VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Een nieuw Ministerie. 1 Liberaal Feest. Een Aprilvisch die wat laat komt, Verzet tegen het intrekken der mijnwet. Geldverkwisters. Bedroevend Nr IS Sle Jani*. Zaterdag <4 Mei lOOT. gen (Medegedeeld). Zooals men ziet, breiden de zaken van BROUWERIJ TERLINCK-ABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. den Boerenbond zich meer en meer uit. In 1903 beliepen zijne zaken 3,703,480 fr. 09 c. Sedert zijn ze minstens met een miljoen per jaar verhoogd. Dus zooveel miljoen die de handelaars en winkeliers alle jaren verliezen En zoo gaan die heeren voort op den weg der centralisatie. O ware de burge rij machtig genoeg om zich tegen die werking te verzetten, maar een blind, godsdienstig vooroordeel houdt velen geketend. Al wie zich tegen de Boeren bonden, legen het dooden der burgerij verzet, is een godsdiensthater, en de groote kopstukken gesteund door de geestelijkheid welen maar al te wel dat zij eene bevolking, die te eenvoudig is om te oordeelen, te goedgeloovig om kwaad te vermoeden, door leugen en laster ge makkelijk kan om den tuin leiden en dat deze hunne pil slikken, terwijl zij het stoffelijk belang, de toekomst van vrouw en kinderen uit het oog verliezen. De «Jonge Liberale Wacht» van Sint Josse-ten-Noode, welke onder de werk zaamste des lands mag gesteld worden, zal met 23 Juni aanstaande het nieuw Vaandel inhuldigen, haar door den Libe ralen Bond geschonken. Ter dezer gelegenheid geeft zij eene reeks feesten welke al onze wakkere libe rale Maatschappijen in Brussel zullen aan trekken. Zonder twijfel zullen zij zich ge lukkig achten, nieuwen moed te scheppen in hun vriendschappelijk samenzijn. De Gezelschappen zijn verzocht hunne toetreding in te zenden, Grensstraat, 46, Sint Josse-ten-Noode. Wij leven in een tranendal, Zoo preekt de vrome pater. Al dronk wel eens zijn Meester gal Hij drinkt bier wijn ja zonder water! Maar voor de leeken is de beste wijn Pros TERLINCK’s bier steeds klaar en rein toond. Met hoeveel hardnekkigheid hij hel Qg *HandelaaFS 611 WinkeliOFS tot den ondergang gedoemd. :3oS:— Reeds meermalen hebben wij er op ge wezen dat de Boerenbonden opgericht zijn met het doel den kleinhandel tot volledigen ondergang te veroordeelen. En inderdaad, de winkeliers en handelaars van vele dorpen en sleden, waar deze machtige instellingen door de klerikalen werden tot stand gebracht, ondervinden meer om meer dat de Boerenbonden hun een doodenden oorlog aandoen. De boeren worden om zoo te zeggen gedwongen hunne aankoopen te doen in den Boerenbond; geen kilo lijnmeel, geen hectoliter kolen, geen zak meststof mag door hen gebruikt worden, of deze waren moeten van den Bond komen, welke be stuurd wordt door eenige groote heeren, die de winsten alleen opstrijken, zonder dal de boer er eenig voordeel van geniet en tot groot nadeel van zoovele kleine burgers en werklieden, die vroeger van deze winsten leefden. Toen wij dien droevigen toestand aan- teekenden, zegden wij dat zulks maar een begin was, en wij moeten, helaasbe kennen dat wij ons in onze vooruitzichten niet bedrogen hebben. De klerikale partij eischl nieuwe slachtoffers. De groote heeren der Boerenbonden zijn niet tevre den met den gezamelijken aankoop te drijven, zij gaan nu den gezamenlijken verkoop doen van allerhande landbouw- voortbrengselen, als groenten, vleesch, fruit, boter, enz. De boer zal zijne voortbrengselen kunnen verkoopen aan de rijke aandeelhouders der Boerenbonden, die dezelve weer voort verkoopen. Juicht de klerikalen toe, gij kleinhande laars, fruilkooplieden en verkoopers, gij allen, die boter, eieren, fruit en groenten opkoopt; gij, beenhouwers, die beesten noodig hebt om ’t vleesch ervan aan uwe kalanten te verkoopen, gij allen moogt uwe matten oprollen, de Boerenbonden zullen in uwe plaats optreden en u niets meer laten verdienen. De klerikalen willen de burgerij dooden. Of de boer daarmee groote winsten zal doen, betwijfelen wij zeer. Eerst voor ons en dan voor de boeren, zeggen de katho lieke kopstukken. De boer moet gekort wiekt worden, hij mag geen vrij man blijven hij moet al zijne melk, al zijne boter aan de inrichting leveren; boeten wachten hem indien hij iets van zijne op brengst durft verkoopen. Te Leuven is ook eene naamlooze ven nootschap geslicht tot uitbating van eene drukkerij en eenen boekhandel. Aan het hoofd van dit vennootschap staan de groote katholieke kopstukken van den Boeren- In zijn nummer van 1" Mei zegt De Veurnaar dat onder de personen die aan geduid worden om van hel nieuw minis terie deel te maken zich M. De Groote, volksvertegenwoordiger van Dixmude- Veurne bevindt. Indien De Veurnaar met zijne lezers heeft willen den spot drijven dan is hij er wonderwel in gelukt. Ook zou bij nog meer succes gehad hebben indien hij M. Pil aangeduid had voor hel postje van Minister. