VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Vooruitgang tegen draad. 1 Ouderdomspensioenen. Onze Botermarkt bedreigd Katten in zakken. Liberaal en Klerikaal. .J 1 Zaterdag 20 October ÏOOO. 42 SO' ja«tr. I De klerikale bladen schelden ons uil De personen, dus, zoowel de vrouwen als de mannen, die geboren zijn in hei jaar 1843, moeien vóór hel einde van dit jaar 1906 hunne stol lingen beginnen, of zij zullen aan 6a jaar, hel ouderdomspen sioen van 65 franken uiet bekomen. Hetgeen zij storten is niet verloren; die De personen die aan Mr BUYL iels mede le deelen ot te vragen hebben, worden verzochi zich tol hem le wenden op het volgende adres Krijffalaan, 105», Elneue (Brussel). voor leugenaars en kerkvervolgers, toen we zeggen dal de meeste pastoors, burge meester in de dorpen spelen en als we staande houden, dat ze beter hunne paro chianen zouden bedienen, dan zich met wereldsche zaken bezig te houden. Is hel kerk en priesters vervolgen toen wij zeggen dat de burgemeester moet meester zijn op het gemeentehuis en de pastoor in de kerk De personen in 1841 geboren en die meenen recht le hebben op hel ouder domspensioen van 65 fr. ’s jaars, moeten op hel einde van 19'6, hunne aanvraag doen om dat pensioen in 1907 le kunnen bekomen. De personen in 1842 geboren moeten hunne aanvraag doen op hel einde van 19o7 om T pensioen i< trekken in 1908. De personen in 1843 geboren, moeten in 3 jaren ten minste eene som van 18 fr. storten om de toekenning van 65 fr. te kunnen bekom in. Die stortingen moeien ten laatste gedaan worden in 1906. 1907 en 1908 Deze personen hebben nog slechts eenige maanden tijd om zich in regel te stellen. Indien zij dezen tijd laten vombij- gaan zullen zij hun recht op pensioen ver liezen. De personen in 1844 geboren, moeten insgelijks 18 fr. storten, ten laatste in 1906. 1907. 1908. De personen in 1845 geboren, moeten dezelfde storting doen in ten hoogste vijf jaren, le weten in 1906, 1907, 1908, 1909 en 1910. storting zal medehelpeu om hun pensioen le vermeerderen. Opg' pasi mannen en vrouwen van ’t jaar 1843 en bij het een of ander lid eener pensiortigilde le rade gegaan, eer hel te laat is. Gij hebt maar 3 maanden tijd meer Gezorgd en in lijds opgepast De kl> likalen boffen en sloffen gedurig over den vooruitgang onzer stad, zij zouden willen doen gelooven dat dit hun werk is alhoewel iedereen wel weel dat zij daarvoor niets doen, en zelfs niets ver waai loozen om van onze stad een kerkhof te maken en de bronnen van welstand die ze nog bezit le niet te doen. Hiervan hebben wij hel bewijs in de samenwer kende melkerij, die eenige rijke klerikalen hier willen lol stand brengen, en die voor gevolg zal hebben den val onzer bloeiende botermaikt, de eenige bron van welvaren onzer stad. Eens de sam nwerkende melkerij inge. richt, de boerinnen die er van deel maken zullen niet meer ter markt komen, daar zij geene boter meer zullen le verkoopen hebben, en de handelaars, winkeliers en neritigdoeners, waar zij na de markl hunne aankoopen gingen doen, zullen hel b< sl gevoelen boe zij in hunne belangen gekrenkt zijn door deze nieuwe klerikale instelling. De vreemde kooplieden zullen niet meer naar VeUrne afkomen en de prijs der boter /.al op zekere lijden van hel jaar merkt lijk stijgen. Maar wal geeft dit alles aan de rijke kleiikule geldschieteis, als zij maar, gelijk bij de boerenbonden, eenen hoogen intrest van hunne gelden ontvangen? Wal geeft hel hun dal de Veurtiscbe neritigdoeners in hunne be langen gekrenkt, zijn als de stichting eener Sameuweikende melkerij hun maar toe haal aan eenige klerikale vriendjes een posij- le verschaffen Wij weien niet hoeveel landbouwers zich hebbe laten verleiden door de schoone belofien der inrichters, maar wal wij welen is dal vele lan ibouwei s, die eene welingerichte melkerij bezitten, er nooit zullen van detlmaken indien zij door hunnen klerikalen eigenaar er niet toe gedwongen zijn. Een Neringdoener. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende,-worden niet opgenomen. De Innoncen voor lielgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVKItV, Drukker-üilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Wij willen een belastingstelsel, dat zoo zwaar niet op den kleinen man drukt, en wij voegen er bij T is volstrekt noodig paal en perk le stellen aan de schrikke lijke uitgaven der klerikalen, aan de op- eenhooping der schulden en aan liet ver- hoogen der taksen; anders loopt ons kindeken naar den afgrond. Wij willen het verplichtend onderwijs! De klerikalen leggen dat zoo uitalle kinderen naar de scholen zonder God en ze weten nogtans wel dal er in bet liberaal programma in ’t geheel geene spraak is de klerikale scholen af te schaffen. Ze weten verders ook. dal onze Grondwet, die wij bovenal beminnen en verdedigen, zich stellig tegen zulke af schaffing verzet. Wannes was nu met Liesje getrouwd. T Was zoo’n poezelig meisje, dal Liesje; netjes opgeflapt, met lintjes en strikjes van boven tol onder. De jonge heertjes van de stad noemden haar niet anders dan mademoiselle Elise, als ze ’s zomers naar Den Bonten Os» kwamen (de herberg waar Liesjes ouders er