VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT naar Ikiezers, allen de meeting A Ad. BUYL, Dokt. PERSOONS Wat Mr Buyl voor Veurne en omstreek in de Kamer heeft gedaan. Onze Strij d. Katei*<la^ Ct Maart 1906. LIBERALE VEREENIGIKG EN LIBERALE BURGERS EN WERKRIANSKRING 80' jaar. ^'r Nieuwpoorl en hel verbeteren van de vaart En in Kamerzitting van 20 December van Veurne op Winoxbergen en Duinkerke. Is acllt In zitting van 7 Mei 1902 spreekt Mr Buyl, als volgt BI. Buyl. Tien jaar geleden werd GROOTE Openbare Voordracht op ZONDAG 4 MAART aanslaande, om 3 f/2 ure namiddag, in het Hotel de Rlietorika, bij de Vallejo. Burgers, landbouwers en werklieden, komt allen naar de meeting. zekere herstellingswerken aan vaart van Vt urne naar Duinkerke. BI. Buyl. Ik zeg u dank. Ia één aangedrongen opdat dit laatste werk binnen kort worde uitgevoerd. I* twee Al deze werken zijn hoogst spoed- eischetid. Is vijf! 18,12 18,17 Als sprekers zullen optreden, de heeren onze Volksvertegenwoordiger. Volksvertegenwoordiger van S‘ Niklaas. ONDERWERP: 19,10 19,16 Belgisch comiieii, bekrachtigd door eene overeenkomst-wi t van 1891 Welnu, men heeft nauwelijks de hand aan T werk ge- staging over de begroeting va» openbare werken, drukte hij zich volgender wijze uit: BI. Buy l. Ik wijs op de nood zakelijkheid der werken aan de vaarten in ’l Noorden van Frankrijk en in West- Vlaanderen. Daarover werden eene reeks Op 31 Juli 1903 sprak M. Buyl als volgt: BI. Buyl. Hel bevalt mij niet tegenover eene nagenoeg ledige Kamer eene begrootiiig te bespreken waarvan de schijnbare uitgaven 13ü millioen bedragen en de wezenlijke uitgaven, volgens den heer Hellepulle, 300 inillioeti beioopen. Ik zal eene meer gunstige gelegenheid alwachlen om le- bewijzen hoe noodig hel is sommige werken uil te vooren in West- Viaandeien; ik bedoel de voltooiing van de vaart die de Leie mei de Yp. rlee ver bindt, de verbetering dei vaart van Veurne naar Winoxbergen eti der vaart van Veurne naar Duinkerke, waarvan sprake in eene overeenkomst met Frankrijk, hel aanloggen van eene kleine schuilhaven in De Panne, welke sedert jaren is beloofd In een onzer vorige nummers verklaar den wij dat onze liberale volksvertegen woordiger niet éénmaal, maar meermalen, in de Kamer, de kwestien had besproken, belrekkelijk de werken van openbaar nul die onze streek aanbelangen en wij besloten dal het groolelijks aan hem zal te danken zijn indien wij daarover eens voldoening verkrijgen. Om de rol van den heer Buyl, onder dat oogpunt, in Tlang en in T breed te laten beoordeelen, willen wij hier doen uitschij nen wal de oflicieële bronnen ons open baren nopens de aanhoudende en kracht dadige houding van onzen liberalen afge vaardigde in hel verdedigen onzer zoo billijke grieven, voor wat aangaat hel uit voeren der sedert zoolang beloofde wer ken aan onze Duinkerke-, Bergen- en Nieu- poorlvaarlen. Op 2 Augusti 1901, tijdens de beraad- In Kamerzitting van 25 Februari 1903, zegde de heer Buyl, ouder andere punten die hij behandelde BI. Buyl. Hel bestuur van brug gen en wegen maakte een ontwerp op loi verbetering van de vaart die de stad Veurne omsingelt lussciien de Duinkerke biug en de Yper-brug; de noodiee gron den werden aangeworven, maar om eene of andere reden wordt de uitvoering van die werken uilgesleld en eene nieuwe richting aangenomen. BI. «le Smet «le Rlaeyer. Er is hoegenaamd geriie beslissing genomen betreffende eene mogelijke verandering van de richting aangenomen voor hel ver beteren van de vaan van Veurne op Duin kerke, nabij de Duinkerke-brug te Veurne. I* vier In zitting van 4 Mei 1904, verklaarde Mr Buyl. BI. Buyl. Ik vestig de aandacht van den heer minister op de vaarten van Veurne op Winoxbergen en van Veurne op Duinkerke. Dertien jaar geleden, werd eene overeenkomst gesloten lussciien de belgische en de fransche regeering voor de werken, aan die vaarten uil te voeren. Tol hiertoe wei d er nagenoeg niets gedaan. be heer minister verklaarde mij onlangs, in zijn antwoord op eene vraag welke ik zoo vrij was geweest daarover lol hem le richten, dal die werken binnen den loop van het jaar zouden aangevangen worden. Ik hoop dal die belofte zal worden volbracht. Is zeven aanzienlijk werk tot verbetering der vaart van Veurne naar Bergen, op ons grondge bied. En eerst in 1898 en 1899 went de v.iarl van Veurne naar Duinkerke uitge- diept, doch op T Fransch grondgebied bleet hel werk onvoltooid. De voornaamste verbetering is ,tiog le doen: de verwijding en uitdieping der vaart van Veurne tiaar Winox-Bergen. M. «le Smet «ie Slaeyer-, We zullen hel werk aanvangen, zoodra wij tiet mei de Fransche Regeering eens zijn over zekere herstellingswerken aan de met de werken aanvangen BI. «le Smet «le Naeyer. I verbeten ngswerken aan de vaan van Veurne naar Duinkerke, nabij de Duin kerke-brug op de grenslijn der stad Veurne, vergen dal het waterpeil der vaart worde verlaagd. T Is wenschelijk dal bedoeld werk worde uitgevoerd wanneer hel waterpeil zal verlaagd wor den voor het uitvoeren van de werken, ontworpen aan hel gedeelte dier vaart op Fransch