VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 9 Klerikaal Bestuur. BERICHT. o Opgedragen aan alle weldenkende katholieken. Katerclng Juli 1006. IV 80 jaar. fr. 4916 67 sing. l De personen die aan Mr BUYL iels mede ie deelen of te vragen heoben, worden Ie Ie It 1 gebracht in de laatste zitting van den Gemeenteraad, werd uitgesteld tol nader onderzoek voor de verlenging van buurt weg Nr 13, De Groene Dreef. Dit onderzoek bewezen hebbende dat het voorstel van M Vanmassenhove, ver lenging van den buurtweg Nr 13 lot aan het 'Zonnestraatje, zonder nadeel en ver loren onkosten in geval van toekomende wecken aan de Everaertsbrugzou kunnen niigevoerd worden, de gemeenteraad be slist eenpariglijk de bemachtiging te vra gen om de besleeningswerken, die thans in gang zijn, te mogen verlengen, voor buurtweg Nr 1 van aan de hofstede Van- denbussche-Demolder, lot aan De 3 Hof stetten, einde van het grondgebied van Veurne; en voor den buurtweg Nr 13, De Groene Dreef, van aan de Hamerstraat tol aan het Zonnestraal je. Deze werken zullen aan de stad onge veer 5000 fr. kosten. 3" Punt. Nijverheidsschool. Definitieve benoeming van M. Amand Catrysse. In de zitting van den Gemeenteraad van 12 Juli 1902. werd M. Amand Catrysse ten voorloopigen titel, benoemd tol leeraar in de Nijverheidsschool, in vervanging van M. Henri Bruneiti, ontslaggever. Aangezien M. Calryss- zijne lessen met den besten uitslag geelt, vraagt de Com missie der Teeken en Nijverheidsschool dal de Gemeenteraad tot de definitieve benoeming zou willen overgaan. Met algemeene stemmen wordt Mr Am. Catrysse bepaaldelijk benoemd tol leeraar van Rekenkunde, Meetkunde, Boekhoud kunde in de Nijverheidsschool onzer stad. 4e Punt. Afrekeningsstaat der uitge voerde werken van Sl* Walburgakerk. Stads tusschenkomst. De heer Voorzitter geeft mededeeling van dezen afrekeningsstaat, opgemaakt door den bouwkundige M. A. Van Assche. De werken uitgevoerd, in meer, dan voorzien in den begrootingstaal beldopen tot fr. 8013 14 De werken voorzien in de be groeting en niet uitgevoerd be- ioopen, alles inbegrepen, tol Hel volgende is getrouw en letterlijk vertaald uit een pas verschenen boek, ge schreven en uitgegeven door Mgr. Fuzet, Roomscli katholieke bisschop van Rennes, in Frankrijk. Wij geven het ter overweging aan alle weldenkende katholieken: De lessen van gemaligheid. ons, door paus Leo XIII gegeven, en die ons voor schreven den godsdienst heel en al te ont hechten van de politiek, zijn door de fransche klerikalen bestreden geweest, slecht uitgelegd, nog slechter gevolgd, en I verzocht zich tol hem te wenden op het i Küaene (Brussel). Verschil in meer fr. 3096 47 Bij beraadslaging van 15 Mei 1906 stelt de kerkfabriek van Su Walburga voor deze slotsom te verdeelen, zoo volgt: of 516,08 fr. te betalen door de kerkfa briek, de stad Veurne, de provincie en en het ministerie van Schoone Kunsten en de 2/6 door het ministerie van Justicie. Op voorstel van den heer Voorzitter wordt de beraadslaging van de kerkfabriek eenpariglijk goedgekeurd en het gevraagde aandeel «ezeiide 516,08 fr. op stadsgeid- middelen gestemd. Deze beraadslaging zal van de goedkeu ring der bevoegde overheid onderworpen worden. Hel dagorde uitgepul zijnde, verklaart de heer Voorzitter de zitting gesloten. De liberale linkerzijde der Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft aan den schadron-overste Dreyfuseen telegram van g< lukwenschingen en innige sympa thie gezonden ter gelegenheid zijner eer herstelling. eigene schuld, omringen, zal hel noodig zijn de politiek van den grooten paus te hernemen, om onze verwoeste inrichtin gen herop te beuren, ’t Is hel eenig vast terrein waarop wij ons kunnen staande houden, en wij weten wel dal Paus PiusX geen enkel voorschrift van zijnen voorzaat heeft ingetrokken. De Heilige Stoel verslaat zeer wel, dal, indien wij willen dat het