NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE F* Bond der Oud-Wapenbroeders van Veurne. 1 De prijs van een ministersfrak. De achtergelaten spaarpot van M. de Smet de Naeyer. Kiezerslijsten. 81 jaai*. Zat SiO .Iuli 1901. Ie bieden bij te kort van meer ui De twee aanspraken verwekten eenen beien en laken door een pastoorsblad. Alles komt op tijd en stond, voor dezen die kunnen wachten. Maar, wat gaan de verdedigers der schandalige katholieke schoolpolitiek nu zeggen van het bijna Pauslijk blad, welk op zulke duidelijke en lastbare wijze de schoolpolitiek der katholieken afkeurt. Flamin- - Helle- van hel Maeseyck Dit UI.ui i schijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen rijdag middag vrij en ondeitcekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden met opgenomen. l)c tunoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voc het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIA, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Zondag laatst 14" dezer, had er eene groote algemeene vergadering plaats van den Bond der oud-wapenbroeders van Veurne-Ambachl, in het lokaal Den Arend Groote Markt. De heer Voorzitter Leopold De Bois opent de zitting. Hij bedankt vooreerst al de leden omdat zij zoo talrijk opgekomen zijn, en verontschuldigt de afwezigen, klein in getal, en vooral de leden van De Panne, die door een buitengewoon geval de zitting niet konden bijwonen. Hij stelt voor als nieuw lid van den Bond, Mijnheer De Loogrée, Griffier bij het Vredegerecht te Rousbrugge. Het voornaamste doel dezer vergadering is de leden kennis te geven der bijzonder ste voorschriften die moeten genomen worden voor hel welgelukken van het feest van 4” Augusti aanslaande. De Voorzitter legt klaarduidelijk deze voorzorgen uiteen, geeft al de noodige inlichtingen len dien einde, tol groote voldoening van al de aanwezigen. Hij bedankt hartelijk de heeren leden die de verschillige feesten der oud-soldaten hebben bijgewoond, zooals le Caprycke, Melle, Loochrisly en Nederbrakel, alsook voornamelijk de heeren Gesar Barbier, L. Vanhaecke en G. Borre, die de bereid willigheid hebben gehad deel te nemen met den Voorzitter aan de Franscb-Bel- gische feesten der bonden van oud-sol daten te Rijssel. De lieer Gesar Barbier vraagt het woord in naam van de eereleden, brengt in eene korlbondige bewoordiging, hulde aan den heer Voorzitter De Bois. die zoo kracht dadig deze Vaderlandsche instelling heeft geslicht, die reeds een 120 tal leden telt. Hij wakkert al de leden aan, vast en verkleefd, den Bond te ondersteunen en le werken onverpoosd voor den bloei en vooruitgang van den Bond, daar de plicht hun gebieden zal, bij de inhuldiging van hel prachtig vaandel op 4" Augusli aan slaande, dit edel geschenk van Zijne Majesteit Leopold II, als een standbeeld le moeten eerbiedigen en bewonderen. Hij eindigt met de kreetLeve lang de Steeds op de bres voor de verdediging Klerikale Polemiek, onzer taalrechten, parlijscheuring noch Iedereen weet hoe de katholieke week- bladen gewoonlijk met de waarheid en de rechtzinnigheid omspringen; hoe zij mees- i tal de feilen verdraaien ten voordeele van hunnen polilieken winkel. Maar wal sommigen misschien nog niet weten, T is dat de groote katholieke dagbladen op dat gebied niet moeten on derdoen voor hunne mindere blaadjes, die soms voor de leugens en de onbeschaamd heid der grootcrc bladen moeten te kort bollen. Zoo lazen wij onlangs in den Bien public, het bisschoppelijk orgaan van Gent, het volgende: Het liberalisme voert tegen de katho lieke scholen eenen hardnekkgen oorlog. Overal, waar het meester is en waar hel voorzeker geen tegenstand ont moet, bekwaam