VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De Klerikalen en het Verplichtend Onderwijs Eene mislukte betooging. Een plezierreisje van 60.000 fr. op onze kosten. Eene bekentenis van het Katholiek blad Le XXe Siècle. rd Xaterdnjs; 6 October 3906. :v 4to SO' jaar. Men schrijft in bij CAMILLE BltLNEIA, Drukker-üitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Zoo brutaal als thans werd de echte geloond. ,*'V zijn Dit gezegd zijnde, vinden wij het aller zonderlingst dal dit zelfde blad rechten eischt voor die scholen op Staatsonder- steuning. De andersdenkenden moeten dus met hunne eigene centen medewerken lot het Maanden lang heeft de klerikale pers de deugden opgehemeld der onder wij zers- onislaggevers die in 1879 zoo moedig bunnen post verlieten om de politieke inzichten te begunstigen der ultramon- laartsche kliek die in ons land den baas speelt; maanden lang hoeft zij schier eiken dag uitgebazuind dal die overloopers eer bied en achting waardig zijn en dal hel betaamt hen op gansch bijzondere wijze te huldigen. Te dien einde had nu Maandag 24 Sep tember te Mechelen eene groote betooging plaats. M. Woeste, de groene paus, was er niet, waarschijnlijk omdat M. Beernaert, zijn aartsvijand, de hoofdrol vervulde bij dit ellendig comediespel. Niettemin werden geestdriftige redevoeringen uitgesproken. De aartsbisschop van Mechelen beloofde den hemel aan de overloopers; M. Beer- naerl verkondigde heel ernstig dat de klerikale partij alleen de vrijheid eeil en handhaaft, terwijl de andere partijin slechts op dwang en verdrukking steunen; M. Helleputte bewierrookte op zijne beurt wat hij noemde den geest van opoffering der katholieke priesters, onderwijzers en onderwijzeressen van 1879; eindelijk was er M. Braun, senator voor Brussel om te verklaren dal de overloopers gehoor gaven aan de stem van hun geweten Dat alles is goed en wel en wij zien zonder misnoegen dat een aartsbisschop en verscheidene klerikale kopstukken het princiep huldigen van den opstand van kweeken van fanalicken en vijanden, s Waarom zijn de klerikalen tegen den leerplicht? Volgens hunne gazetten is bel omdat zij daarin eenen eersten slap zien naar het verplichtend, wereldlijk onder wijs. hetwelk zij beweren zonder het te bewijzengericht te zijn tegen den godsdienst. Voor eenieder, die klaar ziel, is dit argument maar een voorwendsel; immers, onze Grondwet waarborgt de vrijheid van onderwijs en het behoeft geen betoog dat er in België nooit spraak kan zijn die vrijheid af te schaffen. Bestond dus de leerplicht in ons land, ieder huis vader zou zijne kinderen naar de school zijner keus kunnen zenden, maar niemand zou nog het recht hebben zijne kinderen van alle onderwijs te berooven. T Is dus elders dat men de ware oor zaak van de vijandigheid der klerikalen tegenover den leerplicht moet zoeken. Alom kan men bestatigen dat hoe meer ergens geestesontwikkeling toeneemt, hoe meerook hel klerikalisme achteruilwijkt. Geleerdheid stelt den m nsch in slaat met gezonden zin te overwegen en te beoor- deelen, zich eene ernstige meening te vormen over politieke en maatschappelijke toestanden, en dat is hel juist, wat onze tegenstrevers hel meest vreezen. Om aan goedzakkige lieden te doen ge- loovcn dal zij niet tegen het onderwijs, maar enkel legen dwang zijn, herhalen de klerikalen bij elke gelegenheid dal zij scholen met hunne eigene centen slichten en onderhouden. Zoo zoo Zijn dan de 7 of 8 millioenen, die zij jaarlijks als toe lagen uil de Staatskas putten, ook hunne eigene centen Maar, dat is nu voor vandaag de kwestie niet. Zoo de klerikalen scholen slichten, dan is hel niet tot be vordering van