VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT II NIEUWJAARSGROET, Wat de liberalen gedaan hebben voor den landbouw. Geld verbrassen Op algemeen verzoek 2' Opvoering van MottigeJanus Op Zondag 28 Januari. De aanstaande Verkiezingen Klerikale Politiek. Xnterditg 30 December 19OS. Boften en foppen is hel ordewoord bij de klerikale partij. Onze groote ministers j grootste misnoegdheid verwekt. Huiche- I larij en willekeur op politiek gebied, par tijdigheid en zorgeloosheid in bestuurlijke zaken, dal zijn de kenmerken der dompers- kliek die tegenwoordig hel Staalsroer in handen houdt. De eerstkomende wetgevende verkiezin gen zullen belangvol en leerrijk wezen. Hel geldt te weten of de natie nog langer eene politieke richting zal volgen waarvan geen enkel land, in West-Europa, nog wil. Klerikale ministers zijn geene vrije mannen; zij zijn slaafsche werktuigen onderworpen aan de bevelen van hen die op hunne beurt het ordewoord van Rome ontvangen. Daarom overladen zij met onverdiende gunsten hunne handlangers; l.daarpm zoeken zij onze vrijheden le korl-^ 79' jaar. Er is een spreekwoord dal zegt Een oic geluk is meer waard dan een pond i versland. Dal once geluk heeft ons klerikaal ministerie gehad. Hel heeft een lijd be leefd van buitengewone ekonomische wel vaart, van algemeenen zakenbloei, voort spruitende uit eene teeks van omstandig heden waarvan het natuurlijk niet de minste verdienste had, maar die in elk geval bevorderlijk waren voor ’s lands financiën. Terwijl onder liet laatste liberaal Staats bestuur niet alleen Europa maar zelfs de overzeesclie landen een langdurige en L_pijnlijke krisis doorworsielden, hadden onze tegenstrevers het geluk de teugels van hel bewind in handen te krijgen op het oogetiblik dat er eene krachtige her leving in handel en nijverheid merkbaar werd. Elke zuinige en schrandere regeering zou van die vette jaren geprofileerd hebben om een schoon stuiverken te ver zamelen, de Staatsschuld in te korten, d lasten te verminderen. De goedzakkige» kiezers, die in 1884 de zaakgelastigden der bisschoppen aan T roer brachten, hadden wel op vermin dering van kontributie gerekend Hoe deerlijk bedrogen zij zich echter Alhoewel meer inkomen hebbende en tooi een gelukkig toéval over meer middelen kunnende beschikken dan hun voorgangers, hebben de klerikalen niel alleen de door de liberalen tot stand ge brachte belastingen behouden, doch zij hebben er nog een massa nieuwe inge voerd. o. a. op den alkool, op vreemde en te Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 4fi rent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of ner«onalitoitAn bevattende, worden niel opgenomen. H 11 Annoneen voor Belg te, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij C.1MIIXE BBLNEIN, gingen den landbouw redden, dat is het liedje van vader zagemans dal sedert een- en-lwintig jaren duurt, maar wij zien weinig of niels aankomen, tenzij de fameu ze boerenbonden die enkel het voordeel hebben de opperbazen hunne zakken te vullen. Maar hebben de liberalen dan nooit iels voor den landbouw gedaan? Laat eens zien, en ge zult straks overtuigd zijn dal de werken en daden der liberalen luider spreken dan de klerikale beloften voor liet bedriegen van den boer. Wié heeft de landbouwtentoonstellingen van vee en vruchten ingericht die de stal len verbeterd en nieuwe graanzaden heb ben doen gebruiken? De liberalen. Wie heeft de wateringen ingericht? De liberalen. Wie heeft hel wetboek op het boschbe- stier gemaakt? Nog al de liberalen. De liberalen hebben puik vee en nieuwe gewassen uit den vreemde doen komen, om den landbouwvooruitgang te beguns tigen, wal de heerlijkste uitslagen teweeg bracht. Hel zijn de liberalen die de octrooien hebben afgochaft. wal voor gevolg had dat de lasten van twee miljoen verminder den en dat de gemeenten in hel bezit kwamen van een fonds dal jaarlijks vele wieken en plegen zij de lergendsle rechts verkrachtingen jegens hen die niet gedwee hun dwaogregiem ondergaan; daarom ondersteunen zij rijkelijk met de Staats gelden diegenen die in de klerikale onder wijsgestichten eenen openlijken en hard- nekkigen veldtocht voeren tegen onze nationale instellingen; daarom trachten zij hel officiéél onderwijs in den grond te boren dal zelfde onderwijs dal zij ge zworen hebben te zullen verdedigen en in zijne plaats eene sectarische opleiding te stellen die, moest zij haar doel be reiken, ons met gebondene handen en voeten aan de willekeur der ultramon- tarien zou overleveren. Het lijdt geen twijfel, voor elkeen di« klaar ziel, dal onze tegenwoordige bewind voerders anti-naiionale en onbekwame bestuurders zijn. Anti-nationaal zijn zij omdal hunne politiek voor doel heelt hel land aan hel juk van Rome te onderwerpen; omdal zij weigeren het verplichtend onderwijs, bron van welvaart en vooruitgang in te voeren; omdal zij niets in T werk stellen om ’s lands veiligheid op afdoende wijze te verzekeren. Onbekwaam zijn onze meesters, omdai zij ’s lauds financiën in gevaür brengen en een groot deel zijner inkomsten aan on zinnige uitgaven verspillen, in plaats van die vele miilioenen te besteden aan de maatschappelijke opbeuring der volksklas en aan hel toebrengen van dringende ver beteringen in de openbare diensten. Hopen wij dal bij de eerstkomende ver kiezingen ons geliefd