SCHOUWBURG VAN VEURNE. PARIS-BRUXELLES Oc katholieke kandidaten Twee Hanen en eene Hen Algemeene Tijdingen. Koninklijke Maatschappij van Rhetorica iwgqy» Pianisten. Tot wat de kontrool heeft gediend. OP ZONDAG 6 OCTOBER 1907, met de medewerking der Tooneelspcclster Mevr. Vander Hoeven-Do Hulstens, van Brussel, en van het Snaartulgenkwintet, onder leiding van den heer Auucst VALSCHAERTS, van Oostende. Het Gemeentebestuur en de landbouwers van Westerpoort. Plaatst uwe aankon digingen en berichten in dit blad. Diefstal le Brussel. onder leiding I zoon werd men hem als .1 ‘1 G l k l s Arm in de beur* en van zinnen Jong- Slechts Donderdag avond zijn, in eene vergadering der Katholieke Burgersgilde, de klerikale kandidaten voor de kiezing van 20 October voorgesteld geworden. Na lang zoeken, na weigering op weige ring ontvangen te hebben, zijn de kleri- kalen er toch eindelijk in gelukt cone lijst samen te stellen. Buiten de heer Pil zijn er vier nieuwe kandidaten, want de heer Vanderheyde, die sedert twee jaren de plaats van ge meenteraadslid bekleedde, trekt er van door. Onder de vier nieuwe kandidaten zijn Daarenboven zal dit onnuttig en schade- 1 lijk werk eene kolossale som geld kosten, dewelke wij, laslenbetalers, moeten zien verkwisten. Het uitstekend gemeentebestuur meent misschien dal het genoeg is van aan de Beweslerpoortnaars te zeggen Hel is wij niet die dal werk, dal wij erkennen slecht te zijn, uitvoeren, het is de Staal, is te zeggen de katholieke regeering. Dit uilvluchtsel is gemakkelijk om vinden maar voldoet niemand, want wat hebben de katholieke Senator en de katho lieke Volksvertegenwoordiger, die aan het hoofd zijn van liet gemeentebestuur ge daan om zulks te beletten En nochlhans bij alle kiezingen vertellen zij aan wie hel hooren wil dal zij alleen van den Slaal iels kunnen bekomen. Of wel zij hebben niets gedaan om zich tegen dal werk te verzetten, of wel in het Ministerie ziel men ze nooit slaan (stijl k’eurnamj en hel zijn niets anders dan boffers. In een woord hebben de heeren de Spot en Pil in die zaak de belangen der Veur- naars verdedigd Neen, duizendmaal neen Ouzo liberale raadslieeren hebben zich eervol van hunne laak gekweten. Wel is waar, zijn zij onmachtig geweest om hunne gedachten en deze hunner parlijgenooten in den Raad le doen zegepralen. Zij waren immers slechts 4 tegen 7, en al wat ze hebben voorgesleld wierd stelselmatig en opzettelijk door de klerikale» verworpen. Doch, ze hebben er gedaan wal er moge lijk was om de belangen, die ze ter harte hadden genomen, met overtuiging te ver dedigen De liberalen hebben gezorgd opdat, in de (bestuurlijke zaken der gemeente, do meeste ruchtbaarheid heersclie: zij eisch- len en bekwamen eindelijk en na aan houdende proleslalies de openba ring der dagorden van de zittingen de aanplakking dor stadsbe- grootingen en rekeningen. Zij eischlen eene billijke ultdee- llng -van „tndiitoelngen aan de maatschappijen en gilden der stad. Zij eischlen de ufHClinfllng der taks op de dansvergaderin- gcn. Zij eischlen de toepassing der evenredige vertegenwoordi ging der minderheid in de stedelijke besturen zooals in hospicen, in dischraad, in decommission der Nijverheid- en Mid delbare scholen. Zij eischlen en dit op menigvuldige stonden, verbeterings’werken voor wal aangaat de steenwegen, de kei wegen, de voetpaden enz, Zij eischlen eene betere verlichting van straten en wegen in de