het onderwijs, maar enkel om leerlingen uit de officie Ie scholen te trekken en aan dezen een zoo min moge lijk wetenschappelijk onderlicht legeven, dal veeleer eene sectariiche opleiding beoogt dan wel hel inprenten van be grippen, die naar hoogere geestesont wikkeling kunnen voeren. Wat men in de klerikale scholen bovenal aanleert, dat is den haal legen alles wal niet strookt met de gedachten en opvattingen, die in ver- vlogene eeuwen weelderig bloeiden en die nu langzaam, doch zeker door den heden- daagschen tijdsgeest verdrongen worden. Kan men van de oprichters soortgelijker scholen wel zeggen dal zij hel onderwijs bevorderen Zeker niet. Zij bevorderen enkel de belangen hunner partij, zij trachten enkel, door dit middel, nieuwe aanhangers voor hunne zaak te winnen. De leerplicht zal altoos, bij de kleri kalen alleen, verstokte en onhandelbare tegenkanters vinden. Immers, hel natuur lijk gevolg dezer hervorming zou zijn dat Wij willen vandaag aan onze lezers een klein staaltje geven van de manier waarop door de groote budgetralten met het geld van boer en werkman wordt omgespron gen en op een echt schandalig feit, de aandacht vestigen van de werkslaven van ’l spoorw ‘gbeheer die, wanneer zij een weinig opslag van werkloon vragen, steeds voor antwoord krijgen: geen geld in kas. Ziehier deze gebeurtenis «M. Ramaeckers. algemeene secretaris van het spoorwegdeparlemenl, heeft aan zsi’; i «-*•<* - wiens dienst zij zijn. Zuls bewijst ons eens ie meer dat de klerikale partij de beslaande orde slechts eerbiedigt voor zooveel deze laatste hare belangen en doeleinden in de hand werkt. Wanneer opstand en verzet tegen de wel den klerikalen voordeel kunnen bijbrengen, aarzelen zij niet zich ervan te bedienen. Die groote partij, die zich zoo gaarne als de steun en de verde digster der samenleving aanstell, heeft in wezenlijkheid nooit iels anders verdedigd dan hare eigene belangen. Het zou evenwel onrechtvaardig zijn al onze tegenstrevers verantwoordelijk te Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 eent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekeud of pcrBonalitoiten bevattend^ worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide V laanderen, alsmede die. voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. gen moeten sparen om de vrije scholen uit te breiden en te verbeteren, daar hel is en dal is verdiend ook, want hel zou te betreuren geweest zijn, voor de eer van ons land, indien zij een indrukwekkend karakter aangenomen hadde. Ons komt liet voor dal vele katholieken, en nog wel van de voornaamstee, oordeelen dal hel niet doenlijk is lieden te huldigen die hunne laak ontvluchtten; dal men zich eerlijkheidshalve moet onthouden lof toe te zwaaien aan ambtenaars die zich in den hevigste» politieken strijd wierpen en die gebruik maakten van een oogenblik van crisis om moeilijkheden te berokkenen aan hel Staatsbestuur waarvan zij afhingen. Die katholieken bezitten een waardig- heidsgevoel dat zonder twijfel vreemd is aan de betoogers van Mechelen. Hunne onthouding bij die gelegenheid is beleeke- nisvol en wij zien met genoegen dat er in de tangen onzer tegenstrevers mannen zijn die het zich durven veroorloven niet in bewondering te staan voorde «helden daden der onlslaggevcrs-overloopers van 1879. de scholen, zoowel ofliciëele als klerikale, regelmatig bijgewoond werden. Ware dit strekking der vri-ie scholen noS «ooit aan- zoo, dan zouden de klerikale scholen wel gedwongen zijn, om hunne mindere waarde niet al te zeer in T oog te doen springen, hun onderwijs op meer welenschappe- lijken grond in te richten. En zie, T is dat juist wat ze zooveel