landsbestuur met gematigheid en vrijzinnigheid de nieuwe gestemde wetten toepast, wij ons volstrekt moeten onthouden van ons mei politiek ie moeien, en ons heel en al op sluiten in ons geestelijk ambt. Wij moeten een oproep doen aan lie rechtzinnige libera len. aan de treffelijke lieden van alle par tijen, en geen ander politiek vaandel voe ren, dan het vaandel van hel vaderland. Wij zullen eindelijk moeten bereid zijn om alles op te offeren, voor zooveel die opof feringen overeenkomen met de slipste plichten van ons geweten, en een minder goed dal wij terstond kunnen verkrijgen, niet misprijzen, in de onverstandige hoop van een grooter goed dal hoogst twijfel achtig is. Wij zullen voorzeker het oude Con cordaat niet meer lerugzien, en ik begeer zulks ook niet, want de Kerk zou erbij, nogmaals die kostelijke vrijheid verlieten die zij nu bezit in de prieslerbenoemingen. Maar ik hoop dat er lussctien Kerk en Staal, middel zal zijn lol eene verstand houding te geraken, die hoogst voordeelig zou zijn aan de belangen van beide. Wij zuilen alzoo in de vriendelijke be trekkingen tusschen beide machten, het standpunt vinden dal wij noodig hebben voor onze goddelijke zending, en T geeue wij verloren hebben met stoffelijke schik kingen van hel Concordaat, zullen wij, door onze manier van handelen, terug vinden in de liefde van hel volk Weldenkende katholieken! Vergelijkt de bovenstaande verklarin gen van eenen godvruchligen prins der Roomsclie Kerk bij de nijdige en leugen achtige ophitsingen onzer klerikale gazel len, bij de opruiende predikatiën der pas toors en onderpastoors, bij kiesmanifeslen eu gekleurde beddekens die in alle ge westen op de kosten der diocesane kassen werden uiigedeeld voor de verkiezingen van 27 Mei laatst en gij zult met ons be schaamd zijn over het aanwenden van zulke middelen, bedriegelijk voorgebrachl in naam eener religie welke zij helpen in minachting brengen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Ben afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordi verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office &e Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE URUNEIN, Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De klerikale regeering volgt in schijn eene gematigde politiek, in werkelijkheid koestert zij echter de dweepziekste, meest achleruilkruipende strekkingen. België klerikaliseeren, zonder den moed te hebben helle bekennen, hel land te be giftigen met zoogezegde onpartijdige wet ten, die in hunne toepassing door de kle rikale ambtenaars teenemaal van hun doel worden afgewend, ziedaar het werk onzer tegenstrevers. Ovrral dusgenaamde sociale instellingen tol stand brengen, waarvan echter de klerikale kopslukken hel bewind in han den hebben; landbouwsyndikateii vormen; samenwerkende melkerijen, boterfabrie- ken, tuin- en landbouwscholen in T leven roepen, dal alles heeft op bet eerste oog een onbetwistbaar uut, doch de klerikalen willen dal voor de organisatie hunnet boerenbonden de melk door de kerk ge doopt worde en dal hel buiten haar aan niemand toegelalen zij zijn boter temaken Genootschappen van ouderlingen bij stand van allen aard uil den grond doen oprijzen, onder voorwendsel van uitvoe ring der wel op de werkmanspensioenen, maar voor doel hebbende even zooveel po litieke vereenigingen ten dienste van hel klerikalism daar te stellen en terzelfder- tijd langs kronkelwegen de toelagen van den Staal binnen te palmen; hel leger, hel onderwijs, de magistratuur, kortom alle openbare besturen met hunne aanhangers en gunstelingen opkroppen; in een woord gansch België bedekken met een net, waarvan de handig geknoopte mazen ons land, zijne inwoners, zijne instellingen omsluiten, ziedaar de altijddurende ge heime beu achting, de eeuwige bekommer nis der geestelijkheid en liarer onder danige dienaars, de katholieke ministers. noc’itaus zij waren voor ons heil en verlos- volgende adres: Krijgelnan» 1O%. a) van buurtweg Nr lbj van buurt wegNr 13 I E,»®ne (Brussel). i Dit punt onder letter A op hel dagorde Te midden der puinen die ons, door GEMEENTERAAD VAN VEURNE, j Zitting van 7 Juli 1906. AanwezigAl de leden, behalve M. Van- heyde. De heer Burgemeester verklaart de zit ting geopend. Hij doet lezing geven van het verslag der vorige zitting hetwelk zonder opmer kingen goedgekeurd wordt. 