarde Ouverture van Tannhaüser, het wereld doorbekend opera van Richard Wagner, overschreven door den heer Be stuurder Vanderlinden. Veel heeft men getwist over de min of meer doorgronde waarde van Wagner’s ge wrochten. Doch iets dal zich, door de alge meenheid der buldebeloogingen, aan de openbare gezindheid heeft opgedrongen is het lioogslverhevene en machtige kunst gevoelen waarvan de vermaarde muziekant vollen loom heeft gegeven in gansch hel opera en vooral in hel openingstuk van Tannhaüser. De Koninklijke Haimonie heeft niet ge aarzeld die hoogst moeilijke muziek aan te leeren. Zij is er in gelukt de gedachte van den meester op schitterende wijze te vertolken. Ook waren de geestdriftige handgeklappen die de laatste maten van hel «leilmolief» begroetten, eene welver diende en doorbevleiende hulde, zoo voor den knappen bestuurder, die met zooveel talent en geduld de repetitiën had voorbe reid, als voor de muziekanten, die met zooveel juistheid, samenhang en gevoelen dit meeslerachlig kunstgewrocht hebben gespeeld. Hel volgende stuk was het ballet Sylvia van Leo Delibes. Eene afwisselende toon- volging, voorwaarwant hier is de muziek meer melodisch, min statig dan bij Wagner. De verschillige gedeelten namelijk: a) Los Chasseresses, b) de verrukkelijke Valse lente», c) de levendige «Pizzicati» en d) de indrukwekkende «Cortège de Bacchus» De oproep dien M' De Bois richtte tot de gewezen soldaten van Veurne en om liggende werd Zondag laatst met veel geestdrift beantwoord. Hel kofïijhuis Den Arend was stampvol en zestig leden lieten zich inschrijven ten einde eenen kring te vormen die zich aansluit met den grooten Nalionalen Bond der maatschap pijen van gewezen soldaten gesticht door generaal Brialmonl. Het vaderlandse!) en maatschappelijk doel werd met veel behendigheid en duidelijkheid uitgelegd door Mf Chomé van Brussel, in eene kernachlige en op wekkende redevoering. Ons dunkens is die kring geroepen de bijzonderste en machtigste maatschappij der stad te worden; want, wie meer dan de oud-soldalen hebben behoefte aan ver- eeuiging, om hunne oude herinneringen op te delven en elkander te vertellen wat Hel is zelfs hun plicht uit vaderlands liefde en solidariteit zich aan te sluiten met zulke vereenigingen. Waar is men meer volksgezind, democratisch, dan in zulke kringen waar mannen uit alle standen der samenleving samengaan en verbroe deren; waar de gewezen generaal de makker is van den gewezen simpel soldaat. Men ondersteunt er elkander in nood, men kan er zelfs eene maatschappij van ouderlingen bijstand van maken, eene spaarmaatschappij en dergelijk mensch- lievend werk. De vereenigingen van die gewezen soldaten die allen het kazerneleven gekend hebben, die er hel lieve en hel lede van onderslaan hebben, zijn best gewapend om de vijanden van het leger te kunnen bestrijden en kunnen best oordeelen of de persoonlijke dienstplicht, T is te zeggen ieder voor zijn lot noodig is in ons leger. Die soldaat geweest is kan niet nalaten er van te spreken en is er fier over; en de achterblijvers die den bloei zullen zien dier maatschappij zullen niet kunnen wederstaal) aan den wensch om ook aan iedereen te laten zien dat zij den moed gehad hebben hun vaderland te dienen. Eene voorloopige commissie is reeds aangesteld, die eene vergadering belegt op Zondag 3 December, ten einde over te gaan lot de definitieve kiezing van het bestuur en hel onderzoeken der papieren der ingeschreven leden. Het spreekt van zelf dat slechts zij die er waardig toe zijn, deel zullen kunnen maken van de maat schappij der gewezen soldaten. Reporter. *’r i DVERTEN1 BLAD 12,27 Alwle neemt op Jaar 1906, ■iOSTELOON. van heden tot IVieu vvjnnr. De Voorzitter, I.. De BoU. 19,10 19,16 Vertrekuren van den Ijzerenweg tot S Januari 10041. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurtipoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, een nbonnement dit blad voor het hebben van ten tijde dat zij soldaat waren. krijgt hetzelve de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6.28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6.46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 i '4~,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1