VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H.Boylverlirijgt...niets?! 1 De zienswijze van Priester Daens over het Kartel. en voor de Liberalen Wetgevende Kiezing van 27 Mei. A. BUYL, uittredende Volksvertegenwoordiger. SERRUYS-JEAN. K. BARBIER, Geneesheer te Veurne. E. MOREAUX, Geneesheer te Oostende. W. Van Sieleghem, A. De Cock, Schepene van Oostende. J. Van Hille, Grondeigenaar te Dixmude. E. Coppieters, Klerikaal Kiesreklaam. Barnumsreklaam Frankrijk en Belgie. $<eml voor de liberalen, j Afgedwongen Kredieten. BOERKENS leest met aandacht LIJST DER KANDIDATEN. Xntei*<iny April 1906. SO’ Jnnr. nïetfe voor hén doet. j Voor hen do‘én. I Boerkens, wie heeft die forten, waar tegen het Nieuws van den Dag uitvalt. ge stemd De katholieken Wie is de schuld, dat gij jaarlijks weeral meer naar den ontvanger. in den vorm van belastingen, zult moeten dragen? De katholieken Wie vraagt er dan ook van u meer zonen om in die forten soldaat te spelen Wie smijt al die miljoenen, te besteden aan die forten, nutteloos weg? De katholieken Wie verdient er dan ook uwe algeheele afkeuring De katholieken Tegen wie zult gij dan stemmen in Mei aanslaande T.-geii de katholieken WERKELIJKE KANDIDATEN Ingenieur, plaatsvervangende Senator. PLAATSVERVANGENDE KANDIDATEN: Advokaat en bijgevoegd Vredelichter te Dixmude. Ingenieur. Gemeenteraadsheer en Onder nemer der havenwerken van Oostende. Piet. Verleden week nog riep De Veurnaar aan de visschers: «boert alleen enz...» en nu komt bij voor den dag met een lang Men zou waarlijk barsten van lachen als men in De Veurnaar de opsomming leest der werkznumheden van M. Pil in de Kamers, m van de voordeelen die hij voor ons arrondissement bekomen heeft. Ja, volgens De Veurnaar. is M. Pil de werkzaamste en de invloedhebbend*!*- volksvertegenwoordiger van België. Niei een werk is in ons arrondissement uitge voerd of het is te danken aan M. Pil, niet eene verbetering is in den dienst der Openbare Werken, van Post en Yzeren- wegen lot stand gekomen of het is M. Pil die hel bekomen heeft. De Veurnaar zegt dal hel niet is om flan-flan te maken dal hij die opsomming doet; wij gelooven het geheel wel, confrater, ’l is slechts om de kiezers poeier in de oegen te werpen, om ze te misleiden. Wij zullen ons wel wachten deze Bar numsreklaam te bespreken, alleenlijk zul len wij De Veurnaar vragen, waarom hij ook niet gezeid heeft dal hel dank is aan de stemmen van MM. Pil, De Groole en Vanderheyde, dat de nutlelooze forten van Antwerpen,die 100 millioen zullen kosten, gestemd zijn? Waarom hij niel spreekt van de wel op de werkongevallen, die landbouwers en werkbazen zulke zware lasten oplegi en de werklieden in T geheel niel bevredigt Maar de werkzame Mr Pil heeft rap iels klaar In stormpas vraagt hij seven honderd. In eenen brief toegestuurd aan de kleri- duttend frank voor de haven van Nieu- schrijfi Priester poort! En de Nieupoortsche stemmen, denkt hij, zijn gewonnen door dit afge dwongen krediet. Dal de visschers van Goxyde en Oostduinkerke en de kiezers van andere gemeenten nu ook eens iets vragen en M' Pil zal voor hen kredieten op kredieten voorstellen,... want de kiezing nadert snel en Pü's zetel waggelt fel! Piet. De Veurnaar en andere klerikale.... Maskers af», die zich katholiek noemen en gedurig van masker veranderen, roepen en schrijven aliijd Mr Pil werkt in 't stille en verkrijgt vele-, M' Buyl schre< uwt luid, spreekt lange redevoeringen uil en ver krijgt... niets Hola Veurnaarlje, we zullen u nog maals een bewijs geven dal juist het tegenovergestelde waar is. Iedereen weet dal hel eindje kaaimuur lusschen de Ni- upoort-en Yzerenwegbrug in zeer slechten staat verkeert en gedeel telijk uitbrokkelt. En wal deed Mr Buyl Slechts eenige dagen geleden interpelleerde hij hierover nogmaals in de Kamers en herinnerde er Jen minister aan dal die kaaimuur ten spoedigste diende hersteld te worden. En zie, reeds donderdag II. 26 April had de aanbesteding ervan plaats. Mr Buyl verkrijgt niets, o neen, nauwelijks heelt hij zulks gevraagd of men doel de entre- prise en zal welhaast aan het werk be ginnen. En M' Pil Wat deed hij Dagelijks* wanneer hij zich naar de Kamers moest begeven kon hij de volstrekte noodwen digheid van dal werk bemerken. Dagelijks kon hij er den minister over ondervragen. Maar neen M’ Pil bleef te huis, zorgde voor zijne zaken en niet voor degene zijner kiezers die hij moest verdedigen en liet den kaaimuur maar instorten. De Veurnaar zal misschien zeggen dal Mr Pd naar de Kamers zelden ging en dus niet kon interpelh-eren ’i Is waarheid, maar MT Pil, als dépulé, moet naar de Kamers gaan en ook... waarom schreef Mr Pil geen derde ver maarde brief?? De klerikalen maken veel la wijt met de gebeurtenissen die in Frankrijk voorvallen en roepen uil: De liberalen zijn Combisien! De libeialen zijn omwentelaars Waarom zouden de liberalen Combisten zijn? De wei nopens de scheiding