VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VIÏÏSCHERS van de Panne. II. Buyl in de Kamer. Intelligent! pauca In Veurne’s Schouwburg. Znterdag 23 December 1903. 79 jaar. De Annoncen voor Piet. 1 J_: i u jaarlijks geen inkomen tienduizend frank bezorge daar ge ’ii Vergelijkingskf’i Isdugb<si, vriend lezer, dal mi n van l- Men di ijlï met u den spot!! Ge vraagt eene schuilhaven en men belooft u een licZb/tJostlsieTi.. In zitting van 12 December stelde de lieer BUYL een krediet voor van 100.000 fr. voor eene schuilhaven aan de Panne. De heer Minister de Smet de Naeyer zegde dal de Regeering zich met hel amendement van den heer Buyl niet kon vereenigen. Maar ik kan melden, zegde hij verder, dal de rechtmatige eischen van de visschers van De Panne binnen korl zullen ingewilligd worden.Hel strand is niet vol doende verlicht; er zal een lichtbaken worden opgerichl die ganscli de streek zal verlichten. Daardoor zullen de visschers meer veiligheid genieten. Toen de heer Buyl bemerkte dat dit werk op een schaterlach zoude onthaald worden, antwooidde de heer Minister, zonder lachen, dal gij, visschers van de Panne er over zoudl voldaan zijn!!? Hel amendement van den heer Buyl werd verworpen. Mijnheer Pil was, volgens loffelijke ge woonte, afwezig. De heeren DeGroote en Vanderheyde stemden tegen. dan toch «nog min zoudt geschat wor den» dan iemand die er jaarlijks twintig duizend heeft En ook, hoe loyaal zijn de «snipperlin- gen» van De Veurnaarl Hij neemt ’n kapit tel uil ons artikel, maar laat daarbij, zoo i onnoozel weg, eenige bijzondere en toon I gevende woorden eruit vallen, T Is eenvou- i dig, he? Wilt ge ’n voorbeeld van de wijze van z’n uitknippen? Ziehier: ’n blad drukt b. v. :«D« Veurnaar liegt niet o en we nemen over (op de wijze van onzen katholieken konfraler) en drukken De Veurnaar liegtHebt ge T verstaan. En zoo deed die onzichtbare schrijver van De Veurnaar Dal is «edeler» nietwaar? Maar wat hij ook zegge of bewere, wij houden toch staan, dal alhoewel de misda digers,tot schande der klerikale regeering, 1 fr. 30 c. daags en per persoon kosten, hel oneindig beter ware aan de afgebeulde werklieden één frank daags pensioen te bezorgen in plaats van ’n almoesje van negen centen En De Veurnaar zal T in Mei 1906 maar al te wel ondervinden. .Vietiwe Trein. Begin met 3 Januari tot 31 Mei 1906. Aankomst te Veurne om 12.08 ’s morgens. Vertrek uil Veurne naar Thourout Brugge om 13.44 ’s namiddags Oef! We leven toch nog, ontsnapt dooi de gratie Gods! De Veurnaar heeft ons zoo’u zwaren steen op den knikker ge gooid dat we bijna bezwijmden. Rechtuit gesproken, konfraler, we waren zinnens, na uwe zoo vernuftige weerlegging bet op te geven en Advertentieblad voor altijd als verloren te aanzien. Laudate pueri. Veurnaar... Maar hoe zijl ge er toch toe gekomen, na drie weken wachtens, ’n zoo ver standig artikel aaneen flansen? T Is ’n mirakel! Ten ware De Veurnaar reeds Ti «plaaster op zijn hersenen gedrukt had!?» De Veurnaar stapelt uittreksels op uit treksels (uil T Advertentieblad van s dezer!!) om te willen bewijzen dat de liberalen niet edeler handelen dan zij met aan de afgesloofde werklieden één frank pensioen daags te willen bezorgen, daar ze dan nog «min dan een landlouper of een misdadiger zouden geschat worden gezien deze omtrent 1 fr. 30 aan land kosten. H«i,* piacutig! :;i Zitting van 20 December 1905 Begroo'.ing van buitengewone ontvangsten en uitgaven. Buitengewoon was de vertooning Zon dag II. door de Riietokika» gegeven. Buitengewoon groot was de aanwezige menigte in den Schouwburg, buitenge woon schoon was de keus der stukken en buitengewoon prachtig, heerlijk was de opvoering van Mottige Janna en Voor stille lieden. De groote helft van het welgelukken van den kunst-avond komt toe aan T mooie geslacht: aan Mevouwen Hebbelynck en Hens en aan Jufvrouw Thery. Mevr. Hebbelynck was ten zeerste karakteristiek in de beide rollen: Leen en Helena, moeder