VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 De Kieswet. Klerikale Vaderlandsliefde. Over Brand. Onze Hervormingen, o Het Vergunningsrecht. Zaterday 22» September "906. TV 37 SO jaar. S! ESS Men sclirijfl in bij CAMILLE BRUNEIN, naar (Ingezonden.) andere burgerij, dan ware hel vaderland haar. aartsvijand! Dergelijke vaderlandsliefde is enkel eene geld liefde tegen liet b 'houd van het vergunnings recht te protesleeren. Al de belanghebbende bonden van het land zouden dit voorbeeld dienen te volgen. De personen die aan Mr BUYL iets mede ie dtelen of te vragen henben, worden verzocht zich lol hem te wenden op hel volgende adres K.rijgHluan, 102, Eigene (Brussel). I A' 'S' 1 Gelijk wij in het vorig artikel zeggen, zijn de klerikalen vijandig aan de her bet liberaal programma landers zijn dan de katholieken, dan zou men meenen dal er geene menschel) zijn die meer verknocht zijn aan de welvaart en den vooruitgang des lands dan zij. En nochtans, wanneer men hunne wer ken nagaat, is men van 't tegenovergestel de overtuigd, dan ziet men da( deze ge waande vaderlandsliefde enkel bedrog en grootspraak is. Ten bewijze zi n wij wat er in Frank rijk gebeurt. De Republiek was gedwon gen tegen de klerikalen krachtige maat regelen te nemen, omdat zij het burgerlijk gezag poogden te vernietigen en de monarchie wilden invoeren. En bel Fransche volk keurde de maat regelen der regeeting goed door in de al gemeene verkiezingen de antiklerikale partij sterker dan ooit naar ’s lands ver gadering Ie zenden. De klerikale partij nam hare weder wraak, en besloot den geldoorlog aan tiaar vaderland aan te doen. Frankrijk moest verarmd worden. Hel geld der kloosters, dal op de spaarkassen was geplaatst, wei d teruggevraagd om den Staat in geldver legenheid te brengen en alzoo de Repu bliek te beschuldigen van slecht bestuur. Maar de Regeering wist al de geltlver- plicbtingen te voldoen, zonder hel krediet van den Slaat te moeten aanlasten. Thans hebben deze vaderlandslievende klerikalen eenen nieuwen U uk uitgevon den. Zij hebben hel ordewoord gegeven om hunne kapitalen uil bank, handel en nijverheid te trekken en hun geld in vreem Ie landen te plaatsen, enkel om Franki ijk te verarmen en aldus T meester schap over dit land te veroveren. De klerikalen van Frankrijk beminnen hun land zoozeer dat zij het zouden ver knopen. Maar deze geveinsde vaderlanders zijn overal dezelfde. In Belgie beminnen zij hel land, omdat de Staatskas voor hen wagenwijd open slaat en zij er mogen uitputten zooveel zij willen. De Belgische geestelijkheid is vol vaderlandsliefde, omdat hare minste wen- schen verhoord omdat er voor haar nooit j Zondag laats had een brand plaats. Gelukkiglijk was er slechts stoffelijke schade. ledermaal. bij gevallen van brand, loo- pen de gesprakken breedvoerig uiteen over de waterkwestie, over de plaatsen waar mogelijk de pompiers zouden kunnen water krijgen om hel vernielend element te bekampen. En inderdaad, niets houdt meer de aandacht der bevolking bezig dan de vrees eens, te midden der stad, een hevige brand te zien uilharslen. Wal zou er niet gebeuren moesten er branden plaats hebben in de Noordstraat, Pannestraat.Sla ieplein, GrooteMarkt enz. zoo b v. het Stadhuis, het Gerechtshof, hel Paviljoen, den Schouwburg afhrandde? Waar het wal ’r gehaald om te blusschen? Li de kleine straaipulien?.. Ónmogelijk Totaal ónmogelijk Er valt daar eens ernstig op na te den ken. niet later maar aanstonds. Wal helpt hel moedige pompiers te bezitten, als het materiaal ontoereikend is en alle groote waterplaatsen ontbreken. Een middel om aan dien toestand iets te verbeteren is de herdelving, op breede schaal, van den