VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Gehucht DE Een schoone dag. ADOLF BUYL, onze Volksvertegenwoordiger. Sloeffen en blazen Een waggelende zetel. Meeting van 4 Maart 1906. Xnterdit^ IO Maart 1906. !V IO 80' jaar. Burgers, visschers en neriugdoencrs, komt allen naar de meeting. Die vergadering, die als de opening van den kiesstrijd mag worden aanzien, heeft in al de gemoederen den diepslen indruk nagelaten. Verhopen wij dal ze door menigvuldige andere zal worden gevolgd welke verhopen wij met eenen ge lijken bijval zullen worden bekroond, en dan is op 27 Mei aanstaande de zegepraal aan de wakkere kandidaten der liberale lijsten verzekerd. 4' houden. Wij willen hel eenvoudig alge meen stemrecht, omdat dit het eenig juist en rechtvaardig stelsel ia; en wanneer wij die hervorming voorstellen, wij doen niet Ge kunt geen enkel katholiek gazetje openslaan of ge krijgt er in te lezen, hoe goed en bezorgd de klerikale regeering geweest is en nog is voor den armen werkman en den boer. En op de groote trommel kloppen die gazetjes, vooral als ze schrijven over ’t fameus pensioenije van 9 centen daags. Eens op dal paardje geklommen zijn z’er niet gemakkelijk meet af te krijgen. Dan razen ze maar altijd door; er kan geen goeds genoeg gezegd worden en volgens hunne beweringen zijn de oude sukke laars, die jaarlijks 65 frank pensioen trekken, oprechte renteniers, die hun buikje niet te kort doen, op tijd hun borreltje en hun pintje pakken, wandelen gaan door hel veld en een smakelijk pijpje rooken, enfin, die Slaatsgepension- neerden hebben hier den hemel op aarde. Maar, och God och HeerKlappen zijn geen oorden, want die menschen weien hel immers beter, dat hel maar een bitter leven is, als men met 9 centen daags moet opspringen. Koopt daar maar eens brood en palatten van en stooksel in den winterze zullen er verduiveld niet vel van worden. Niet waar, werklieden en boeren, denkl ge dal ook niel? Owe hooren al opwerpen, dat het toch beter iels is als niets. Zeker, zeker, maar dat kost 18 millioen, lezen we in de katholieke gazetten; dal is veel, ja, doch voor de forten rond Antwerpen, die er absoluut niel noodig zijn zal men meer dan SOO millioen besteden. Waarom die 200 millioen wegsmijten aan nullelooze forten en ze liever niet gestemd voor de werkmanspensioenen Maar men wil u wel iels geven, ziel ge, want deed men hel niet, dan zouden uwe oogen des ie rapper open gaan en het getrouw te steunen in hel uitvaardigen van al zijne gebrekkelijke wetten, in het begaan van al machtmisbruiken en partij- aanslagen. De regeering hadde evengoed een automatieken jaknikker in de Kamer kunnen zetten in plaats van het onschade- lijk wezen, dal zich plechtstatig den titel van volksvertegenwoordiger van het arrondissemenlVeurne-Ostende-Dixmude» toeeigende. De zekerheid dal M. Pil’s zetel aan T waggelen is, maakt de klerikale organen van onze kiesomschrijving schier uitzinnig van wanhoop en wal zij in hunne bezeten heid allemaal uitkramen om de liberalen bij het volk in minachting te brengen, gaal alle denkbeeld te boven. Niets gekort, onnoozele sukkelaars, de stem des volks heeft het doodsvonnis over uwen afgod uitgesproken; zijne dagen zijn geteld. Hij is gewogen geworden en te licht bevonden; daarom zal hij van hel tooneel verdwijnen! De waggelende zetel, waarvan wij willen spreken, gij hebt al geraden, lezer, is die van M. Pil, de werkzame, invloedhebbende en welsprekende volksver tegenwoordiger van Veurne. Nu, rechtuit gesproken, het verlies zou bitter klein zijn. Tijdens de jaren, dat hij in hel Parlement gezeteld heeft, heeft M. Pil zich weinig verdienstelijk gemaakt en in die vergadering was zijne rol zoo onbeduidend mogelijk. De belangen zijner kiesomschrijving lieten hem teenemaal onverschillig; enkel beijverde zich de zullen zijne pogingen heerlijke vruchten afwerpen. Mr Buyl, diep ontroerd, aanzag met vol doening den vooruitgang gedaan sedert 10 jaren, toen hij bijna gansch alleen de strijd durfde wagen. Hij sprak tegenover de kiezers zijne politieke biecht uit en ontving eene generale absolutie. Hij steunde bijzonderlijk op twee pun ten: het recht voor den ouden werkman van een degelijk pensioen te trekken, als hij oud en versleten Is en verders op de wet der werkongevallen, die op zulke dwaze en onredelijke manier is gemaakt geweest dal ze de belangen miskent én van den baas én van den werkman en zelfs, aanleiding geeft tot toestanden die waar lijk onzedig zijn. Ten anderen, wees hij hier op dat de zeevisschers, die in hun bedrijf hel grootste gevaar loepen, worden eruit gesloten. Men heeft overigens de gewoonte sedert 22 jaren van deze te paaien met ijdele beloften en nu, dal de kiezing nadert, in plaats van hun eene schuilhaven toe te staan zou men ze willen tevreden stellen met eenen schamelen «lantaarn» of vuurbaak. Als wij geld vroegen voor de landbou wers die slachtoffers waren geweest van schrikkelijke rampen zoo vervolgt hij wilden hel Ministerie en Mr Pil geen cent geven. Onze wetsvoorstellen betrekkelijk de belangen