VAN VEURNE M. ihiyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT GHYVERINCHOVE. j ’t Zijn me de Regeerders De Vrouwelijke Policie. Schrikkelijke Ramp aan boord van een oorlogschip te Toulon. Het Feest van Zondag 10 Maart. In Memoriam. 1<» Maart 1907. SI jaar. Men schrijft in bij CAMILLA BRUNEI*, Vraat) gericht tot den Minister van Nij verheid en Arbeid. a Is het waar, zooals laatst in deze Kamer werd beweerd, dal hel ministerie van nijverheid en arbeid, met het oog op het opmaken van eene wel lot vergoeding van de arbeidsongevallen tijdens de zee- visclivangst overkomen, thans een statis tisch onderzoek instell en eene verhande ling bestudeert over den toestand der zeevisschers? «Zoo ja, zou de Regeering ons niet willen zeggen, wanneer zij denkt bewust onderzoek te kunnen eindigen en of zij hel inzicht heelt, zoodra hel afgeloopen is, den uitslag aan de leden van de Kamer mede te deelen ‘l De Middensectie gelast met het onder zoek over hel wetsontwerp betrekkelijk liet opmaken der kiezerslijsten, neerge legd door de boeren Buyl, Reus en kon- soortën, heeft het met eenparige Hleimnen aangenomen. De heer Vandewalle is verslaggever benoemd. Sedert een 4tal weken zijn de katholie ken in de Kamer van Volksvertegenwoor digers bezig met den heer Francolle, minister van Nijverheid en Arbeid, schan dalig voor den aap te houden. Ter gelegen heid van de herziening der mijnwet heeft de man pillen van belang geslikt, die hem zeker nog zwaar op de maag liggen. Aan artikel 20 van hel wetsontwerp waren een aanlal amendementen verbonden, die de regeering eerst minachtend van de band gewezen heeft en die ze zich één voor één heeft laten opdringen om toch maar aan hel bewind te mogen blijven. Uit de groep HèlTeputte-Vérhaegeri De Lantsheere-Mabille en konsoorten dal zijn de vijanden van het kabinet de Smet- de Naeyer, zijn de amendementjes komen opduiken, tol groole ergernis der Acht Lichten. Eerst wilde Francolte niets welen van hel verplichtend pensioen voor de oude mijnwerkers; den volgenden dag nam hij hel aan. Toen wilde hij dal de ouderdom tol hel bekomen van dal pen sioen 60jaarzou zijn. Hellepulle was voor 55 jaar en de minister knikte gedwee ja. De regeering was voor hel afschaffer van den vrouwenarbeid in de mijnen. Wal een zucht van verlossing; hier was men het len minste eens. Maar dal zou nog geen half uur duren; Hellepulle wenschte nog dat de jongens beneden de 14 jaar niet zouden mogen arbeiden in de diepte libe ralen, katholieken, socialisten stemden don maatregel de ministers alleen ont hielden zich. Dc verledene week heeft hel klerikaal Staatsbestuur wederom eene nederlaag geleden, die telles kan. Hel achturenwerk werd gestemd met 60 stemmen legen 53 en 11 onthoudingen. In ieder parlementair land, waar de regeering wal waardigheidsgevoel bezit, zouden de ministers, in dergelijk geval, dadelijk eene opschorsing der zitting ge vraagd hebben om hun ontslag bij den Koning in te dienen. Want een ministerie is alle zedelijke macht kwijt, wanneer hel niet meer steunt op eene meerderheid in de Wetgevende Kamers. Vroeger heeft men in België ook nooit zoo iets beleefd zelfs de klerikale Staatsmannen van vroeger, een De Decker, een Malou, een Beern.ierl, hadden zich zulke striemende muilpeer zeker niet laten welgevallen. Met M. de Smet-de Na< yer en zijne kollega’s steekt alles zoo nauw niet, zeker als ze zijn in den Senaat door een flinke stemming van vertrouwen herbakken te worden en on- dertusschen hinken ze op één been voort, dc portefeuille krampachlig onder den arm geklemd, T Zijn me zoo al de regeer ders! De heer Van Wesemael, de opper-kom- missaris van Gent, blijft, niettegenstaande sommige kritiek, voel bij stek houden, in zake der stichting eener vrouwelijke poli- ciebrigade. M. Van Wesemael is overtuigd dat de vrouw hier heel wal diensten zou kunnen bewijzen. Ze zouden