VAN VEURNE 1908 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V, i Een Ontslag. I> ifel A Dood van Minister de Trooz. A GEMEENTERAAD VAN VEURNE. Rechterlijke Kronijk. Zaterdag 41 Januari 15)08. IV 1 I 'i s 855' 'ja ar. De personen die aan Mr BUYL iets mede ie deelen of te vragen hebben, worden verzocht zich tot hem le wenden op het volgende adres ürij^slaun, 108, Elaeuc (Brussel). M. Jules Vanderheyde, klerikale volks vertegenwoordiger voor liet arrondisse ment Oostende-Veurne-Dixmude heeft aan den voorzitter der Kamer zijn ontslag in gezonden. M. Vanderheyde zal vervangen worden door zijn plaatsvervanger den heer Aug. Hamman, gewezen volksvertegen woordiger. i ping der onlusten van 1902 herinneren. Hij was nooit een minister van Belgie, hij was enkel een katholieke minister die enkel voor zijne partij zorgde, al was het ook ten bale van ’s lands rust en ’s lands toekomst. X. 1 1908 is ingetreden en uit ganscher harte wenschen wij aan onze lezers al hel beste, het aangenaamste, het genolrijkste dal kan beschoren zijn. Vooral aan allen kloeke gezondheid en helderen geest I T Is gezondheid, kloeke lichaamsbouw die ziekten tart, eene kost bare schat voor de rijken, voor de werk lieden en kleine burgers die dagelijks aan den arbeid zijn om de korst brood voor vrouw en kinderen te verdienen, is ze eene levenszaak. Ja, hoeveel bloeiende familiën, waar, door hel zwoegen en werken, zoo licha melijk als geestelijk, van hel hoofd, wel varend voortkwamen, zijn niet door ziekten gansch verloren gegaan. Hel is niet onge past op een oogenbhk dal zooveel wen schen kwispellurig rondgeslrooid worden en soms wel niet al te harlelijk, deels uit mode of oud gebruik, de omvang van een nieuwjaarwensch te bepalen. Wij wenschen aan allen en wij herhalen hel nog vooral aan de werklieden en kleine burgers, kloeke spieren, ijzeren borst, stalen organen, helderen geest, gouden hart en even zooveel voor vrouw en kinderen. Niet steeds begrijpen de begoeden der samenleving wal al opofferingen, wils kracht, ontberingen gevergd worden, van wege degenen die enkel hun beslaan te danken hebben aan eigen werk, die dage lijks, onverpoosd en altijd even moedig, den levenstrijd kampen moeien. En welke voldoening, als alles meestaal, voor de ouders die na eene eerlijke, naarstige, welvervulde loopbaan neerblikken op hun kroost eti fier kunnen zeggen Onze kinde ren stellen het beier dan wij, ons kroost is een trap hooger geklommen op de maatschappelijke ladder en dat is ons werk Hel jaar 1908 zal, hopen wij, voorde kleinen, de verlossing zijn. Sedert jaren wordt het volksonderwijs, hun onderwijs, eerst ondermijud, dan vervolgd en ver vloekt, hel ligt smachtend neergedrukl onder de laffe aanvallen van de oude vijanden der kleinen. 1908 zal ons den val van de klerikalen medebrengen en met hem de herstelling der vredelievende, volksminnende politiek der liberalen. Geen onderscheid meer tusschen rijke en arme leerlingen in fransche en kloefescholen, geen burgers meer met vier stemmen en verstooleliugen met een; neen, enkel scholieren van burgers, rijk of arm, van burgers met gelijke rechten en gelijke plichten. Ieder man zijne slem, ieder soldaat zijn eigen geweer; geene politieke bevoordeeligde en verkochte soldaten om T geweer van den rijken te schouderen. Wal 1908 ons met den Congo voorbe- i reid, kan niemand voorzien. Geheel die finanlieële hutsepot riekt zoo aangebrand, die zwarte inklflesch ziel er zoo duister dal de wijslen er niet uit kunnen. In alle geval mogen wij gerust de toekomst af wachten; de liberale partij, de eenige waarlijk vaderlandslievende partij waakt ernstig over Belgenland en ondanks zij m minderheid in de Statenkamers is, zal hare stem krachtig genoeg klinken, om eene