VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Politieke Dieven. Waar 't geld naar toegaat. Duurte van ’t Vleesch. Arm Vlaanderen. BERICHT. Xnter<Bn^ 2‘2 September 1006. SO' jaar. Drukk^r-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Statie 7,46 Te Meirelbeke komt een zeventienjarig meisje van de Zondagsschool. In koelen Statie Pannestraat 18,12 18,17 Hl Staatsblad van 9 September deelde nu weer eene reeks van toelagen mede, ver leend aan klei ikale onderwijsgestichten. Aan 17 scholen worden uit den zak der belastingschuldigen toelagen verleend, waarvan de minste 1500 fr. en de hoogste 7750 frank bedraagt, en dit onder voor wendsel dat er aan deze scholen land- bouwafdeelingen gehecht zijn. Builen deze toelagen, samen beloopende tot de bagatel van vijf-en-veertig duizend vijf honderd vijftig frank, werden er toe lagen van 750 tol 1000 fr. verleend aan 24 bestuurders van klerikale scholen, Men weel dat er niet één volksvertegen woordiger is die meer doet voor ons volk, voor landbouwers, burgers en boeren; men weet en men ziel dat zijn werkdadig- lieid en toewijding geene palen kent; dat doet niets, hij moet de Kamer uit, en ver vangen worden door een jong rijk advo- kaaije, die de 4000 franken van volksver tegenwoordiger zal opstrijken, zonder dat de katholieke bewaardersgezetlen daar het minste bezwaar zullen in vinden. Alles, ja alles voor de rijke katholieke bewaarders, en alles is hun goed om de victorie te behalen, alle oneerlijke midde len, alle schurkerij, alle vervalsching van kiezerslijsten; al die schurkerijen zijn deugden in de katholieke bewaarderspartij Ja maar met November zal hun een andere dans geleerd worden; de oppositie zal hun rekenschap vragen van al de die verijen en valschheden, want mede zij meerderheid blijven in de Kamer, alhoe wel zij mindi rheid zijn in bet land. De katholieke bewaarderspartij moet wel welen dal haar lot ligt in den wil der oppositie; en op den dag dat de oppositie het dievenkraam zal willen omveismijten, zal het gedaan wezen en vooi altoos ge daan met de heerschappij der bende Woeste en Schollaert. Dat is klaar gelijk den dag die schijnt, en uil alle kanten des lands komen er gunstige berichten die aankondigen dat de val der bewaarderspartij nakend is. Het land is beu van al die onrechtvaardig heden, van al dat konkelfoes; het land vraagt een rechtvaardig en volksgezind bestuur dal de rechten en de vrijheid van elkeen zal eerbiedigen. Nu is ons bestuur een kozijnljeswinkelalles voor de mannen van dezelfde partij, en men weel dat de slokops onverzadelijk zijn. Dal zal en moet eindigen voor T heil van ons land en zelfs in T belang van den godsdienst die tegenwoordig wordt uitge buit door alle slach van pharizeërs en tarluffen. 18,34 Nieu we tallooze misdaden hebben sedert de laatste weken de vlaamsche streken geteisterd. Te Tremeloo wordt een jongeling dood gestoken. Voor de grap steken te Ekelgem nietdeugen hel vuur aan slroo, waarop een jongen slaapt. Nu verkeert hij, akelig i verbrand, in stervensgevaar. Ja, te Dendermonde schreeuwen de be waarders, dat de liberale volksvertegen woordiger Van Damme in de Kamer een bloede schiet een wangedrocht op haar; onuitwischbare schandvlek is, dat hij er uil moet, en niettegenstaande de 10.000 stemmen der oppositie; al de kamerzetels moeten toebehooren aan de dieven en mannen van de konkelfoes. Te Aalst moet de kristen democraat i verdwijnen. Wij kunnen onze vrienden niet genoeg i aanwakkeren te onderzoeken indien zij, met bel vereiscbte getal stemmen, inge schreven zijn. een kogel dringt langs het oor in en langs hel oog uit; verder martelt hij het meisje half dood met slagen. Twee wildstroopers slaken te Hal een jachtwachter zoo wreed, dal hij moet be zwijken. Te Antwerpen snijdt een kerel zijne vrouw de keel af en ploft haar het mes in T hart. Een wicht van drie maanden wordt te Schaerbeek uit de Senne opge- vischt; het schepsel had nog de koord om den hals waarmede het werd verwurgd. Te Stabroek wordt een jongentje ver moord in een korenveld ontdekt. Ijselijk heid der ijselijkheden .