VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onderlinge Steun. HET BAL der Vereenigde Maatschappijen. Brievenbussen. Eene dringende reparatie. 5Knter<l«« IC Februari 1907. SI' jaar. I Nota der Redactie. Wij drukken hier de gevoelens uit van al de deelnemers, met aan de heeren commissieleden, die zich bijzonderlijk hebben bezig gehouden met het voorbereiden van dit broederfeest, de warmste en de erkentelijkste gelukwen- schingen aan te bieden. Wij vragen hun dat ze in hunnen ver kleefden ijver zouden willen volherden en durven, namens al de leden der Konink lijke Rhetorika, der Koninklijke Harmonie en van den Koorzangerskring, de hoop uitdrukken dal ze, in ’t toekomende als in ’t verleden, hunne kostbare medewerking zullen willen blijven verleenen, tot het doen bloeien en steeds aangroeien van dit feest, dat met recht als een onzer popu lairste vermakelijkheden wordt aanzien. Eenieder die bekend is met de toestan den in kleine Vlaamsche sleden en buiten gemeenten, weel dal velen, die er als liberalen gekend zijn, om wille hunner politieke meening door andersdenkenden niet alleen onder stoffelijk oogpunt nooit bevoordeeld, maar dikwerf ook moedwil lig benadeeld worden. Terwijl de klerikalen hunne partijge- noolen in alles ondersteunen en zich wel wachten diegenen vooruit te helpen die niet naar hunne pijpen dansen, maken bij na alle liberalen, integendeel, in hunne dagelijksche onderhandelingen van louter stoffelijke» aard, geen onderscheid tus- schen politieke vrienden en tegenstrevers. In princiep valt die laatste handelwijze geenzins af te keuren. Hoe wenschelijk ware hel inderdaad dal niemand, om wille zijner politieke denkwijze, in zijnen han del of in zijn beroep benadeeld werd en dal, in hel privaat leven, eenieder die eer lijk en te goeder trouw is, met evenveel recht op de welwillende behandeling zijner medeburgers mocht rekenen. T Is jammer dat niet iedereen er zoo over denkt. De klerikalen, die hunne gevoelens van onverdraagzaamheid bij elke gelegenheid lucht geven, hebben, door het beoefenen hunner welgekende Oorverdoovend, oogenverblindend, ge schater en geklater, gejoel en gewoel In kaleïdoskopische snelheid wemelde ’t lustige volkje door de propvolle hel-ver- lichle zaal heen: hier sprongen dolle clowns met schuchtere bloemen-meisjes, daar snaterden pierrots met pierreltes, verder giegelden suggestieve bébés, wier kindermeid zeker aan T vrijen was met... och. ja, dat ben ik weer vergelen, was ’t n’ Chinees, of n’ Algerier, of... Maar altijd zeker ben ik dat in den rechterhoek, twee de tafel, derde stoel, ’n lief Eva’s kind, mooi met XdverfenfieWad-knipsels ver sierd, erg aan ’t hart «gedrukt» werd door... maar chull... Zwijgen maar! Onze geachte liberale Volksvertegen woordiger was erg in z’n schik met ’n drie jarig poppeke dat geld inzamelde voor den liberalen schoolpenning en had het ook al lastig met alle de fijne aanvallen af te weeren... Moet ik erbij voegen dat de nieuw-inge- voerde dansen totaal in den smaak vielen en heel vlot van stapel liepen m’n com pliment aan de inrichters dier zaak! dal de acht champagne-flesschen, die onder de dames wierden uitgelot, lekker smaakten, en dat de 175, zegge honderd vijf en zeventig moegedanste fête- tard’s bij ’t kraaien van den dag naar huis toekeerden om te zien of ze nog hun bed zouden vinden? Het medikaal bulletijn der stad heeft op den volgenden morgen eene épidemie van koppijn en heeschheid bestatigd. Niets ergs, gelukkiglijk want de volgende dagen was ’t nog Carnavaldat ’s homéopathie! Arlekijn. P. S. 'n Arme straatmuziekanl was in ’l bal verdwaald: hij had zeven-en-half tonen op z’n orgel en ’n kind en ’n hond aan z’n zij. Arme orgelman, ’n hond te veel, en tonen te kort. Tous les malheurs. uitsluilings-takliek, eenen anli-socialen i toestand in ’t leven geroepen waarvan wij. liberalen, de slachtoffers zijn. Zien wij eventjes rondom ons. Welke liberaal bekommert zich om de politieke kleur van zijnen kruidenier, kleermaker, haai kapper, slachter, enz.? Wij kennen er geen. M. X... is een overtuigde liberaal; zijn gebuur, een klerikaal van hel zuiver ste water, houdt eene bakkerijhij zal bij dezen op den winkel gaan ofschoon bij zich een tiental slappen verder bij eenen partijgenoot even goed kan bevoorraden. Doet men hem zulks opmerken, dan zal hij met een glimlachje antwoorden dat «iedereen moet leven». Zoo denken wij er ook over, maar on gelukkiglijk iedereen leeft niet als men door levenverstaat behoorlijk zijn brood winnen. De strijd voor’t beslaan is dikwerf hard, zeer hard voor den winke lier, den ambachtsman, den bediende die den moed hebben zich openlijk liberaal te noemen. Hunne namen slaan aangeschre ven op het zwart boek der klerikalen weest verzekerd dal deze geene middelen onbeproefd zullen laten om te trachten hunnen stofïelijken ondergang te bewer ken. Waarom zouden wij onze strijdende parlijgenoolen laten vervolgen en ongelijk aandoen, als hel slechts van onzen goe den wil afhangt hen te steunen en aan te moedigen? Indien wij, liberalen, ons dichter legen elkander sloten en in de huidige omstandigheden op alle gebied eene wel beredeneerde solidariteit beoe fenden, dan zouden, zooals het maar al te dikwijls gebeurt, velen onzer strijdmak kers, die niets beiers verlangen dan zich voor onze partij te kunnen opofferen, den moed niet verliezen