VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M. Ilnyl in de Ramer. Waar zijn de on-delïige lieden I Finantiën. Aan De Veurnaar Liberale Werkmanskring. Groot succes der Liberale Meetingen van Zondag laatst. Kiezers van De Panne. Znterdn^ 31 Maart 1906. IV 13 80’ jaar. schonken en het Stadsbestuur heeft, bij zijn aftreden, in het jaarlijkse!) verslag, hulde gebracht aan zijne verdiensten. Het doel dat gij beoogdel, Veurnaar, met den naam van dezen voorbeeldigen burger in de kiespolemiek te mengen,was hem aan de minachting zijner medebur gers en vooral uwer panijgenooten bloot te stellen, maar daarin zult gij niet gelukken. Daarenboven zijn wij overtuigd dal indien zijne edelmoedige weldoenster nog leefde, zij verontwaardigd zoude zijn, hare liefde werken te zien inroepen om politiek te maken, Zij die het goede deed enkel uil liefde tol haren eventnensch en niet zooals de katholieken onzer dagen, uit politiek belang. Ziedaar wal de klerikale:) u loeroepen: Boert alleen en laai ons met vrede! Hetgeen wil zeggen: Neen ge zult van ons de schuilhaven niel verkrijgen! Wij zijn immers onmachtig u zulks te doen to geven Gij weel immers ook wel dat Minister de Smet de Naeyer zich er legen vijandig heeft verklaard. Gij weel dal al de katholieke ministers en al de katholieke volksvertegenwoordi gers u uwe schuilheven hebben geweigerd. Zelfs Mr Pil stemde er tegen. Gij weet dat integendeel, al de liberale Kamerleden ondersteund door geheel de lin kerzijde. het voorstel van M. Buyl, strek kende tel het bekomen eener schuilhaven, in de. Kamer hebben gestemd. Waar zijn uwe vrienden! Bij ons, bij de liberalen alleen. Doel dus uwen plicht op 27 Mei naast. En uwe belangen, uwe voorspoed wor den verzekerd. In zijn voorlaatste nummer, bofte de Veurnaar dat de katholieken in SO jaren een overschot vergaderd hadden van 162 millioen. Die bewering hebben wij tegengesproken, en, met cijfers uil de oflici ële rekening der Belgische Staats schuld getrokken, bewezen dal in plaats van 162 millioen overschot, de Belgische Schuld in de 20 laatste jaren met 1349 millioen vermeerderd is. Hierop ant woordt de Veurnaar dal indien de schuld vermeerderd is hel goed van het land vermeerderd is, dus volgens de Veurnaar hoe meer schuld men heeft hoe rijker men is. Zonderlinge redeneering. Maar zeg eens, Veurnaar, met hoeveel het goed van het land zal vermeerderd zijn als men 100 millioen aan nultelooze forten en 30 millioen aan nieuwe kanonnen zal besteed hebben’Gij spreekt van overschot maar waarom weigerde de regeering ver leden jaar de 5 millioenen toe te staan die eenige liberalen voor de geteisterde land bouwers vroegen Waarom nu niel eenige millioenen gegeven aan de slachtoffers der laatste overstroomingen en die de Smet de Naeyer zoo onbarmhartig weigert ler hulp le komen’Neen, Veurnaar, uw overschot van 162 millioen bestaat maar op papier en moei slechts dienen om de eenvoudige kiezers te misleiden. In ons laatste nummer schreven wij, dat om aan le loonen dat de katholieken de vijanden niet zijn van het onderwijs, De Veurnaar bofte dat het katholiek mini sterie,voor het lager onderwijs 44 millioen T is te zeggen 10 millioen fr. ’s jaars meer uitgaf dan het liberaal ministerie zonder nog de millio nen bij te rekenen die de katholieken rechtstreeks uit hunnen zak betaalden voor het onderhoud der vrije scholen. Op die grootspraak vroegen wij aan De Veurnaar, indien hel onderwijs hierdoor verbeterd was en indien hel grootste deel van die 44 millioen niet in de kas ging van schatrijke kloosters of in de handen van onwetende, ongediplomeerde mannen die den naam van onderwijzer niet waardig zijn. Daarenboven wel wetende dat de zoogezegde katholieke scholen, waarvoor de klerikale:) groot»? opofferingen moesten doen, thans allen in aangenomene scholen veranderd zijn en ten laste der gemeen ten vallen, zegden wij. dal de millioenen voor het onderhoud der vrije scholen niel meer bestonden dan in de inbeelding van den schrijver van De Veurnaar. Bij het lezen dezer weinige regelen school de schrijver van de Veurnaar in eene heilige gramschap en in een ellen lang artikel daagt hij ons uil de onder wijzers der streek te noemen die niet gediplomeerd zijn, vraagt indien hel in onze stad is dat die schatrijke kloosters zich bevinden, spreekt van hel Bisschoppe lijk Collegie met zijne prachtige lokalen en klassen en die geen cent uit de stads kas trekt, en eindigt met te zeggen dal de katholieken zelf geld uit hunne beurs geven om jongelingen in staat le stellen zich eenen stand in de maatschappij te verschaffen.Te dien bewijze zegt hij dat de gewezen hoofdonderwijzer der lagere ge meenteschool dank aan de begiftiging van eene katholieke familie onzer stad in staat werd gesteld zijne normale studiën te doen. Wij gelooven, Veurnaar, dat die onder wijzer zich waardig gemaakt heeft van de ondersteuning die hij genoten heeft, want gedurende 40 jaren heeft hij gewetensvol zijnen plicht gekweten, Z. M. de Koning heeft hem ter belooning zijner trouwe diensten hel Burgerkruis van l,u klas ge- onder duim tegengekampt, grooten bijval genoten hebben bij de talrijke kiezers die hel waagden van er le komen. Bij ons