tusschen Kerk en Staat, die in Frankrijk gestemd is geweest zou in o is tand onmogelijk kunnen ingébracht worden, omdat onze Grond wet zulks belet en verbiedt! Zulko eene wet zou in Belgie nooit door de recht banken kunnen worden bekrachtigd en toegepast. Men spreekt van de inventarissen, die enkele beschrijvingen zijn van de bestaan de goedeien der kerkfabrieken. Maar... die inventarissen zijn door de fransche katholieken zelve voorgesteld geweest, ten einde den overgang dezer goederen lol de nieuwe kerkbesturen te vergemak kelijken!! En waarom zouden de liberalen oin- wenlelaars zijn? Omdat in T Noorden van Frankrijk, onlusten zijn ontstaan? Maar, in Rusland het land waar de Staatsreligie is herkend, een regiem dat door onze klerikalen als een ideaal wordt aanzieu breken ook dagelijks moorde- rijen van allen aard los. Ware dat een be wijs dat onze klerikalen opsiokers en kwaaddoeners zijn? Neen, niet waar? Welnu die verwijlsels verdienen onze aanhangers niet. Tijdens de bloedige wan orders die over tijd van jaren ons land hebben laten kenmerken, hebben de bur gemeesters onzer liberale steden bewezen dal ze mannen waren van gezag, die met moed en voorzichtigheid de onlusten heb ben weten te verdelgen. Hetgeen ze in hel verleden hebben gedaan, zouden ze nog in bel toekomende verrichten. De kiezers mogen dus hun volle vertrouwen stellen in de aanstaande liberale regeering. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklatnen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, v.orden niet opgenomen. De Annoncen voor Delgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvingen door den Offici di PuBLiciTt, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij CAVin.Li; BRUNEUV, Drukker-üitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. kale gazel «Le Patriote Daens: Het Kartel zal den val der behouds- gezinde meerderheid in de Kamers te weeg brengen; ’t is hel einde der over- heersching van eene partij waarvan de macht op kiesbedrog was gesteund... Hel verbond tusschen de oppositie- partijen is algemeen; hel is niet ami ce klerikaal of Combiste, maar volksgezind en gesteund op de rechtvaardigheid.... Ons kieskartd is uit louter recht ver- wekt en, zooalsin de Kamer een katho- liek hel zegde, alle hondsverdrag dat hel recht als voorwerp heeft, is niel alleen toegelaten maar zelfs lofwaaidig.. n Om de stemmen der visschers door belo/len te winnen, stelde Mr Pil per brief, een krediet voor van 1 i/9 millioen voor de schuilhaven. (M’ Buyl heeft 2 millioen voorgesteld in de Kamers). Heel goed voor De Panne, maar voor elders....? De Nieupoortnaart spelen het eerst op artikel waarin hij voor diezelfde visschers hunnen pool, maken zich kwaad en drei- die hij wegstiet, ten voordeele pleiten gen voor M' Pil nici lesiemmeu indieu by bun wil tooiieii wat de klerikalen zooal De forten van Antwerpen zijn dus ge- slemd en zullen er komen. Ve*-1 geld, zeer veel geld, dal uit den zak van de boeren en de kleine burgers moei komen, zal besteed worden om de havenstad, volgens de begeerten van generaals en andere belanghebbende mannen, tegen «enen onbekenden vijand te versterken. Als de forten er zullen staan, zal er volk noodig zijn om daar soldaatje le spelen. Men heeft schoon a hel tegenovergesteldele bewerenAlzoo zal hel zijn. Meer forten, grooler forten, dus ook meer soldaten, meer jongens uit hunne familie getrokken en naar de a kazerne gejaagd. Men kan er niet uil en alzoo zal het gebemen. Bovenstaande staal zwart op wit te lezen in het Nieuws van den Dag, een zuiver katholiek blad, aanbevolen en ondersteund door de hoeren pastoors, en verspreid bijna in al de gemeenten van den vlaamscheit lande, en dal gij misschien ook wel alle dagen te lezen krijgt. Wij roepen er uwe bijzondere aandacht op. vooral omdat hel in dit katholiek blad staat, en gij er dus wel geloof moogt aan hechten. Hadden wij zoo iels moeien schrijven, men zou van hoog en laag in de katholieke wereld getoepen hebben dat we logen en lattwden. ADVERTENTIEBLAD l k- i murupji .va**—--- Vertrekuren vnn den I Jzorenweg tol 30 April IOOO. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,50 11,55 13.44 15,53 18,03 Vertrok uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 7,43 9,49 12,10 14,40 18,05 20,17 22,07 Vertrekuren vnn den Buurtspoorweg van 1 October. Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORT on OOSTENDE: Statie 5,05 6, 6 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPRR. Statie 4.34 7,43 9,55 10,26’ 18,18 16,08 18,12 Vooretad 4,39 7,48 10,00 10,(1 13,11 16,07 18.17 Alleenlijk den Woenadag. Vertrekt Groot» Markt otn 10,20 a. Vertrek uit Vaurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,4* 14,20 16,0* 10,10 Panneatraat 6,28 8.15 9,56 11,50 14,26 16.12 19,16 Vertrek uit Da Fa.nna naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,51 17,32 19,8*

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1