NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Eerste rede van DeTrooz. VAN VEURNE Staatsministers. Het begint al te stinken Brand te New-York Spoorwegongeluk te Roeselaere. VRIJHEID. I Nog Vlaggen en Vaandels cene Bekentenis. Znterdag «2» Mel 1907. Xr Sle jaar. door den lieer de Smet-de Naeyer, den gewezen minister van financiën, verheft de heeren Vanden Heuvel, oud minister van juslicie en baron de Favereau, oud minister van builenlandsche zaken, tot de zelfde waardigheid. De andere staatsministers zijnde heeren De Lanlsheere, Woeste, Beernaerl, Tack, Le Jeune, de Smet-de Naeyer, Devolder, Graux en Vandenpeereboom. Woensdag heeft de Koning een besluit geteekend, waarbij zes nieuwe Staats ministers worden aangesteldde heeren graaf de Mérode-Westerloo, voorzitter van den Senaat; Schollaert, voorzitter der Kamer; Dupont, ondervoorzitter van den Senaat en Baron Greindl, gezant te Berlijn. Dit besluit werd tegengeteekend door minister de Trooz. Een tweede besluit, tegengeteekend moest ben op hunne orkestzetels en in hunne De Patriote zegt: Hel was der moeite loges folografeeren en die lichlteekenin- nict waard van kabinet te veranderen. De gen hangen in alle deftige salons, met een katholieke partij zou zich eene crisis be spaard hebben. Het hekken zal aan den ouden stijl blijven hangen en daarmede zijn wij niet veel! Andere bladen spreken in denzelfden zin. Wij van onzen kant zeggen tot onze vrienden: bet kabinet is ziek geboren, zijn einde is nabij. De Gongokweslie, de mijn wet, het vergunningsrecht, het algemeen stemrecht en den leerplicht zullen zijn doodvonnis bespoedigen. Houdt u gereed tol den strijd. Evenals in 1857 en 1870 hebben wij weldra de ontbinding en den vrijzinnigen zegepraal. - -. Apotheker en doctoor Liefdezuster en pastoor Wenscht men liefst te moeten missen, Beter TERLINCK’s puikfijn bier Matig drinken met plezier Met een fijne brok om op te disschen. BROUWERIJ TERLINCK-ABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. Sommige klerikale bladen beoordeelen zeer koel de minisleriëcle verklaring. Het Nieuws van den Dag schrijft: Inde aan kondiging van T nieuw kabinet is niet de minste spraak van de wet op de mijnen, maar integendeel veel van de Congokwes- tie. Behalve die verklaring bevat zij enkel «Loopt naar den duivel! Wij hebben niets met u te stellen en af te rekenen. Wij zijn hel gouvernement van het land niet. Wij zijn hel gouvernement der klerikale». De nationale vertegenwoordiging? Wij geven er den bliksem van. Ik kan zonder u want de rechterzijde is eenig. De rech terzijde vertegenwoordigt het land niet, maar wel de klerikale partij. Wij hebben slechts aan die partij rekenschap le geven. Wat wij doen zullen? Wal wij willen? Dal gaal u niet aan. Gij wilt leerplicht, per soonlijken dienst, T algemeen stemrecht Ziet ge, eenigen onderons vinden dat ook rechtvaardig, maar de pastoors hebben er bang voor. En wij zullen die hervormin gen in de kartons laten rusten. Gij zijt niet konlent? Ik geef orden brui van. De rech terzijde is eenig. En wij zijn de meesters. Hel openbaar onderwijs? Wij zullen er voor zorgen dal paters en nonnen jubelen. Wal blieft? Ge mort?.. Foert! de rechter zijde is eenig en de klerikale partij zal heerschen zonder u te raadplegen. Dat is de korte inhoud van de eerste rede door De Trooz in de Kamer uitge sproken. Met die rede begint een nieuw tijdperk in de Belgische politiek. Schoone redevoe ring, schoon en voortreffelijk in dien zin dal nooit hel volstrekt gemis aan princie pen bij de klerikalen zóó zichtbaar was. Tot nu toe hadden de klerikalen