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag midda? vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteokend of personaliteiten bevattendet worden niet opgenómen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor he fjjntenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRLVpIX, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De ontroering in ’t land teweeg gebracht door hel intrekken van bet wetsontwerp op de mijnen is op verre na nog niet bedaard. Overal, uil alle hoeken des lands, stijgen krachtige en verontwaar digde proteslaties op, uitgaande zoowel van liberale als van socialistische ofchris- len-demokratische vereenigingen. Allen laken ten regeering Weet gij, vriend lezer, hoeveel de be spreking der Mijnwet aan onze schatkist heeft gekost Het sommeken is wel wat aardig, vooral als men nagaat dal deze bespreking tol niets heeft geleid dan tot de terugtrekking der wet. De uitgaven bedragen 218,500 frank en hebben niets opgeieverd. Maar de klerikalen lachen met de lasten- betalers. Als zij thans maar niet groen lachen. werk van verguizing der ofïiciëele school en klerikalisseering der Belgische jeugd heeft voorlgezel, zal stellig niet ras ver- geten worden. Als minister-voorzitter zal zijne handelwijze ongetwijfeld niet i verschillen. Wij wenschee hem dus spoe dig eene geduchte tuimeling toe. Er zijn geen ongeletlerden meer in Bel gië, zoo wij de ministerieele statistieken mogen gelooven en leerplicht is er waar lijk niet meer noodig daar alle jonge Bel echte feniksen zijn geworden. In werkelijkheid valt hel echter gansch anders uit. Zoo heeft men bestatigd dat onder de jongelingen, die zich lieten inschrijven voor de loting te Berchem-S“ Agatha, op drie kwaart uurs van Brussel, waargoede scholen bestaan, 11 op de 24 verklaard hebben te kunnen lezen noch schrijven. 11 op 24, dit is 46 per honderd en dit op eenige stappen van Brussel... Hoe moei bel dan gesteld zij», dover- bond, benevens priesters acliterde kralen van Limburg.L, T Is juist drie weken dat hel Ministerie de Smet de Naeyer zijn ontslag gegeven heeft en men kondigt eindelijk de vorming aan van een nieuw kabinet samengesteld als volgt Binnenlandsche Zaken en Voorzitter van den MinisterraadM J. De Trooz. Justicie M. J. Renkin. Buitenlandsche Zaken M. J. Davignon. OorlogGeneraal Hellebaut. Financiën M. J. Liebaerl. Openbare Werken M. A. Delbeke. IJzerenwegen M. J. Uellepulte. Wetenschappen en Schoone Kunsten Senator Baron Descamps. Nijverheid en ArbeidSenator A. Hubert. Landbouw (ad interim) M. Uellepulte. I Hoe lang dit Ministerie zal bestaan zal I de toekomst uitwijzen, maar wij meenen aan hel kabinet De Trooz geen langen duur te kunnen voorspellen. De nieuwe minister-voorzitter heeft evenals zijne I vroegere kollega's, hel koninklijk besluit I mede onderteekend, waarbij de mijnwet is ingetrokken eu men weel hoe gunstig die partijaanslag door heel hel land is onthaald geworden. Hel zal er dan ook stuiven den dag dat de nieuwe regeering I zich voor do eerste maal ter Kamer zal I aanbieden. Moeten eenige leden der jonge rechterzijde, die den heer de Smet-de Naeyer hebben doen vallen, zich bij de I oppositie aansluiten om M. De Trooz te I bekampen, dan zal deze moeite hebben de I voor hem onmisbare dagorde van ver- I trouwen gestemd te krijgen. In de veronderstelling zelfs dat deze I dagorde aangenomen wordt, dan slaat I hel nieuw kabinet toch nog voor de mijn- I wet, die wederom ter bespreking gebracht I en gestemd worden moet en, daar hoogst I waarschijnlijk de kamerleden hunne vorige I zienswijze zullen behouden, beslaat er I alle kans voor een nieuw ministewëele I krisis Behalve <)o mijnwet, zijn er nog I andere donkere wolken aan den politieken I hemel en wel de Congokweslie, het vraag- I stuk der Antwerpsche forten, het wets- I ontwerp-Coremans op de Viaamsche taal in hel vrij Middelbaar onderwijs en zoo I meer. De toekomst is dus alles behalve I rooskleurig voor de grrroote en mach tige katholieke partij, die zich eerlang het bewind zal zien ontglippen, waaraan I zij zich jaren lang, legen den wil van de I meerderheid des lands, met wanhoop beeft vastgeklampt. i Wie er nu eigenlijk M. de Smet-de Naeyer opvolgt, is voor ons, liberalen, van weinig belang. M. De Trooz mag er I zich niet op beroemen de sympathie zijner tegenstrevers te bezitten, daartoe heeft hij zich als minister van binnenlandsche zaken en openbaar onderwijs te zeer bel I werktuig van Woeste en de onderdanige I lakei onzer dweepzieke geestelijkheid ge- I strengste de handelwijze der en bevestigen luid hun wil op krachtdadige wijze de waardigheid van T Parlement te verdedigen en de rechten der natie ongeschonden te bewaren. 't Is te verwachten dal na de bijeen- roeping der Kamer dezer eerste zittingen woelig zullen zijn. Het gedrag der onlslag- gevende ministers die zich niet alleen zeer onhoffelijk jegens het Parlement toonden maar daarbij ook eene tergende onrechtvaardigheid begingen, zal er naar verdienste geschandvlekt worden. Vertrekuren van den Buurtapoorweg. WDCI MO* ADVERTENTIEBLAD Statie 7,46 14,16 18,34 19,10 19,16 18,12 18,17 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Vooratad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 Alleenlijk den Woenadag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statio 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Panneatraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminua 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 19,38 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Vooratad 7,50 10,24 Vertrekuren van den IJzerenweg tot I .Juni 1007. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,27 6,49 8,02 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,80 (Adink.) 7,43 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrek Tan VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 •root* Markt 5,10 7,02 8,57(Panne»tr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1