VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De Vrienden van BoerHet onweder van en Neringdoener. verleden week. De Belgische Boerenbond. Hoe lang* nog? SKnterdag S .luni 1901. ■V 553 Sle jaar. Hellepulte en tutti quanti, die, na ze meer j 11. iinyl in de Kamer. Hel liedje van de liefde welke de kleri- kalen bezielen voor onze boeren en nering* De personen die aan Mr BUYL iets mede le deelen of le vragen hebben, worden verzocht zich lot hem te wenden op het volgende adres lirijjfsluan» 102, Elsene (Brussel). dan twintig jaren lang miskend te hebben, nu de kleine burgerij en de neringdoeners zeem aan den baard trachten le strijken. Wie laat er zich aan dat boerenbedrog nog beet nemen? Bond niets anders is dan een groot kleri kaal kiesmachien. De geestelijkheid en de klerikale politiekers, hare zaakwaarnemers j nuttige wenschen heeft uitgebracht, spelen er den baas. M. Theunissen, van Tongeren, veropen baarde Maandag hoe de Boerenbond tol stand werd gebracht door M. Hellepulte, onder den zegen van bisschop Doulreloux van Luik. Is 't klaar genoeg? En’t ministerie van Landbouw te Brussel is eigenlijk niets anders dan «een bureel» van den klerikalen Boerenbond. Dezelfde spreker bekende hel vlak af, in ’t gelaat van minister Hellepulte en van M. Schol- laerl, voorzitter der Kamer: «Gij hebt, zegde hij, van onzen Boerenbond gemaakt tot de machtigste der Belgische inrichtin gen, tot hel vrij ministerie van Land bouw. Minister Hellepulte zelf stoorde er zich niet aan hel politiek karakter van den Bond te doen uilkomen. De stichting van Boerinnen-bonden aanbevelend, voegde bij er bijDe groote Duitsche leider Windt horst rekende immer op de medewerking der vrouw voor den vooruitgang van het Centrum (de Duitsche klerikale partij). In eene biddende vrouw zag hij de zekerheid der katholieke zegenpraal, die bet Centrum nadien mocht behalen. T Is duidelijk genoeg, niet waar! Welnu, het is aan dergelijke klerikale kiesmachienen dat ontelbare duizenden franken subsidiën uil de openbare kassen worden verleend, zoo dat de belasting schuldigen in hel zweel huns aanschijns moeten werken om de priesterparlij vet le mesten waarvan zij op den hoop toe hel dwangjuk ondergaan. Na de algemeene vergadering had er een banket plaats in twaalf zalen van het klooster der Franciscanen1520 mannen namen er deel aan. Wij zouden wel willen weten of de zusters Franciscanen patent betalen om restaurant te houden? Maar wal zeggen daarvan de hotelhouders, restaurateurs en herbergiers van Antwerpen, die voor vrouw en kinderen hard moeten werken en zware lasten te betalen hebben en zich aldus door kloosters concurrentie zien aandoen En zoo iets gebeurt onder de patronagie van klerikale kopstukken gelijkSchollaert, Vraag om uitlegging. De heer Buyl verlangt den heer minis- ter van openbare werken om uitlegging te I vragen «over het bouwen van eene schuil haven voor de zeevisscherij te De Panne». Vertrekuren van den 1 Jz.crenweg tot 1 Juli 1907. Het onweder dat vrijdag over het groot ste gedeelte van heiland losbrak, heeftop vele plaatsen groote schade aangericht. De bliksem slichtte op verscheidene plaat sen brand. West-Vlaanderen is vooral ge teisterd geworden. Te Rousselaere viel de bliksem op de hoeve van Mortier-Van Nieuwenhuyse, een half uur van stad en slak de gebouwen in brand. Het vuur nam eene snelle uitbreiding, doch de bewoners en de geburen gelukten er toch in de meubels en hel vee te redden. Toen de pompiers, die wat laat ontboden waren, ter plaats kwamen, was gansch de hoeve reeds uitgebrandde vier muren staan alleen nog recht. Er bestaal verzekering. Te Lapsclieure stichtte de bliksem, om 10 ure ’s avonds, brand bij den landbou wer Jules Strubbe. De schuur en stallin gen werden vernield11 koeien,30 zakken haver en