VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M. Buyl in de Kamer. Liberale Propaganda Meetingen ll De Visschers en de Panne-Schuilhavin Aan de Visschers. een dubbeltje rollen kan. bekomen door M. Pil? Adolf Buyl, Dés. Serruys-Jcan, Dokter Barbier. Advokaat Van Sielegliem SKaterdng S14L Maart 1006. SO' janr. rechtsgeleerde vraagpunten betreft, men [|g oTITITOOtC V^CI'keU IIoC zich meer op de beveslingen van den heer om Wie herinnert zich nog de eerste kies strijd van Mr Buyl in de streek. De katho lieken haalden de schouders op, ze schol den lijk oude vischwijven. Mr Buyl was een tandentrekker, een charlatan. De pas toors vielen hem aan, de goedzakkige burgemeesters verbóden hem te spreken. Er wierdenschimpschriften opgesteld enz. De tijden zijn veranderd. Mr Pil heeft verklaard in de meeting ter Panne, dal voor hel welzijn der streek, hij hand en hand wil mede gaan mei Mr Buyl. Jahoe een dubbeltje rollen kan. Maar Mr Pil, als Mr Buyl in de Kamers 100.000 frank voorstek, waarom zijl gij er niet bij, waarom laat gij niet openbaar lijk in de Kamers, waar uw werk is, uwe meening kennen? Jammer, dal die verklaring gegeven is, hel mes op de keel, twee maanden voor de kiezing. Mr Pil doei ons volgend oordeel vellen Mr Buyl is gerezen en heeft zelfde ach ting zijner vijanden bekomen door zijn aanhoudend rechtzinnig streven. Mr Pil is gezonken en wil zijnen zetel redden door toenadering mei zijnen tegen strever. Hij moet straf met de poeppers zitten. Mr Pu werkt in stille en doel al wat in zijne macht is om de belangen der visschers te verdedigen Zoo zegt hij zei! in de Kamer, en hij is er fier op. Dii zijn ijdele woorden maar geene daden. Heeft M' Pil, toen Mr Buyl bij den minister aandrong, om voor de visschers voldoening te bekomen, hem gesteund Neen I Als Mr Buyl voorstelde een krediet van honderd duizend frank te stemmen voor de eerste werken der schuilhaven in de Panne, heeft M‘ Pil hem hierin geholpen? Neen Heeft hij voor dal voorstel ge stemd NeenWant hij zegde Dinsdag 1.1. zelf de Kamer: «Ik stem voor geene 100,000 frank...»!! Heeft Mr Pil, die zegt dal er 2 milloen behoeven voor de schuilhaven, reeds voorgesteld die 2 milloen te doen stem men Neen I Toen Mr Buyl, le zamen mei M' Janson, een amendement neerlegde opdat de visschers in de ongevallenwet zouden deelachtig zijn en in geval van rampen zouden geholpen worden, wat deed Mr Pil Stemde hij voor dit voorstel Neon, maar er tegen Heeft M* Pil reeds iets gedattu of verkregen voor de visschers? Neen! Is M' Pil tegen de visschers en tegen de schuilhaven Ja Dat de visschers zulks in Mei aanstaan de onthouden Piet. Mijnheer Pil werkt (voor zich) en slaapt (voor andere). Wal heeft hij al voor de streek bekumen? 1° De Macadam van de Loovaarl wierd sedert jaren beslist en heeft de recommandatie van Mr Pil niet moeten af- wachleu 5* De Tram van Veurne-De Panne is ons geschonken door Mr PilWelken bluf! 0! zou Mr Pil waarlijk dit pluimpje op zijnen hoed willen steken? Neen, onze werkzame volksvertegenwoordiger is daar voor niets in. Zijn andere mannen die ons dezen tram bezorgd hebben. 3* De Po«l, Pastorij in de Panne beliooreti aan bijzunderen. De Post wierd onlangs gesticht door eenen eigenaar die *t gebouw verpacht heeft aan den Postdienst voor 18 jaren aan 5 °/0. De Regeering is in de krot, ten volle en kan, zelf geene Post bouwen; zij moet pachten. De Pastorij wierd, meen ik, geschonken door de familie Calmeyn. 1° Wat Coxyde betreft. Iedereen weel hoeveel moeite hel gekost heeft en hoevele reizen een invloedhebbende land bouwer van Coxyde naar Brussel en Brugge gedaan heeft om die werken le bekomen. T is zeker M' Pil niet die er voor gewerkt heeft. Alleen heeft men ge dacht dal tiet beter was direkl den groo- len chef le Bi ussel te spreken 5° Den Expreiwtrein van Brussel wierd aangevraagd door de Handelskamvr onzer stad sinds langen lijd. Een antwoord van den Minister aan de Kamer werd in eene onafhankelijke gazet aangekondigd. Mr Pil was dus, vijlde wiel! 6* Verbetering aan de Adinkerko» brug en verbetering, verbreeding aan de vaart rond do stad. T Is daarom zeker dal Mr Buyl nog verleden week den slechten toestand der dijken deed opmerken. T Is daarom zeker dal de Kaai verslijkl. Wal blijft er dus van de grrrrooie werken van Mr Pil over. M. Buyl roept en schreeuwt en krijgt niets! M. Pil werkt en slaaft (slaapt) en krijgt vele! Stellig houden de katholieken de kiezers voor de« aap, niet de liberale maar de trouwe katholieke kiezers. Wij weten wal onze Buyl is, welke voorbeeldige werker hij steeds gebleven is. T Is niet bij hem dal de belangen van het arrondissement verwaarloosd zijn. En toch zal de Regeering, tegen wil en dank moeten toegeven en zal M. Buyl duur zijn onverpoosd werken bekomen wat hij vraagt. Vraagt gedurig en gij zult verhoord woiden. Klopt én men zal opendoen. Dit zijne schoone