VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Gchuchl DE PW. M. Üiijl in de Kamer. M. Verbeke in den Senaat De voordracht van M.Pil in de Panne. Over den Volksvertegen woordiger Al. Buyl. Openbare Voordracht op ZONDAG 18 MAART aanslaande, om 3 ure namiddag, in hel Casino, Zeedijk, ADOLF BUYL, onze Volksvertegenwoordiger. Znierdn^ Maart 1S)OO. SO' jaar. Burgers, visschers en neringdoeners, komt allen naar de meeting. Zitting van 13 Maart 1906. ORDEVOORSTEL. Een springvloed heeft gister ie Nieuport aanzienlijke schade veroorzaakt; een deel der stad geraakte onder water, te Oostende van de haven; geetie hulp werd den schip drenkelingen geboden. Ik ben zoo vrij aan de Regeering te vragen: En nu, eere aan het «Komiteit voor de schuilhaven». Eere aan zijn bestuur. Zulke mannen, als de heeren Cassiers en Gouiière doen al wal in hunne macht is lot het bekomen der schuilhaven. Hadden de Pannenaars zulke heeren in hunnen schen Blankenberghe, Oostende en Nieu- poort, Nieupoort en Duinkerke; hoeveel visch er in Heysl werd gevangen enz... (Dat heeft geen betrek met de schuil haven Dan sprak hij van een elektrieken tram langs de kust, van een visschershuis te Nieupoort en andere dingen meer. (Maar nogmaals, dat gaat de schuilhaven niet aan!) Mr Pil legde de schuld dat de schuilhaven niet verkregen wordt op het bestuur van bruggenen wegen!! En toen hij eindelijk sprak over de schuilhaven dan zei hij enkel dat de vis schers moeten de hulp afsmeeken hunner gemeenteraadsleden, op de knieen vallen voor goeverneur en anderen en samen hand in hand werken. De visschers wisten reeds zoo goed als Mr Pil dat er moet hand in hand gestreden worden om de kwade wil van hel Minis terie te overwinnen maar ze hadden ge hoopt dat Mr Pil hun de middelen zou aan getoond hebben, dat hij hun het voorbeeld zou gegeven hebben, met de visschers krachtdadig in hunne pogingen te steunen, niet door beloften maar door daden. De voordracht was eene ware ont goocheling voor de visschers en ze hebben de volle overtuiging kunnen opdoen dat ze voor hunne schuilhaven vanwege Mr Pil niets te verwachten hebben. De heer Cassiers deed, in zijn antwoord op deze rede, uitschijnen dat de gemeen teraadsleden zelf tol de Pannetiaars moe ten komen om ze te helpen, en, als zijnde gekozen door hen, hel hunnen plicht is le zorgen voor de belangen der visschers en vooraf te werken voor de schuilhaven. (Hei haalde toejuichingen). De heer Maurits Calmeyn nam insgelijks hel woord en bewees dal Mr Pil lol hier toe niets voor de Panne en voor geheel T arrondissement gedaan heeft; daler honderden milloenen voor forten worden gevonden en er voor de Panne geene enkele honderd duizend frank le verkrijgen zijn voor de schuilhaven. (Luidruchtige toejuichingen). Er is van het huidig ministerie niets le verkrijgen en de gemeenteraadsleden van Adinkerke hebben niets gedaan voor de Panne. De heer Calmeyn werd op onbeschofte wijze in zijn spreken onderbroken door een priester die de gezegde waar heden niet bevielen en onder voor wendsel van politiek de zaal verliet. Zou diezelfde priester, wien ook de schuil haven moet aanbelangen op de niet poli tieke meeting van Mr Buyl van Zondag 18 Maan tegenwoordig zijn? We betwijfelen het 1° Welke maatregelen zij denkt te nemen om de inwoners van Nieuport ter hulp te komen, die onder overstrooming leden en om de ellende te lenigen der ongelukkige weduwen en weezen der te Oostende ver dronken visschers. 2’ Waarom werd geen sleep- of red dingsboot ter hulp uitgezonden der schip pers, die vruchteloos noodseinen gaven. Graag mocht ik antwoord op die twee vragen erlangen. Kan onzen bijzonderen korrespondent. De meeting Zondag 1.1. belegd door het Komiteit voor de Panne schuilhaven had veel volk en vooral visschers uitgelokt. M' Pil sprak omtrent een uur 1/2. Hij begon met eene brok geschiedenis len tijde der Morinnen, toen de visschers in hutten woonden, gebouwd op slokken, te midden der moerassen. (Wal heeft zulks met de Panne schuilhaven te maken??) Hij had uilgerekend hoeveel sloepen en manschappen er in Heyst en Blankenber ghe zijn; hoe groot den afstand is lus- Le Malin van Antwerpen, schrijft het volgende over onzen moedigen Vlaamschge- zinden liberalen strijder Wij hebben met genoegen den groolen bijval bestatigd welken de heer Buyl, liberale afgevaardigde voor de kiesom schrijving Oostende-Veurne Dixmude be haald heeft bij de vrijzinnige jeugd. «M. Buyl is in den echten zin deswoords een volksredenaar. Hij spreekt gedurende een uur zonder vermoeienis, zoodanig is hij overtuigd en voert hij het woord op zijn gemak. Zijne werkzaamheid in de Kamers is gekend en gewaardeerd, doch zulks neemt niet weg dat hij aanhoudend op de bres staal voor de liberale propa ganda, niet alleen in ZIJN arrondissement maar ELDERS ook, waar 't noodig is. In Veurne, Dixmude en Oostende besteedt hij alle maanden drie dagen om zich te onder houden met zijne kiezers. «Te Dixmude zegde bij ons ont ving ik de laatste maal 30 kiezers op eenen voormiddag. Ik aanhoor hunne klachten, en