en dochter. Haar drama- lisch spel was keurig, overheerlijk droe- vig-pakkend vooral in ’t derde en aanbid- delijk-lief in T zesde bedrijf. Mevr. Hens verdient allen lof voor de wijze waarop ze de rol vervulde van Marie Willemsen en later van Softe, uil bare aristokralische hoogte minachtend neer ziende op T eerlijke matrozenkind. In Mej. Thery vonden we ’n ware kun stenares. In Moeder Grietje was ze T echt gemoedelijke «Oudje» zooals in Mevr. Délambert de toegevende, meer-lot-’t-ge- meene-volk komende vrouw. Geurt en Annet waren heel goed in hare bijkomende rollen. Menigmaal werden ze dan ook allen dooi de toeschouwers toegejuicht. Van de mannenrollen'mogen we zeggen, dat ze zonder overdrijving -iop de puiksle wijze werden weergegeven. De heer Em. Pinte vertolkte met de grootste verdienste de moeilijke rol van «De Mollige». Zijn spel werd, lol hel einde toe, krachtig volgehouden en hij wist van Janus ’n heel sirapalhiek figuur te maken. Hij werd dapper ter zijde gestaan door z’n grappigen zee-gezel, heer Notebaert, die in de «Champagne-scene» ’n prettige Willem di1 Rooie was. De heer Haelewyck vervulde gewetens vol de ondankbare rol van den verleider; vooral in de 2* helft was hij 'n ware Henri Morel. Frits Délambert was keurig en natuur lijk in z’n spel en werd wel door den heer Vanhoutte weergegeven. De heer Brunein was met verlof! zeer verdienstelijk als Jan Jansen en was ’n prachtige majoor. De kleinere rollen werden evengoed vervuld door de HH. Meuris en de Vallejo. De figuratie was goed. Met eén wooid, de opvoering van Mollige Janus» vormde een homogeen geheel en zelfs de moeilijksten werden bevredigd. Over de uitspraak was iedereen te vreden; ze was goed verzorgd, sierlijk en de spelers bewezen hierdoor dat ze met ’n weinigje geduld en krachtinspanning er toe komen zouden altijd ’n zoo mooie taal te gebruiken. Evenwel diende Mej. Thery er op te let ten geen Jannus maar Janus te zeggen. Ook zou ’k graag, voor wat de tooneel- schikking aangaat, de Belgische wet op de dronkenschap uil die llollandsche kroeg zien verdwijnen. De Hollanders hebben T geluk niet ’n zoo beruchte Loi-Wet te bezitten. De vertooning werd op kluchtige wijze gesloten met Voor stille Lieden.» T Was oprecht koddigMen traanoogde van T lachen. Vader Schraap was onverbeierlijk en onverbiddelijk... voor Leentje’s liefde. De verliefde en kommissaris waren onberis pelijk in hun handelen en Mej. Thery was aanbiddelijk als beminde. ’n Bijzondere melding evenwel voor Meester Chorus en zijn «wijf die geen Schiedam mag.Mevr. Hebbelynck en heer Brunein waren echt typiek en T succes van T blijspel. De kostuimen waren uitermate verzorgd en de grimmeering en kapping van den heer Ducorney buitengewoon goed. De muziek was gevoelvol, heerlijk en bovenmate sentimenteel. Voor T laatst worden al de spelers hartelijk gefeliciteerd om de zoo prach tige vertolking van «Mottige Janus» in de hoop dal we er binnen kort zoo is de algemecne vraag ’n tweede opvoering van zouden mogen bijwonen. Spectator. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. Belgie. uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE URU1VEITV, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. L ft ADVERTENTIEBLAD 19,16 De Panne bezit niet die zoo dikwijls doch te vergeefs beloofde schuilhaven. Onze arme vis- schers oordeelen streng over de koele onver schilligheid der Regeering ten hunnen opzichte. Ik koester de hoop dat ik'vandaag voor de laat ste maal de zoo dikwyls beloofde schuilhaven zal vragen en dat die uiterst belangwekkende klasse van arbeiders niet [langer miskend, ver geten en verstoeten zal blijven, (Links en aan ae uiterste linkerzijde: Zeer wel!). De heer BUYL. Om te beginnen, onder- •teuu ik do opmerkingen van den heer Nolf. Eenmaal de vaart van hot Centrum voltooid en die van de Lei naar de leperloe bruikbaar gemaakt, zal Belgie eon overheeriijken bevaar baren weg hebben van Nieuwpoort tot Charleroi zelfs