NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE Mr lïuyl Leest en verspreidt dit blad. Ouderdomspensioenen. Jeneverplaag. Bij den Koorzangerskring De Vereenigde Vrienden. Niemand gedwongen soldaat! De Bisschoppen i en hel Vlaainsch. I 4 *r -44 Ziiterdiig SI November 1906. 80 Jam*. klerikale kies- le Veurne, van 10 tol 11 ure. liet Conservatorium van Brugge, heeft ons onthaald op eene zeer rijke keus van stuk ken, die fijn, melodisch en duidelijk wer den gezongenzoodat iedereen hoogst voldaan was. Grisélidis en Hérodiade hebben afdoende bewezen, dat zijn talent van eersten rang is. Hij heeft, onder alle opzichten ruim beantwoord aan de verwachting van het publiek. Hetgeen zijnen bijval aanzienlijk heeft verhoogd, is de kenmerkende kunst waar mede hij verscheidene oude Vlaamsche Liederen heeft weten voor le houden. liet Lied van den Smid eenvoudig in zijnen vorm, maar verheven in gedachte, was voor ons een ware veropenbaring onze jonge lieden zullen wel pogen hel in nun repertorium le brengen. Ernstig sprekende, bel was zeer lief, hel was schoon. Naar algemeen gevoelen, mag dit con cert gerekend women onder de beste die wij in dezen kring le bben gehoord. De heer Voorzitter L. De Bois haalt eer van zijne Koozangers. Zij hebben allen ge loond, dal zij hunnen Voorzitter gansch genegen zijn; zij weten te waardeeren de uitgvsti ekllieid van zijne opofferingen voor kunst en taal. Hi t bal was zeer levendig en opgeruimd Talrijke koppels flikkerden vroolijk, op de maai van een schoon orkest, lot laat in dei nacht. De boiling voor de Dames, Dinsdag laatst, mocht zich verheurgen in een bui tengewoon groot getal mededingsters naar zeer mooie prijzen. Lang bloeie zoo voort, de zeer geliefde Koorzangerskring «De Vereenigde Vrien den bekostigd hebben. De klerikale partij heefi hel zoodanig geschikt, dal de Burgerwacht nu be schouwd wordt als een legerafdeeling en dat de Burgerwachten, in geval van oor log, met het leger tegen den vijand moeten oprukken. Twintig jaar lang onder de wapens. En T is niet van willen, T is van moeten. En inch roepen de klerikalen op alle tonen Niemand gedwongen soldaat!» zij die de gedwongene Burger-soldalerij hebben ingevoerd. De personen in 1841 geboren en die meenen recht te hebben op hei ouder domspensioen van 65 fr. ’s jaars, moeten op het einde van 1906, hunne aanvraag doen om dal pensioen in 1907 te kunm ti In kt m n. De personen in 1842 geboren moeten hunne aanvraag doen op het einde van 1907 om T pensioen le trekken in 1908. De personen in 1843 geboren, moeten in 3 jaren ten minste eene som van 18 fr. storten om de toekenning van 65 fr. te kunnen bekom ;n. Die stortingen moeten ten laatste gedaan worden in 1906, 1907 en 1908. Deze personen hebben nog slechts eenige maanden tijd om zich in regel te stellen. Indien zij dezen tijd laten voorbij gaan. zullen zij hun recht op pensioen ver liezen. De personen in 1844 geboren, moeten insgelijks 18 fr. storten, ten laatste in 1906.1907, 1908. De personen in 1845 geboren, moeien Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar.- 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel; De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niel opgenomen. De Annoncen voor Delgte, uitgezonderd heide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office üe Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. is ie spreken den 1“ Zondag van iedere maand in het Hotel Royal, Grooie Markt, auen heefi bij de fijnste snaren van het gemoed weten le doen trillen. Dus, heer Valschaerts, besie vriend, in naam van al onze eere- en werkende leden, een gulhartig proficiat. De heer E. Vandevelde, laureaat van Een schoona droom verzwindt voor ons. «Mgr. Mercier! Mgr Mercier! Heel het Vlaamsche volk zag met zooveel vertrou wen tot U op. Gij waart zijn redder, zijn lieveling, zijn Marcellus, nog voor Gij tot ging de laatste veete uw eigenwaarde, in hunne taal na te Wij lezen in bet Staatsblad van 1 2 Oc tober 1906: Bij koninklijk besluit van 20S<pt>m ber 1906. is eene som van etf honderd fr. verleend aan het genootschap De Kruis- bond» te Beich'-in Antwerpen, om hel le helpen zijne propaganda voort ie zetten lol uitroeiing der j -neverplaag. Eene subsidie van elf honderd frank aan eene maatschappij, dal is nog al vet. Wij kennen den Kruisbond niel, en wij weten niet wal hij gedaan heeft of wal hij zal doen tol bestrijding van de jenever plaag. Maar wij welen dal dil geld uil onzen zak genomen wordt. Daarom zou het Staatsblad wel een beetje inlichtingen over de werkzaamheden van bedoeld ge- nootschap mogen geven opdat de belasting, schuldigen zouden kunnen oordeeleu of hunne zuurgewonnen centen, onder voor wendsel van de jenevet plaag ie besn ijden, niel gebezigd worden aan klerikale kies- propaganda. Zeer gelukt mag hel lieelen hel concert waarop de Kootzangerskring a De Ver eenigde VriendenZondag laatst zijne leden onthaalde. De eereleden waren