VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M. iiiiyl in de Kamer. Slecht Geld. De verkeerde Wereld. Bond der gewezen Soldaten van Veurne-Ambacht Eene Onrechtvaardigheid. SCHANDE Znterdngi 23 Februari 1907. IT 8 81' jaar. 7 en men werpt millioenen en milliarden weg. Howel, leven we in de verkeerde wereld, ja of neen? maar voor werklieden eene schamele aalmoes! Schande! Schande!! men niet langer de onrechtvaardige sol- datenaanwei ving behoude; wilt gij dat nevens den soldaat-werkman den soldaat- kasteelheer in de rangen sta, stemt dan in de kiezingen voor de liberalen. De personen die aan Mr BUYL iets mede te deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich lol hem le wenden op het volgende adres Krijgalaan, 109» Elaonn (B rusa el). De minister van Financiën heeft de aandacht der overheden gevestigd op het feil dal er zooveel s'echl zilvergeld in België in omloop is gebracht. Sedert Iwee en drie jaar hebben de valschmunters hunne wei kwijze verbeterd en zijn er toegeraakl met een mengsel van zilver en koper of tin en anlimoine eene spijs le vei vaardigen die wonderwel op hel zilver voor de mum gelijkt. Dergelijke munt is in aanzienlijke hoe veelheid in omloop gebracht en steil een gevaar daar voor ons muntstelsel. Ook wordt gevraagd dal de strengste beieugelingsmiddelen zouden worden aan gewend om daaraan een einde le stellen. I Wij leven, voorwaar, in zonderlinge tijden! Soms vraagt men zich, onwillig af of wij niet in de verkeerde wereld zijn aangeland. Inderdaad, alles gaat een zoo onnatuur- I ijken gang dat hel moeilijk wordt le gis sen of we wel op richlig spoor zijn. Zoo heeft hel katholiek Kamerlid, Mr Hellepuite, die cijferen kan, uitgetekend dal onder T zand der Kempen kolen lig gen verborgen veoreene waarde van ruim tachtig milliard frank. Wij zeggen wel tachtig milliard frank, eene fortuin die alle verbeelding te boven gaat. T Belgisch leger op oorlogsvoet ware niet in slaat die fortuin in vijffrankstukken weg le dragen. Wij mogen vetrouwen stellen in de cij fers van M. Hellepuite daar zij door nie mand tegengesproken werden. Nemen wij dus T cijfer van tachtig mil liard aan De Regeering is gemachtigd en nie mand kan of mag daaromtrent eeneopmer king maken deze kolossale fortuin voor zichzelve le bewaren, dit is voor hel volk, voor de natie, voor ons allen. De Staal mag de kolenmijnen uitbaten voor eigen rekening en zoo bij geene winst hierdoor wil verwezenlijken, kan hij de kolen aan den inkomprijs verkoopen, wal alle huismoeders in de hoogste vreugde zou dompelen, daar de kolen bijna niets zouden kosten. Anderzijds zouden de nijverheidsge- stichlen hunne kolen goedkoop verkrij gend, een buitengewone» bloei le gcmoel gaan. Belgie zou de wereldmarkt beheer- schen, de werklieden in de fabrieken en werkbuizen zouden hooger loon trekken en de zaken zouden natuurlijk beier gaan. De Staal mag ook die kolen verkoopen mei winst en T gansche volk zou profijt trekken uil de millioenen die ze zouden opbrengen daar men de lasten grooien- deels kon afschaffen. De Slaat mag die kolen voor zichzelven behouden en voor zijne locomotieven, derwijze millioenen uitsparend per jaar, ten bate van T gemeenebest. En Je regeering die dit alles mag en moet doen, blijft roerloos slaan, verricht niets, weigert die honderden millioenen in ontvangst le nemen. Inderdaad, bij monde van den Minister van Arbeid verklaarde zij in de Kamer dal ze de tachtig milliard weggooit, zonder de minste reden, aan een honderdtal rijke families, die dichtst bij de kachel zitten en zich dus best warmen, En later zal men alweer de lasten ver- hoogen onder voorwendsel dat men geld noodig heelt voor de openbare diensten Nu een jaar geleden werd een warmen oproep tot de gewezen Soldaten van Veurne-Ambacht geestdriftig beantwoord en door den overmoeibaren iever van Mr Leopold De Bois, eenen bond gesticht, die nu reeds 125 leden telt. De bloei dier maatschappij heeft zich eens te meer zien bevestigen. Zijne Majesteit Leopold II biedt haar een prachtig vaandel aan, dat zal overhan digd worden den 4 Oogst aanstaande zijnde Koeke-zondag der kermis. Een feestcomiteit is reeds ieverig bezig voorbereidselen le maken om die heuge lijke gebeurtenis plechtig le vieren. Daar toe heeft ons gemeentebestuur eene milde toelaag geschonken, en, ten einde de geestdrift onder de Veurnsche bevolking op le wekken, heeft Z. M. de Koning nog eene buitengewone gift loegezegd van 100 fr. om de feesten op le luisteren. Nog andere milde bijdragen geven aan hel feestkomileil volle macht om met pracht en luister de feesten van 4 Oogst aanstaande in le richten. Hulde aan ons stadsbestuur dat door zijne vrijgevigheid blijken geeft van ware vaderlandsliefde en aan onzen wakkeren Voorzitter, die zich geene kosten spaart om met eere hel verheven vaderlandse)! doel der maatschappij te doen uitschitteren. (Medegedeeld.) 