sta hen bij in de male mijner krachten en middelen. Hadden wij een drietal mannen als M. Buyl om liberale propaganda te maken in de Kempen «Wij zijn niet genoegzaam «georgani seerd zegde ons een oude strijder en als bewijs daarvan moeten wij beroep doen op sprekers van Oostende en Aalst, in plaats dal Antwerpen zelf redenaars diende le leveren voor hel Vlaamsche land.» Streng, maar juist. Vraag lot den Minister van Finantieneii Openbare Werken De kaaimuur van Veurne tusschen de Nieupoori-brug en de Yzerenweg-brug bevindt zich in een erbarmelijken toestand en dreigt in te storten. ludien ik mij niet bedrieg, zijn de plans en de noodige stukken voor de aan besteding sedert maanden opgemaakl. Wanneer denkt de heer Minister mei de uitvoering dier dringend noodzakelijke werken le kunnen aanvangen?» die vastgeklampl aan de mast van eene sloep, een half uur lang, op 500 meiers van den ingang der haven le Oostende, wanhopig om hulp smeekte en eindelijk mei zijne gezellen is vergaan. De lieer Minister. Er zijn tw< e punten waarover ik niet kan ant woorden, namelijk over de loevluchts- haven der Panne en over den ongelukkiger! dood van een visscher le Oostende. Wat de vergoeding betreft van de arbeidsongevallen, waarvan de visschers slachtoffer zijn, ik stel er prijs op te doen opmerken dat zij T onderwerp uiimaakt van een wetsvoorstel uitgaande van de heeren Degroote cu Vanderheyde. Zoodra dal voorstel werd ingediend, heefl de Regeering onmiddellijk doen overgaan lot eene optelling van de vis schers, wal thans nagenoeg gedaan is. Zoodra de Kamer dus dal voorstel zal willen behandelen, is de Regeering bereid de noodige amendementen voor te stellen en al de noodige ophelderingen en uitleg gingen te verstrekken. De lieer Voorzitter.De mid- denafdeeling, belast met hel onderzoek vati dat ontwerp, is sedert verleden week bijeengeroepen en zal, meen ik, overmor gen vergaderen. Ile lieer Buyl. Werd de heer Degroote in de plaats der Regeering ge steld om een wetsontwerp le maken? De lieer Woeste. Gij loopt eene openslaande deur in. le lieer Uuyl. (in ’l Vlaamsch) Maar, mijnheer Woeste, gij kent niets van de zaak! Daarom, geloot mij vrij, is zwij gen voor u liiei onvei beierlijk! (In ’l F'ransch). Ik vraag dus of de heei Degroote belast werd met hel opmaken van een wi tsvoorstel ter vervanging en in slede van de Regeering en, in geval de Regeering zien aansloot bij het voorstel van den heer Degroote, dan vraag ik dal men het ten spoedigste behandele. Het incident wordt gesloten. Zitting van den 13 Maart. ORDEMOTIE. De lieer Uuyl. Tijdens de be raadslaging over de ongevallenwet, had ik de eer met den heer Janson een amende ment over le leggen, ten einde de wel van toepassing te maken op visschers en zee lieden. Ons voorstel werd door de Regeering besneden en verworpen, rechterzijde legen linkerzijde. Doch de achtbare Minister van Nijver heid en Arbeid verklaarde, dal hij een bij zonder wetsontwerp voor die belangwek kende klasse van arbeiders zou overleggen. Sedert verliepen drie jaar, en er werd nieis gedaan. Er is nooit haast bij, om hel lot onzer ongelukkige visschers wal le vrijwaren. Doch de onverbiddelijke zee eischt steeds haren tol. Het getal slacht offers neemt toe en eiken winter vervallen talrijke gezinnen, van haren sieun beroofd, in ellende. Nog gisteren hadden wij eene nieuwe ramp te betreuien; weduwen en weezen zijn zonder hulpmiddelen. Hel leven onzer visschers en zeelieden verkeert onophoudelijk in gevaar. Wij moeten ons bezorgd loonen voor al die genen wier bestaan wvidl bedreigd door hun dagelijkschen arbeid, Er wordt ginder streng geoordeeld over de zorgloosheid van de Regeering, die on danks al de smeekingen, aan de visschers van de Panne, de meest beproefden, de kleine schuilhaven weigert, welke ik uit hunnen naam onophoudend vraag. Mij dunkt, dal er reeds teveel lijd werd verloren. Ik vraag den heer Minister van Nijver heid en Arbeid wanneer hij denkt het door hem aan de Kamer zoo uitdrukkelijk be loofd wetsontwerp te kunnen ovei leggen. Niemand zal betwisten, dal het van drin genden aard is. Ik verwacht van I eenige verlichting en onder onze zeelieden. hem een woord, dal BL i rusl zal aanbrengen j vcrgjng eene visscherssloep op 500 meiers En alvorens le eindigen, ben ik zoo vrij aan de Regeering le vragen, hoe hei komt dat hel personeel van hel zeewezen den ongelukkigen visscher melter hulp snelde Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Helgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor hei buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Als spreker zal optreden, de heer: ONDERWERP: OVER DE TOEKOMENDE SCHUILHAVEN. ADVERTENTIEBLAD 18,12 18,17 Vertrekuren van tien l.lz.erenweg tot 30 April 11)06. Vartrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn tien Buurtspoorweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6..’6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vartrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 GROOTE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1