NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Mottige Janus Liberale Propaganda I VAN VEURNE I Gelukkig België VISIETKAARTEN in gewonen druk en steendruk! ter drukkerij van dit blad. In de Kamer- Ordemotie. Meetingen 1 Gaat allen zien naar To Yper, Te Moorseele, Wal zullen zij doen Onze politieke toestand. Zaterdag 16 December 1905. ^5) jaar. en Piet. den beer Beernaert, Vermeerdering 343,000 477,000 350,000 1,945,628 1,137,100 2,500,000 5,500,000 900,000 1,007,760 90,000 Het algemeen verslag over uitgaven en zeer heilige regeering is cijfers vei niets dan vermeerdering Ziehier het lijstje De heer Suyl. Bij de Kamer zijn aan hangig drie wetsvoorstellen strekkend om den toestand der gemeenteonderwij zers te verbeteren. Er is eene middenaf- deeling aangesteld, en ik verzoek den heer Voorzitter ze eerlang bijeen te roepen, opdat dit gewichtig vraagstuk vóór de verkiezingen zou kunnen opgelost worden. De heer Voorzitter. Hét bureel zal maatregelen nemen om het achtbaar lid te bevredigen. OP ZONDAG 17 DECEMBER Sprekers: MM. DEVEZE, advokaat te Brussel en A. BUYSSE. plaatsvervangend kamerlid te Gent. Spreker: M. RENS, volksverlegenwoor- ger te Aalst. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr, ’sjaars; met de post 5 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rekiamen 50 cent. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artil bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Een afzonderlijk nummer 10 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Grondbelastingen Persoonlijke belastingen Patenten Tolrechten Aceijnsrechten Registratierechten Yzerenwegen Telegraaf Posten Wouden Volgen dan nog eene reeks kleinere posten, min belangrijke vermeerderingen. Zoodat ten slotte bet ministerie in het jaar 1906 voorziet dat het ongeveer 17 miljoenen meer zal kunnen opstrijken (eigenlijk 16,569,500 frank). Ge moet nu niet denken, vriend lezer, dat die vermeerdering onze feniksen ministers zal loelaten eenen grooten boni te maken. Neen de boni die men voorziet is van een pover miljoentje 1 Zoo gaal hel jaar aan jaar. Altijd ver meerderen de lasten, de patenten, de tol rechten, altijd klimmen de ontvangsten van ijzer wegen, posten en telegrafen... en nooit heeft die regeering genoeg. De Belgische schuld is in de laatste twintig jaren bijna verdriedubbeld en steeg van 1.422,814,000 frank in 1880 lol meer dan 3 miljarden op einde 1902 Zeg nog dal wij geen goed landbestuur hebben Opmeikenswaardig is het ook dat, met al dal vermeerderen van inkomsten, met al dal vergrooten van de schulden, en al dat gescharrel van nyljoenen, de kleine staatsbedienden en staatswerklieden toch maar weinig of geen opslag en verbetering bekomen. Vele uren arbeiden, weinig loon, kleine pensioenen, groote responsabilileil, en heel dikwijls den duivel voor uw nieuw jaar... ziedaar wat er van al die miljoenen terecht komt voor den klerikalen man. De ijzerwegen, posten en telegrafen zullen in 1906, volgens de schatting van den minister zelve, ongeveer 7,500,000 fr. meer opbrengen, en wal zullen de facteurs, de gardes, de treinwachters, de baan- werkers daarvan genieten Geen knop Misschien krijgen zij wat zoetekoeke- belofien.... maar in werkelijkheid zal men ze een beetje werk en verantwoordelijk heid meer opleggen, zoo stillekens aan, de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILI.E BBUA'EIM, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den Uxerenweg tot V Januari 1906. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland r £>O We lazen met veel genoegen in De Veur- naar, het verslag over de voordracht ge geven in de «Katholieke Burgersgilde Moet zijn dal de redenaar ook reeds de verzekering heeft dat in 1906 de libe ralen de meerderheid zullen behalen want hij beeft reeds uitgerekend en aan z’n aan hoorders bekend dal de liberalen in de Kamers slechts over ééne slem meerder heid zullen beschikken». En, riep hij uit (volgens De Veurnaar), «wal zullen zij doen? Ons land in rep en loer stellen, handel en nijverheid verbannen en onze duurbare vrijheden krenken.» Dat is erg, nietwaar lezers? Ah! de liberalen zullen «handel en nijverheid verbannen!Wilt ge een bewijs hiervanEhwel, in al de groote sleden die door de liberalen zeer wijselijk bestuurd worden is de handel en nijverheid ten toppunt van bloei gestegen. Is Antwerpen niet de derde grootste haven der wereld? En Brussel, Gent, Oostende enz. Is uit die sleden de handel en nijverheid gebannen? Hel tegen deel ware waarheid. Vergelijk Brugge met een dezer steden, Brugge dat door katho lieken bestuurd wordt. Er is zooveel nij verheid in Brugge dat het gras langs de stralen groeit. Maar we hoeven daarom niet tot in Brugge te gaan. Verder onze vrijheden zouden gekrenkt worden Hoe belachelijk In de Grondwet staal er 4° Vrijheid van geweien.» Welnu, de katholieken vervolgen allen die niet in hun gareel loopen. Ze broodrooven deze en oschan de. vervolgen ze lot in hunne kiuders. 