tot Namen, en dat ware voor onze nij verheid en onzen handel een nieuwe bron van rijkdom en voorspoed. West-VIaanderen heeft overigens te klagen in meer dan één opzicht, wat de gemeenschaps- wegen betreft. Ik bedoel inzonderheid Nieuw poort. Deze haven is heerlijk gelegen en de eenige natuurlijke haven der zeekust. Eenige inrichtingswerken, die betrekkelijk weinig zouden kosten, zouden eene heerlijke toekomst verschaffen aan gausch Veurne-Ambacht, on een gemakkelyken vertiorweg voor de voort brengselen uit het nijverig Walenland. Da werkeloosheid der Regeering verwekt dan ook in de benadeelde streken terecht misnoegd heid. De uitvoering van het volledig ontwerp van vóór twintig jaar is dringend noodig de verlenging van het vlotdok. het bouwen van een tweede sluishoofd om een sas uit te maken ter monding van hot vlotdok, alsmede van het sluis mat sas achteraan de haven en eene inrichting voor ’t verspelen van "t water aan den oostoever, om de bevolking van het Yser-dal tegen over- strooming te bevrijden. Do werkeloosheid der Regeering sedert twin tig jaar is waarlyk on vergeeflijk. In Engeland zou het niet waar zijn, dat men natuurlijke voordooien, als die welke te Nieuwpoort te vinden zijn, zou verwaarloozen. Gezien de gestadige en ontzaglijke toeneming van onzen handel, ware het kleingeestig te be weren dat de haveninrichtingen van Nieuwpoort nadeolig zouden wezen voor den handel van Antwerpen, Oostende, Gent. Brugge en Blanken- berghe. Want intusschen slapen onze naburen niet: Ziet veeleer Duinkerke en Vlissingen, die voor ons duchtige mededingers worden. Ik ben innig overtuigd dat de heer de Smet de Naeyer de belangen van Nieuwpoort en van do omliggende landbouwstreek niet langer zal opofferen. Wat het verkeer te lande betreft, ik wil heden enkel terloops wijzen op het verouderd spoor wegennet der engelsche vennootschap, dat West- Vlaauderen beslaat. Ik bepaal mij er bfj aan te dringen op de noodzakelijkheid om een tweede spoor te leggen op de l(jn van Deinze op Veurne en Duinkerke en op die van Oostendo-Kortemark. Nog een woord over do vaarten van Vourne op Duinkerke on van Veurne op Borgen. Het Belgische gedeelte der eerste is te smal en niet voldoende ingedykt. Het is volstrekt noodig de vaart te verbroeden en daarnevens een gracht te maken. De Regeering diende zich te herinne ren dat de vaart van Veurno-Dixmude het uit einde vormt van eon prachtige binnenvaart tusschen Antwerpen en Duinkerke langs Gent, Brugge, Nieuwpoort en Veurne. Wat betreft de vaart van Veurne naar Bergen, steekt hot Belgische gedeelte erbarmelijk af tegen hot Fransche; het deel, dat op ons grond gebied bestaat, wordt verwaarloosd en is met slib gevuld; anderzijds is de sluis van Houthem onvoldoendewerken tot verbreeding, verdie ping on indijking zijn dringend noodig. Do toestand van de vaart van Veurne naar Bergen berokkent overgroot nadoel aan onzen landbouw, onzen handel en onze nijverheid. Reeds in haar verslag van 8 November 1894, slaakte de handelskamer van Oostende een noodkreet. Een laatste woord, mijne heeren. Het geldt onze ruwe zeelieden, blootgesteld aan alle guur weder. Sedert lang vragen de ongelukkige vis schers van het zuiderlijk gedeelte om eene kleine schuilhaven te De Panne. Zij verlangen na hun zwaren arbeid recht streeks huiswaarts te keeren. Thans moeten zij te Nieuwpoort aanleggen en van daar naar Coxvde of De Paune gaan. Ook verlangen zij bij zwaar weder eene spoedig te bereiken schuil haven. Worden hunne schuiten op het zand ge strand, dan moeten zij ze vlot maken. Wie onzer zag niet het treurig schouwspel f Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 - Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrekuren van den IJz.erenweg tot Ti Januari 1004». Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Unurtspoorwep van I October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 GrooteMarkt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1