VAN VEURNE N Sladsverlïaaiïngeii. 111. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT :v s. l Koorzangerskring Provinciale kiezing in Luxemburg Liberale Overwinning. Uitstapje naar Oostende. Leve de Onwetendheid. Arm Vlaanderen MISDADEN. Belgie op de schandeplaats- BEWIJS IN EEN KLERIKAAL BLAD. F7- i- Knter<l»g Augustus 1906. 80' jaar. it ST Is: ;e- Ue PUCK. J i ie. 'n lief Vaderland een walg voor de klerikale beheer- De Vereenigde Vrienden». Slichten aan den arbeid te stellen; 2° Met de straallooperij, inzonderheid gedurende de schooluren strenger te be teugelen. 3“ Met de overheid meer gebruik van haren invloed ie zien maken om school verzuim te bekampen. Al die maatregelen zullen plaasters zijn, op een houten been. Men zal wel middel vinden deze maatregelen te ontduiken. Er beslaat maar eene oplossing, die is, weltelijke leerplicht. Wal mogen de klerikalen daar toch hebben in gezien dal ze dien zoo vijandig zijn. In gansch Europa bestaat verplicht, onderwijs, waarom zouden wij bel niet invoeren? Heeft er de kletikale partij dan zooveel belang bij dat hel volk onwetend bhjve I Zondag werd te Florent ine bij de ver kiezing voor een lid van den Provincialen Raad, de liberale kandidaat, de heer Goffinel gekozen met eene meerder- lieitl van 3KO «temmen in ver vanging van den beer Jacques, katholiek, overleden. niet heeft verzet. Misschien omdat het Bisschoppelijk Collegie... Chi lo sa? Wal de «Oude Dreef» betreft, dat men ze om Godswil spare... en zuivere! En dat men eene bouw lijn aanduide, opdat niet zooals 't geval zal zijn met een in opbouw zijnde, hoogsi versierd chalet de huizen nu eens links, dan eens rechts gedraaid worden. Met een weinigje goeden wil, kan hel S'adsbesiuur van de Oude Dreef» eene recht aangename, lommer rijke allée maken, onze «Champs E ysées», onze «Unler den Linden»! Maar er is haast bij Ook nabij de Nieupoortbrug zal hel aan maken van den aulomobiel-rijweg. langs heen hel kanaal, groole verbetering aan brengen. Hel vergezicht dal men er zal genieten de beele stad, mei op bel hoopje schepen belooft prettig te zijn Maar dal men de boomen niet vergele.... en ook niet eene balustrade of een berm langsheen de vaaribelling. Ik kan ook niet nalaten eene bijzondere melding te maken van de fraaie gevels der buizen van den kunstschilder A. Wybo, langs de Vesienstraal, van den meubel maker Desaever, in de Rozendaelstraal en van den heer C. Sobry, in de Statiestraat. Om le eindigen, ’n woordje betreffende hel kwartier der Duinkerke-brug. Naar me verzekerd werd zal de nieuwe vaste brug afgemaakt zijn in den loop van 1907. Beter laat dan nooit! Anderzijds zijn dichtbij, langsheen de Vesting, een zestal nieuwe huizen ópgetrokken in heel gezon de opvatting; en met niet weinig hoog moed mag ik vaststellen dat rekening werd gehouden van de bede die ’k over ’n jaar in m’n «Mengelingen uitte: name lijk het aanbrengen van hofjes voor de huizen. Ik weel niet aan wie het initiatief dezer schikking behoort, maar ik kan ze enkel gelukkig heelen en de hoop uildi uk ken dal men in dezelfden zin zal voort gaan. En nu, bouwmeesters en metsers, als uwefapadesteenen wat zuiverder en effener zuilen zijn, als de morielvoegen op hunne lialf-dikie gebracht zijn, en ge niet meer i bevreesd zult zijn de baksteen te bewerken en te snijden, zullen er nog vele gevels lot stand komen die de bewondering der vreemdelingen zullen opwekken en veel zullen bijdragen lol de verfraaiing der stad. Ook andere deden der stad ondergaan groole veranderingen. De nieuwe straal getrokken door been den ouden lusthof der familie de Spot Verwaerde, helaas teenemaal verdwenen nu