onherstelbare politieke ramp, zoo trouweloos door de katholieken voorbe reid, te vermijden. Door eenen anderen fiaantieëlen hutse pot, de krach der Amerikaansche trutsers, is in het laatste jaar alles opgeslegen brood, vleesch, kolen, alles wal vooral de kleinen voor hel leven noodig hebben, is aan buitengewone hooge prijzen. Cham pagne, wijn, cigaren der rijken zijn, o wisselvallig noodlotaan de oude prijzen gebleven. Wij wenschen voor hel welzijn der geringen eenen rechtvaardigen afslag. Wal zal 1908 ons medebrengen in plaats van hel gehate vergunningsrecht. De ministers beloven... maar katholieke be loften en rotte appelen kwetsen niemand. De vergunningswel brengt 5 miljoen op en wij weten allen dal ministerie geld noodig heeft. Maar is het dan zoo lastig die 5 miljoen le verdeden door de hecto liters gedronken jenever en zoo de jenever per liter doen betalen in plaats van alles le leggen op de eene en niets op de andere. Indien de jenever duurder zou kosten zou hel toch voor allen gelijk zijn en zou hel wel 25 c. per liter maken Ook onze tegenstrevers willen wij onze nieuwjaarwenschen toesturen Aan hel katholiek ministerie de welver diende en door alle Belgen gewenschle rust. Aan minister Renkin en Hellepulte, eene nieuwe gekeerde frak. Aan Mr Woeste de kroon der geluk zaligen. Aan onze katholieke volksvertegen woordigers, wal meer moed en meer versland om onze belangen le verdedigen. Aan de katholieke gemeenteraadsleden een bril om le kunnen zien wat de volks klas behoeft, een trechter om de klachten der werklieden en kleine burgers te hooren of beter nog een geweten van caoutchouc. Aan de politieke priesters de komst van Christus om de farizeers uil den tempel le jagen. Aan de masoeurkens der aangenomen scholen veel zoelekoek-knippels op hun naamfeest door de kindei s geschonken. DEMOS. Woensdag 1 Januari 1908, om 10 ure voormiddag, werd de gemeenteraad in openbare zitting bijeengeroepen, lol de aanstelling en eedaflegging der raadsleden gekozen in de kiezing van 20 October laatstleden. Al de raadsleden waren aanwezig. De nieuwgekozene leden hebben in handen van den heer Burgemeester den grondwellelijken eed afgelegd, en werden in hunne bediening van gemeenteraadslid aangesteld verklaard. Daarna weid er overgegaan lot de kiezing van eenen Schepen, in vervanging van M. August Pil, wiens mandaat ten einde was. Deze kiezing geschiedde bij geheime stemming; elf leden namen aan de stem ming deel. M. August Pil bekwam 10 sl., M. Verraes 1. Diensvolgens werd M. A. Pil opnieuw als Schepen der stad uitgeroepen voor eenen termijn van 8 jaar. Daarna werd de lijst van rangschikking der raadsleden vastgesteld en de zitting werd geheven om 10 1/2 ure. Correctionneele Rechtbank van Veurne. bestuur niet vergeven et) de socialisten mobilair; de 2» 15 dag. en 26i fr. voor-smaad; de 36 lo dag. voor ophitsing tot opstand; alle vier zullen Zich steeds de al te Strenge dem- elk 15 fr, voor dronkenschap j de -1* voorwaard. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, wofden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor he' buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. rrewurwip- rno nu» ti n iwn ir-r - rirrim wiin—1111 1 itti— triimi 11 r1 rriiwifniiniii 11 r /nj-riT-j mniirr—mmoiil hit ^wi™****imw Men schrijft in bij CAMILLE RRU^EI^’, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Geen gevoeliger verlies kon de afbrok kelende klerikale partij meer treffen op dit angstig oogenblik dan de dood van den Minister-president de Trooz. Niet omdat hij een arend was, noch blijkens gegeven had van bijzondere bekwaamheid, door zichtigheid of ministerieele vaardigheid. Neen, maar alleen omdat hij geplaatst was tusschen den baatdragenden, dweepzuch- ligen Woeste