woorden, heer Pil, en wij bestaiigen dat gij zeer wel kunt boffen met uwe werkzaamheid, jammer maar dat uwe daden in de Kamer die woorden tegenspreken. En inderdaad, sedert twee jaren hebt gij geen enkele maal hei woord genomen in de Kamer, en hebt dus niet ten voordeele van de Panne kunnen spreken, daarenboven hebt gij al de voorstellen door den heer Buyl gedaan, betrekkelijk deze werken, afge- stemd. Dal de visschers over uwe handelwijze niet tevreden zijn, lijdt geen twijfel, ook I zofibn zïj dit Op tl Met doen gWJeltóL Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middig vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoucen voor Beigie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office ue Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Janson dan op die van den heer Pil kan betrouwen. Ik verzoek dezen dan ook mij niet te dikwijls in de rede te vallen, anders zou ik verplicht zijn een briefje voor te lezen waarin de heer Pil tracht te bewijzen aan de visschers van de Panne, dat hel de schuld des Konings is dal zij geen schuilplaats voor hunne schuilen be komen. De lieer 1*11 (in ’t Vlaamsch) Dat is niet zoo. Links: Lees! Lees! De heer Liebaert, Minister Die kwestie kan uiterst belangwekkend zijn; doch zij is geheel vreemd aan de ondervraging, die ons bezighoudt. De lieer Buyl. Wijl meti aan- dringt, ziehier dit klein biiefje: Sedert deze laatste vijfjaar en dit is misschien minder bekend strekten al mijn pogingen om van de Regeering deze dringende werken te verkrijgen. Herhaal delijk drong ik er bij den Koning en bij den Minister van Openbare Werken op aan....» Dus de heer Pil die, als goed behouds gezinde, verwijt den Koning niets voor De Panne gedaan te hebben! De heer Termote. Die pil is goed gedraaid. (Gelach, links)' De heer Buyl zet zijne redevoering voort, spreekt over de gebrekkige inrich ting van den reddingsdienst en den loods- dienst te Oostende en eindigt met hel lezen eener dagorde, gestemd op eene groote meeting te Oostende gehouden op Zaterdag laatst. Na de redevoering van Mr Buyl nam Mr Pil het woord, om protest aan te teeke nen legen de mededeeling van dezen brief door hel Comileil der Schuilhaven, en tegen de lezing door den heer Buyl aan de Kamer gedaan. Verder, zegde de beer Pil, ik heb al gedaan wal in mijne macht was om hel mogelijk le bekomen, ik heb den Koning over de haven van Nieupoort en de schuilpaats van de Panne gesproken en ben erin geslaagd den heer Minister van Openbare Werken op de plaats der werken le brengen, ik ben fier over mijne tusschenkomst en zal in dien zin voort gaan. ZONDAG 25 MAART 1906 Te HOL'THEM, om 8 ure morgens, kij Seraphin Coupillie, Te WLLVERINGHEM- V'IACIIEM, om 10 ure’s morgens bij de Weduwe Dedullen. 3* Te ALVERINGHEM, 3 uren namiddag, bij Louis Cuusin, Alx sprekers zullen optreden, de heeren Kandidaten der liberale lijst. Ter gelegenheid der ondervraging in de Kamer over de zeeramp le Oostende, alwaar door de schuld der regeering, vijf visschers verdronken, heeft onze wakkere volksvertegenwoordiger M' Buyl hel nogmaals geraadzaam geacht aan den minister den toestand der visschers voor oogen te leggen en te herinneren dat zijne voorstellen lol het toepassen der onge vallenwet op de visschers, lol hel beko men eener schuilhaven in de Panne enz... door de klerikalen (met de hulp van Mr Pil) werden ■fgeal<'ni<l. De heer Buyl. (in ‘t Vlaamsch). Moest mt-n de heer Minister van Spoor wegen, Posterijen en Telegrafen gelooven dan zou de Regeering hare welwillendheid jegens onze zeevisschers hebben getoond? Dat is al te sterk. Bijna al onze voorstel len tol verbetering werden verworpen en aan mijn vragen werd geen gevolg gegeven. Ik bepaal er mij bij hel voorstel in her innering te brengen dat ik de eer bad over te leggeti met den heer Janson tijdens de behandeling der ongevallenwet ten einde hel lol onzer zeelieden te verbeteren.Door den kwaden wil der Regeering en der rechterzijde word dat voorstol atgesiemd D« heer Pil. (inV Vlaamsch) Dal voorstel was juridisch onaannemelijk. De heer Buyl. Wij vroegen enkel de ongevallenwet toepasselijk te maken op die visschers welke op eene sioorn- sloep arbeiden en dagelijks bun loon ont vangen. Omteeoè beu ik van gevoelen, wat br ADVERTEN BLAD Hü 19,10 19,16 18,12 18,17 vTïu.. Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 April 1900. Vartrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,08 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,SO 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn den Buurt>poorweg van 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Ingang en woord vrij. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit Da Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 We lezen hierover in hel Beknopt VerslagKamerzitting van 20 Maart II.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1