ook tapten voor alle klanten). Wannes was er fier op, dat Liesje hem hovende heertjes bad verkoren. Als ze over straat ging, dan was ’t als een katje door moeder net gelekt, het velletje wit als melk, en het rokje zwaaiend als de grillige slaail van een minnekepoes. Liesje kon piano spelen, maar patatten schillen, dal kon ze nietLiesje kon kan tjes en slrikwerk maken voor hare hoeden maar een lap op eene broek zetten dat kon ze niet; Liesje kon mooi pralen en lieflijk zingen... maar versland zal er niet in. Tien maanden na datum, trok Wannes naar den pastoor en deed hem het boekje van zijn wijf uiteen, van beur kleeia n, van heur zingen, van lieur muziek enz. Maar Wannes, dat wist ge toch eer ge getrouwd waart, zei de pastoor, ge waart er zelfs fier op. Ja, Menheer de pastoor, antwoordde Wannes, maar die kat is voor niets goed, absoluut voor niets, en ik ben gekomen om mij te oultrouwen. Onllrouwen, lachte dc pastoor, neen man, trouwen is houwen, Liesje is uw wijf en moei hel blijven. Hewel, ik ben er wel mee, brulde Wannes, ik zeg u dat ze dom is, ik zeg u dat ze voor niets goed is, z’en deugt uiet als huishoudster, z’en deugt niet als vrouw. Wannes, sprak de pastoor op stren gen toon, ge zijt dommer geweest dan zij. men moet geen kallen in zakken koopeul! Wani.es was de deur uil! Welnu, twee en twintig jaren geleden hebben de boerkens ook hunne huishoud ster gekozen, de klerikale pa'tij, ze zag i r zoo lief en aanlokkelijk uil als een ininne- kepoes, opgesierd met schoone beloften, mooie woorden, wonderbare verklaringen van liefde en verkleefdheid aan den land bouw. Maar nauwelijks was de keuze gedaan of de klerikale kal vertoonde zich gelijk ze wezenlijk is, een misselijke, verlepte kaler, boos en kwaadaardig en besonderlijk de genen krabbende, die haar hadden uitver koren: de landbouwers. Wat hebben de hoeren sedert die twee en twintig jaren al niet afgezien van die klerikale vaische kat: dc klerikale partij. Beloften, schoone verklaringen, mooie woorden allemaal leugen en bedrog! - De landbouwers hebben zich laten mis leiden en hebben katten in zakken gekocht: de belastingen zijn van jaar tot jaar ge De liberalen worden in de klerikale bladen op de ongerechtigsle en oubeschof- ste wijze aangevallen. Wij wachten ons eenieder bekent het den zelfden verfoeilijken, ja ou- chrislelijken toon aan te slaan. Wij hebben te veel eerbied voor onze lezers, om scheldwoorden als bewijzen onze tegen- i steevers naar het hoofd te slingeren. Zulke polemiek verachten wij en wij deuken en zullen blijven denken dat be- leefde woordenwisselingen, meer dan onbeschoft gekijf bijdragen om talrijke kwestiëti tot allemans nut te bevorderen en op te lossen. 'Vertrekuren van den l.izerenweg tot Januari 1007. Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet 1 October. stegen, onrecht en valschheid is de alge- meene regel geworden, liet onderwijs is vernietigd, de misdadigheid verdubbeld, nog pronkt de domperspartij met vaische strikken en linten: boerenbonden, geilen kringen, arbeidsverzekering, ouderdoms- pensioen, maar dat zijn waardelooze prul- len, die maar goed zijn om de landbou wers te plagen en uit te buiten. Krab op krab, heeft de vaische bruid ons toegebrachtde onrechtvaardige kies wetten, het vergunningsrecht, de verdub beling der schuld, de forten van Antwer pen enz. Eindelijk begrijpen en ondervinden de landbouwers zoowel als de werklieden en neringdo ners hoe ze gelopt zijn gewor den, hoe ze, door het blind gelooven aan leugen en valschheid, miserie en ramp over het land hebben getrokken. Maar hebben de kiezers, gelijk Wannes katten in zakken gekocht, ze zijn met de klei ikale partij niet getrouwd en moeten ze dus niet houwen. Wij hebben niet «pgebouden het te her halen, de klerikale partij voert ons land ten verderve. Weldra echter zullen de kiezers weer geroepen worden om uitspraak te doen over hel lot der ellendige bedriegersparlij, over het lol der klerikale valschaards. Dan zullen de landbouwers zeggen Een maal sedert die twee en twintig jaar zijn de klerikalen verplicht geweest hunne ge negenheid le toonen, toen M. BUYL en andere liberale volksvertegenwoordigers vóórhielden 5 millioen le stemmen om de ongelukkige landbouwers let hulp te komen. Al de klerikalen, Woeste en konsoorten vooraan, stemden tegen, maar stemden weinigen lijd nadien voor de nieuwe foi ten van Antwerpen die honderden millioenen zullen kosten. Welaan, landbouwers, laat u door de klerikale bedriegers geene kallen in zak ken meer verkoopen en kiest bij de eerste gelegenheid VOOR DE LIBERALEN. ADVER BLAD Statie Statie 7,46 14,26 19,10 19,16 18,12 18,17 18,34 MMM8 vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26' 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,11 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 6,22 9,50 11,14 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne uaar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,54 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrek van VEURNE naar N1EUP00RT«n OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 - 10.00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1