en den klaarzienden oud- minister Beernaert. Hij was de verbinding tusschen beide. Toen het kabinet de Smel-de Naeyer viel, verlamde Itij lijdelijk de jong-kaiho Heken met ze te paaien met twee minister- portefoelies, die gretig opgenomen waren door den oud Cbrislen-democraal Renkin en den oud-flamingant Hellepulte. Beide hebben, wel is waar, hunne vroegere prin ciepen verloochend. Maar T moet gezegd worden hel was toch de eenige oplossing mogelijk om de verslelene klerikale partij nog eenige maanden verlang te geven. De ondervinding heeft bewezen dal ook hel kabinet de Trooz niet leefbaar blijkt, vooral met hel oog op den Congoleeschen hutsepot. Iedereen was overtuigd dal wij aan de vooravond waren van eene minis- lerieele crisis. Minister do Trooz heeft enkel door zijn onvoorzien overlijden de crisis verhaast. Wal eigenlijk de man zelf betreft als minister was hij enkel een trouwe voor stander van de hevigste klerikale dwing- landij. Enkel dit mogen wij ter zijner eer zeggen, dal hij steeds hoffelijke betrekkin gen met de oppositie hield, terwijl tie nieuwbakken graaf de Smel-de Naeyer op de tegenstrevers antwoordde met haal en afkeer. De dood van Jules de Trooz kan enkel de val der klerikale partij verhaasten. Nu blijven enkel als talenlvolle sprekers in de Kamer, onder de klerikalen, de gehate Woeste en zijnen aarls-vijand Beernaert. De kwestie van den Congo blijft open, zonder dal zij een slap vooruitgedaan heelt, sedert den val van’t vorige kabinet. Hoe behendig de Trooz ook schipperde, hij heeft toch de beide fraktien der kleri kale partij niet kunnen vereenigen; steeds blijft in de katholieke partij, de kanker der verdeeldheid voortwoekeren, en kwaad is reeds zoo ver 'dat heeling niet meer mogelijk is. de Trooz heeft hel beproefd, en dees maal zal de samensmelting nog minder mogelijk worden. Een goede nota voor hem Zijn kabinet stemde de wel-Vanderlinden, die hel ge bruik der Vlaamsche taal in de gerechts hoven regelde. De liberalen kunnen hem zijn partijdig ADVERTEHTIE-BLAD •1,37 6,49 20,17 (Ad.) 22,04 7,30(Adink.) 7,43 19,38 l A r’ 1 I I 10,20 10,24 19,10 19,16 <U 18,12 16,07 18,17 1 u. Vertrekuren van den Buurtspoorweg met 3 Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORT en OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groot'' Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 15,53 18,03 Vertrekuren van den IJzerenweg met 3 Januari 14408 Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 1.3,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Victoor Veronica, vrouw Decoeno Hector, kantwerkster te Clercken, voorwaardelyk 15 d. on 26 fr. voor slagen. Dewulf Louis, werkman, Dixmude, 1 maand voor slagen. Clybouw Julie, herbergierster, Middelkerke, 75 fr. en 15 fr. voor slagen en beleedigingen. Dedeystere Isidoor, smid, Nieupoort enPeere Edouard, gazwerker, Brugge, voorwaardelijk, elk 30 fr. en 2 maal 15 fr. vooj smaad, nachtge- rucht en dronkenschap. Broucke Karei, werkman, Middelkerke, 8 d. voor slagen. Hosten Jeroom, werkman, Houthem, 2 maal 15 dag. voor slagen en vernieling afsluiting. Gruwé Camiel, ^dienstknecht, Vinchem on De Prince Edouard, werkm. Houthem, de 1° 1 rad on 50 fr. voor slagen de 2e voorw. 8 dag. voor slagen. Six Theoüel, dienstknecht, Moeres, Lonrison Gerard, dienstknecht, Houthem, Gruwé Camiel, dienstknecht, Moeres en De Prince Edouard, dienstknecht, Houthem, de 1' 2 maand. 15 dag. - rj„.n l en 20 fr. voor slagen, opstand en vernieling van Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 1- Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 s Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09 j 3» 15 dag. voor ophitsing tot opstand; alle vier

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1