al hel landbouwgerief werden de prooi der vlammen. Er is verzekering. Te Boesinghe viel liet hemelsch vuur op den veulenslal der hofstede van den landbouwer Engelbert Picceu. Het kol en eene andere afhangelijkheid, zijn totaal af gebrand; hel woonhuis heeft niet geleden. Te Ingelmunster is de bliksem gevallen op de woning van mad. Rups. Zij drong binnen langs de schouw en verdween langs het venster. Talrijke dakpannen werden verbrijzeldhet begin van brand dat ontstaan was, werd spoedig gebluscht. Te Aerseele is de bliksem langs een telefoondraad i-n het gemeentehuis gedron gen. De schade is gering. Te Moorseele, werd eene hofstede door het hemelsch vuur in brand gestoken. De woning en de afhangelijkheden zijn, met gansch den inboedel de prooi der vlam men geworden. De beesten zijn gered. Er beslaat verzekering. De telefoonlijn is totaal vernield. Te Ledeghem viel de bliksem op den molen van den maalder Verloo. Er werd gelukkig slechts geringe schade veroor zaakt. In De Panne is de bliksem gevallen op de mast van eene sloep; de top van de mast werd in twee gespleten en in dui zenden stukjes, als solferstekjes verbrij zeld. Te Haan-aan-Zee is de bliksem op eene hallafgemaakte villa gevalleneen deel van hel dak is vernield. Te Middelkerke werden twee koeien die in eene weide onder een hangaar stonden, door den bliksem gedood. De trein, die vrijdag ten 12.24 ure uit Brugge naar Oostende vertrok, werd lusschen Varssenaere en Jabbeke plotse- in eene purperkleurige vuurzee gehuld, terwijl de donder vreeselijk knetterde. De reizigers waren eenige oogenblikken zeer verschrikt. Op vele plaatsen heeft de regen over- groote schade aangericht. In de vlasvel den is de schade zeer aanzienlijk. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die vo->- het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRCIVEITV, Drukker-Uitgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De Belgische Boerenbond heeft onlangs eene algemeene vergadering gehouden te Antwerpen. Hel is eens te meer gebleken dal deze doeners, wordt in de kadoddersbladen wederom aangeheven, omdat de commis sie der kleine burgerij eenige goede en Maar wat baten deze wenschen aan onze handeldrijvers Sedert meer dan 22 jaren zijn de heeren klerikale veelbe- lovers meester in ons land en op al dien tijd hebben zij voor den kleinhandel geene enkele goede wet kunnen maken. Hunne zoogezegde liefde voor den kleinen burger komt dan ook bitter laat daarenboven moet gezegde liefde menigeen de schouders doen ophalen, vermits de klerikale politiek uiterst nadeelig is ge weest voor den neringdoener. Onder de leiding en het toezicht der geestelijkheid werd ons land als over stroomd van katholieke coöperatieve winkels, werkhuizen en boerenbonden, die de stiel- en neringdoenden veel kwaad doen. En nevens die klerikale coöperatieven, in vollen dag publiek op straal en markt gevestigd, moet men dan nog de kloosters rekenen, waar allerlei nering- en nijver- heidsdoodende bedrijven worden uilge- oefend met behulp van weezen en ouder lingen, die er worden geplaatst op de kosten der ofïiciëele liefdadigheidsbesluren en der belastingschuldigen. Daarenboven hebben de kleine burgers schrikkelijk veel le lijden in hunnen handel van de groote magazijnen en andere mededingende ondernemingen, opgericht met de mil joenen waarover de kloosters en de hoogcre geestelijkheid beschikken. Wal zullen de wenschen der commissie uitwerken Ongetwijfeld niet een zier; want zoolang de geldmacht van de geeste lijkheid, schandalig aangevuurd door de miljoenen subsidiën onder allerlei voor wendsels door de klerikale rcgcering aan haar geschonken en geput uit de zakken van alle burgers, die het zwaar te verdu ren hebben, zoolang deze schrikkelijke en alles doodende geldmacht niet