Kapitalen Wal, die zou, in geval van brand. het water verleenen voor een groot gedeelte der stad. Er is hoogdringendheid bij en wij verzoeken de G ineenteraad, namens de Veurnsche be volking, ernstig die kwestie te onderzoe ken, want indien er branden op boven genoemde plaatsen uitbarstten, op wie zal de verantwoordelijkheid wegen? Hel ware wenschelijk ook dat men de toegang van de waterleiding der grooie Citèrii op Sl Walburga-kerkhof ontmake van hel 'lichte en weelderig struikgewas. E ist hel nuttige en dan hel schootje. Iets dal ook hoogst noodig is, is eene stoompomp of iets dergelijks. Wie het fi niet reeds hooren spreken over de uitvindingen van brandpompen die in werking gebracht worden bij middel van «essi nee» zooals de automobielen en dergelijke rijtuigen. Dai men zulke pom pen tracht te vinden en aan te schaffen en de opmbarc veiligheid zal gevrijwaard worden. Er is haast bij, heeren van T Slads- b slum 1 De Kamerzitlijd voor 1906 1907 zal van rechtswege geopend worden den Dinsdag Hel ware moeilijk van nu af te voor zeggen welke nieuwigheden er zullen ter bespreking gebracht worden. Doch, hel is mogelijk dat de les der verkiezingen van 27 Mei laatstleden niet geheel zal verloren zijn en dal onze politieke tegenstrevers er eenigszins hunne werking zullen schikken. Hei kan geheel wel gebeuren dat de katholieke pari ij. door den nood ge dwongen, eenige toegevingen doel in den zin van bel liberaal programma. Ware dit zoo moeilijk Wij denken het niet. Welke zijn de hoofdpunten van hel liberaal programma? Verplichtend Onder wijs; Persoonlijke Soldatendienst; Zuiver Algemeen Stemrecht en Zuivere Evenredige Vertegenwoordiging; Vol doende Ouderdomspensioenen voor alle oude werkers van minstens 65 jaar oud. De kleiikalen zijn vooral vijandig aan hel punt belrekkelijk de uitbreiding der werkerspensiocnen. Men weet dat de klerikale wet der 65 frank binnen enkele jaren zal verdwijnen. Behalve dit punt, telt men in de kleri kale partij eenige partijgangers der andere hervormingen door de liberalen gevraagd. Natuurlijk zouden die katholieke Kamer- heeren aan die hervormingen een klerikaal karakter willen geven; maar, vaststellen dal eenige katholieken meer of min pailij- ganger zijn van die hervormingen, is bewijzen hoe billijk en rechlveerdig de eischeu zijn van liet liberaal programma. Had de katholieke partij goede ingevin gen, zij zou de gevraagde hervormingen inlichten en aldus aan de tegenpartijen voor lang hunne beste strijdwapens ont nemen; immers, al die hervormingen, door de liberalen gevraagd, zijn democratisch en worden door de grooie volksmassa levendig begeerd. Doch, neen; dal wil de klerikale partij niet, en bare tegenwerking alleen loont ten overvloede hoe zij steeds wil achter- uilwerken en hoe zij alle verbeteringen sunen vcrnuuniuinuai ei >wi uw» geld ie kort is, omdat zij in een luilekker- i voor i)et volk< en allen vooruitgang legen- land woont, omdat zij vrij is van den sol- dalendienst, omdat zij geene plichten I heeft te vervullen, maar enkel bare rech ten kent; omdat zij zich in de woelingen der partijtwist en mag mengen zonder daarvoor h>'l minste te moeten duchten. Maar ware tiet anders: werd de geeste lijkheid op gelijken voel gezet mol de vormingen in voorzien. Toch wordt er beweerd dal, door eenigen hater vrienden gedreven de klerikale partij zou geneigd zijn toch iets te doen op ki 'Sgebied iets, maar bijna zooveel als niets alleen de afschaffimg der vierde stem voor de gemeente. Dit zou hare eigene veroordeeling zijn immers, de tweede en de derde slem hebben niet meer redenen van bestaan dan de vierde. Wat de overgroote menigte wil, dal is E'ke man, ééne stem