VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Zij houden hun woord. Vette brokken Ze zijn tegen de Werklieden. i GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Znterdag 54 December 1908. 48 79 1 de beraadslaging des Armbestuurs, macli- fr. Dus nog zooveel le meer geld uil de zakken der arme lastenbetalers geklopt! In 1884 zijn de kierikalen aan het be wind van het land gekomen onder den kreet van «geen man, geen kanon, geen cent meer voor hel leger». Hebben zij bun woord gehouden? Integendeel, zij hebben jaarlijks de mili taire lasten verhoogd In 1880. onder het liberaal ministerie bedroeg het budjet van oorlog 47.441.000 frank. zal voorzeker de boer dit jaar niet eten, en nog min een stuiver van kam leggen. In hel begin van het jaar werd de oogst vernield; nu zijn de aardappelen mislukt de zaaitijd is zeer ongunstig; wal zal het graan toekomend jaar beteekenen? Zeker was hel oogenblik gekomen om den boer wat ter hulp te springen. En wat doet hel klerikaal gouvernement ?IVlets, hoegenaamd niet*. Het verwerpt zelfs hel krediet van 5 miljoen ten voordeele der boeren door de liberalen gevraagd. Waar blijven zij dan die fameuze kleri- kalen, die voorsiaanders van den land bouw 1 In 1905, na 21 jaar klerikaal ministerie, toevlucht beloopt hetzelfde budjet 77.000.000 fr. Hel budjet van oorlog is dus bijna ver dubbeld Is dat hun woord houden? Die krijgslasten die zoo T' i Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongetcekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij CAMILLE URL'NEIN, Drukker-Uitgever, de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. verzekert, zonder dal zij tot hel Oud- Mannenhuis moeten hunnen nemen! Maar, de kierikalen hebben geen hart. Wanneer de werkman geheel afgebeuld is, werpen zij hem een stuk droogen Drood Die krijgslasten die zoo loodzwaar op toe: 9 cent daags!!! Volgens de kierikalen bet land wegen doen niets dan aangroeien, is hel bestaan van den ouden werkman i Hst budjet voor 1906 voorziet eene dus min waard dan dal van eenen land- vermeerdering van 19S.7SO looper, van eenen misdadiger, of van j eenen hond Immers, voor een landlooper, of eenen misdadiger betaalt het Gouvernement in de bedelaarsgestichten, of het gevang om trent 1,30 fr. daags. Voor eenen hond die op pensioen ge zel is,betaalt een jager minstens 50 cent, daags. Aan den ouden, braven, afgebeulden werkman werpen de kleiikalen 9 centen daags loe! Wanneer hij vroeger dan op 65jarigen leeftijd versleten is, de arme werkman krijgt dan volstrekt niets? Hel is eene ware schande! Zulke katho lieke handelwijze roept ten hemel om wraak Maar, de oogen der menschen, die zich een oogenblik door den schijn lieten ver blinden, beginnen open te gaan. De kiezers beginnen te zien en weten nu dat zij van de kierikalen niets goeds le verwachten hebben. De dagen van hel katholiek Mini sterie zijn geteld en alle ware, rechtzinnige vloksvrienden zullen in Mei 1906 medehul pen om de klerikale volksbedriegers weg le kegelen I De kierikalen iedereen weet hel maken sinds eenige jaren niets anders meer dan wetten, welke dienen om de oogen van het werkvolk le verblinden, of om de eetwaren, den drank en de verma ken des volks te belasten. Welke tegenstrijdigheid! Hel gouvernement eischl van de werk lieden overgroote opoff-ringen van allen aard en als belooning, krijgen zij eene pensioenwet, die maar eenige jaren haar uitwerksel zal hebben, en die onder de be noeming van