- ’t Is een twaalf jarige knaap, die hel met een pennemes afgemaakt heeft. Als het zieltogend ten gronde lag vulde de deugniet den mond van hel kind met slijk. Het was te doen om de twee frank vijftig welke de kleine bij zich droeg; de moordenaar ging met vriendjes het geld op de kermis van Oorderen verteren. Te Pollaere, bij Ninove, schieten twee kerels op een koppel ha..., neen men- schen; de eene valt dood, de andere wordt doodelijk gekwetst. Te -Turnhout wordt een man zielloos in een bloedplas terug gevonden na een gevecht. Een kinderlijk met leekens van verwutging wordt te Dendermonde ontdekt. Bandieten ranselen te Beveren-Waas een oud vrouwken schrikkelijk af, omdat mensch niet wil zeggen waar haar geld ligt. Te Roeselaere kloppen drij woes- taards met holleblokken op een man. Een ander afschuwelijk drama te Meenen; een jaarloersche woestaard trekt een mes en ploft hel in de borst van een meisje Stervend, bloed spuwend, zinkt het meisje dood neer in de ai men van moeder, broeders en zusters. De moordenaar maakt een einde aan zijn eigen leven; men vindt zijn lijk met zeven steken in de borst; het mes slak nog in eene der wonden. Al deze bloedtooneelen verschenen on langs in het klerikaal blad Le Patriote Wij hebben den moed niet de lijst te volledi gen; daarbij komen nog eene massa mis drijven van minderen aard als dieflen, gevechten, aanslagen op de zeden, enz. De katholieke gazellen staan zelven ver stomd over dezen builengewonen aangroei der misdadigheid; zij weten niet welk besluit er uil te trekken. Welnu de zaak is dood eenvoudig. Hoe meer goed ingerichte staatsscholen men sluit, hoe meer bekwame onderwij zers en onderwijzeressen men vervangt door ongediplomeerde, onwetende en on- dervinglooze jt-ugdopvoed. rs en opvoed sters, hoe langer men zich legen de invoe ring van het verplichtend onderwijs blijft verzetten des te erger zsl de ondeugd onder het volk blijven voortwoekeren, zullen schelmstukken van allen aard toe nemen. Onderwijs, verlichtingen beschaving.zie- daar de zedelijke redding van Vlaanderen 1906 is een voorspoedig jaar. We heb ben een uitstekenden zomer gehad, zon der schielijke afwisselingen van weerge- steltenis, zonder vernielende stort- of dondervlagen. De oogst is voortreffelijk gelukt, de schuren steken vol, en ’s min stens voor een heel jaar staan de boer zijn schaapkens op 'l droog. Handel en nijverheid bloeien daarbij zeer wel. Maar langs een anderen kant zijn we bedreigd met een opslag in den prijs van zekere levensnoodwendigheden. Men spreekt van een gevoelige prijsvermeerde- ring der steenkolen voor toekomenden winter. Maar’ waaraan niet meer te twijfelen valt is dat we reeds getroffen zijn door een buitengewone duurte van het vleesch. De huismoeders klagen putten in de steenen. Het verkensvleesch dat vooral in de werkmansgeziniien verbruikt wordt en dus een voedingstof van eerste noodwen digheid is, is niet meer koopbaar. Het rundvleesch, verzekeren de been houwers, zal kortelings dezelfden opslag ondergaan, zoodal hel voor vele arbeiders- famdiën totaal ónmogelijk zal worden nog een stukje vleesch te gebruiken. Aan welke oorzaken is die voor de ge ringe menschen zoo nadeelige toestand toe te schrijven? Het antwoord is eenvoudig. De schuld der duurte is enkel le wijlen aan bescher mende maatregelen ten gunste der rijke Belgische veefokkers