van visschers en landbouwers werden stelselmatig door de rechterzijde van kante gewezen. De begeestering groeide trapsgewijze naarmate de heer Buyl sprak en bij hel einde van zijne rede barstte de zaal uit in langdurige en luidruchtige toejuichingen terwijl het muziek de Brabauconne weer aanving. zooals de klerikalen, de belangen van onze partij aanzien, neen, wij zijn niet door i eigen baatzucht bezieldwij willen het I zuiver algemeen stemrecht omdat het de I eenige billijke kieshervorming uitmaakt. Onze tegenstrevers houden aan het meer voudig stelsel omdat het voor hun enkel een middel van bedrog is. Wij willen het verplichtend onderwijs omdat hel volk moet geleerd zijn, omdal hel moet gewapend zijn ten einde zich des te beter in den maatschappelijke!! toe stand te kunnen verdedigen en zich alzoo eenen weg te banen. De klerikalen willen de kleinen in de onwetendheid behouden om hen te gemakkelijker te kunnen dwingen. Benevens de rechtvaardigheid voor den mensch, willen wij rechtvaardigheid voor de kiezing. De klerikalen zijn ertoe ge dwongen geweest, de evenredige vertegen woordiging aan te nemen; maar zij heb ben getracht met de eene hand weer te nemen wal ze met de andere hadden moe ten toegeven. Zij hebben die wel op zulke wijze geknoeid dal ze om zoo te zeggen nooit in de kleine gemeenten of steden kan worden toegepast maar enkel in de groote waar zij voorheen niets te zeggen hadden. Volgens hel liberaal programma moet de evenredige vertegenwoordiging zuiver en enkel, dus zonder quorum, worden ingé bracht in alle gemeente- en provinliale kiezingen zooals in de wetgevende kieziu- gen;op die manier zal die hervorming een ware factoor van vrede worden. Wij willen den persoonlijken dienst plicht: wij willen tegenover de klerikalen dat het eene eer worde zijn land te moge verdedigen in geval van nood of gevaar. De spreker, met een heilig vuur bezield, overtuigde zijne aanhoorders dat hel rijk der klerikalen uit was en dat met 27 Mei aanslaande men de nieuwe liberale regee ring ging mogen vieren. Groot was de bijval van den talentvollen redenaar. Dan trad op onze sympathieke 2* kandi daat M. Serruys. Met geesligen luim sprak hij over Mr Pil. als volksvertegenwoordi ger aanschouwd, en gaf namelijk de aan haling van de ontelbare iedevoerin- gen die deze onvermoeibare volksver tegenwoordiger in de Kamers sedert 6 jaren had uitgesproken. Wij hebben ze vergelen op te sommen, daar ze niet inde Annalen zijn verschenen!!! Dr Barbier, vooraleer het woord te ver- leenen aan den knappen heer Buyl, be- Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niel opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicjté, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De dag van Zondag lest mag, onder politiek oogpunt, als een der schoone en vruchtdragende genoemd worden. Wij be doelen de meeting die op 4 Maart door de Liberale Vereeniging en den Liberalen Burgers- en Werkmanskring van Veurne» belegd werd in de «Rhetokika». Nooit waren er zooveel toehoorders, en meest allen kiezers, van den builen opge komen: het was een stroom van menschen die men om 3 i/i uie naar het lokaal zag afkomen. De muziekafdeling «Het Sasjf.» had liet hare willen bijbrengen om, wij mogen hel zeggen, dit prachtig feest op te luiste ren en hel is onder hel spelen van eene daverende Biabanponnedat de heeren Dr PERSOONS, volksvertegenwoordiger van S‘ Nikolaas, BUYL, volksvertegen woordiger van Veurne, SERRUYS, plaats vervangende senator en 2* kandidaat voor de kiezing van Mei, D’ BARBIER, Voor zitter der Liberale Vereeniging en 3* kan didaat, gevolgd van de Bestuurleden der twee kringen hunne intrede deden in de zaal, terwijl de talrijke en sympatieke menigte met geestdrift toejuichte. Dr Barbier stelde in welgepaste en wel sprekende woorden den heer Persoons voor, dien koenen vlaming en dien knap pen strijder. D' Persoons sprak eene indrukwekken de rede uil: hij zweepte het klerikaal ministerie af en had geene moeite om te bewijzen al het kwaad dal de hedendaag- sche regeering verwezentlijkt had gedu rende 22 jaren. Daat legen komen wij op, zoo sprak hij, en drukte zich nagenoeg volgender wijze uit: Wanneer gij ons programma zult hebben leeren kennen, zal mwu niemand van u weigeren van ons te volgen. dankte dezen voor den moeddienmj altijd Wii willen de voorrechten -- - - J *- van iedereen te verdedigen. In Mei 1906 brave man hel kabinet de Smel-de Naeyer wlj willeni de voorrechten afschaffen, die en overal aan den dag legt om de belangen I door de klerikalen zijn ingébracht en be- t- Als spreker zal optreden, de heer: ONDERWERP: OVER DE TOEKOMENDE SCHUILHAVEN. ADVERTENT BLAD A Vertrekuren vnn <len IJzerenweg tot 30 April 1906. Vartrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duin kerke: 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26" 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 GROOTE Openbare Voordracht op ZONDAG 18 MAART aanslaande, om 3 ure namiddag, in het Casino, Zeedijk,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1