3o3— 1 Over eenige dagen had nogmaals de loting plaats. Jaarlijks protesteert, schrijft en spreekt j men er tegen; de Koning zelf heeft meer i dan eens zijne meening nopens de leger- aanwerving uitgedrukl; de bevoegdste officieren keuren ze af en nogtans blijft alles zooals voorheen. De klerikalen weten in hart en ziel dal ons wervingsstelsel slecht is in zijne basis, dat hel iets hatelijks, iets afstoo- lends in zich bevat; zij zijn overtuigd, dat onze volksjongens, lot de wapens geroe pen, inwendig meer nog dan luidruchtig op den lotingsdag, het lol vervloeken, dal hen aan hunne geliefden en aan hunnen arbeid ontruktmaar, toch zullen zij niets doen om daaraan verandering, verbete ring en verzachting toe le brengen. Ontmoet men eenen Belgischen soldaat, men is zeker dat hel een werkmanskind, een volksjongen is; ontmoet men in Frankrijk, in Duilschland eenen soldaat, dan kan men zich zoowel voor den zoon van eenen baron, dan voordien van eenen armen zwoeger bevinden. Waar zal natuurlijker wijze de achting van den landverdediger hooger slaan, waar zal dezen met meer beleefdheid, met meer welwillendheid behandeld worden Voorzeker in Belgie niet. Men heeft wel le beweren dat iedereen, arm en rijk, moet deelnemen aan de loting, dal elk hel recht heeft eenen plaats vervanger te zoeken en dal hel artikel der Grondwet: Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet hier waarheid is; doch, de Grondwet heeft nog hel middel niet aan geduid om... rijk te worden ten einde eenen plaatsvervanger te kunnen koopen. Waarom verzetten de klerikalen zich zoo balsstarig tegen het invoeren van den persoonlijken dienstplicht Om eenige jongelingen van schatrijke familiën den last le sparen geweer en ransel op te nemen; van schoenen poetsen en de wacht op le trekken, daarvan zullen we niet spreken, omdat ze dit karweitje gemakkelijk door anderen zouden kunnen laten doen en wij zullen hen niet verden ken dal het is omdat zij het beneden hunne waardigheid zouden vinden nevens eenen armen drommel in de rangen te staan Zoolang het voorrecht der plaatsver vanging beslaat, maakt elk, die kan, er gebruik van. Met fierheid naglans mogen wij aanslippen, dat de liberale partij de gelijkheid voor hel lol als hoofdpunt in haar programma geschreven beeft, aldus tonnende de rechtvaardigheid boven de Vraag gericht tot den heer Minister van Landbouw. «Talrijke landbouwers en vetweiders van Veui ne-Ambacht klagen er over dal zij ook worden benadeeld door het gebrek aan mager vee lol vetmesting; zij begrij pen niet, waarom onze grenzen gesloten blijven voor het mager vee, terwijl sedert twee jaar geen enkel geval van besonitte- lijke ziekte werd vastgesteld in de streken van Frankrijk met welke zij gewoonlijk zaken doen. Zij verzoeken mij in hunnen naam aan den lieer Minister van Landbouw te willen vragen: 1' dal bij de grens langs Frank rijk zou openslellen niet alleen voor mage re koeten en vaarzen, maar ook voor magere ossen2° dal hij met de meeste welwillendheid hel vraagstuk van de ver mindeling van den quarantainetijd, die aan hel ingevoerd vee moet worden opge legd, zou onderzoeken, indien althans die maatregel moet worden begrepen onder de ernstige waarborgen, die men onge twijfeld nemen moet. «Zou de heer Minister de landbouw- comices van West-Vlaanderen niet zonder uitstel kunnen raadplegen over de ver scheidene belangen die daarin betrokken zijn? Zou hij daarna, eveneens zonder uitstel, de maatregelen willen nemen, die de omstandigheden opleggen?» Hel Staatsblad kondigde over eenige dagen een koninklijk besluit af waarbij de prijs per dag onderhoud, gedurende liet jaar 1907, in de weldadigheidsscholen, de toevluchtshuizen endebedelaarsgesticbien is vastgesteld als volgt 1° Op 1.20 fr. voor de jonge lieden in de weldadigheidsscholen geplaatst; 2° Op 1.50 fr. voor personen tol wer ken onbekwaam mi wier gezondheidstoe stand bijzondere zorgen vereischt, ge plaatst in de toevluchtshuizen en de bede- laarsgeslichten. En voor de oude werklieden die eerlijk geslaafd en gewroet hebben lol hun 65 jaar 18 centiemen per dng Geld voor bedelaars, landloopers en andere staatspensionnarissen is er genoeg; 1 oude, afgesloofde, eerlijke voorrechten le plaatsen. Werklieden en burgers! Wilt gij dat Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevallende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor ael Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUIVEITV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ADVE^THTIE-BLAD Statie 7,46 14,26 18,34 19,10 19,16 Vertrekuren van den Ijzerenweg tot 30 April 1907. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrok uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren van den Buurtapoorweg. Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groot» Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 19,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1