genomen. De kleine pachters, de gewone landbou wers vinden niet liet minste baat bij dit pi otektiouismintegendeel, velen onder hen. worden er door benaadeeld, daar ze zich niet meer aan behoorlijken prijs het vee kunnen aanschaffen dat ze mesten. De profijijes worden opgestreken door degenen die in de groole landbouwuilba- lingen zich met den veeteelt bezighouden. En zoo mag dan, onder een klerikaal Staatsbestuur, hel publiek het gelag beta len van de kleinzielige partijbelangen onzer tegenstrevers. De heeren Kiezers worden verwittigd dat de nieuwe kiezerslijsten, ter inzage van eenieder, berustende zijn in de herberg I>e Keizer, en in de koffijhuizen Den Arend en I’Eaperance, Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Relgie, uitgezonderd beide V laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Dublicité, Magdalenastraat, Brussel, Men schrijft in hij CAMILLE BRUNEI!?, Onder dezen titel lezen wij in Hel Vrije Woord, een artikel van Priester Daens, dat wij onze lezers willen mededeelen. Niets dal stouter is, schaainteloozer en vraliger dan politieke dieven. Het is nu zonneklaar bewezen, door de officëele cijfers der laatste kiezingen, dat de bewaarders hun 12 kamerzetels meer derheid te danken hebben aan onze bedrieg lijke kieswet, aan de valsche toepassing der evenredige vertegenwoordiging. Dat is zonneklaar, door offtcieele cijfers bewezen, en niemand kan zulks met rede betwisten. In Wesl-Vlaanderen alleen lellen de christenedemocraten ongeveer 20duizend stemmen, en zij bekomen niets. In 't vlaamsche land lellen zij meer dan 60 duizend stemmen, en bekomen eenen enkelen kamerzetelEn voor zeilde getal stemmen krijgende bewaarders 5 kamer zetels Die onweerlegbare cijfers kunnen niet genoeg aangehaald worden, om aan T land le loonen hoe valsch en bedi iegelijk onze tegenwoordige kieswet is. Gij zult wellicht denken: de katholieke bewaarders gaan met hunnen gestolen buit tevreden zijn, ze gaan zich koes hou den en slillekens zwijgen. Integendeel... ze maken een lawijd van d’andere wereld, en zij lieren en builen dat ze nog meer kamerzetels moeten hebben. Te Hasselt roept de vette Carluyvels uil dal ze den zetel van den liberaal Peten moeien hebben; zij moeien alles hebben in Limburg, niets voor de oppositie! Die slokops zijn nooit verzadigd. Te S* Niklaas moet Combist(!)Persoons weg; hel is immers onverdiagelijk dat hel katholiek Land van Waas eenen man van de oppositie naar de Kamers zende; alles voor de zoogezegde katholieke be waarders, al de veile postjes, al de plaat sen van rechter, districtcommissaris, alles voor hen alleen. Ga eens zien in T Land van Waas, hoe i alles terdeeld wordt onder eenige rijke familien van katholieke bewaarders: alles voor den groolen pol. Vertrekuren van den Llzerenweg tot 30 September 1906. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,87 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 5.40 (Adink.) 7,30 7,43 9,52 10,47 (Adink.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 Vertrekuren van den Huurt spoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,00 6,.>0 10,05 12,1S 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 Groote Markt 5,05 6,55 8,44 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 19,23 21,20 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 5,50 6,52 8,38 9,54 11,20 12,22 14,39 18,04 19,12 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,40 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13, 9 14,08 l >,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,04 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,30 14,15 18,30 Voorstad 7,50 10,35 ir 38 ADVERTENTIEBLAD 14,19

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1