VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Klerikale Beloften. Briefwisseling over Karnaval. SCHOUWBURG VAN VEURNE Tweede Opvoering van «Mollige Janus». EEN 25JARIG JUBELFEEST IN RHETORIKA. Zaterdag Zi Februari 1906. SO* jaar. Spectator. 19,10 19,IS komen, gingen onze Rederijkers blijmoe dig uiteen zich onderling belovende over de eendracht en broedermin die gedurende T feest onophoudelijk hadden geheerscht. zulke spelers haalt ge eerBravo om al het lastige dal ge u getroost om van uwe mannen ware tooneelspelers te maken. Bravissimo om den goeden uitslag, die de bekroning is uwer, door de Veurnaars te weinig gesteunde, pogingen. Bravo Rederijkers, van harte gefeliciteerd om de moeite die ge u gaaft tol hel aan- leeren en opvoeren van dergelijk drama, opvoering die we de mooiste noemen welke we T genoegen hadden alhier bij te wonen. We hadden evenwel meer toeschouwers gewenschtDe naam van Mottige Janus hadde moeien volstaan om gansch Veurne er naar toe te lokken. Maar ook, hel Veurnsche publiek is nu eenmaal zóo. Hel lust niet te veel natuurlijkheden, d. i. brokken gegrepen uil’talledaagsche leven, frissche humor, diep gevoeld lijden, ’n Drama, waarin de held ’n twintig jarig jongeling ’n kleedij draagt met goud en zilver versierd, met hel gepoetste laarzen en *n grijze pruik (als over o eeuwen) ware wellicht meer welkom! Rare keus en smaak Weet ge dan niet dal echte kunst en diep gevoel niet steken in de wel of niet prachtige kosiuimeering die de tooneel- spelers soms als potsierlijk handelende poppen daarstelt, maar wel in de wijze van opvoering, natuurlijk gebarenspel, mimiek enz.? De Veurnaars houden jammer genoeg meer aan nieuwigheden dan aan schoonheden De Veurnaar, in zijn nummer van Woens dag laatst, kond’gt eenen brief af, gestuurd door den Minister de Smet de Naeyer aan den heer Volksvertegenwoordiger Pil, waarin hij dezen laat welen dal de vol gende werken in ons arrondissement zul len uilgevoerd worden. Verbetei ingswerken aan de Duiukerke- vaart. op het Belgisch grondgebied, en in het bijzonder bij de Adinkerkebrug. Hermaken der Duinkerkebrug te Veurne. Maken van eene tweede sluisdeur op de vaart van Nieupoort te Veume. Rechttrekking en verbreeding van het deel der vaart rond de stad. In het korte zal de aanbesteding gedaan zijn van het besteenigen aan den dijk langs de Loovaart. tusschen de Millebrugn en de Rozebrug». De weg tusschen de Nieupoortbrug en de Rozebrug zal geplaveerd worden op eene lengte van 200 met. met platte steenen. Hei voor ontwerp der verbet erin gswerken aan de Bergenvaart is opgemaakt en de studiën zullen voortgezet worden. Het onderzoeken der vraag gedaan tot hel besteenigen van den dijk langs den westkant der Nieupoortvaat zal bij dringendheid ge daan worden en na gedaan verslag uitge voerd worden. De meeste dezer werken waren sedert jaren ontworpen, de kredieten gestemd en de gronden onteigend, maar van uitvoering was er geen spraak alhoewel onze wak kere Volksvertegenwoordiger de heer BUYL er reeds menigmaal had op aange drongen. Maar ziel onze naarstige volks vertegenwoordiger Pil krijgt in ‘t gedacht over deze zaak eenen brie! te schrijven aan Minister de Smet de Naeyer, en geen drie weken zijn verloopen of de zaak is geklonken, en Minister de Smet laat aan zijnen vriend Pil welen dal bovengenoem de werken in 1906 zullen aanbesteed wor den om in 1907 voleindigd te worden. Als een enkele brief van den heer Pil voldoende is om zulke wonderen te ver richten, dan verwondert het ons niet dal hij er zich weinig aan gelegen laat in de Kamer tegenwoordig te zijn waar hij toch tol de partij