zekere plaat sen kunnen bereiken waar een man, onbe kend. lastig doordringen kan. De vrouwen zouden van onbesproken faam zijn, zoo wal 40 a 50 jaar oud zijn, ongetrouwd of weduwen zonder kinderen. De vrouwen zouden natuurlijk geen uniform dragen, maar wel aan tucht onderhevig zijn en in brigade opgesteld worden. Eene vrouw, de overste, zou alleen met den heer opper- kommissaris in betrekking zijn, zijne be velen ontvangen en aan het personeel mee deden. Reeds kreeg de heer Van Wesemael verscheiden aanboden van vrouwen van zeer geachte familiën. nog niet. De léna behoorde tol de eskaderkrui- sers, de machtigste schepen der fransche vloot. Hij werd over 9 jaar gebouwd, in 1898, en had omtrent 25 miljoen frank ge kost. Hij had eene lengte van 122 meters, een breedte van 20,8 meters, eene hoogte van 8,40 en eene verplaatsing van 12,052 ton. Zijne machienen hadden 16,500 paar denkracht, en zijne snelheid was van 18 kuoopen. De ekwipagie bestond uit 636 man. Deze schrikkelijke ramp is de derde van dit jaar, met de aardbeving van Kingston op Jamaica en de schipbreuk aan Hoek- van-Holland. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. !)e Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede the voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De ontploffing van eene torpedo met samengeperste lucht heeft dinsdag de la ding buskruit aan boord van den kruiser léna doen springen, in de Missiessydok te Toulon. Al de matrozen waren aan boord. De ontploffing begon in de buskruit- kamers der kanons 3Ó5 in het achterschip. Alle vijftien minuten hadden op de léna nieuwe ontploffingen plaats. Al de ven sters der omliggende werkhuizen zijn verbrijzeld. De daken vlogen in stukken. De electrieke draden schoten in brand, smolten als glas en dreigden de personen die zich in den omtrek bevonden door de electrieke slrooming te dooden. Bij elke ontploffing vlogen allerlei stukken lot 5000 meiers ver. De werklieden van hel arsenaal liepen in vertwijfeling dooreen. Bloedige stukken vleesch werden door de ontploffingen in de lucht geslingerd en kwamen op grooteu afstand tusschen hel volk vallen Hier en daar zag nien gekwet sten vluchten, die niets menschelijks meer hadden. Ganseb de stad Toulon is omhuld met een dikken rook, en de bevolking is in de grootste verslagenheid. De dooden moeten tali ijk zijn, maar men kent getal "Vertrekuren van den l.Izerenweg tot 30 dkpril 1907. Vertrekuren van den Buurtspoorweg. Dinsdag had, onder eenen groolen toe loop van vi ienden en kennissen, de plech lige begraving plaats van den heer Bésiré Vanden Kerckliove, Secretaris van T Parket, van den Proku- reui des Konings en Ontvanger der Bui - geilijke Godshuizen. Bij hel graf werd door den heer Laurent VANHAECKE, bediende in Parket, de volgende redevoering uitgesproken. Messieurs, C’esl sous le poids de la plus profonde émotion, que je viens tn’acquilter du dou- leureux devoir, de rend re un dernier hom mage, d’adresser un dernier adieu a mou regrelté chef el ami, Monsieur Désiié Validen Kerckliove. Ayanl travaillé avéc lui pendant 25 ans, nul tnieux que moi n’a pu appiécier ses grandes qualilés de ccour el d’espril, nul plus que moi ne ressetiüra les regrets de cette mort, hélas, si piématuiée. Eniré au Parquet de Furnes, le lr Jan vier 1870, comme comrais volontaire, Désiré Vauden Kerckliove cachait, sous des appurences modvstes un esprit judici- eux el une intelligence uès pratique. II fut nommé commis t ff. ciif Ie 13 Mars 1880, et bienlói apiès, ie 27 Oclobre 1881, il fut appelé aux foticlions de secrétaire. Ses services out éié reconnus par la décoialion civique el la médaille cummé- morative. Pendant cette longue carrière de 37 an- nées, Désiié Vanden Kerckliove, monlra toujours le plus grand zèle; il aimait ses foucimus, il s’y élait attaché de tout coeur, el lorsque miné par la maladie lout