VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT o I Belangrijbe Beslissing. IS Herbergiers A 3 Li WAT ONS EEN LANDBOUWER VERTELDE NOPENS DE WET OP DE WERKONGEVALLEN. Frankrijk Xnterdn;; 1-4 April HOOG. wr 12; 80' .jam*. bet De Veurnaar, die in deze kiesperiode een ingeblazene tactiek navolgt, tracht de kiezers te verschrikken met eene verge- lijking te doen lusschen hetgeen in Frank- rijk geschiedt ter gelegenheid der toepas sing der wel over de scheiding van Kerk en Slaat en hetgeen in België zou gebeu ren, zegt hij, moesten de liberalen aan T bewind komen, Welk is dc ware toestand in Frankrijk Eene regelmatige gestemde wet beveelt dat voorlaan Kerk en Slaat geene bestuur lijke betrekkingen meer zullen hebben mei elkander. Doch de volle vrijheid is erkend aan iederen godsdienst om zijne eeredien- sten te vieren, zooals voorafgaandelijk Men zal zelfs het stichten aanmoedigen van godsdienslelijke vakverenigingen, die onder hel gezag zullen staan van bischop- pen en Paus. Ten einde de overzetting van de goederen op regelmatige wijze te ver zekeren, gaat men over tol eene enkele beschrijving van hetgeen zich in de kerken bevindt. T Is al 1 Die wel, zult gij zeggen, is dan zeker niet zoo barbaarse!) dat ze bloedige om wentelingen moet te weeg brengen? Wel neen, en hel bewijs wordl gevonden in eene redevoering van den députë Priester Lemire die zich volgender wijze uildrukle: «De katholieke kerk, zegde hij in de Kamer in plaats van zich te behouden in een on derworpen co nederig ambtenaarsstelsel (fonctionnarism), zal zich voorlaan, in dit vrije land (Frankrijk) vrij ontwikkelen.En dat is voor ons voldoende.» En de inventarissen? aZij vormen, zegt Pinster Lemire, de regelmatige middel om de wettige overzetting der goederen der kerkfabrieken aan de godsdienstige vakvereenigingen te verzekeren. En zulks is ook de meening van cenen anderen franschen Volksvertegenwoordi ger Priester Gayraud. Beide priesters, lel er op, zijn niet zoo als in België Priester Daens, door Home verwezen geweest. Alle dagen vervullen zij hun godsdien stig ambt en zijn als deftige, eerbi. dzame priesters erkend, zelfs door al de kaïho heken van Frankrijk. Wij hebben dien uitleg noodig geacht niet om te beweren dat die toestand in België zich ook eens zal voordoen maar alleenlijk om te bewijzen dat de klerikale dweepzuchtige opstandelingen in Frank- rijk’als slechte burgers handelen met in hun land de openbare rust te storen, en zich als verstootelingen te willen laten doorgaan. En welk is de toestand in België? Hier wordt aan de katholieke religie een regiem gewaarborgd die niet door eene wet kan worden gewijzigd. Onze Grondwet verzekert inderdaad aan alle godsdiensten eene volkomene vrijh id 1 en zie hier hoc art. 1(5 der Grondwet die •?- den bo. r te ontlasten. Want de belastin gen wegen vooral op de onroerende goe deren me i betaalt voor den grond, in geval van vei koop, ook in geval van erfenis; en voor de overdracht van de roerende goederen, de papierenwaarden, die hedendaags de onroerende goederen ver overtreffen, betaalt men geen cent aan den Slaat. 011 voorrechten der geestelijkheid bepaalt: De Staal heeft het recht niet lusschen te komen, T zij in de benoeming, T zij in de insiellalie der priesters van welken godsdienst deze ook wezen, noch aan dezen te verbieden met hunne opper- hoofden in betrekkingen te komen, of hunne akten af te kondigen. Waaruit spruit dat volgens de Grond wet, de regeering verplicht is de priesters te betalen en hunnen legenwoordigen toe stand onveranderlijk te laten. Hetgeen in Frankrijk geschiedt waie dus in België onmogelijk Waarom komen onze klerikalen gestadig uil met hetgeen in Frankrijk omgaat? Elk land heeft zijne instellingen die eigen zijn aan de zeden en hel karakter der bevolking. In België kan hoegenaamd niet gebeuren dat aan de priesters de bezoldiging van hun ambt worde geweigerd Al hetgeen de klerikale bladen daarover schrijven is dus niets dan dwaze en onge rijmde schrikbeelden waardoor ze trach ten den onnoozelen belgischen kiezer te misleiden. Doch, dit zal niet gelukken. In Mei krij gen onze meesters er hel leveudsle bewijs van. Waarom willen de klerikalen dezen on- nchl vaardigen toestand niet veranderen Waarom willen zij geen klein rechi op die talrijke papierwaarden stellen, waar van er dagelijks voor millioenen in de Beurs van Brussel verkocht zijn Omdat zij de rijken zouden treffen, om dat zij zouden moeten kloppen aan de coflïe-foils van de Hnanciemanuen, van den edeldom en van de kloosters. En, daar zij met den invloed van dezen leven, hoe zouden zij legen hen iets durven doen, ware dal iets nog noodigste en het rechtvaardigste? En de werkman, zal hij van de opofT ring van den boer genieten, in geval van ongeluk of ramp Slechts gedeeltelijk, want de boeren door de onverschilligheid van den Slaat, zijn gedwongen zich te wenden tol maat schappijen van verzekering, dewelke voor bijzonder doel hebben, het meeste geld te winnen, en zich aan cenen Imogen prijs hunne verplichtende medewerking te doen betalen. Zulks heeft voor gevolg dal de werk man maar weinig trekt van de groole lasten die op de boeren wegen. T Is. zooals de oude liberale strijder Pau) Janson in de Kamer zegde: ’lis eene