ver- schilligc wijken der stad en van den builen. Zij eischlen hel aanleggen van reinig- lieidawerken, zooals het plaatsen van pompon en rioolen, zoo in Veurne zelve als in Wester- en Oosterpoort. Zij eischlen het slichten van eigentlijke gezondheidswezen, die waarlijk van open baar nul mogen worden geheeten, zooals het ophouwen eenei* vischniijn een werk dal thans in eene kleinere stad dan de onze en namelijk in Nieupoort, door hel klerikaal bestuur aldaar is ver- wezenllijkt geweest. Zij eischlen verscheidene maatregelen die moesten strekken tol hel geven van regelmatige leergangen in de gemeen tesciiolen. Zij eischlen dat ’stadspenningen niet onbezonnen zouden worden toevertrouwd in ondernemingen waarvan met de uitbrei ding niet kan beperken, namelijk tijdens het toeataan dor toelagen ntm do kerkfabriek vnn S. Wal burga. Zij eischlen dal dringende maatregelen zouden worden genomen voor hel leg gen van den tram naar I>e Panne. Zij eischlen dat het gemeentebestuur zich in betrekking zou stellen met de ad ministratie van de tramlijnen om nut tige conrecpondenties in nlle richtingen te bekomen. Enz. enz. want wij moeten ons beper ken. Hadden wij niet gelijk toen we zegden dat onze liberale raadslieeren eervol hun nen plicht hebben gekweten 1 Het kiezerskorps zal hen zijn volle ver trouwen terugschenken, want hel is nooil- zakelijk, onontbeerlijk dat in den Raad mannen zitten die, desnoods legen burge meester en schepenen durven opkomen om recht le eischen voor dien aan wien recht toekomt. Op 6 October, zijnde Baafmisfeest, Groot B-AJL, in DEN KEIZER, bij Isid. Vandermeeren. Morgen, ILYI. bij L. Donecker, Zuidslr. Morgen, H VL bij Otlo Paulel, Statiepl. ZONDAG 13 OCTOBER CombatMchuiviug ter herberg Den Herder, bij H. Rogier, Zw. non. sir. ZONDAG 27 OCTOBER Combatschuiving ter herberg De Malterie, bij Adolf Seys. VERTOONING VAN 'T TOONEEIJAAR 1907-1908, Bureel om 5 ure. PROGRAMMA Begin om 5 i/t ure stipt. Historisch Tooneelspel in 3 bedrijven, door F. VAN GEERT. mijj.1,?oon hëbï Als men de Veurnaar leest vindt men er altijd hetzelfde liedjehet katholiek gemeentebestuur is zoodanig uitstekend dal er hoegenaamd niets kan op le zeggen vallen. Dal schrijft de Veurnaar, maar de onder vinding heeft aan iedereen bewezen dal al wal de Veurnaar zegl geen evangelie is. Wij kennen een aanzienlijk aantal in woners van Bewesterpoorl die bitterlijk klagen over de nieuwe brug en de nieuwe weg die men bezig is met maken aan de Duinkerkevaarl. In de bergachtige streken, zeggen die menschen, spant men alles in opdat de wegen zoo plat mogelijk zouden zijn en dit om hel vervoer le bevoordeeligen. In onze streek bestond er noch heuveltje noch berg, en zonder rekening te houden van de belangen der boeren en voerlieden, maakt men daar eenen gevaarlijken berg en eenen kronkelenden weg. Welk nadeel voor ons 1 toe le eigenen die ik daareven ontvangen heb. En zoo men mij aanhoudt, zal men in ieder geval hel geld niel vinden!» Er werd vaslgestcld dal de brief in een koffiehuis der Koninklijke straal geschre ven werd. Onmiddellijk werden al de sta ties bewaakt, doch, zonder uitslag. Om 7 uren, Zaterdag avond, kwamen de agenten der rechterlijke brigade bij Loysou. Dezes vrouw zegde dal haar man gewoon was om 6 uren l’huis le koim n. De policie deed een huiszoeking, en legde de hand op eene reisgids. Zondag middag was men nog zonder nieuws van Loysou. Zooals hierboven gezegd