VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H. liujl in de Kamer. VISIETKAARTEN Hel Advertentieblad Schouwburg van Veurne. Landbouwers. Wij winnen wat wij willen. Volksbedriegers. K<iter<laH s> December 14)055. 79' Jaar. De S. te geraken. Zitting van 5 December. Vraag tot den Minister van Spoorwegen. «Is hel waar dat de heer minister in Augustus laatstleden onverwijld deed vra gen a) naar de lijst der ambtenaars en be ambten bij hel bestuur van spoorwegen, poslei ijen, telegrafen en zeewezen, die den 1 Juli 1905 te Antwerpen verbleven sedert minstens een jaar, met aanduiding van hun ambt en van hunne woning (straal en nummer); b) 2* De lijst derzelfde ambtenaren, die den 1 Juli 1904 te Antwerpen verbleven, en aanduiding hunner woonplaats (straal en nummer) en die Sedert werden verplaatst, hier bijvoegende den datum en de plaats dier verplaatsing. «Zoo ja, kan de heer minister ons zeg gen om welke redenen hij, buiten elke kiesbezorgdheid, er toe deed besluiten bewuste inlichtingen te vragen?» In T 3* bedrijf verbeeldt het tooneel het binnenste der herberg Zeemans Welva ren De eerlijke Janus versmoort z’n iiefdeverdriel in den drank. Terwijl hij zich in de kroeg bevindt komt Lena ster vende op met haar kind. Zij vraagt vergif fenis aan Janus en bidt hem hel kind te beschermen. En Janus zweert die plechtige belofte: Lena’s kind als T zijne aan te nemen waarna deze gelukkig in d’armen van Janus sterft. In T 4* bedrijf zijn reeds 20 jaren ver- loopen en wonen we ’n «sonée in de groole wereld» bij. We zijn te Amsterdam in de familie Délambert. De dochter van Lena, thans de beroemde toone Ispeelster Helena, wordt ontvangen bij M* Délambert. Dezes eenige zoon Frits, ’n tooneelschrij- ver van talent, heeft ’n roemrijken naam verworven, dank aan Helena die z’n stuk ken kunsivol vertolkt. Maar de zustet van Mevr. Délambert haal Helena. Mottige Janus en z’n boezemvriend Willem De Rooie» brengen een bezoek en worden op gulle wijze ontvangen door majoor Van der Werffen Verbrugghe, twee bewonde raars van Helena’s talent. Janus ontmoet er Morel, - de schoonbroeder van Mevr. Délambert, - hetgeen hem van eene ont worpen reis doel afzien. In T 5* bedrijf vraagt Frits Délambert de hand van Helena aan haar pleegvader Janus. En deze bekent hem het geheim harer geboorte. Frits zal haar evenwel, daar hij ze bemint, huwen. Laatste bedrijf grijpt plaats in de werkkamer van Frits. We vinden er Mevr. Délambert, Janus, Frits en Morel. Janus geeft uitleggingen over Helena’s geboorte én ontmaskert den ellendigen Morel. Deze, sedert lang z’n vrouw en kinderen verlo ren hebbend, belooft alles te zullen goed maken en z’n naam aan zijne dochter te schenken Maar Helena, die alles hoorde, weigert aan hem die haar bij toeval T leven schonk en zich verder om haar nooit meer bekommerde zeggendeOp zoek naar vaderschap is vei boden,’n bas taard heeft hel recht niet z’n vader te kennen 1» Zij werpt zich snikkend in de armen van Janus die voor haar werkte en zwoegde: «Gij zijl mijn vader, gijgij 1! In fine, Mevr. Délambert geeft de toe stemming voor hel huwelijk van Helena met haar zoon. is vei krijgbaar aan 10 centiemen het num mer in hel Hotel de Rhetorica, Houtmarkt. 