grondgebied. Belgie’s Regeering heeft bij de Fransche Regeering reeds Den 6 Mei daaropvolgende, legde de beer Buyl zijne onthouding in hel stemmen van de buitengewone begroeting, volgen- der wijze uit Bi. Buyl. Ik onthield mij omdat, naast kredieten welke ik goedkeur, de begrootiiig ook uitgaven behelst welke mijns dunkens, vee! minder gewettigd zijn dan die welke zouden veroorzaakt zijn door het uitvoeren van zekere werken van openbaar nul, sedert zoolang gevraagd in West-Vlaanderen, en waaronder name lijk voorkomen de werken aan de Lei, het voltooien der vaart van de Lei naar de Yperlee, de verbetering der haven te I i« 11 i— Vertrekuren van «len IJzerenweg tot April 1900. V«rtrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren van «len Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar N1EUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6/6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Oroote Markt 5,10 7,02 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 ia min iiiii.i— JI n ml-IIm-in—n, iummimini» moeren en wateringen, alsook betreffende de verbetering van de vaarten van Veurne op Winoxbergen (of Lage Colme) en van Veurne op Duinkerke. Dat verdrag werd vervolgens regelmatig bekrachtigd door de wetgevende Kamers en door eene wet ter uitvoering goedgekeurd in de beide be langhebbende landen. Voor België dag- teekenl de wet van 17 Augusti 1891. Bij de dertien jaren zijn sedertdien ver- loopen en de bedoelde werken zijn nog op verre na niet voltooid. Die toestand be rokkent overgroot nadeel aan den handel en den landbouw van een groot gedeelte van West-Vlaanderen. Kan de heer minister ons zeggen wan neer de bedoelde werken zullen voltrokken woi den BI. «le Sinel «le TVaeyer. Eerlang zullen de studiën over de wei ken op liet Belgisch gedeelte der vaart van Veurne naar Sint-Winoxbergen zijn afge- loopen en dan kan men de noodige gronden aankoopen. De werken die op liet Belgisch gedeelte der vaart van Veurne naar Duinkerke konden worden verricht zonder het water af te laten, werden in 1898 uitgevoerd; in 1902 deed de Fransche Regeering de werken op baar grondgebied verrichten Om herhaalde stremming der scheepvaart le voorkomen, zullen de werken, waar voor hei waler moei worden afgelaten, waarschijnlijk in 1905 in beide landen te gelijk worden verricht. Lei hier op, dat de beloofde werken aan Mr Buyl reeds aangekondigd zijn voor 1905 en niet, zoo als aan Mr Pil, voor 1906 Eu zes Den 17 Maan 1904, steil hij de volgende vraag BI. Buyl. Op 26 Juni 1890, heeft de Belgische Regeering mei de Fransche Regeering een verdrag gesloten, lol rege ling van zekere punten betreffende tiet droogtrekken der Fransche-Belgische i voorstellen gedaan door een Fransch- tusschen de Fransche en de Belgische Regeering eene overeenkomst gesloten betreffende de vaart van Veurtie op Duin- i kerke en van Veurne op Winoxbergen. slagen. Sedert verliepen nagenoeg \0jaar, Welnu, tol hiertoe wordt die oven en- en nog werd geen aanvang gemaakt met hel j komst niet uitgevoerd onder voorwendsel Jdal men bet niet eens is mei Frankrijk over hel waterpeil. Hoe kan de Regeering hel op 10 jaar niet eens worden met de Fransche Regee ring? Overigens werd zelfs het werk aan de Duinkerke brug builen Veurne niet uitgevoerd, alhoewel de uoodigo onteige ningen werden gedaan en nirii vertelt dat de Regeering er van heeft afgezien.Waarom Dees maal, blijft Minister de Smet stom als een visch. In drie In het beknopt verslag der Zitting van 6 Oogst 1901, stelt M. Buyl de volgende vraag BI. Buyl. Voor hel kanaal van Veurne naar Duinkerke, nabij de Duin- kei ksche brug, op de grens van de stad Veurne, werd besloten eene doorsnijding le maken, waarbij een rechthoek wordt weggenomen Een koninklijk besluit werd uitgevaar digd, krachtens welk bedoelde doorsnij ding dient uitgevoerd; de plannen werden voor goed aangenomen en bepaald. Meer nog, de onteigeningen in der minne zijn sinds meer dan twee jaar gedaan. De ont eigeningen aan de rechtbanken o .der- worpen eerste aanleg en In roep zijn afgeloopen. Sedert lang zijn de onteigende gronden in hel domein van dmi Siaa'. De verschuldigde sommen voor de gronden werden in handen der onteigen den gestoei. De voorziene werken zijn noodig en spoedeischend. De scheepsvaart lijdt veel onder den huldigen toestand. Waarom vangt men die werken niet aan Is waar dal bestuur er aan denkt, de plannen uil le voeren waarvoor onteigend werd? Is ’t waar, dat men thans eene andere combinatie wil doordrijveii. Welke voor gevolg zou hebben de gedane out- eigeningen als nul- en doelloos te doen voorkomen, en, bovendien, voor een nood- zakedijk gei ingen prijs de gronden te doen lei uggeven, die de Regeering len hóogen uv.uu.u prijs aankocht Zoo niet, wanneer zal men I door de katholieke afgevaardigden van Veurne. De Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteckend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij CAMILLE BIILWEIA, Drukker-üitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. st——axn—aii—— Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1