werd had deze de ontvreemdingen gepleegd om zijn zoon te wreken, die vroeger aftruggelarij in de zelfde Bank pleegde en daarvoor gestraft werd. Ziehier hoe Loyson zoon hel had aan boord gelogd. Loyson zoon co een zijner vrienden, zekere Marlens, hadden eenen wissel van 28.000 trank getrokken en hel middel ge vonden om dn geschiiRen te vervalschen. Zij herhaalden de altruggclarij. maar bun overdreven uitgaven sprongen in Toog der oversten, cu op heeterdaad betrapt, kon den de twee oneerlijke bedienden de vlucht nemen. Loyson werd te Parijs aangehou den en Martens le Brussel. Beiden wer den tol drie jaar gevang veroordeeld, straf die zij thans uitdoen. Loyson vader, smeekte de bestuurders hunne klacht in le trekken en verzekerde hel geld terug le geven. De beheerraad weigerde hardnekkig. Door die weigering dacht Loyson leeds aan wraak op zijne overstenhij heeft deze gelegenheid te baat genomen en hun 310.000 fr. gestolen. P. S. Loyson heeft zich zelf Dinsdag laatst gevangen gegeven op liet poliliebu- t eel der Zwijgersslraathij weigerde te zeggen waar hij hel geld verborgen beeft. er voorzeker twee die slechts met tegen zin eene kandidatuur aanvaard hebben, een derde is geheel in de handen der geestelijkheid en is gedwongen zich op rang le stellen, terwijl de vierde, een jongeling van 2G jaar, maar een zeer onbekend personnage, fier is als een pauw, omdat hij op de klerikale lijst staal, alhoewel hij om de stemmen der kiezers le bekomen geen ander titel heelt dan diet) van.... Ills h papa. Dit klerikaal boerschap zou schoon figuur maken in den gemeen teraad, ook droomt hij van na korten tijd Schepen van Onderwijst le worden 1 Wij hopen wel dal de kiezers er anders zullen over beschikken. Burgerstand der stad Vourne. Gespaarzaamheidskring Vrije Bur gers, te Veurno. Nummers der laatst aangekochte obligalien. Leening Antwerpen 1903. Reeks 34157 N" 22, 23 en 24. Brussel Zeevaartinstellingen 1897. Reeks 951 Nr 20. 1767 5. 2201 16 en 17. Blijspel met zang in één bedrijf, door H. VAN PEENE. Sterfgeval. —Zaterdag is le Aalsl oveil een de heer Baron Leo de Bethune, 1 klerikale volksvertegenwoordiger en 1 schepene van Aalsl. De overledene, gobo- I ren te Aalsl, was een gewaardeerd Idler- kundige en advokaal bij de balie van Den- I dermoude. I Fcnige woorden van eenen in- wonenviu Diest, die iets te zeggen heeft I betreffende de «Foster’s Zalf» beroemd geneesmiddel legen de huidziekten, zooals eczema, speen. Mn" Guclitmans, Sint-Aimaslraal le Diest, zegl ons Sedert tien jaren kwelde mij’ l speen, dal mij vreeselijk de< d lijden, de jeukingen waren pijnlijk en hevig, T is nutteloos dal ik alle soorten middelen beproefde, en ik wanhoopte, ik hernam moed, toen ik van de genezingen verkre gen door de Foster's Zalf hoorde spreken, verkocht te Veurne bij MrRuyssen apotheker en ik beproefde ze aanstonds. Ik dierf aan mijn geluk niel gelooven toen ik mij na de eerste toepassingen van die kostbare zalf reeds zeer verzacht ge voelde, nochtans moest ik hel. want van dag vertlwdrn Ac kwnal en na eene week lijds was ik eindelijk van mijne zoo pijn lijke aandoeningen ontlast. Ik verklaar liet bovenstaande waar en veroorloof U het kenbaar te maken. De jeukingen, eczema, hel speen, als ook al de huidaandoeningen in T algemeen zijn eene aanhoudende kwelling, de prikkeling is er des lc meer onverdraag lijk van daar alle rust ónmogelijk is; hel leven is een ware last en de