VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Rasphuispaleizen. Bericht. Een Priester over liet Combisme. De Ouderdomspensioenen. Ongehoorde misbruiken Benoemingen in de Magistratuur. Zaterdag 8 September 1906. 80” .jaar. IV 30 Men schrijft in bij CAMILLE HRCIVEIIV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Bewaarders Niet* he klerikalen konden niet lijden dat de liberale regeering voor de werkmanskin deren behoorlijke schoollokalen deed op- i ichten. Integendeel toonen zij des te meer liefde en bezorgdheid voor den rapshuiskost. Weeral wordt er een nieuw gevangen paleis opgerichl, nu lol Audenaarde. Den 18 Augustus had de aanbesteding plaats voor het tweede deel van hel grof werk. Hel beslek bedraagt 315.000 fr. Dit rasphuispaleis zal niet voltooid geraken zonder ten minste een miljoen frank te kosten aan de belastingschuldigen. Hoe minder ofïiciëele scholen, hoe meer gevangenhuizen. 't Is de karakteristiek van onze kleri kale regeering. De kopstukken kwamen bijeen, er werd beraadslaagd, stil, in T geheim, sluw en slim beraamd en... ’t was gevonden. De Fransche Kamers, zooais men weet, hadden de scheiding gestemd voor Kerk en Staal. De Kerk verloor zooais gezegd is, de Siaalsjaarwedden en toelagen, maar zij behield van eenen anderen kant de Kerken en Kerkgoederen, en daarbij, de Geestelijkheid herwon hare vrijheid, kos telijker pand, volgens menig geleerd Kerkvoogd, dan de rijkste jaarwedden. Maar de Slaat, vooraleer de Kerkgoe deren ter beschikking te laten der Geeste lijkheid, wilde er eet st de beschrijving van maken, zooais hier in België. volgens de Wet, de Kerkgoederen, regelmatig beschreven worden, en de Katholieke Bewaarders hadden van die goederenbe- hunnen politieken winkel, de eenvoudige t ondervragen, en enkel en alleen de zuive re, loutere waarheid willen welen, en eindelijk stond ik verstomd en als van de Men zou schrijven en wrijven, roepen en tieren van Kerkvervolging, van Com- bismus in Frankrijk.men zou onze on- noozele, christene buitenlieden doen ge- looven, dat ze daar bezig waren met de Kerken te bestormen en te vernielen, met de Priesters te vermoorden of te ver bannen, met de Paters aan de boomen te hangen en de Kloosterzusters te mishan delen en te onleeren, en onze geloovige buitenkiezers zouden verschiikt zijn, al de geldverkwislingen, den dwang en de ongerechtigheden van de Katholieke Be waarders vergelen, en, als blinde kiesvee, voor de katholieken stemmen. 't Was Zondag. Ik ging ter Kerke en nog andere Kerken af. Ik was daar jaren vroeger nog geweest en den godsdienstzin van ’t Fransche Volk kunnen nagaan en beoordeelen. Dezelfde Kerken, even groot, prachtig en schitterend van rijkdom, zooais er in ons België geen te vinden zijn. Volk in de Kerken zooveel als ooit, eer biedig en godvruchtig, zooveel en meer dan in de Hoofdkerken van ons Land. Den Zondag na H. Sacramentsdag ging men plechtige Processie rond de Magda- lenakerk, aan de groote Boulevards, en 't Volk knielde of stond recht, eerbiedig, met ontdekten hoofde of ging stil voorbij, en geen enkel woord, het minste teeken niet van beleediging, werd gesproken ot gegeven, langs heel de baan, wal wij meer dan eens in België zien gebeuren. Ik vond ook ter Kerke in de Goddelijke Diensten, de kinders der Katholieke Scho len, van den eenen kant de jongens met de Broeders der Christelijke Leering, en van den anderen kant de meisjes met de juffi ouwen onder ’t bestuur van Klooster zusters. Ik heb langs de baan honderden Geeste lijken, Paters en Nonnen tegengekomen, en nooit heb ik een enkel woord welen miszeggen. En de vermaarde Kerkvernieling en Beeldstormerij Ik ging vragen in T ge buurte en... men wist van niet. Nog meer, ik ging in de kerk zeil bij een kerkbe diende, en die stond heel verbaasd en verslagen dal ik zulke vraag stelde «Wat men hier aan de Kerk heeft gedaan Niets 1 was al wal ik vernam Altijd niets 1 I. had er genoeg van. Gij zult geene g< tuigenis der valschheid geven. schrijving gebruik gemaakt, om, niet uil liefde lol den Godsdienst, maar voor Wij lezen in De Nieuwe Tijdeen artikel van Priester Fonteyne, waaruit wij het volgende knippen Voor de laatste Kamerkiezing in België, was onze katholieke Regeering, onze Bewaardersparlij, verloren en mocht zeker zijn, naar den dieperik te gaan. Hel Volk was moê, was beu. lol wal- gens toe, van de heerschappij van de oude, rijke Bewaarders, die meer dan 20 jaren lang den Godsdienst hadden mis bruikl, om ons Christene Volk te verstom pen, en onderiusschen den openbaren rijkdom naar hunne eigene zakken af te leiden, en dan op den hoop toe, nog te spotten met hun domme kiesvee Zij moesten weg; er moest verandering komen, en zij hing in de lucht men hijgde naar vrijheid, men eischic meer volksverlichting, men vroeg eerlijke brood winning voor ’t arbeidende Volk; in een woord, hel moest eene waarheid worden, dat wij allen menschen zijn en broeders ondereen, dat het arbeiderszweel zijn brood weerdig is, en dat België, inder daad, voor iedereen, een Vaderland is En dal gevoelde, dal wist de Bewaar- derspartij. Maar dal zou geen waar zijn. Met den Godsdienst ware zij weinig bekommerd; maar de Regeering moeten verlaten, met de meesterschap over de vette plaatsen en bedieningen, met de vrije verpooteling van jaarlijks