om hem het hoofd te bieden, zijn eerste zorg is die scholen te sluiten en de onderwijzers er van uiteen te jagen. Is hel wel zóó dal men werkt voor den vooruitgang van de verlichting des volks?...» Ziedaar de letterlijke vertaling van het geen hel Geulsch katholiek blad onlangs dierf schrijven!.. Indien wij hel niet ge lezen hadden, wij zouden niet durven ge- looven dal een blad al is bel dan nog zoo klerikaal op zulke onbeschaamde wijze de rollen durft omkeeren Inderdaad, waar en wanneer hebt gij ooit gehoord of gezien dal de Belgische liberalen katholieke scholen sluiten en de onderwijzers dier scholen wegjagen! Nergens en nooit Maar, sedert 1884 hebben wij, het land door, overal hel tegenovergestelde zien gebeuren: Ten alle kante sloten de katho lieken de olïiciëele scholen en joegen de verdienstelijke onderwijzers weg. En dit is algemeen bekend het is een onbetwist baar feit dal, in de Kamer zelf, met wraak- krelen aangekondigd werd door de katho lieke Ministers Jacobs en Woeste, die uit riepen Er zal geweend en geknarstand worden!» «Dat zij er van door trekken en kooien planten En die zelfde kliek komt nu beweren dat bel de liberalen zijn, welke die wraak roepende en schandelijke daad bedreven! De klerikalen hebben nu nog den treu- rigen moed hunne eigene schanddaden op den nek te willen draaien hunner politieke tegenstrevers! ’t Is waarlijk de onbe schaamdheid al te ver drijven! T Artikel van de Bien public bevat in zich de veroordeeling van de handelwijze der I katholieke partij, vermits het de afsebaf- I fing van scholen en der onderwijzers kri- Voorzitter,’slich’le’r'van den B~ond' tikeert en a's eene laakbare daad aanziet De lwee aanspraken verweklen eenen Wij hadden zulks reeds zeer dikwijls diepen en vadedandschen indruk bij al de gedacht en geschreven; maar bet doet leden; zij verlieten geestdriftig de zaal na ons toch genoeg en eens de handelwijze der hun driemaandelijkschen inleg te hebben katholieken onrechtstreeks te zien bekmb- j voldaan onzer ministerieels krisis vreezende om zijne zienswijze door te drijven, het mikpunt der aanvallen van de franscligezinde kleri kale drukpers. Op wien konden de Vlamin gen méér bouwen om Coremans ter hulp te snellen in zijnen kamp tegen vooroor deel, laatdunkendheid en kleingeestigheid dan op den vlaamschen «keikop» Helle putten Eilaas! toen het uur vau stemmen ge slagen was, stond de naam Helleputte op eenen rang met de namen Versteylen, Hoyois, Woeste, Wauwermans, enz... Nogmaals wal was er gebeurd? De kloeke Genlsche Vlaming bad zijne over tuiging opgeoflerd en droeg een miuislers- frak Weinige menschcn weten wat een mini- stersfrak kost. De meesten denken dat men zich denzclven mits eene zekere som staalkundige en bestuurlijke kennissen, Del vertrouwen zijner partij en de gunst des Konings kan aansebaflen. Dat is niet immer zóó: er wordt som wijlen meer en beter geeischt, namelijk <lc verloochening van een gansch verleden en de opoffering cener jarenlange overtui ging. Wie minister wordt moet vandaag kun nen wit noemen wat hij gisteren zwart heette en omgekeerd. Hij meel vorjran- den wat hij eertijds aanbad en aanbidden 'vat hij vroeger verbrandde. Zaken, welke hij lot nog toe voor nuttig, .heilzaam en heilig hield, moeten hem plotselings voor komen als schadelijk, ongerijmd, belache lijk zelfs. Maar, zal men zeggen, wie zoo ineens vroegere denkbeelden, zienswijzen en leerstelsel» opoflert, wie zoo van gisteren op morgen, vlag, partij, programma en sirijdgenooten verloochent, is alles kwijl!» Verschooning, lezer, hij heeft een ministersfrak en dat vergoedt alles. Zie eens welke sprekende voorbeelden, de heeren Delbekeen