talrijk opgekom<-n en waai lijk, zij zijn in hunne verwachting van veel schoons niel teleurgesteld ge worden. De vier koren, door de werkende leden voorgedragen, werden mei veel brio en samenhar.g gezongen. La Libertédairant le monde; 4u Prin temps; Les Gais Amis; Joyeuse Fêle, zijn zeer gelukkig gekozen stukken, die uil stekend in den smaak zijn gevallen van hel publiek. Vooral Joyeuse Fêle» was eene aangename en eigenaardige verrassing. Hel handgeklap der toehoorders getuigde van ondubbelzinnige!) bijval. De heer Bestuurder Vanderlinden zag zijn bekwaam, gewetensvol werk be kroond. De heer August Valschaerts is voor ons geen vreemde. Hij is ons zeer gunstig ge kend door zijn opluisieren der verloo- ningen onzer aloude en verdienstelijke Koninklijke Rbetorika. Hij verwekte ook eenen uitmuntenden indruk in zijn vorig optreden bij de Koorzangers. Hij heeft zich ditmaal zoo mogelijk overtroffen. Fantaisie appassionato; Meditation de En dan zullen ook andere maatschap- I ThaisScène de Dallet zijn klassieke stuk- pijen weten wat zij te zulke vette toelagen le I. «Niemand gedwongen soldaat!» roe pen de klei ikalen. Burgers, die van de Burgerwacht deel- maken, moeten 20 jaar lang de wapens hoogeambt geroepen werd. Gij. Waal, dragen, nadat zij eerst hun soldatenplunje J,. tusschen de twee 1 v volkstammen doen vergelen. Gij gingl op duurzame gronden de verbroedering slichten. «Voorbij, voor eeuwig voorbij Nooit meer is de hoon uit te wisschen dien Gij, met uw naam onder dat vloek waardig stuk te stellen, het Vlaamsche volk toebracht. Gij zegt dat wij door onze taal burgers van 2' klas zijn en blijven, dat wij door onze taal vassalen zijn en moeten blijven, dat vergeet een volk niet. Inderdaad. Dal zijn van die oorvegen, die, ofschoon van een zalvende bisschops land komende, met licht le vergelen zijn. Wij, liberale Vlamingen, wij gaan on zen eigen weg, hoor! Wij willen vrijheid, verlichting, verhef fing voor ons volk, in en door de moeder taal, de taal van een vrij geboren volk, de taal van ons roemrijk voorgeslacht. Vertrekuren van den lluurtèpoorweg met 1 October. doen hebben om ken vol muzikale mo ilijkheden Hij heeft kunnen opslrijken. j ze zoo goed weten voor le dragen dat ze in hooge mate hebben bevallen, niet alleen aan de ingewijden in de kunst, maar ook aan de minder geoefende toehoorders; bij De Bisschoppen hebben gesproken: Gedwongen door den steeds sterker wordenden stroom der Vlaamsche bewe ging hebben zij hun onderrichtingen be- Ireff. nde hel taalgebruik in de vrije kleri kale scholen van middelbaren graad rond gezonden. Die herderlijke onderrichtingen, die hoofdzakelijk voor het Vlaamsche volk werden geschreven, zijn in het.. Fransch. De Vlaamsche Taal was voor onze pre laten niet voornaam genoeg. Geen wonder: Zij zijn ten allen tijde de ergste verfransclters van hel Vlaam sche Volk geweest. Ja, ondanks hun zalvende bewoordingen springt hunne verachting voor onze volks taal iedereen in deoogen. T Is eene echte schande Zij zeggen uitdrukkelijk: 1. Dat het lager onderwijs tweetalig zijn moet 2. Dat hel Vlaamsch in hel middelbaar baar onderwijs nu of nooit de eenige of de voornaamste taai zijn mag; 3. Dal er nimmer eene Vlaamsche Uni- versileit mag komen, hetzij deze vrij of van den Slaat weze. Dus, aan onze kinderen moet reeds, zoohaast zij de eerste bioek ontgroeid zijn, liet Fransch worden ingepompt; in scholen reeds moet het voor hel Fransch; - de Hoogesclool, taal ongenadiglijk de middelbare Vlaamscli op zij gaan en gaan zij later naar daar wordt hunne t buitengeschopt. Daar moet liet Fransch als me. steres tronen over dc vrije Vlamingenhel Vlaamscb kan er ten hoogste geduld worden als asschepoesler. Dal is hel recht, ons door de Bisschop pen toegemelen. Klerikale Vlamingen, hoort gij wal men met u voornemens is Gij moet verzaken aan om vreemdelingen i.. kraaien. De Bisschoppen willen bel zoo. En dat stelsel moet hel stemmen van de Coremanswel onmogelijk maken Zal dal zoo zijn Voor de eer van hopen den Vlaamschen stam wij van neen? Men zal met verontwaardiging die kootd weigeren die maar bestemd is om onze eigen waai de le verwurgen. Arme klenkale flaminganten Hel klerikaal blad Hel Recht van Ant werpen is er liet hart van in. Hoor, hoe dat blad zich uitlaai Goddank nu is alle twijfel opgeheven, nu weten wij met wien we te doen hebben, nu moet elk onbevooroordeeld man de blind doek afvallen. ft 1907. Statie 7.46 14,26 18,34 i 19,10 19,16 18,1! 18,17 ■l ADVERTERTIE-BLAD I *1» I UW I Vertrekuren van den Uzerenweg l«»i x «aanuui-i Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 4,49 8,03 9,53 11,54 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannostr.) 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10.26- 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10, <1 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Panneetraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 1