lui eummaudaii le repos, nous l’avous vu jusqu’au dernier jour venir occuper sa place au Parquet et faire son travail. Sa dernière et constante préoccupalion pen dant les derniers jours de sa vie fut de ne plus pouvoir travailler, nep'us pouvoirse rendre utile. Aujourd’hui, hélas! ces qualités, cette activité, cette bonté, lout a sombré dans cette mort qui nous attend tuus. Puissenl ces souvenirs que je me suis I permis d’évoquer êlre une douce el eon- solante pensée pour sa familie. Reposez en paix, cher el regrelté ami, votre souvenir ici restera, on vous regret- tera, car tout Ie monde vous aimait. Adieu, mon cher Vanden Kerckliove, une dernière fois, adieu I tl ADV IE-BLAD Statie 7,46 14,26 18,34 Een Toeschouwer. Het feest van Zondag is dus, ondanks alle tegenkanting, opperbest gelukt, tot spijt van wie ’t benijdt. 19,10 19,16 18,12 18,17 >a»i' - Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 - 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groote Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 11WW11 -1» 1 I IIBT— Ter gelegenheid van I1ALF-VASTEN was er op onze gemeente eenen Carnavalstoet inge richt, om eens eonen goeden dag te maken voor alle neringdoeners, brouwers, herbergiers, enz. enz. en terzelfder tijde ten voordeele van den arme, en waarlijk ik mag zeggen dat de inrich ters van 't feest er oprecht tier mogen om zijn, want sedert langen tijd heeft Ghyverinchove niet eonen beteren dag beleefd voor wat plezier, nering en tering aangaat. 's Morgends bij het ontwaken, was elkeen ontmoedigd bij het zien van die duistere wolken en van tijd tot tijd een goed vlaagje regen; en het sermoen in de beide missen was niet om iemand op to ruimen tot feesten, want verre van feest vieren, ome zielenherder kondigde aan dat niemand geeue vaandels mocht uitsteken en dat allen de gordijnen moesten toetrekken bij het passeeren van den stoet. Maar bij het uitkomen der kerk na de Hoog mis, zag ik dat alle zwarte wolken verdwenen waren en plaats hadden gemaakt voor eenen helderen zonneschijn. Van toen af kon men zien dat liet feest ten vollo ging zijn. Algauw zag men de wimpels en vaandels (niettegenstaande het verbod van den Pastoor) wapperen aan al de huizen, iedereen toonde zich welgezind en met klokslag van 12 ure doortrokken 3 dappere clairons, op hunne prachtigversierde paarden, al de straten van ’t dorp om alzoo door ’t wel luidend geschal hunner instrumenten ’t feest aan te kondigen. Ten 2 ure was alle man op post en de groepen der dorpplaats waren in rang om hunne andere makkers te gemoet to gaan tot het gehucht den Abeele, waar de muziekmaatschappij Su Cecilia van Isenberghe, gekleed in Pierrotcos- tumen hen afwachtte om den stoet te vormen. Om 3 ure zette de stoet zich in beweging naar do dorpplaats, van daar naar de Mostaard pot, en doortrok vervolgens al de straten van ’t dorp vergezeld door de muziekmaatschappij die door 't spelen van schoons pas-redoublés en andere airs, jong en oud, getrouwd en ongetrouwd, aanlokte om eeu dansje te doen; nu mocht men zeggen dat allen feest vierden. De ongehoorde menigte Vreemdelingen die naar Ghyverinchove gekomen waren en allo toeschouwers hebben met eigeno oogen kunnen bestatigen hoe prachtig die stoet was voor zulke kleine gemeente. Iedereen heeft ze gezien en blijven stilstaan om die schoone en fraai ver sierde praalwagens te bewonderen, en eenieder heeft kunnen bemerken hoe deftig al die ver, schillige groepen zich gedroegen en hoe dit feest in de beste orde afgeloopen is tot laat in den avond, na eens lustig geflikkerd te hebben. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4.39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groots Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11.44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24 4 ■•I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1