Hellepulle.Jarenlang heeft do eerste beweerd doorvlaamsche kanton Borgerhout te vertegenwoordigen. Was hij in de ziel steeds Franskiljon, toch beloofde hij vóór zijne kiezing 't vlaamsch programma der Meeting en daar stond ook do stemming van hel wetsvoorslel- Coremans op - te zullen getrouw blijven. Het wetsontwerp kwam in de Kamer ter bespreking en do gekozene der Meeting stond aan de zijde zijner heftigste bekam- pers Wal was er gebeurd? Zijne Excellentie August Delbeke was minister geworden... Geen warmer en overtuigder I" gain voor dezen dan de Gentenaar putte. Volksvertegenwoordiger zuiver vlaamsch arrondissement driftig spreker oj) vlaamsche Land- en Gouwdagen, aanstoker van liet heilig vuur der vlaamscbgeziudheid onder de studee- rende katholieke jeugd. In het Parlement Uit een klerikaal Belgisch tijdschrift knippen wij dat onze zuinige bestuurders op 19 jaren meer dan 158 miljoen franks hebben bespaard. Dan zal men zeggen: dan moet de Staatskas goed voorzien zijn? Gij zijt er wel mee; van al die spaarpenningen blijft er niets over, die zijn gaan vliegen, en in derzclvcr plaats is een t: dan 3000 miljoen frank. Is onbegrijpelijk, maar toch is ’t zoo. Alle jaren overschot hebben, daarbij nog 260 miljoen ’s jaars meer te verteren en jaarlijks miljoenen schuld moeten maken dat gaal over zijn hout. de Smet de Naeyer had jaarlijks miljoe nen en miljoenen over, en van eenen an deren kant heeft hij reeds 3 miljard en 250 miljoen fr. schuld bijgevolg mogen wij ons eersdaags ver wachten aan eenen regen van dreigbrief- jes; maar T zal de Smet de Naeyer niet zijn die zijn laatste meubel moet verkoo pt») om als eerlijk man door de wereld te komen, het zullen de iaslenbetalers zijn die hunne duurgpwonnen centen zullen mogen afdoppen. En dan bluft men met de jaarlijksche bonis der klerikale regeering, terwijl het meer dan tijd was een ander ministerie aan ons groot huishouden te stellen, wil len wij niet regelrecht naar dc bankroet gaan. Hoe zal het nieuw ministerie handelen? De personen die aan Mr BUYL iéts mede te deelen of le vragen hebben, worden verzocht zich tot hem te wenden op het volgende adres Krljgsluuii, 1O», Klscue (Brussel). Vertrekuren vnn den lalzerenweg tot 30 September 1OOT 5,33(Adink.) 7,43 9,52 10,47(Ad.) 14,40 18,05 18,15(Ad.) 20,17(Ad.) 22,04 Vertrekuren van den BuurtHpoorweg tot 30 September. Tc beginnen met 1 Juli wordt op bet Stadhuis ovegegaan lot de herziening der kiezerslijsten voor 1908-1909. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die het getal stem men niet bezitten, waarop zij recht heb ben, mogen van nu af hunne rechten doen gelden op het Stadhuis. Wij wakkeren onze politieke vrienden nogtans aan zich liever aan te bieden bij de Liberale Associatie. 18,04 19,12 Statie 5.50 6,52 19,23 21,36 id. f .X ADVERTENTIEBLAD 18,12 18,17 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. 8,38 9,54 11,20 12,22 14,39 - Pannestraat 5,56 6,58 8,10 8,44 10,02 11,26 12,28 13,44 14,45 15,57 17,08 18,10 19,18 20,54 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,20 7,30 8,28 9,18 10,20 11,50 13,09 14,08 15,05 16,32 17,32 18,34 19,45 21,20 Vertrek uit Veurne naar POPER1NGHE. Statie 7,46 10,20 (10,40 den Woensd.) 14,25 18,05 21,00 (tot aan Beveren). Voorstad 7,50 10,24 (10,44 id. 14,29 18,09 21,04 id. - Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,12 6,49 9,53 11,55 15,53 18,03 19,02(Dixm.) 20,18 Vertrek uit Veurne naar Duinkerko: Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,05 12,18 13,20 15,16 16,42 18,06 19,18 Groote Ma:kt 5,05 6,55 8,44(Pan.str.) 10,10 12,23 13,25 15,21 16,48 18,11 1?/" g - --- -- -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 1