1 Zondag 17 December naast geeft Rlietorika» hare tweede veitooning met als drama Mottige Janus en als blijspel Voor stille lieden. Mottige Janusdoor M. Spree, werd reeds meer dan 500 maal opgevoerd en bekwam overal den grootstee bijval. «Mollige Janus» is 'n brok Hollandse!) marineleven’n drama vol aklie, waar ernst en scherts zich afwisselen maar waarin vooral een waar gevoel wordt uit gedrukt. De held van het stuk heet Janus-Jozef- Recht Door-Zee bijgenaamd «De Mottige» uil oorzaak der puljes in z’n vel, sporen door de pokken nagelaten. Hel drama bestaal uit 2 deelen ieder van 3 bedrijven’t eerste «De Mollige» speelt te Nieuwediep, bij Amsterdam, het 2d" De Pleegdochter van den Matroos te Amsterdam zelf. In het 1* bedrijf bevinden we ons te Nieuwediep vóór de herberg Zeemans Welvaren» gehouden door Moeder Grietje, ’n oud vrouwtje dat gekend is van al de matrozen en wier 70* verjaardag men viert. Bij Moeder Grietje woont Lena, hare kleindochter, ’n lief meisje dat haar 18'jaar intreedt, Zekere heer Morel, ingeun ur en gehuwd, zoekt Lena te verleiden.Deze, T gevaar en de slechte inzichten van Morel vermoedend, weigert verder met hem om te gaan en verlooft zich met Janus, die, in weerwil van zijn niet-mooi-zijn, ’n gouden hart bezit en om zijn vroolijk en rondbor stig karakter alom-bemind wordt. De ver loofden zullen na de drie jaar, gedurende dewelke Janus op Tl verre tocht moet, huwen. En T bedrijf eindigt met ’t eigen aardig gezang De ilollandsche Jantjes In T 2* bedrijf zijn we teAmsterdam,3 jaar later. Lena beeft hel ongeluk gehad nare giootmoedei te verliezen en is dan ook door Morel verleid geworden. Zij he lï ’n kind en smeekt haren «vrijer» hel doo< ’n huwelijk te wettigen. Deze weigert. En Het budjel van den landbouw voor 1905 bedroeg 14.032.830 fr. 66 cent. En zeggen dal de landbouw daarmede nog niet goed is geworden! ’k Geloof hel wel, al die miljoenen wor den verspild om aan de kozijntjes of vriendjes der klerikale afgevaardigden vel betaalde postjes te geven. Van die 14 miljoen, zaagt gij ooit een rooden duit, landbouwers? 1 Neen, niet waar, alles wordt wegge worpen aan eenige lieve kinders der kle- ....„i. 1 ver warmde lokalen hun leven slijten en hun centen opslrijken, terwijl gij. arme land- bouwers, van ’s morgens tot ’s avonds de waarheid, de moei wroeten om tot uwdagelijksch brood pe geraken. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middig vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De tnnoneen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij C VMII UE BRUNEIN, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Hel uur der verlossing is weldra aan gebroken. 1906 zal en moei ons verlossen van de verdrukkingsregeering. Toekomend jaar zal de vlag der anti- klerikalen overal wapperen. Toekomend jaar zal een luide, donde- rende triomfkreet weergalmen. Toekomend, jaar zal oud en jong juichen: Vrij, wij zijn vrij, wij dulden geene slavernij Toekomend jaar zal het ministerie dat de laatste goede school in gruis wil ver brijzelen, en op deszelfs puinhoopen kloosterscholen inricht, plaats moeten maken voor een ministerie van onderwijs, van wetenschappen en van vrijheid. Toe komend jaar zal de arme man, die ge dwongen is zijn land te verdedigen, terwijl de rijken met geld dezen heiligen plicht afkoopen, mogen zingen Gelijkheid voor arm en rijk Toekomend jaar zal het be lachelijk slemmenverschil uit onze samen leving verdwijnen, en zal ieder hetzelfde recht voor de stembus genieten. Toeko mend jaar zal de macht der dwingelanden een eind nemen, en zal elke burger vrij zijn gedacht mogen uilen. Toekomend jaar zal de afgeslaafde werkman een pensioen bekomen dal hem in slaat stelt zijne laatste levensdagen ongestoord en zonder kommer te slijten. Waarom zouden wij twijfelen aan de zegepraal De algemeene herleving van Vlaanderen, dat over eenige jaren nog vastgeketend scheen aan de klerikale heerschappij, en dat thans zoo vurig en vol hoop zijne heropbeuring loont, is een sprekend bewijs dal de vrijzinnige gedachte trolsch l en bereid is om de bewind in handen te Van lijd lol tijd komt nog in de eene of de andere klerikale gazet de bewering