Ouderdomspensioenen, een aalmoesje van 9 cent daags toestaat aan de lieve vriendjes der katholieken, terwijl de warearmen en veel gebrekkelijke men schen zich ten onrechte van dal pensioen tje beroofd zien. ’l Was daags voor de verkiezingen van 1900, dat de katholieken deze wet stem den als eene kiesreklaam. Dal de wel niet ernstig was en maar dienen moest om poeier in de oogen te werpen, bleek ge noegzaam uit de haast, waarmede zij ge stemd was, zonder grondig onderzoek in de afdeelingen en na eme bespreking van slechts twee dagen. Deze wet, die een maatschappelijk vraagstuk ten voordeele der arme ouder lingen had moeten oplossen, is eene plaas ter op een houten been. Binnen vier jaar zullen de ouderlingen, die dan 65 jaar bereiken, geen pensioentje van 65 frank meer kunnen trekken. Alleen dezen, die storten in de pensioenkas, zul len een pensioen kunnen krijgen in betrek king met de door hun gedane stortingen. Zulke wetsbepaling is om zoo te zeggen aonder nut voor de werklieden, die ge- Troonlijk te veel familielast hebben, om de noodige sommen le storten, die hun later •een voldoend pensioen zouden kunnen verschaffen. Die wel zal dus alleenlijk voordeel ver schaffen aan eenige meer begoeden. De werklieden, die bun leven lang gewerkt en gezwoegd hebben, zullen blootgesteld iblijven aan de armoede of hunne oude «Jagen in het Oud-Mannenhuis moeten doorbrengen. Ah! hoeveel edeler was hel voorstel vian hel liberaal Kamerlid, M. Anspach si rekkende om aan oude, afgebeulde werklieden van 65 jaar oud een pensioen te «even van één frank daags! Hoeveel sell ooner en edeler is de bepaling van bet libei aal programma, strekkende om aan al de ouderlingen een pensioen le bezor gen, c Ut hun bestaan in hunnen ouden dag Zitting van 25 November 1905. Aanwezig: Al de raadsleden, uitge nomen M. Moenaert. De heer Burgemeester verklaart de zitting geopend; hij doel lezing geven van hel verslag der vorige zitting, hetwelk goedgekeurd wordt. 1° Punt. Teekenschool. Begrooting voor het jaar 1906. Deze begrooting, door den raad nage zien, wordt zonder opmerkingen vasige- steld in om vangsten en uitgaven ter som van fr. 1976,71 c. 2* Punt. Nijverheidsschool. Be grooting voor 1906. Deze begrooting wordt ook door den Gemeenteraad eenpariglijk goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven met eene som van fr. 3034,02 c. 3* Punt. Armbestuur. Jaarlijksche vernieuwing. Benoeming lid. i' Punt. Godshuizenbestuur. Jaar lijksche vernieuwing. Benoeming lid. Dt-ze twee punten worden, op voorstel van hel schepencollegie, lol eene volgende zitting verschoven; dit om nadere inlich tingen te kunnen nemen van een voorstel door hel Armbestuur gedaan, om de samenvoeging of ineensmelling der beide Besturen le verwezenllijken. 5® Punt. Vernieuwing der aanneming van de vrije lagere jongensschool. De heer Burgemeester brengt ter kennis der leden dat de aanneming der vrije lagere jongensschool onzer stad eindigt met einde December 1905. De Bestuurders der school vragen de vernieuwing der aanneming voor eenen nieuwen termijn van 10 jaren. Hel Schepencollegie heeft op deze aan vraag eene nieuwe overeenkomst met de Bestuurders gesloten; de voorwaarden behelzende, volgens deze aanneming zou kunnen hernieuwd worden. Déze overeenkomst kan maar van krachte zijn na de goedkeuring des Ge- meenteraads le hebben bekomen. De heer Voorzitter vraagt diensvolgens het gedacht der raadsleden over dit punt. M. Vanmassenhove. Ik dacht dat de aanneming alle vijf jaar moest hernieuwd worden. M. de Burgemeester. Neen; de aan neming geschiedt telkens voor 10 jaar. De overeenkomst en de vernieuwing der aanneming wordt eenpariglijk goed gekeurd. 