is het woord en de ingang vrij Hewel, Veurnaar, wij doen u een mooi voorstel. Komt naar onze meetingen, zendt er uwe beste redenaars, spreekt ons tegen en wij aanvaarden den strijd. Indien gij zóó oveituigd zijl van uwe zegenpraal, het ware beter zulks te doen, dan in uwe gazet te vertellen hetgeen gij weet dat niet waar is. Zondag laatst had het jaarlijkse!: feest plaats van den Liberalen Werkmanskring, dat in ware broederlijkheid isafgeloopen. Een groot getal vrouwen namen deel aan de kostelooze boiling en wedijverden om het meest voor de schoone prijzen mild geschonken door de menigvuldige ondersteuners van den Kring en waarover de leden hun innig dankbaar zijn. Een uiterst welgelukte danspartij sloot dien aangenamen avond. Bravo, Werkmanskring en hopen we dat iu Mei aanstaande, nogmaals zal ge feest worden. O lder die rubriek poogt de Veurnaar de liberale meetingen die Zondag lest gegeven zijn geweest, belachelijk te maken met te beweren dat ze weinig of niet bezocht zijn geweest. Hij weel dat zulks niel waar is. Hij weel dal le Houlhem en te Alveiingbem de lokalen vol, proppens vol waren. Hij weet ook dal le Wuivermgliem Vinchem de vergadering, uil hoofde van onvoor ziene omstandigheden, lol op eenen ande ren dag is uilgesleid geweest.Doch, zegt hij bij zich zelven, het komt er op een leugen te meer niel aan, om de heilige zaak le verdedigen. En.... vooruit met laster en logentaal. De Veurnaar die tol nu toe gezwegen heeft, die geen woordje geschreven heeft over de meetingen van Dr Persootis, van Mr Pil, van Mr Buyl enz, hij weet wel waarom wil nu aan zijne lezers laten gelooven dal de liberalen maai flauw ont haald zijn op den builen. De opsteller van De Veurnaar was voor zeker aan onze meetingen niet tegenwoor dig en, met zijn leugen zal hij een geheel ander doel bereikt hebben dan hetgeen hij trachtte. Hij weel zeer wel dal sedert eenige jaren, alhoewel de priesters meer en meerde landbouwers pogen te dwin gen, er bij hen een zucht lot vrijheid en onafhankelijkheid bestaal en aangroeil. Het is met de tranen in de oogen dal hij zulks bestatigl en, uil spijl, durft bij in zijne gazel onnoozelen praat vertellen. Wij hebben de gewoonte, iedereen bezit is en ongeloofbaar, men wil zich daarover op de visschers en ne.ingdöeners, van De Panne wreken en De Veurnaar, het katholiek orgaan, roept hun toe: Onttiou it die nijdige vervloekingen1 Nu komt de aap uit de mouw Zitting van 23 Maart 1906. I>e heer Voorzitter.De heer Buyl verzoekt de Itegeering te onder- - vragen aangaande de maatregelen die ze schikt le nemen om ’l ongelukkig lol van onze zeevisschers le verbeteren, namelijk betreffende het opbouwen van eene schuilhaven in De Panne. Die ondervraging zal na de andere aan de dagorde komen. Ue heer Buyl. Ik lecken verzet aar. legen ’t gelach van eenigen onzer mede leden. (Onderbreking). De vraag, in mijne inteipellatie verval, betreft hel ongelukkig lot van onze visscheis. ’k Ben zeker, dal mijn collegas van Oostende en Veurne- Dixmude, moesten ze hier zijn, mijne handelwijze zouden goedkeuren. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere w» k. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de posi 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den diukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. en. legen den welingelichten schrijver van De Veurnaar, die met de poeppers zit en die gevoelt dal de klerikale boei kraakt, zeggen wij dat onze meetingen, alhoewel In De Panne, bestaal er een comileil samengesteld uil mannen van verschil lende denkwijze dal lot stand is geko men om hel stichten eener schuilhaven le betrachten. Dat comiteit heeft eenen bond gevormd die, volgens de verklaringen van M. Pil zelve, een negentigtal leden lelt. Hel bestuur van dien bowd stuurt aan de uiltredende Kamerleden, builen alle partij geest, eenen brief om deze uit le noodigen ten einde in De Panne eene voordracht te grvei) over de belangrijke kwestie welke de visschers zoo innig behartigen. Die uiin lodigingeu zijn toegesiuurd namens den kring. De antwoorden zijn dus. natuurlijk, ook wedergezonden aan de leden van den bond. Wij vragen bel aan eiken eerlijken en deftigen burger af. Kan een brief die lol een 90ial burgers is toegesiuurd, worden aanzien als zijnde van personeelen of ver- trouw<*lijk<*n aard’ Onbetwijfelbaar neen! Zulk schrijven is tol de ruchtbaarheid bestemd. De brief van Mr Pil was immers op zul ke wijze samengesteld dat hij een pleidooi uil maakt ten zijnen voordeele eene soort van vraag tot vei schooning of eene stneeking om vergiffenis bij zijne kiezers. En men durft aan Mr Buyl verwijlen dien brief kenbaar le hebben gemaakt in de Kamer! En wal meer 4,37 If a’Ï-, Hoert dnn alleen en lant on» ze Qjel, vau onze werkingen le openbaren met vrede J 1 Vertrekuren vnn den IJzerenweg tot 2t<> April 1900. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van October. Vertrok van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 5.05 6, 6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Oroote Markt 5,10 7,02 10,05 12,21 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Panuestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1