en hoogstens eene tweede stem voor alle gehuwden of vyedu waars met kinders, arm en rijk, zonder eenig onderscheid, zonder eenige uitzon dering. Anderen beweren dat niet alleen de 4* slem zou afgeschafl worden, maar dat ook de Evenredige Vertegenwoordiging zou ingevoerd worden voor Provincie en Gemeente, gelijk ze im toegepast is voor de Kamers. Daarenboven zou ook de voor waarde der drie jaar woonstverblijf afge- schaft worden voor de gemeente, die maakt dat, in sommige gevallen, de burger of werkman bijna vijf jaar eene gemeente bewoont, eer hij er mag begin nen kiezen voor den Gemeenteraad. Volgens men vertelt, hel zou de groep van M. Arthur Verhangen zijn, die aan dringt en deze hervormingen eischt, om dat de ontevredenheid legen de beslaande kieswetten, zelfs in de klerikale partij, zeer groot is. Maar, zal die groep karakter en onaf hankelijkheid genoeg bezitten, om den tegenstand der meerderheid van de katho lieke partij te over winnen? That is the question I Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s ja ars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De grooie letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteeltend of personnliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide l laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Voor God en Vaderland» is de f uze onzer politieke tegenstrevers. Die leuze lezen wij in hunne gazellen, zij verkondi gen ze in hunne redevoeringen, zij prijkt in gulden letters op de bannieren hunner maatschappijen. Als men de klerikale bladen leest zou men denken dal er geene betere vader- 13 November aanslaande. werkt en tracht te verhinderen. Alles wat wij aan de klerikale Kamer- heeren bij brokken en stukken afdwingen, dal geven onze tegenstrevers slechts tegen wil en dank; zij zullen trouwens altijd de ergste vijanden blijven van beschaving en volksoiiislaviug, van ware vrijheid en van vooruitgang. De aanhouder wint, zegt het spreek woord. Welnu, indien al de herbergiers aan een zeel trokken en duchtig hun tanden lieten zien, zou het vergunningsrecht, die on rechtvaardige belasting op den herbergier, al spoedig opgehouden hebben te bestaan. Een groot aantal volksveitegenwoordi- gers zijn partijganger van de afschaffing van hel vergunningsrecht, terwijl minister de Smet de Naeyer zelf beloofde de wet geving op dit gebied te wijzigen. Ieder is overigens overtuigd van de onrechtvaardigheid en de ondoelmalig- heid van eene belasting die een eerlijk mensch in zijne broodwinning treft. Voor de Kamers heropend worden, richt de Herbergsboud van Anlweipen eene groote meeting in om eens te meer A Publicité, Magdalenastraat, Brussel. 18,17 5,50 6,52 18,34 14,19 Statie 7,46 Statie Pannestraat I Vertrekuren vnn den IJzerenweg tot 30 September 19045. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerks: 5.40 (Adink.) 7,30 7,43 9,52 10,47 (Adink.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUP00RT en OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 GrooteMarkt 5,05 6,55 8,44 19,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 19,23 21,20 iiiiiim.nH.M! ■■.ii»Ti.via«aa Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,11 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 8,38 9,54 11.20 12,22 14,39 18,04 19,12 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,14 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18.20,40 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13, ;9 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,04 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,30 14,15 18,30 Voorstad 7,50 10,35 n..i mAoïiav van I1U

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1