der zwijgers behoort. Dal de uitvoering dezer werken door iedereen zoude goedgekeurd worden lijdt geenen twijfel, maar wij vreezen dat de beloofde werken vier maanden voor de kieziiiK slechts kicabe- loflen zijn bestemd om den beer Pil van zijne onvermijdelijke nederlaag te redden. Misschien zal men om de kiezers wat poeier in de oogen te werpen voor de kiezing de aanbesteding doen van een klein deel dezer werken, maar eens de kiezing gedaan zal men voor de andere werken nog wel eenige jaren kunnen wachten en Minister de Smet en volksver tegenwoordiger Pil zullen in hunnen vuist lachen en blijmoedig uitgeroepen: Veel beloven en weinig geven, Doet de zotten in vreugde leven. Waarom werd Mottige Janus nogmaals opgevoerd O om zoovele redenen Mollige Janus is’n stuk vol gevoel, waar ernst en scherts zich gedurig afwisselen; Mottige Janus is ’n meesterstuk der mo derne tooneelliteratuur. T is ’n brok lieden- daagsch leven, vol waarheden en zede- schelsen... met een woord. Mottige Janus wordt overal met het grootste succes op gevoerd. En wie zal beweren dat hij niet lot hartelijk lachen werd gedwongen bij de champagne-scenr; dal hij niet geroerd werd bij T sterven van Leen; dal het niet pakkend-droef in z’n binnenst weerklonk als Leen, na verleid te zijn geweest, haar album openslaat en bij T zien van haar «moedertjes» beeld in vertwijfeling uit roept: «Waarom bent jij dan toch gestor ven?! Maar genoeg. Zeggen we vóóraf dal die tweede opvoering prachtig was. We be merkten met genoegen dat er van onze zóo kleine opmerkingen bij de eerste op voering, nota werd gehouden en ’t stuk werd dan ook zonder de minste onnauw keurigheid, natuurlijk en gemoedsvol, opgevoerd. Wal moeten we zeggen van de vertol kers? Dal ze puik speelden! Zulks deden we reeds vroeger er nu enkel bijvoegende dal de heer E.Pinte ditmaal meer gewetens vol, ernslig-volhoudend tol T einde, den Mottige verpersoonlijkte; dal de houding van Morel (H. Haelewyck) meer tragisch was, en dal de Majoor en de Rooie (H.H. Brunein en Notebaert) prachtiger en pret tiger dan ooit waren. De moeilijksten konden ditmaal bevredigd worden. Als blijspel kregen we Een man die de broek draagt. Was Óen schaterlach van T begin tol einde. De heet Brunein, die als 'l ware geboren schijnt voor hel blijspel, droeg op w.,.aardige wijze de broek, hierin dapper bijgestaan doorz’n vrouw Katrien(Mevr. Hebbelynck). De heer Vanhoulle als verloofde coiffeur fn soort zenuwachligen zeerlooper), de heer Meuris, als knecht en zijnde de ware verliefde van de verloofde Juslien (Mej. Thery) deden meer dan hel mogelijke en droegen oneindig bij om het blijspel tot 'n homogeen geheel te maken en op kluch tige wijze de thans nog beslaande wil-en karakterlooze ik-draag-de-broek-mannen in T licht te stellen. De muziek was gevoelvol en viel in den smaak der toeschouwers. Vooral La Maltchichebekwam een over groeien bijval en werd geestdriftig ge bisseerd. De kapping en grimmeering door den beer Ducorney was buitenmate wel ver zorgd. Typen als de Majoor en den Mollige waren heel goed gelukt, dwongen ieders bewondering af en getuigen van de handigheid van den kapper. Bravo Tooneelmeester Em. Pinte, van Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren vnn don IJzerenweg tot 30 April 1900. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Heer Uitgever, Ik ben een oude Veurnaar, en, in die hoedanigheid, stelde ik, ten allen tijde, veel belang in den voorspoedigen bloei onzer gilden. Tusschen deze, heb ik, natuurlijk, zekere geliefkoosde, namelijk diegene, waar ik van jongs af, de genoeglijkste mij ner avondstonden doorbrachl: ik bedoel de aloude «Rhelorika», de reeds hoogbe jaarde Cecilia en de jongere Vereenig- de Vrienden De vermakelijkheden die in mijnen geest den aangenaamsten en langdurigsten in druk hebben gelaten, zijn de bals. Is het immers niet vooral in die vrolijke dans partijen dat de gemoederen zich ont sluieren, dat de broederbanden tusschen de medeleden zich versterken! Welnu, als voorstander dezer opwek kende vergaderingen, ben ik heel nieuws gierig naar hetgeen men voorbereidt, tot hel opluisteren van het aanslaande karna- valbal, dat sedert eenige jaren, door onze drie zustergilden wordt ingericht. Zoo men zegt, mogen we ons dees maal aan iets buitengewoons verwachten. Is dat waar Mocht ik het wagen eenen enkelen wensch uit te drukken, dan zou ik vragen dal men maatregelen neme, ja. strenge maatregelen, ten einde zooveel mogelijk hel maskeren of. ten minste bel ventlee- den, aan te moedigen. Een karnavalbal kan immers niet die naam waardig blij- IVGEZONDEN. Mijnheer de Uitgever, Ik heb uw artikel op de gasfabriek ge lezen en neem de vrijheid u eenige op- merkingen te maken, die gij vergeten hebt aan te halen. Indien de gasfabriek naar Nieuwpoort overgaat, is hel een onherstelbaar verlies vooral voor ons, werklieden. Vooreerst bekomen wij in de gasfabriek het zoogezegde «coksmul» aan eenen spotprijs. Daardoor krijgen honderde werkmanshuisgezinnen eene goedkoope branding voor gansch den winter. Verder verliezen wij al het profijt komende van hel lossen der kolen, het laden der coks, enz. Zonder te vergeten dal de fabriek zelf een verlies is. Een mijner makkers vertelt me dat de gaz in Nieuwpoort zal geleverd worden aan 15 c. den kukiek meter terwijl in Veurne de prijs 20 c. zijn zal. Indien men de gaz van Nieuwpoort naar Veurne steken kan, kan men omgekeerd de gaz van Veurne naar Nieuwpoort niet steken? Dat ware van de Stad een gi ooien dienst be wezen aan de Veurnsche werklieden. Wij .werklieden, hopen dal de Stad er goed zal aan denken en de belangen van Veume en hare bevolking goed ter harte nemen zal. Ik bedank U, Mijnheer de Uitgever, voor uwe welwillendheid. Een werkman, die coksmul den ganschen winter brandt. Woensdag avond waren onze Rederij kers volop in feestZij vierden immers hel 25jarig jubelfeest van den heer F. I». GOOHSE.V, als Griffier der Maatschappij. Toen de jubilaris de feestzaal binnen trad, stuurde de beer Voorzitter hem eene welgepaste rede toe, waarin hij zijne gedragslijn, gedurende dat 25jarig tijdvak, beoordeelde en met eens zijne verdiensten naar waarde wist te schallen Uil erkentelijkheid over deze verdienst volle loopbaan werd hem zijn prachtig in gelijst portret overhandigd. Deze beeld- tenis, zeer treffend van gelijkenis werd vervaardigd door onzen stadsgenoot Marcel Maelstaf. Eene tweede verrassing viel den Grif fier te beurt toen de heer Emiel Pinte, hem, namens Mevrouw Hebbelynck- Vergull, de lievelinge der Veurnsche too- neellief hebbers, een mooi jubolgeschenk aanbood. Hoogst voldaan en diep ontroerd voor deze blijken van genegenheid, bedankte de Jubilaris over de eer hem bewezen en beloofde, zooals in T verleden, voortdu rend te streven om de aloude Rhelorika in bloei te behouden. Zoo als gewoonte moest een smulpar tijtje dergelijk vriendenfeest sluiten. Het maal was goed voorbereid en de wijn (mark A. Houtsaegei was lekker, ook was iedereen opgeruimd. Wanneer het uur van scheiden was ge vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,08 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,53 17,32 19,38 .1' ADVERTENTIEBLAD ■n

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1