wel die te hermaken is. Dit alles werd ons over eenige dagen door eenen belangt ijken landbouwer van de streek aangehaald Zult gij nu bekennen met ons. beste lezer, dal er iels veranderd is en dat de klerikalen hunne pakjes mogen gereed maken Herbergiers, al de geschenken die gij van de pastoorsregeering hebt ontvangen, hebben geenszins uwen porte-monpaie doen zwellen; integendeel, het gouverne ment, dat millioenen en millioenen heeft om nulfelooze forten te bouwen, dat hon derd duizenden uilgeeft aan kerken en kloosters, vindt geen middel om hel ter gend vergunningsrecht af te schaffen. Gij moet maar betalen, en uwe lasten dienen nog niet om hel getal uwer kies stemmen te vermeerderen. Gij zijl de beste melkkoei van het mini sterie, aan u is hel in T vervolg uwe dank baarheid te betuigen. Vrijdag van de verledene week, hielden de leden der parlementaire linkerzijde eene vergadering in de Kamer, ten einde het vraagstuk van het algemeen stemrecht voor gemeente en provimie te bespreken. Na een korte beraadslaging werd met algemeene astemmen beslist dal er reden bestaat, hel algemeen stemrecht toor provincie en gemeente in te voeren en voor zijne instelling, geen andere dan de volgende voorwaarden te eischen 1“ De algemeene toepassing der even redige vertegenwoordiging in al de ge meenten des lands, alsook voorde provin ciale kiezingen; 2" Eene stem toeg kend aan eiken Belg, op den ouderdom van 25 jaar en een jaar in de gemeente of proviuiie verblijvende 3° Eene tweede slem gegeven aan de vaders van familie, die den ouderdom van 3a jaar bereikt hebben, zonder andere voorwaarden. De door de libeiale linkerzijde genomen beslissing is van bet grootste gewield, zij stelt eeu einde aan alle polemiek over al gemeen stemrecht in den school der libe rale partij, en wordl door alle liberalen met vreugde begroet. De klerikale gazetten integendeel, welen niet hoed raaien of keeren om de eendracht van al de anti klerikale partijen aan te vallen. Hel klerikale kraam zal voorzeker, in Mei, in duigen vallen. PANNENAARS, De katholieken roepen u toe: Boert alleen en laat ons met vrede. Gedenkt die spreuk op 27 Mei naast. Is dat rechtvaardig, zegt de landbouwer, dat ik, die reeds zoovele lasten te dragen heb, die, dal de oogst goed of slecht ge- lukke, altijd moei betalen, nog jaarlijks lol eene groole uitgave verplicht zij, voor het verzekeren van mijn werkvolk? Ik beken, voegt hij erbij, dat het billijk is dat de werkman, die in zijnen arbeid door een werkongeval getroffen is, worde geholpen en ondersteund. Maar, waarom niet hier zooals in andere landen; waarom komt de Staat niet lusschen De landbouwer weet ook dat de libe ralen hebben doen opmerken dat er middel is om geld te vinden, ten einde Wij kunnen het niet genoeg zeggen er is tets veranderd in onze landbouwstreken. Daar, waar men bijna nooit redeneerde over politiek, daar waar hel woord «poli tiek» slechts uitgesproken was eenige dagen vóór de kiezing. en nog met be vreesdheid, daar is men sedert maanden met niet anders meer bezig. Is dat wonder? Ja en neen. Ja, omdat de stervende klerikale dwingelandij jaren en jaren op den geest en de vrijheid der menschen zwaar gedrukt. Neen, omdat er altijd na eene geweldige ver drukking eene machtige terugwerking ontstaat. En de grieven van de kiezers tegen hel katholiek bestuur zijn talrijk! Vraag eens aan de boeren wat zij den ken over het mooi geschenk van de wet op de werkongevallen, zooals deze door de klerikalen gestemd is geweest? Vraag hel ook maar aan de werklieden? En beide belanghebbenden zullen het eens zijn om te zeggen dal de wet hen niet tevreden Steil, en dot zij daarover de hedendaagsche Regeering op lijd en stond zullen welen te bedanken. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor llelgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE lillUWEHV. Drukker-Uilgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Is liet omdat mpn denkt dat men met de boeren altijd mag doen wat men wil Hel is, zegt de Minister de Smet de Naeyer, omdat ik sedert ik aan het bewind ben, zoodanig veel geld heb verkwist dat er geen zaad in T bakje meer is. E i de landbouwer, die weet uu dat d» katholieken, sedert dal zij meerderheid zijn, ver van belastingen af te schaffen, deze van *2110 millioen vermeerderd hebben, dal zij de openbare schuld die in 1884 ran I millard 3"3'1 millioen was. hebben doen stijgen lot op -1 mil. bird» 49H millioen, meer dan verdubbeld dus En het geld ontbreekt als er hulp ge vraagd is voor juiste en sociale hervor mingen I 1 4,37 -13 L 19,10 19,16 18,12 18,17 ■r' Vertrekuren vnn den IJzorenweg tot 30 April 1906. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerko: 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn <len llnurtaponrweg vnn 1 October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,1'2 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 ra-■aanraraBevwKé nnui wilmuji.riiii^iitrmMi~n:T*/^TiWM>nmrTL'',*<riiii i wnnrr'ji irimn■irrnni'HTi Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt otn 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16.12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14, 2 17,32 19,38 w

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1