voor dal bet laatste liberaal ministerie het zuurgewonnen geld van de belasting- schuldigen verkwistte aan nultelooze schoolpaleizen. Deze bewering maakte deel van den lasierveldtocht door de klerikale pers van gansch het land ondernomen op bevel van de bisschoppen en op de kosten van de met miljoenen opgepropte diocesane kassen. Dezelfde klerikale partij, die het zoo euvel opnam, omdat de liberalen de werkerskinderen van stad en buiten in behoorlijke, goed verlichte en verluchte schoollokalen hun onderwijs willen doen geven, diezelfde klerikale partij heeft sedert een twintigtal jaren miljoenen en nog miljoenen verkwist om gevangenissen en gendarmeriën op te richten. De goede bezorging van vagebonden, dieven en moordenaars ligt de klerikale partij nauwer ter harte dan de verzorging van onze werkmanskinderen, Ondanks hun geblaf legen de nuttelooze schoolverkwistingen, ondanks het af schaffen van honderden gemeentescholen en het hroodrooven van honderden onder wijzers en onderwijzeressen, kinderen van brave werklieden en kleine burgers die zich groole opofferingen getroost hadden, ondanks de ontreddering van het officieel onderwijs in T algemeen, geeft de klerikale regeering op het budget van onderwijs zooveel uit als de liberale regeering. maar het grootste gedeelte van de centen der belastingschuldigen dienen eigenlijk meer om de schatrijke kloosters te bevoordeeligen dan om aan de volks kinderen een ernstig en degelijk onder wijs te bezorgen. De kreet«Weg met de schoolverkwis- lingen was al zoo valsch als de roep Geen man, geen cent, geen kanon meer Ziedaar het klerikaal volksbedrog in zijne volle en walgelijke naaktheid. het hoofd opsteekt teugels van het L nemen. Een algemeene zucht naar verlossing dringt door lot in de klerikale builen- gemeenten, de nederige werkman ziet dat de klerikalen hem enkel paaien met ijdele beloften, met wetten die voor hem weinig goeds verschaffen, die men van onze meesters heeft afgedwongen en die dan, met klerikale saus overgoten, slechts het geraamte zijn van hetgene zij zot/den hoeven te wezen. Waarom twijfelen aan de aanstaande overwinning. Heeft Woeste zelf niet ge zegd dal de klerikale partij aangetast is in hare grondvesten, heeft de Lantslieere niet voorzegd dat rinnr d« finamiën zullen huidige verdeeldheid zonneklaar dal hun I is, want een rijk dal verdeeld is, moei vergaan. Daarom, burgers, neringdoeners en werklieden, ten strijde voor hel goede, het rechtvaardige, voor gelijkheid en vooral voor de vrijheid. I de klerikalen door de vallen En bewijst de I der klerikalen niet toestand onhoudbaar i 1 rikale partij die in Brussel, in goed opslrijken, terwijl gij, arme land bouwers, van ADVERTENTIEBLAD in gewonen druk en steendruk) ter drukkerij van dit blad. Vertrekuren 4,37 -- -r- - xa. -J dan grijpt ’n tragische scene plaats tus- schen Lena en Hemi in dewelke deze laat ste haar toeroeptOnderzoek naar het vaderschap is verboden, indien ge T onge luk hadl me te vervolgen, dan ware de wel tegen u, want zij beschermt mij en waarop Lena hem toewerptAls de wet zulke ellendigen als u beschermt, dan spuw ik op die wei Janus verschijnt en wil Henri «den ploert, den schoft ver wurgen, maat houdt bij T smeeken van Lena op; hij onthult haar T geheim dal Morel getrouwd is en dus haar kind niet kan wettigen. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Stati» 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt otn 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 vnn «Ion Ijzerenweg tot Januari 1900. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerker 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Yv Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1