en gedwongen zijn den vijand vrij spel te laten daar waar zij hem met goed gevolg hadden kunnen be vechten. Immers, is hel niet bedroevend te moeten zien dal velen onzer vrienden, uil vrees in hunnen handel of beroep be nadeeld te worden, niet openlijk voor hunne denkwijze durven vooruitkomen? Die vrees zou niet meer beslaan indien de liberalen elkander met raad en daad, met de daad vooral, bijstonden. Nemen wij dus, liberale vrienden, een kort en goed besluit. Stellen wij ons tot plicht den strijd voor ’t bestaan minder hard te maken aan hen die, juist en alleen omdat zij lol de onzen behooren, het mikpunt zijn van den haal en de vervol- gingswoede der dompers en onverpoosd door hen belasterd en benadeeld worden. Voortaan zullen de brievenbussen staan de in de Vleeschliouwer- en Panneslraten niet meer gelicht worden om 3 u.50 maar wel ’s avonds ten 9 u. 30. (Den Zondag avond niet). (Medegedeeld). eigenwaarde hebben. Hij kent niets dan blinde onderwerping en erkenning van zijn oppergezag. Volgens hem moet hel doel der klerikale partij zich bij dit enkel punt bepalen handhaving van de priester heerschappij. Al degenen, die daarmee geen vrede nemen, zal hij dra doodverwen als bel hamels, als kwaadvuurstokers, als verla ders van de katholieke zaak. Zijn gebod luidt onverbiddelijk stille in de rangen Ook lal van gezaghebbende katholieke dagbladen, onder andere de Metropole van Antwerpen, verwachten niets goeds van den zoogezegden katholieken Landdag. Tol bewijs haalt het blad een artikel aan, dezer dagen in de AA'* Siècle verschenen, en waarin de heer Woeste met ouge- meene heftigheid wordt aangevallen en afgebroken. Als men onder boezemvrien den, daags voor een verbroederings- congres elkander zulke pollekens geeft, dan zullen de inrichters van dit congres wijs handelen de kranige medewerking der politie te vragen, want hel lijdt geen twijfel of op den Landdag zal hel er spannen .Ia, zoodanig diep is de verdeeldheid in de rangen der klerikalen gedrongen, dal hel hen niet meer mogelijk is op een congres over programma, lakliek of ver- deeling van mandaten te spreken zonder gevaar te loopen er met blutsen of builen af te komen. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteit** bevallende, worden niet opgenomen. De Annonce» voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brustel. Men schrijft in bij CAMILLE BItUWJEltw, Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De klerikale partij heeft, hel koste wat T wil, dringend eene reparatie noodig. De boel hangt niet meer aan elkaar, de mot zit er met kladden in en bet is niet langer meer mogelijk nog de gaten en scheuren te verbergen. In die eens zoo streng afgerichte en slalelijk onderworpene partij zijn sinds eenigen lijd menschen opgestaan, die van oordeel zijn dal strijden voor godsdienst en aartsvaderlijke zeden een heel schoon ding is, maar dat er nog andere zaken zijn, die belangstelling verdienen en de democratie ook haar woordje moet te zeggen hebben. De katholieke werklieden stonden tol hiertoe in hel politiek huishouden onzer tegenstrevers waar de bezem staat. Zich de zolen van de schoenen uilloopen voor de klerikale propaganda, meedoen aan klerikale manifestaties, onder hel geleide van pastoors en klerikale kopstukken gedwee ter stembus trekken, dal alles mochten die brave sukkelaars naar harte lust doen, doch een woordje meepraten in de beraadslaging over de algemeene partijbelangen, eigen vertegenwoordigers tellen in de wetgevende vergaderingen dal kon er niet door. Die miskenning en vernedering moest natuurlijke!’ wijze lol misnoegdheid leiden en vandaag slaat de klerikale partij voor hel feit, dal zij aan hel demokralisch gedeelte van haar leger gewichtige toege ving zal moeten doen, wil zij op een gegeven oogenblik niet voor eene radikale scheuring staan. Een ander en meer invloedrijk gedeelte van het klerikale kamp is de alleenheer schappij van graaf de Smet de Naeyer beu. Deze toch handelt als of er noch Kamer, noch Senaat meer bestond, wil deze liooge vergaderingen met het mes op de keel dwingen, op een twee drie, wels- onlwet pen te stemmen, waarbij de toe komst van heel hel land op hel spel staal en dreigt bij hel minste verzet van katho lieke zijde met zijn ontslag, hetwelk voor onze tegenstrevers eene gevaarlijke krisis zou kunnen uitlokken. Deze en andere reden tot verdeeling en ontbinding zouden uil de wereld moeten geholpen worden op een congres, waar dan ook een soort van programma zou aaneengeknutseld worden. Maar hier komt de kal op de koord. Woeste, de groote baas, die nu jaren gewoon is de katholieke scharen als auto maten te doen manoeuvreereo, wil van geen programma, nog veel minder van een congres weten. Hij heeft een heiligen afkeer van al wat aan democratie grenst en houdt niet van lieden, die nog eenig besef van onafhankelijkheid en politieke ADVERTEHTIE-BLAD Statie 7,46 18,34 14,26 j Vertrekuren van den IJz.erenweg tot iXpril 1007. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtepoorweg. Vertrok van VEURNE naar NIEUP00RTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groot* Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 f) Alleenlijk deu Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 19,10 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 19,16 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1