1' Punt. Eedaflegging en aanstelling van M. Terlinck als gemeenteraadslid. De heer Burgemeester geeft lezing van eenen brief, door M. Terlinck aan hel ge- meenlebsiuur gezonden in antwoord aan de uitnoodiging om de zitting van den Raad bij te wonen bij denwelken deze laat weten dal hij geenszins van gedacht is, het mandaat te voleindigen, opengevallen door het afsterven van M. D. Moenaert, en niet begeert hel ambt van gemeenteraads lid te vervullen. Genomen voor inlichtingen. M. Barbier. Hel spijl mij grootelijks dal M' Terlinck, als plaatsver- vervanger hel mandaat niet begeert te voleindigen van wijlen ons diepbetreurd raadslid M. Désiré Moenaert aan wie ik hulde breng voor.... M. de Burgemeester (onder brekend). Er is hier geen kwestie van uw spijl uit te drukken, heer Barbier, cn hel woord te nemen. Dit alles slaat op liet dagorde niet en daarbij gij hebt mij hel woord niet gevraagd. M. IBarbier. Ik vraag dus bet woord Ik meen bier de tolk te mogen wezen van gansch den raad aan ons afgestorven raadslid M. Désiré Moenaert, eene laatste hulde te mogen bewijzen van onze ge negenheid en verkleefdheid. Mr I). Moenaert was een man met een oprecht en open karakter, rechtvaardig in handel en wandel; met viijzinnige ge dachten bezield, die altijd de belangen van Veurne heeft betracht. Ik bied dus, in naam van ons allen; aai: zijne ontroostbare familie, broeders en zusters, met onze innige deelneming in dit te vroeg afsterven van dezen vrijen burger, onze brste teekens van genegen heid en hoogachting aan. Hevig incident. M. «Ie Burgemeester (bitsig). Hel komt hier met te pas eene lijkrede uil te spreken en hulde te brengen aan M. Moenaert. Ik verbied u dus nog voort te spreken. Dit alles betreft het dagorde niet. M. nai-bier. Deze overdrevene woorden van verbod kwetsen mij weinig, heer But gemeesuT, en ik heb de eer u te zeggen dat ik altijd in den Raad tiet woord zal nemen als het mij zal passen en mij geenszins bekommeren met uwe barsche en onbevoegde gebaren. Ik ben gemeenteraadslid vooral, maar geenszins uwen onderdaiigen dienaar. I Dit is voor memorie. 1 Na nog eenige woordenwisselingen tusschen den heer Burgemeester en Raads lid Baibier wordt dit incident gesloten 2e Punt. Verlenging in macadam. ADVERTENTIE-BLAD Statie 7,4(5 18,34 14,19 18,12 18,17 Bl o -niwiM Wn - Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 September IOOO. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,0» 19,02 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks 5.40 (Adink.) 7,30 7,43 9,52 10,47 (Adink.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 "Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 Groote Markt 5,05 6,55 8,44 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 19,23 21,20 MMMNMksMNKMMBSMQMKaHMMBBUQEKMMUQfiCaMGBMSSHMMMBMi Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,4» 9,55 10,2»- 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 O Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om !0,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,38 9,54 11,20 12,22 14,39 18,04 19,12 Pannestraat 5,56 «,58 1,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13.44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,40 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,04 Vertrek uit Veurne naar POPERINOHE. 10,30 14,15 18,30 Voorstad 7,50 10,35

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1