mogelijk vermijden. Ja, de klerikalen zijn en blijven de vijanden van het onderwijs; zij zullen het nooit bekennen, maar gansch hunne wer king, gansch hun streven bewijst hel genoeg. Hun eigen belang gebiedt hun overigens alles in T werk te stellen, opdat het volk bekrompen on onwetend blijve. Wij, liberalen, wij aanzien integendeel het onderwijs als iets onontbeerlijks om waardig en deftig door de wereld te ge raken. Wij willen daardoor niet alleen aan eenieder wapens verschaffen in den strijd voor hel bestaan, maar ook bij allen de zucht naar verheffing, naar hoogere kennissen opwekken. Is dat doel niet schoon en edel Indien wij dus strijden voor verplich tend onderwijs, dan strijden wij voor volksontvoogding, voor volksverheffing. De waarlijk vrije menseb is hij. die zich beweegt in het volle licht; is hij, die, ont daan van de ketenen der onwetendheid, vrij en vrank door het leven heenstapt. De onwetende leeft onder de bestendige voogdij van hen die geleerdheid bezitten; hij durft zijn eigen zelven niet betrouwen; hij is ootmoedig, onderworpen, vrees achtig; veeleer heeft hij de gevoelens van eenen slaaf, dan deze van eenen vrijen mensch. Hel is dus eene gewetensvolle taak, voor eenieder, die rechtzinnig de opbeu ring van ons volk betracht, om met ons mede te werken tot bel bekomen van het verplichtend onderwijs. Daardoor alleen kan.bet verstandelijk en zedelijk peil der natie tol eene eervolle hoogte gebracht worden en zulkszou oneindig meer waarde hebben voor den roem en het aanzien van ons land dan al de maatschappelijke facadewelten in de laatste jaren door de klerikalen gestemd. De katholieken moeten zich wel in T hoofd printen dal het werk der vrije scholen, hel belangrijkste werk is, dat zij te ondersteunen hebben, en ten ware zij i maken Voor de misplaatste betooging in den ilag willen opgeven, geene opofferm- I ichl dooreenigen hunner Hoofdmannen, gen moeten sparen om de vrije scholen uit te breiden en te verbeteren, daar het Courriei de Hiuxelles beslatigt met echte kweekscholen van katholieke kiezers weemoed dal de betooging ter eere der ontslaggevers van 1879 noch den glans, noch de eenparigheid bezat die zij zou moeten gehad hebben om waarlijk een huldebetoon te wezen van de katholieke partij jegensde nederige helden van 1879.» Men mag dus uit die woorden afleiden dal de manifestatie een fiasco geweest i I groo'e bureelratten naar de lentoonstel- ling van Milaan le sturen onder voorwend- s 1 eene «studiereis» te doen. Deze zen ding zou samengesteld zijn uit toezieners van het beheer, de dienstoversten, de algemeene opzichters, de algemeene be stuurders, de beheerders, zij een gezel schap van 120 personen. Die «studenten» zouden bij bun ver trek. hunne reiskosten ontvangen, vastge- steld als volgt: 60 fr. per dag voorde beheerders en bestuurders, S0 fr. voorde algemeene opzichters en 40 fr. voor de overigen. «Een groot aantal studenten -> reizen kost' loos op de Belgische spoorwegen en om de goede kameraadschap le onder houden, laten de beheerders der Italiaan- j sche spoorwegen ze aldaar ook maar kosteloos reizen. Het totaal der uitgaven deswege ten laste gelegd der Belgische schatkist, bereikt 60 000 fr. Hel plezierreisje zal 10 dagen duren. i Zonder commenlariën, niet waar 19,16 Statie 7,46 14,26 18,34 18,ie 18,17 Vortrekuren van den IJz.ereuweg tot Si Januari 1UO7. V«rtrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,54 13,14 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 ■Vertrekuren van den Buurtspoorweg met I October. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om i0,20 u. Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1