nog een greintje eerlijke schaamte, ze trachtten onder veel woordkramcrij de eerlooze drijfvecren van hunne klerikale politiek te verduiken. Dit maal valt de sluier. De klerikalen zeggen onbewimpeld en brutaal dat slechts de belangen der klerikalen gelden; de klerikalen bekennen zelfs dat hel ellendig privaat onderwijs op denzelfden voel staal als het openbaar onderwijs. De klerikalen, zonder er doekskens om tc winden, roepen uil dat ze van geene hervormingen willen welen; dal ze zich uitsluitelijk bekomme ren om aan hel schoteltje le blijven zitten, en in grootmoeders beurs te mogen blijven scharrelen. De klerikalen bereiden zoo op voortref felijke wijze de antiklerikale propaganda voor. Aan ons te zorgen dat dit dompers ministerie hel laatste weze. Zondag laatst vernielde een brand den aanlegsteiger van de kompagnie Morgan te New-York. Een overgroote partij koopwaar werd de prooi der vlammen. De schade wordl geschat op 12 4/2 mil joen frank. In een vorig nummer hebben wij, met bewijzen in de hand, getoond dat de nieu we minister van Juslicie en Eeredienslen, in 1894 een warm en overtuigd partij ganger was van hel Verplichtend Onder wijs. Veel klerikalen, zelfs van de lievigslen en dwcepzuchtigslen, declcn het zelfde gedacht; maar zij zijn bevreesd voor de geleerdheid des volks en daarom weigeren zij in le voeren hetgeen zij zelvcn nood- zakclijk achten. Ziehier, onder andere, wal het fanatiek blad De Gulden Spore van Kortrijk schreef den 20 April laatstleden in een artikel ge titeld School en Onderwijs. Scholen ontbreken niet. Maar daar worden, helaas, nog al le veel ouders aangetroffen, die hunne kinders naar geene school zenden en laten op strale loopen. Ouders, die dal doen, bereiden het ongeluk hunner kinders.» En, dezelfde bladen, die zulks schrijven, die dus opcnllijk bekennen dal het gebrek aan onderricht een gevaar, ja het ongeluk der kinders is, die zelfde bladen wer ken en strijden tegen de invoering van het Verplichtend Onderwijs! Hoe rijmt men dal le zamen Dal is waarlijk kleri-kaal; dat zijn van die mcnschen, van welken men zeggen mag: Zij zijn lioorcnde doof en ziende blind... om reden hunner kleri-kale poli tiek Btad Sint Truiden. Groot Internationaal Feest voor OP 8 SEPTEMBER. Inlichtingen bij M. P. PHILIPS, Voor zitter der feesten, Sint-Truiden. Maandag avond, rond 9 uren, werd bemerkt, in de statie van Roeselaere, dat er lappen vleesch aan de wielen hingen van een binnenkomenden trein. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld en, de baan volgend, werd weldra eerst het been, dan het hoofd van een mensch gevonden, en later nog verschil lende, afgrijselijke verminkte lichaams- deelen. Later bleek dat een vreeselijk ongeval in de statie had plaats gehad. De ijzerdraaier, Cyriel Degryse, te Roeselaere wonend, doch werkman in de werkhuizen van den Staat, le Kortrijk, was, rond half acht, in laatstgenoemde stad, op oenen goederentrein gesprongen. Daar die trein echter niet tc Roeselaere stilhield, sprong de werkman eraf, toen de trein door de statie te Roeselaere reed. Hij werd legen een exenlriek geslin gerd, vandaar onder de wagons en vreese lijk verminkt. Degryse was slechts 32 jaar oud, en had drie kinderen. Een maand geleden sliert de moeder van den ongelukkige, voor eenige dagen viel een zijner kinderen door het venster zijner woning en werd op den slag gedood. Vrouw Degryse is, ten gevolge der ontsteltenis, gevaarlijk ziek. Over dit woord hebben onze klerikalen al heel aardige begrippen. Al wat dwang is noemen zij vrijheid en wat eigenlijk vrijheid is, heet bij hen