gezondheid wordt ondetmijnd. «Foster’s Zalf» ver licht altijd en verzacht reeds van de eerste loep&ssing gelijk welke huidaanduiding, zooals eczema, speen, pijpzweren, ader- spalligc zweren, vochlige korsten, impe tigo, melkkorst, dauwworm, jeukingen, winterhanden en voelen, barsten enz. Voor al de gevallen is eene doos altijd voldoende om niel alleen eene onmidde- lijke verlichling, maar eene krachtige, blijvende en onhervalbare genezing le geven. Verzekert I! dal men E de «Foster’s Zalf» geve van dezelfde soort als die welke M""' Guchtmans gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen of vrachtvrij per posi mei het bedrag der som le zenden aan hel Alge meen Depot, voor BelgiëEngelsche Apotheek, Ch. Delacre, 50, Coudenberg- siraal, Brussel. A. F. 8 1 310.000 fr. gestolen. I Do Brussclsche Banken beleven een krisisl De Bank van Brussel, werd Zater dag hel slachtoffer van eene ontvreemding len beloope van 310.000 frank. De plichiige is gekend; hel is Willem Loyson, 47 jaar. Hij was sedert 26 jaar bediende der Bank. Zijn zoon werd ver leden jaar lol drie jaren gevang ver oordeeld wegens ontvreemdingen in den- zelfden Bank; doch men had zooveel ver trouwen in den vader, dal bediende had behouden. Volgens hel onderzoek werd de diefstal op de volgende wijze gepleegd. Zaterdag, om half zes ’s avonds, ont vingen de oversten van de Bank van Brus- sel van Loyson den volgenden brief: Gezien de wreedheid welke gij tegen- 1 f ®«m den dag gelegd zoo siraf ik u door mij de 3lü.üüt) frank u >1 ti Ui ‘■i Hue de Plint, Furiies. Do muziekuitgave Le Métro- nome, directeur Ch. Walpot, chaussóo do Torvueron, 191, Brussel. heeft oene zoor HChoono Valse Lente ROLOUBERTISE - uitgegeven, mot prachtig titelblad en 5 pagina's muziek in schoono gravuur, die zij met recht noemt do schoonste Vals in dit genre van 1907. De heer Walpot zendt nu deze schoono Vals gratis aan eenieder, die gedurende de maand October er om vraagt en 10 cent, voor frankeerkOHten zendt. Wij kunnen do pianisten niet anders dan sterk aanradeu van deze gunstige gelegenheid gebruik te maken. VEHM AkELI.I KNEDEN. M0NTIGNY f - - - - - -J” Geboorten. 27 Sopt. Koatetoot Oahriolla, dochter van Doctor on Teorltnck Rotnauln, Binnen palen. 30. Roblto Edtndo on Kachel, tweclingdochtor» van Ediuond on <lo Vnllcjo Alien, Houtmarkt. 1 Oct. Boonufacs Maria, dochter van Reuó on Di-clorcq Augusta, Bowvntorpoort. 2. Dobbelaoro Maria, dochter van Joroom cn Roybrouck Elza, Binnen paton. 2. Viano Maria, dochter van Karol on Spllllaort Maria, Klavoratraat. •1. Vorpoorto Wornor, toon van Egido ou Mouri* Joanna, Vcstenatraat. Huwclljkaafkondlglngon. 29 Sopt. Do Noo Karet, bödlondo, Llchtorvoldo, mot Snauwaort Sylvia, zondor beroep, Vourne. Pholion Karot, leurder, met Doplao Maria, giletmaakator, bolde to Brusaol. Huwelijken. 30 Sopt. Vottora Jan, kunatamld, gob. to Li«r don 3 Dcc. 1879, niet Canuoo Irona, mode maakster, gob. to Veurno den 16 Aug. 1883. 30. Dholft Jozef, rijkavooarta, gob. to Bruggo, 2 Novemb. 1882 en Dobbelaoro Maria, bijzond, gob. to Vourne, 23 Eobniari 1881. 20ct. Decroo David, schipper, gob. te S* Omer, 30 Novemb. 1886 on Douecker Bautina, schip- perln, geb. to Bethune, (Fr.) 11 Oct. 1838. 3. Vaudenkerckhovo Emicl, rokouplichtigo.gob- te Dixmudo, 8 December 1867 on Deturck Llbario, naaister, geb. te Vourne, 25 Decctnb. 1871.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1907 | | pagina 2