meer dan 1,000 millioenen, uil dal aardsch paradijs verdreven worden Dal kon niet zijn, dal zou niet zijn, kost wat kost I Het is zoo wat van algemeene bekend heid dat er, op den builen vooral, vele misbruiken bestaan in hel toekennen der ouderdomspensioenen aan politieke vrienden worden de 65 Ir. oprecht te grabbel gegooidzoo kennen wij menig boerken, met een koppel felle koeien op stal, dal regelmatig die centjes opstrijkt. Anders is het gelegen met ouderlingen, die verdacht zijn van Liberalisme; voor dezen is er moeilijk, zeer moeilijk aan iels te geraken. Jaar in jaar uil leven dezen, die niet uit gesloten zijn dan nog in de vrees dit pen sioentje le verliezen, indien zij mishagen aan pastoor of burgemeester, hetgeen deze niet nalaten hun op lijds le herinne ren, en zoo wordt er eene onrechtvaardi ge, schandalige, politieke dwang uitge oefend met het geld van iedereen, ten voordeeleder klerikale partij. ’t Plan werd uilgevoerd, met eene wonderbare stiptheid, met eene onge hoorde drift en met eene verbazende schaamteloosheid Maanden en maanden lang werd er ii> ’t Land van niets anders meer gehoord, dan van Combismus en van de aanstaande kerkvervolging in België De gazetten stonden er vol van; in de Meetings werd er van niets anders ge sproken; hel donderde er van in de predikstoelen; schriften en prenten met de afschuwelijkste tooneelen werden bij vrachten en wagens onder T Volk ge smeten; in een woord, was al moord en brand, gloed en bloed dal men hoorde en zag En inderdaad, de Bewaarders, listige bazen dat ze zijn en wetende dat ze altijd rekenen mogen op de onwetendheid van hun Volk, hadden dezen keer ook, het goed beraamd en aangeleid. De Katholieke buitenkiezers, geloovig, maar veel onwe tend, en meest allen vreesachtig van aard, zijn naar de stembus gegaan, met den gtuw in de ziel, den schrik op het lijf en hebben de oogen toegenepen, blindelings gestemd voor de rijke Bewaarders, hunne aloude verdrukkers Naar hel schijnt, is Minister Van den Heuvel, weinig in zijn schik met hel wets ontwerp in de Fransche Kamer neerge legd in zake van benoeming van magi straten. Wat oprecht kras is, onder mensche- lijk opzicht, is dal het kabinetshoofd San ien, welke tezelfdertijd minister van justitie is, ZELF het voorstel doet de ma gistraten niet meer te laten benoemen dan nadat deze een exaam afgelegd hebben. In Frankrijk is hel dus de regeering zelve die den pas afsnijdt voor alle lievekinderij, wat werkelijk een prachtig voorbeeld van welbeprezen civism daarstelt. In ons land, moet alles bij 'l oude blij ven. Een piepjong advokaatje, is T ventje alleen maar klerikaal, wordt tot waardig heid van rechter verheven. Naar wij uit goede bron vernemen, zal door eenige liberaal-progessisten in No vember een wetsontwerp neergelegd worden, maatregelen uitvaardigende in den zin van het nieuwe Fransche stelsel. ’t Lijdt geen twijfel of de klerikalen, met hun fanatieken minister van justitie aan ’t hoofd, zullen dat ontwerp ufkelsen. Dat is wel spijtig, maar goed zal het toch zijn dut der bevolking hel bewijs ge leverd wordt van hel onhebbelijke dat door onze trotsche en verwaande regeer ders wordt gepleegd. En nu, mijne droevige ondervinding, bittere teleurstelling, en waarom ik een waren af keer heb gekregen van de politiek der Katholieke Bewaarders. Zijl wat gij zijt; zoekt de Waarheid, wilt het Recht, en zijt man van overtui ging, alles goed; maar T Volk bedriegen en misleiden, dal nooit, al moest hel T be staan en 't leven kosten van onze eigene geliefde Volkspartij En wat is nu de geschiedenis geweest in Frankrijk, de ware geschiedenis, van die Kerkbestorming en van da< vermoor den van Pastoors, Paters en Nonnen Niets Ik heb de gelegenheid gehad die zaak te onderzoeken, in T Hert van Frankrijk zelf, lol Parijs, grondig te onderzoeken, i le hooren en le zien, te vragen en te Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. geloovigen tegen de Regeering en de volkspartijen op te hitsen, en bier en daar wal geroep en getiei' te verwekken. i Welke schoone gelegenheid voor onze hand Gods geslagen De leergangen der Staats Middelbare School herbeginnen den Woensdag 26 September, om 8 t/s ure. Alle inlichtingen kunnen bekomen wor den bij den beer Bestuurder, den Maan dag 24 en den Dinsdag 25 September, telkens van 9 tot 11 ure. ADVERTEN1 5,50 6,52 14,19 18,34 Statie 7,46 Statie Pannestraat 18.lt 18,17 Vertrekuren van den IJ/.orenweg tot 30 September 1900. V.rtrek uit Veurne naar het Binnenland 4,87 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks 5.40 (Adink.) 7,30 7,43 9,52 10,47 (Adink.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUP00RTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,.’O 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 Groote Markt 5,05 6,55 8,44 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 19,23 21,20 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 5,50 6,52 8,38 9,54 11.20 12,22 14,39 18,04 19,12 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,40 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13,0'J 14,08_15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,04 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,30 14,15 18,30 Voorstad 7,50 10,35

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1