6e Punt. Armbestuur. Verkoop van grond in hel Garsebeekveld. De heer Burgemeester geeft lezing van liging vragende om eenige perceelen grond uil ter hand te mogen verkoopen. Uil deze beraadslaging blijkt dal er bij dit B stuur negen aanvragen werden in gediend voor aankoop van bouwgrond in hel Garsebeekveld, gelegen langs den nieuwen steenweg naar «ie Moëres, en langs den ontworpen weg, welken het Armbestuur door zijne eigendommen zal leggen. De in koop gevraagde gedeelten be- loopen tot eene oppei vlakte van 28 aren 59 cent, voor eene totale koopsom van 5175 fr. boven de lasten. De beraadslaging van T Armbestuur wordt goedgekeurd, en zal aan de be voegde overheid tot goedkeuring gezonden worden. 7' Punt. Armbestuur. Verkoop van grond le Leysele. Het Armbestuur vraagt de bemachliging om uit ter hand te mogen verkoopen aan sieur L Dcqueker, smid, le Leysele- Abeele, een perceel huisgrond en hof, wijk B, nummer 610a en 611, tezamen groot 7 a. 50 c., in pacht gehouden door den zelfden Dequeker, mis 25 fr. ’s jaars. De voorgestelde koopprijs is 1000 fr. Insgelijks door den Gemeenteraad goed gekeurd. 8e Punt. Het verslag over den toestand en het beheer der Gemeentezaken wordt door hei Schepencollegie, ingevolge art. 70 der Gemeentewet, aan den Gemeente raad aangeboden. Dit verslag zal in de naaste vergadering aan de goedkeuring des Gemeenleraads voorgesteld worden. 9e Punt. Stadsbegrooting voor het dienstjaar 1906. De stadsbegrooting voor 1906 wordt door den Gemeenteraad zoowel in ont vangst als in uitgaven, artikel per artikel nagezien, besproken en gestemd. Op art. 63 Toelaag aan hel Pompiers- korps,vraagt M. Barbier of hel hier het oogenblik niet zou zijn eenige woorden te zeggen over de inrichting van dit korps en den toestand van het bluschmateriaal. M. de Burgemeester verzendt M. Barbier naar de bespreking der bijzondere begroe ting en rekening van de pompiers, welke jaarlijks in de maand Januari aan den Gemeenteraad, tot goedkeuring aange boden wordt. In geheime zitting wordt beslist aan den heer Commissaris eene verhooging van jaarwedde van 200 fr. loe le slaan. Aan hel schepencollegie wordt de be- machling verleend eene buitengewone vergoeding loe te slaan aan de policie- agr iilen; er wordt hiervoor eene bijzondere som in stadsbegrooting ingeschreven. De begrooting voor 1906 wordt door den Gemeenteraad eenpariglijk vaslgesteld in algemeene ontvangsten en uitgaven ter som van fr. 140,246,35 c. Zij zal aan de goedkeuring der bevoegde overheid onderworpen worden. 10° Punt. De heer Burgemeester stelt voor, bij dringendheid op hel dagorde te brengen de beraadslaging der kerk fabriek van Ste Walburga, machtiging vragende tot het plaatsen van drie groote gt sc.iiblerJe vensterramen in het her stelde gedeelte kerk. De dringendheid wordt aangenomen. De stad moet niet tussclietikomen in de kosten. ADVERTENTIE-BLAD 18,12 19,10 19,16 Vertrekuren vnn den Ijzerenweg tol SJ Jlnnunri 1900. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,.’.6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Alwle een nbonnement neemt op dit bind voor liet Jnnr 1906, krijgt hetzelve KOSTELOOS, vnn heden tot Nleuwjnar. I Vertrek uit VEURNE naar YPER. Stati» 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1