VAN VEURNE 11. Buyl in de Kamer, W KARNAVALBAL der Vereenigde Maatschappijen. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Alles is komedie. De Kerk in Frankrijk en in Belgie. Het oordeel van Woeste over de Vlaamsche buitenherbergen. TOONEEL. Xaterclnfj S Februari IS^OT. ^ir SI?' jaar. dat ze niet gehandeld hebben om wille van de schoone ziel van T kind maar wel luis terden naar de ingevingen eener welbe redeneerde takliek. Een hoopje kluchtspelers zouden T niet beter doen 1 Zoo wij ten allen kante hooren, is de medewerking algemeen. Het bal van ver VRAAG van den heer Buyl, om veran dering toe te brengen aan de wijze waarop aan de kiescolleges wordt overgemaakl hel afschrift der belaslingsrollen, moeten de dienen tot bet opmaken van de kiezers lijsten. ANTWOORD. Daar de wet voorschrijft dal men een dubbel moet afleveren van de rollen der belastingen, die gezamenlijke rollen zijn, zou de Regeering niet kunnen opleggen dal daartoe afzonderlijke bladen voor eiken aangeslagen persoon worden gebruikt. Overigens, hel is geenszins be wezen dat dit laatste stelsel praclisch is. Men weet hoe de schooldeserteurs van 1879 door de katholieken worden getroe teld en gevierd omdat ze, onder ’t liberaal bestuur, hunnen eed verbraken eu samen zweerden tegen ’s lands wetten. Dezer dagen hebben de onderwijzers, die zich in 'l geval bevinden, hel kruis Pro Ecclesia el Pontifice hun door den Paus ge schonken, ontvangen als belooning voor hunne desertie. Alles echter komt aan T licht al bren gen hel de kraaien niet uil en zoo welen wij thans dat de martelaren van 1879 hun ontslag namen... uil takliek. Hel is de voorzitter zelf van hel Verbond der Cbristene Onderwijzers, een deser teur van aanzien, die hel verklaarde op hel congres van Mechelen, er bijvoegend dal, zoo ooit een liberaal ministerie in België aan hel bewind komt, geen enkele katholieke onderwijzer meer zijne school zou verlaten, dal allen zouden op post blijven, doch eene...andere takliek volgen. Wij welen wal wij daarvan le onthou den hebben voor den dag dal de uitge sproken wenschzal in vervulling gaan. De noodige maatregelen zullen wel ge nomen worden om de klerikale takliek te verijdelen, daar mogen die heeren groot sprekers staal op maken. De kerkoorlog in Frankrijk kan aan niets beter vergeleken worden dan aan den schooloorlog van 1879 in België, die een politieke strijd was. welke alleen voor doel had bel liberaal Ministerie omver te werpen en een klerikaal Gouvernement in de plaats le stellen. In Frankrijk gaat hel niet anders; maar, in Frankrijk zijn de mensclien zoo eenvoudig en lichlgeloovig niet, gelijk de Belgen van 1879. Wij zeggen: gelijk de Belgen van 1879; want, indien de strijd le herbeginnen ware, gij zoudl weldra vaststellen dat de toestand geheel veranderd is; dal de Belgen zich geene tweede maal zouden lalen foppen dat de meerderheid der brave Belgische burgers met de politieke geestelijkheid niet meer zouden medewer ken om brave ouders en onderwijze) s te beliegen, le belasteren, le vervolgen en te broodrooven. A .Sé De besturende commissiën der ver eenigde maatschappijen De Rhetorika, Sl' Cecilia en de Koorzangerskring De Vereenigde Vrienden laten weten dat, op algemeene aanvraag, eene voorbe reidende repetitie, tot liet Karna- val-bal zal gehouden worden op Zondag 3 Februari, om 6 ure stipt 's avonds in het lokaal der Harmonie. Tot die repitilie zijn alléén toegelaten, de h den der bovengemelde gilden, alsook hunne met ben inwonende familieleden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niel opgenomen. De Annonce» voor Belgie, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het badenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Toen de Fransche Kamers de wel stem den der scheiding van Kerk en Staal, de Fransche katholieken schreeuwden op alle toonen dal zij vroegen om onder het openbaar recht gesteld te worden. Hel Gouvernement, ziende dal de fran sche geestelijkheid weigerde de wet le aanvaarden, deed, drie weken geleden, eene nieuwe wel stemmen, waarbij het de geestelijkhei I onder het openbaar recht stelde, gelijk zij hel gevraagd had. Meent ge dat zij tevreden zijn, nudal zij bekomen hebben hetgeen zij vroegen? In T geheel niel. Of, om beter ie zeggen: zij zouden wel willen het stelsel aanvaar den, dal het Gouvernement hun op hunne aanvraag verleende; maar... de Paus heeft hun bevolen... te weigeren en hel is mei tegenzin dat hel meerendeel der Fransche bisschoppen gehoorzamen. De Kerk zou in Frankrijk willen geheel heer en meester zijn; de Paus zou willen dal de Kerk in Frankrijk meer voorrech ten geniete dan in België De Slaat he» ft niets te zien in T beheer der kerk, zelfs niel voor wat de gebou wen, de diensten en het bestuur betreft, zeggen zij. En in ons zoo verkwezeld België is het zelfs niet zóó; in België worden de reke ningen der kerkfabrieken door de gemeen teraden,katholiek, liberaal of socialist nagezien en onderzochter mag niets aan eene kerk gewijzigd worden zonder de toelating van het Belgisch Gouverne ment; er bestaal hier zelfs oen ofTiciëel tarief voor de begravingsdienslen, enz. In