België hel voorbeeld van Holland zal volgen en een einde zal stellen aan eene politieke richting die nooit hel vertrouwen der natie genoten heeft en die zich enkel slaande houdt met beuulp van bedriegelijke middelen. granen en vee, op iugelegde eetwaren een boel dingen meer, le lang om melden. Ten tijde van de liberalen hield de vvij- walerpers niet op over muren en daken te schreeuwen, dal de regeering te veel nullelooze uitgaven deed en er te veel onnoodige beambten waren. Welnu, hel getal Staatsbedienden is schrikkelijk vermeerderd en de uitgaven er jaarlijks aan besteed, zijn sedert 1884 bijna verdubbeld. Twee lionderd miljoen wor den er nu per jaar meer verleerd dan onder de regeering van de heeren Gr.iux en zijne kolleges; gemiddeld wordt per jaar 120 miljoen geleend en nog verzint de heer de Smet de Naeyer alle middelen om maar voortdurend geld le slaan. Zoo als wij hel in een voorgaande nummer meldden wordt er op de grond belastingen voor het jaar 1906 eene ver meerdering voorzien van 343,000 frank. Minister de Smet de Naeyer schal dat de personeele belastingen hem in 1906 de bagatel van 477,000 frank meer zullen opbrengen dan in T v Ie jaar. Op de patenten voorziei eene ver- de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Binnen enkele maanden zal over gansch het land een machtige strijdkreet weer galmen en zal eene uiterste poging gedaan worden om ons van hel hatelijk klerikaal bewind te verlossen. Wij zien met een onzeglijk genoegen dat velen onzer vrien den, vol hoop en begeestering, zich reeds van uu af aan T werk stellen en wel be sloten zijn niels le verwaarioozen om het beoogde doel te bereiken. Nooit was de gelegenheid schooner voor ons, nooit konden wij in belere voorwaar den een stormloop ondernemen tegen eene 1 legeering en legen hare steunpilaren. De fo uien en misslagen door het huidig be wind opeengestapeld hebben overal de Niet zonder ’n gevoel van diep gemeende dankbaarheid brengt de Redaktie van ’t Advertentie-blad bij ’t intreden van ’t Nieuwe Jaar hare hartelijkste groeten aan U allen, lezers, en vormt de heerlü’kste heil- wenschen tot uwen voorspoed in de Toekomstde innige steun die ge ons in ’t vervlogen jaar zoo mild hebt toegezegd, de bestendige eenheid van zienswijze die den band tusschen ons allen immer nauwer en nauwer toe haalde maken ons zulks tot den aan- genaamsten plicht. ’t Vervlogene jaar was 'n heerlijk vruchtbaar tydpérk vooi* ons en uw ideaalvoor de partij der vrijheid 1 Machtigcr dan ooit ’n oppositie partij was in Belgie, is ’t liberale leger op gestaan uit den roes w’aar een kwart- eeuwsche dwang ons in dompelde; opnieuw' bruist het blauwe bloed ons door de aderen, opnieuw zijn we een- en-onverdeelbaar en is alle misver stand uit onze rangen verdwenen; opnieuw zyn leiders opgestaan wier machtig woord over land en stad galmt in mecsleepende kracht.... Aan U, jongeren, is die plotse ge- dachten-wenteling te danken aan U diemetgeweidigegeestdriftin ’t strijd gewoel zijt getreden, aan U die hijgt naar meer vrijheid en uwe jeugd ten offer brengt voor de Heilige Zaak. Op U zijn ons aller blikken gericht, aan U is ’t glorierijke lot beschoren storm te loopen tegen ’t klerikale gevaarte dat reeds trilt en wankelt op z’n ver molmde grondvesten. Door U was 1905 de Dageraad, door U moet 1906 het Zenith wezen, de glansrijke over winning der Geuzenzon op den Nacht der Onwetenheid en Dwang DE REDAKTIE. meerdering van 350,000 frank; op de j douanen, eene vermeerdering van in- komsten tot beloop van 1,945,628 frank, en op de accijnzen 1,137,100 frank. Dit zijn officieel e cijfers. En indien de Belgische natie dan nog waar kreeg volgens haar geld; maar dat zal nog al wat schelen. Op dit oogenblik zijn er voor circa 500 miljoen openbare werken in aanvang, welke vruchteloos op hun voltooiing wachten. Voor allerhande zaken wordt geld ge leend zelfs voor niel voorbrengende wer ken, wat een finantieële ketterij is.Van het geld der leening betaalde men 5 miljoen voor een nieuwe Krijgsschool, 47 miljoen voor den zoo pretentieusen als onnuttigen Berg der Kunsten, te Brussel, en 50 mil joen voor de even overbodige spoorweg verbinding tusschen de Noord- en Zuid- statie der hoofdstad. Geen wonder dan ook dat de katholieke oud-minister de Lantsheere en de kleri kale volksvertegenwoordiger Carlon de Wiarl hebben verklaard, dat, moest het ministerie op dien weg voortgaan, het land zich weldra voor den afgrond zou bevinden. Hel kiezerskorps zal in Mei aanslaande lui land van den geldelijken ondergang redden. I--I DVERTENT BLAD 18,12 I 19,10 19,16 1 1 1 - 111*1 L.±«IS»a Vertrekuren van den IJz.erenweg tot St Jnnuari ItXMi. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 9,50 11,55 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerk# 7,43 9,49 14,40 18,05 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 r.r mi uwiiM»rw>iiig—wmwaMaw>— !Mr>..n.m,inniin7n .-j itrJ- T.B.-‘K T» na»TvnarstraaMMMBKWaïMMBMUMI Drukker-Üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Stati» 4,34 7,43 9,55 10,26" 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,cl 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrak uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,53 17,32 19,38 EN BE ‘i -“‘i i ,4.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1905 | | pagina 1