zou, dank aan eenige der reeds opgebouwde huizen, een karakteristiek cachet hebben, hadde niet die honderdmelers lange blinde muur de helft der straat komen ontsieren. Ik kan moeilijk begrijpen hoe ’t Stadsbestuur beneden de 14 jaar oud, in nfjverheidsgc- R-Uen dit volslagen gemis aan smaak zich zouden kunnen j j hersteld worden. Zoo b. v. ware het vol- i doend een puntig dak te plaatsen op bet koffiehuis L’Espérance» Even gemakke- I lijk ware de zaak voor de buizen van - - 4. Mevrouw W' O levier, van Mevrouw W‘ vooruïlloopeii en eene rede- j Vei cruysse en andere meer. Op de Groote Markt is men insgelijks bezig den gevel van het huis van den heer Feys te herstellen. Naar hel schijnt was de zaak dringend en met genoegen stip ik aan dat de restauratie niets zal veranderen aan hel uitzicht van het monument dat als een der merkwaardigste in Brugsclien bouwtrant mag gerekend worken. Ik wil die beschouwingen beireffmde de Groote Markt niet sluiten, zonder de aandacht le trekken op bel groot gelal huizen die nvt weinige onkosten in den prachligslen bouwtrant Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word', verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BHL’XLIA', Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De Koorzangerskring De Vereenigde Vrienden gaf Zondag laatst een Concert te Oostende. Reizen wordt hoe langer hoe meer eene behoefte van alle kringen. De uitstapjes verwekken nauwere aansluitingen onder de leden van een gild. De leden werken met verdubbelden moed in vooruitzicht van zulk plezierreisje. Doch voor de Vereenigde Vrienden was het onstekende geluk weggelegd, zich bij zeer gunstig weder te laten hooren te Oostende, de koningin der badplaatsen, met haren weergaloozen zeedijk, bare indrukwekkende wandelingen, hare hon derdduizenden bezoekers behoorende tot alle naties. Om eene gedachte te geven van het bestendig festival in deze badstad, zeggen wij, dat voor verleden Zondag alleen 27 maatschappijen waren ingeschreven. Dat de bijzonderen van wege de Oostend- sche overheid er toe zijn uitgenoodigd geworden, de hotels ter hulp te komen in liet verschaffen van herberging, geeft eene maat van hel ontzaglijke getal be zoekers. Onze Veurnscbe maatschappij zong op den Oosldijk aan den Vuurtoren van 12 tol 1 uur. De stukken werden levendig aangeheven tegenover de zeebries aan eene zijde; veel volk om de kiosk en op de terrassen; de talrijke koffi huizen aan de andere zijde. De samenliang was voortreffelijk. Vlijtig aangeleerd, liep alles vlot van stapel. De uitslag overt) of de slouiste verwachting. De afgevaardigde van het Bestuur der feeslen, de heer Becu, dankte in zeer waardeerende bewoording. Het middagmaal was besteld in het Hotel S‘ Denis, Kapellestraat. De spijzen bestaande uit soep, twee gerechten vleesch met bijhoorigheden en nagerecht, smaak ten voorti i ff lijk, werden spoedig en nel opgediend Dit alles werd overgolen met een goed glas wijn en een lekker kopje koffie. De Voorzitter van het gild, heer Leopold De Bois, droeg in zeer getroffene bewoor ding eeiien heildronk voor aan den Koning. Zijne rede tintelde van warme verkleefd- k'ef Iheid aan ons Vorstenhuis, aan de instellingen die ons regeeren. Zijn slol- kieet «Leve de Koning» werd recht staande., met geestdrift, als uil eenen mond herhaald door al de aanwezigen. Na hem werd eene zeer opgemerkte redevoering gehouden door den heer César Barbier, secretaris van hel gild. Hij bracht hulde aan de verlichte verkleefd heid van den heer Voorzitter, wiens mild heid grootendeels ingerichl heefl de huidige reis en ook de twee vorige uit stapjes van bel gild, hel eene naar Yperen en Kemmel, bel andere naar Dickebusch- Vijver. Hij drong aan op de kunsten het schilderachtige, genoten in de vorige reizen, op hel bezoek aan het Juweel dal heet het Museum van Ridder A. Merge- lynck. Hij deed uiischijnen dal Vlaanderen in het opzicht van ligging, landschap en Vertrekuren va»» den IJzerenweg tot 30 September 1900. Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 Sepleniber. -Gent bekent dat het ontwikkeld gedeelte der natie geene vrede beeft met dm buidigen staal in zake on derwijs. De katholieken, zegt bij, moeten hunne tegenstrevers t De klerikalen kronkelen zich op alle wijzen om te ontsnappen aan de wet op het vei plicht onderwijs. Zij bekennen dal er in T land eene stroo- ming bi'Siaal om de onwetendheid, voorl- spiuitend uit den buidigen staat van zaken le b< kampen, doch gaan op zoek naar al lerlei lapzalfmiddelijes om niet le moeten komen tot hel onvermijdbare, namelijk tot den leerplicht. M. Verhaegen van 22 jaar lang heefl ons kindeken T geluk door de kadodders beheerschl te worden. Mei zulke in heiligheid gekonfijte beeren en meesters moeien onze landgenooten den rechten weg der deugd volgen. Helaas! belaas! helaas! T is juist T kon- trarie en het klerikaal blad Le XX” Siècle, geefi die vernederende, droevige logen straffing aan de fanatieke krantje, die waarschijnlijk liegen om beiers wille. Le XX* Siècle ontleedt een boek van den heer Joly, lid van hel Instituut de France over de misdaden in België. De besluiten van den heer Joly en van hel klerikaal blad zijn verpletterend voor onze klerikale meesters. Hoor toe: Eerst moet er opgemerkt worden dal het woord misdaad hier in zijnen breed- sten zin opgenomen wordt en dal het de studie beval van alle overtredingen, verbrekingen en vergrijpen zoowel als de eigenlijke misdaden. In zijn geheel genomen bekleedt België eene weinig benijdensw aardige plaats: om* lnn«l «Inrit nnn het hoofd Europeesche natiën. Van 1880 lol 1900 zijn de vervolgin- gen voor laster en beleedigingen mei 63 ten honderd verhoogd, de vervolgingen voor slagen en wonden met 77 len hon- derd. In Frankrijk teil men gemiddeld ITO beschuldigden op 10 000 inwoners in Italië 128, in Engeland 237, in Holland 231 en in Delgie 347. Di heer Joly doel nog uiischijnen dal de I»r»italiteit een trek der misdadig heid in België is. Wanneer krijgt ons afke»*r, een schers maiige en vaderlandsclie oplossing zoeken voor hel vraagstuk van het volkonderwijs. En hij verklaarde verder: Er bestaal geene noodzakelijkheid tol invoeren van den leerplicht. Men kan andere maatregelen voorschrijven dan wettelijke dwangmiddelen eu de straat- loopers naar de school lokken met de volgende middelen I" Met verbod uitte vaardigen kinderen 1^1 ADVERTENTIE-SIAD Statie 7,4G 14,19 18,34 OMK <lor i. IMS i Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 5.40 (Adink.) 7,30 7,43 9,52 10,47 (Adink.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT en OOSTENDE: Statie 5,00 6, O 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 Groote .Markt 5,05 6,55 8,44 19,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 19,23 21,20 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,18 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 C) Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,38 9,54 11,20 12,22 14,39 18,04 19,12 Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,40 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 l\05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,04 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,30 14,15 18,30 Voorstad 7,50 10,35 A».

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1