gekort- vleugeld wordt zullen de besluiten der commissiën weinig baten. De kleine burgerij en de neringdoeners hebben er dus alle belang bij zich aan te sluiten bij de liberale partij, die ieveriger dan ooit werkt om de klerikale overheer- sebing zoo spoedig mogelijk den genade slag toe te brengen. Ja, hoe lang nog zullen we met eene klerikale Regeering geplaagd zitten Hoe komt het loch dat zoo iets drie-en- twintig vuile jaren kan duren? De laatste gebeui lenissen hebben nog ecus le meer bewezen hoe de klerikale partij hel land aanziet als een citroen voor eigen gebruik, iels dal zij mogen uitduwen naar beliefte tot er niets meer zal inzitten. Een mensch met gezond oordeel staat verbaasd over de onbeschaamdheid waar mede het nieuw Ministerie uitpakl voor de Kamer. Aan de openbare denkwijze zijn zij heel en al onverschillig. Kortweg verklaren de Ministers dal zij alleen de belangen der klerikale partij inzien. Do leerplicht zou aan dit belang schade doen; met geleerde menschen doet men immers niet meer wal men wil; geleerde menschen zouden geene pastoorsslaven willen wezen. Dus geen LEERPLICHT. EEN MAN, EENE STEM ware gevaar lijk, want dan zouden er zooveel verval- schingen niet meer mogelijk zijn; dan zou een rijk dwaashoofd of een nielsdoende pater maar zooveel stemmen meer hebben dan een eerlijk, verstandig werkman of een oppassende kleinburger. Dus moeten alle Belgen niet gelijk zijn voor dc kiezers- wct. IEDEREEN SOLDAAT ware gevaarlijk voor de zoontjes Papa die in dezelfde bedden zouden slapen, aan dezelfde ga- mclle zouden eten met de boerenjongens en ander misprezen klein volk. Dus LOTING en BLOEDWET moeten behouden worden. Geen enkele belofte zelfs van maat schappelijke verbeteringen, alhoewel er I thans twee zoogezegde democraten in I ’t Ministerie zitten MM. Hellepulte en I Renkin. Niels dan dc belofte de ellendige zoo- I gezegde scholen met God milder dan ooit I te begiftigen met ’t geld van ons allen, I omdat dc klerikale rijken het geven beu I geworden zijn, omdat de klerikale rijken I de beurs toehouden, omdat de klerikale I partij die scholen niet meer alleen kan I recht houden. Geene verandering van ’t belastingstelsel I waardoor de tijken zoo bevoordeeligd I worden tegen de burgerij, de landbouwers I en ’t werkvolk. Geene verandering van inkomrec'.iten I en taksen, van belastingen op de levens- I middelen waardoor alles zoo onmensche- I lijk duurder en duurder wordt. Neen, niets goeds, niets bepaalds; niets ernstigs voor al wie niet tol de beruchte I bedelaarsgilde en de klerikale uitbuiters- I bende behoort. Hel Ministerie is dit van 't Gulden Kalf. van Rome. Proficiat, Belgen I ADVERTENTIEBLAD 18,04 19,12 id. 19,18 19,23 21,36 1 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02 (Dixm.) 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 5,40(Adink.) 7,43 9,52 10,47(Ad.) 14,40 18,05 18,15 (Ad.) 20,17 (Ad.) 22,07 Vertrekuren vnn don Buurtspoorweg tot 30 September. Vertrok van VEÜRNE naar NIEÜPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 Groote Markt 5,05 6,55 8,44(Pan.str.) 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 lïiuwti wm iiu ai i> ia ..pawwrwnriI Vertrek uit VEÜRNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,16 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,21 16,07 18,17 f) Alleenlijk don Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,38 9,54 11,20 12,22 14,39 18 04 19 12 Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,54 Vertrek uit De Panne naar VEÜRNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,20 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 (10,40 den Woensd.) 14,25 18,05 21,00 (tot aan Beveren). Voorstad 7,50 10,24 (10,44 id. 14,29 18,09 21,04 id.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1