hel Belgisch Staatsblad vindt men alle weken hel bewijs dat de Staal zich in ons land met de kerkelijke diensten en de kerkgoederen bemoeit. Sprekende in eene algemeene vergade ring van den bond der katholieke kringen over hel vergunningsrecht, en vooral over hel bedrog door vele herbergiers gepleegd genever in T geheim te verkoopen, zegt M. Woeste dal in de Vlaamsche buitenge meenten zekere weinig nauwziende her bergiers, op de uitkamen der dorpen, bierhuizen hebben geopend, waar het be drog volop gepleegd wordt en waar mannen en vrouwen van zeer twijielncliti^e zeden hunne suineiikomsten houden Vlaamsche buitenherbergieis, wal denkt gij van dit vonnis? Minister Woeste dort er geen doekjes aan, niel waar? En dit gebeurt niel in T Walenland waar de katholieke partij T onderspil delft, maar in hel zoo godsdienstig Vlaamsch gedeelte van België, waar T onderwijs toch zoo bondig gegeven wordt in broer- kens en andere aangenomen scholen, waar de geestelijkheid de verpletterende overmacht heeft. OnbegrijpelijkOnbegrijpelijk Herbergiers, onthoudt het wel: Woeste zegt u dat gij schurftige schaapjes zijt. maar de Smel-de Naeyer zal u toch scheren tot op T vel. Onthoudt dit voor de toekomende kie- zing. Verleden Zondag gaf de Rhetorikagilde hare laatste verlooning welke het afge- loopen looneeljaar 1906-1907 op meester lijke wijze sloot. Uil oorzaak van hel slecht weder, was de zaal met proppens vol, doch de aan wezigen hebben hunnen avond niet be klaagd. T Is spijtig te moeten beslatigen, dal de werkende leden van Rhetorika, die zich opofferen om de maatschappij te doen groeien en bloeien, Zondag lest niet ten volle ondersteund werden. Velen hadden door hunne tegenwoordigheid op hel feest bewijzen kunnen geven dal de koene en schrandere tooneellisien al hun vertrouwen bezaten en dal zefier zijn zulke maatschappij te kunnen ondersteunen. Wal de verlooning betreft, zeggen we vlakaf dal ze voor die van vroegere datums niet moet onderdoen, integendeel, de stukken, op hun eigen genomen, waren fijne pareltjes, echte kunststukjes, die zeer in den smaak vielen van de aandach tige toehoorders. Hel tooneelspel HET GROOTE HUIS» is eene krachtige greep uil het werkelijk leven. Het gaf ons de wezenlijke aangrij pende toestanden weer, waartoe de hoog moed en praalzucht leiden en vele huisge zinnen in hel verderf storten. Dit lieve stukje werd op vlottende wijze afgespeeld en aandachlig gevolgd en goed begrepen door hel publiek. Waldespeleis betreft melden wij op eersten rang Victor Beeds (H. Haelewyck) die de zware hoofdrol op meesterlijke wijze vertolkte en bewezen heeft dal hij weldra een volslagen tooneelspeler zal wezen. Notaris Vanderstichelen (0. Brunein) is reeds lang aangeboekl en door iedereen bekend als echt looneellist. Omioodig dus hem overbodigen lof toe te zwaaien. Mr Dekram (E. Pinte) en Cools (A. Note- baert) zijn twee oude looneelratten, die er een bandje van hebben om de gewenschle typen van den tooneelschrijver weer te geven; ze waren beiden onverbeterlijk. Een jonge looneelliefhebber, die veel vooruitgang doel, is Boer Daems (Meuris). Hij heeft ons volmaakt den rondborsligen I boer vertolkt, met zijn snauwende gezeg- tuigd, zal niet weinig bijbrengen om den ontbraken hem niet alsook aan de andere spelers, die allen onder daverend handge klap, terug werden geroepen. Men verzoekt ons het hierbovenstaande bericht le willen opnemen, hetgeen wij met overgroot genoegen toeslaan. Niel alleen onze correspondent krijgt dus voldoening, maar ook de talrijke liefhebbers van den dans waarvan hij de verlangens had uitgedrukt. Voegen wij er bij, dal, volgens wij uit goede bron hebben vernomen, het bal- orkesl morgen au grand completzal spelen, dat de plancher gecireerd zal zijn en dal volledige uitleg zal worden gegeven over de verschïllige nieuwe nummers die op hel balorde zijn aange- kondigd. Die vergadering, wij zijn er van over- dens en bitsige woorden. Toejuichingen 7<ll lliot tliAinirr hi i rrrvri Am rl n tn i i volledigen bijval van het karnavalbal le verzekeren. Doch in afwachting doet hel ons genoe gen te zien hoe de kierikalen zelven zich belachelijk maken met het comèdiespel leden jaar heeft laten blijken dat zelfs de der schooldeserteurs, die zelf verklaren eenvoudigste verkleedingen met voldoe- i ning worden onthaald; ook stelt zich heden iedereen aan T werk om hel zijne bij le brengen ten einde dit vroolijk ver broederingsfeest zoo veel mogelijk te helpen opluisteren. A ENTIE-BLAD ADV Statie 7,46 18,30 14,26 18,34 ia, 10 19,16 18,12 18,17 Vertrekuren vnn «len IJzerenweg tot ït<> April 1907. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,S7 S,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren vnn <len Buurtspoorweg. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 (irooto Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrok uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26’ 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 C) Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24 (Medegedeeld).

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1