dwang. De verkeerde wereld dus zooals men ziet. Hel lol sleept de werkerszonen tegen hunnen wil naar de kazernen en dat heet aan katholieke zijde overeenkomstig met de vrijheid. Wij willen den persoonlijken dienst plicht, die alleen rechtvaardig is en onze tegenstrevers huilen kazernedwang Do liberalen vragen het verplichtend onderwijs. De katholieken betitelen dit oenen aanslag op de vrijheid der ouders. Zij verkiezen dus de vrijheid van onwe tendheid Men ziet het, vrijheid noemen de kleri kalen alles wal hunnen winkel van onver draagzaamheid en volksbedrog in de hand werkt; al wal ontvoogding, gevoel van persoonlijke waardigheid, opbeuring der mindere standen, volksverlichting beoogt, is dwang. Om te bewijzen hoe die slimmerikken de vrijheid verstaan, diene het volgende In een katholiek cenlenblad werd over cenigo dagen een artikel afgekondigd, onder de hoofding: Boek en Tooneel. Een uitval in regel tegen de nieuwe letter kunde. Boeken en tooneelwerken van hedendaagsche schrijvers deugen niet. Het slot van dit artikel is eene jammer klacht, omdat ook katholieken zulke boeken lezen en de opvoeringen van zulke tooneelwerken bijwonen. Een katholiek is vrij, denkt ge, van te gaan waar hij wil en te lezen wat hij wil In de katholieke bladen loopt men immers hemelhoog met de vrijheid op. Hewel gij zijt totaal mis. En verlustigde zich enkel de vrijden kerij met zulke walgelijkheden, waar geen greintje kunst in te vinden is, het kwaad ware zoo erg niet, maar ook katholieken onbepaalde beloften. Daarom verwachten durven zich daar vertoonen Men l wij hel nieuw ministerie aan hel werk. gepast opschrift er onder. Dat is de slotvolzin van het artikel in kwestie. Hoe aardig de klerikalen de vrijheid verslaan, niet waar Opgepast, katholieken, eerst .aan de opstellers der frulbladen gevraagd, waar ge zooal moogl naartoe gaan, of een on bescheiden objectief folograveert u en men hangt u in alle deftige salons ten loon, len prijze aan de verachting van oude pruiken en gerimpelde kwezels. Leve de katholieke vrijheid Dii I; d verschijnt den Z-dculag van iedere week. - Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent, nakingen 40 centiemen den drukregel. De groote letters volgfns plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men word' verzocht alle hoegenaamde artikels uilcrlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden met opgenomen. i;,,,, i uitgezonderd beid, I laander, n, o/s, ie voo Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. M schrijft in bij CAMILLE URUNEItV, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. I Statie 7,46 14,26 18,34 19,10 19,16 19,38 18,12 18,17 ADVERTENTIEBLAD Vertrekuren vnn <len I.Jzerenweg tot I Juni 1907. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8,03 9,53 11,55 13,14 (naar Thourout) 15,53 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duiukerke: 7,30 (Adink.) 7,43 9,52 12,10(Adink.) 14,40 18,05 20,17 (Adink.) 22,07 Vertrekuren vnn tien Buurtspoorweg. Vertrek van VEÜRNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 10,00 12,22 13,32 15,16 18,04 20,04 Groo' Markt 5,10 7,02 8,57 (Pannestr.) 10,05 12,27 13,37 15,22 18,09 20,09 O ïiOOO frank premien. Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 f) Alleenlijk don Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,20 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,26 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,41 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. 10,20 14,22 18,30 Voorstad 7,50 10,24

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1