2° Alle man is gelijk voor de welEn de katholieken laten toe dal slechts de armen voor hun lot dienen. Is hel te veelgeeischt als de liberalen willen dal zoowel de rijken als de armen hun land verdedigen? En ze stemmen nu weerom 200 millioen forten omdat de zonen der burgers en werklie dvn daarin de drie schoonste jaren huns levens zouden doorbrengen! o! die katholieke kluchtspelers! Maar hunne heerschappij is uit. De kiezers zullen in 1906 wel zien waar de krenkers van vrijheid zitten. Krenken de liberalen onze vrijheden, door te willen: Aan de werklieden van 65 jaar 1 frank daags pensioen bezorgen? Alle man gelijk voor de wet en dus elk voor z’n lot soldaat? Algemeen stemrecht, de armen zooveel als de rijken:elke man,één slem?Integen deel, hierdoor geven ze hel volk hunne vrijheden waarop ze recht hebben! Aan ’t werk dus en in 1906 de katholieken in den ketel 1® I heeft dezen laatste armen en beenen ge broken. I Daar ligt hij nu, ter neer geknakt en van God en de wereld verlaten. Van een Ministerie Helleputle zou de Koning niet willen hooren; hel is voor niemand een geheim. Eén enkele man op de geheele Belgi sche politieke wereld de weledele nieuw bakken graaf de Smet de Naeyer, die in zijne eigene partij met tegenzin geduld wordt en door een gedeelte der klerikale pers in de laatste weken zoo hevig werd afgebroken, dat de liberale journalisten hunne polemiek bij de aanstaande ver kiezingen zullen mogen laten rusten om hunne pen te vervangen door eene schaar, waarmede zij uit Patriote, XX' Siècle, Bien Public en tutti quanti de heftigste veroordeelingen van het klerikaal minis terie aan de kiezers zullen kunnen voor leggen bij wijze van onschuldige uitknip sels, die eene onweerstaanbare welspre kendheid bezitten en lang in de kiespole- miek zullen behouden. Doch van heden af tot in de aanstaande Meimaand moeten liberalen en socialisten met eene vaderlijke bezorgdheid waken over den heer graaf de Smet de Naeyer. Zij zouden hem in zout moeten leggen of in eenen bokaal met alkohol bewaren. Hoe broos is inderdaad dal edel heerschap geworden. Een onvoorziene schok en hij zou er liggen. En wie zou er dan de gebroken potten moeten betalen? De oppositie. Hel wachtwoord der liberalen en der socialisten moet dus zijn Behoud van hel tegenwoordig klerikaal ministerie tot in Mei. De kiezers zullen dan wel zorgen voor de rest. Maar intusschen is dit een vierde punt van het gemeenschappelijk kiesprogramma der liberalen en socialisten geworden; en wij voegen er bij in allen ernstt is het hoofdpunt der kiesplatform, die ons ten zege leiden moet. inkomsten onzer onlangs verschenen. Hel betreft nu het jaar 1906, jaar vol hinderlagen en gevaren voor onze minis ters en de klerikale meerderheid. Dit algemeen verslag klept in al zijne rmeerdering, vermeerdering, Bel klerikaal ministerie is gered. God zij geloofd, zullen wij liberalen er bijvoegen naar de spreuk der kwezels, die God mengen in al hunne aardsche zaken. Waal geen grooter geluk kon aan de oppositie partijen te beurt vallen dan de algeheele ontreddering van T ministerie en van de klerikale rechterzijde, gepaard met hel behoud van dat versleten inpo- pulair ministerie aan liet bewind, nu dat de Kamerverkiezingen van Mei 1906 in T verschiet zijn. Een oogenblik heeft men het aftreden van graaf de Smet de Naeyer ernstig mogen vreezen. Zijne dagen schenen geteld en een Ministerie Beernaert of Schollaert of zelfs Woeste werd aangekondigd als on vermijdelijk. Dal ware een erge tegenslag en eene bijna onherstelbare ramp geweest; want nieuwe bezems vagen goed en niets kon voor de antiklerikale oppositie den uilgerafelden poltebezem, die in de oflici- êele kringen den naam van graaf de Smet de Naeyer draagt, als krachtigen bond genoot vervangen. Zonder dien man was de uitslag der aanslaande Kamerverkiezingen wellicht nog twijfelachlig. Met hem aan bet roer tegen den wil van een goed gedeelte der rechterzijde en legen den wil van de meerderheid van hel land is de uitkomst zeker. De laatste ministerieel© crisis heeft stellig meer gedaan voor de antiklerikale opposite dan jarenlange propaganda. Zij Derft de onverzoenlijke verdeeld heden, onderlinge halen en doodelijke veelen der klerikalen ondereen, als zooveel gapende bloedende wonden vóór ieders oogen blootgelegd. Het land staat er nog verbaasd van. En de ten slotte herstelde gepleisterde eendracht der verdeelde klerikalen is in den grond een nieuw bewijs hunner on macht. Een Ministerie Beernaert was een oogen! lik nog mogelijk; maar de woeste annal in volle Kamer van Woeste, dien aartsvijand van ADVERTE 18,12 19,10 ..f 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Wie blijft er dan over E-BLAD Vertrek uit VEURNE naar YPER. Static 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrak uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,04 Pannestraat 6,28 8,15 9.56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,5S 17,32 19,38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1