VAN VEURNE ii u.l e b Politiek. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Aan de Abonnenten Onder familie. De Briefdrager. Politieke Verklikking. Ons Leger. Eene Klucht zonder einde. Eene liberale Overwinning. j T Zaterdag 11 Januari 1908. IV jaar. i i f te I I 1 'M Belgen klaagt dien toestand aan de hoo- gere overheid aan. Men ziel jhet, steeds verklikking, ver volging, haat en dwang van wege de geestelijken. Binnen kort zullen wij de vrijheid nemen den kwijtbrief aan te bieden voor hel loopende jaar 1908. Wij verhopen dat hij bij allen goed ont haal zal vinden. Mr Schóllaert wordt algemeen aange duid als den opvolger van de Trooz. Hij staat thans aangeschreven als de chef van de oude politieke pruiken. Mr Hellepulle is aanschouwd als de baas der jong katholieken, is te zeggen de ruziemakers der klerikalen. Maar er is een verbindingsteeken. Mr Schóllaert is de schoonbroeder van Mr Hell< putte 1 Zullen de katholieken de schaamteloos heid zoo ver brengen ’s lands zaken te laten schikken door eene enkele familie. BROUWERIJ TERLINCKABRASSART, Rosendaelstraat, Veurne. Ouder al de Staatsbedienden verdient vooral de landelijke postbode onze belang stelling. 't Is winter! Daar gaat de moedige man in zijnen dikken dienstmantel gehuld, soms als een muildier geladen. Regen en sneeuw slaan hem om hoofd en wangen, tol over de schoenen stapt hij door het slibberige slijk, maar onverpoosd stapt hij altijd voort, van dorp lot dorp, overal verblijdend nieuws of treurige lijdin gen uildeelende, iedereen een gulle groet toesturende. Oud en jong groet den ge dienstigen briefdrager, den beproefden vriend van de landlieden, den vertrouwe ling van zoo menige; maar ook ieder be klaagt hem. Hij echter stoo.t zich aan niets; door slijk en plassen heen zet hij zijne ronde voort, totdat hij, met de geheimen der buitenlieden bevracht, op het postbureel terugkeert. Jammer, dal de brave man vonr zulken zwareu dienst, dikwijls met zulke groote verantwoordelijkheid gepaard, zoo karig betaald wordt. Magistraten, hooge beambten, leeraars en onderwijzers, lol-en accijnsbedienden, allen dingen naar verhooging van inkomen allen bekomen verhooging; dal men dan ook den nederigen briefdrager gedachtig zij Invloedrijke burgers, die uwen getrou wen brievenbesteller vaak zoo vriendelijk bejegent, richt een woordje van aanbe veling tot hen, die over ’s lands gelden beschikken. e'l wil naar het leger het kind van den dag- looner nevens dal van den rijken zenden. De liberalen hebben voor doel, immer krachtiger, edeler ontwikkeling der maat schappij en toenadering der verschillende standen. Daarom stichtten zij een volks onderwijs, waar ieder kind, hel weze T kind van den arme of dat van den mil- joenair, gelijk in welk oord van land, een gezond, verkwikkend, veredelend onderwijs genoot in gezonde en luchtige scholen. Daardoor wist hel rijkmanskind dal ook een edele, bekwame geest kan ontstaan in de hersenpan der armen. Daardoor kon het arme kind zich een gezonde geest in een krachtig lichaam vormen om den strijd voor hel bestaan met zekerheid te mogen aanvangen. Niet afzonderen, maar rijken bij armen brengen, was de leus der liberalen. De vuile politiek der klerikalen gelukte er in, door alle slag van oneerlijke middels de liberalen in hunne volksminnende politiek te dwarsboomen. Doch met fierheid zien wij nog op de liberale steden. Daar nog worden de volksscholen in eere gehouden en bloeien zij hoe langer hoe weelderiger. Op alle punten van ’s lands politiek, handelt steeds de liberale partij, als be zield met edele, volkslievende gedachten. Ook is ieder liberaal fier over zijne partij, terwijl de klerikalen met moeite een eigen oordeel durven vellen over 's lands zaken. Onbewust waar men ze naartoe leidt, volgen zij gedwee den leiband die hen voortsleept en hen hel vrije ademen en hel vrije denken verhindert. Ja, beste lezer, vuile politiek is katho lieke politiek, maar liberale politiek is de toekomst, T is hel edel sneven van de vrijheidslievende leden der menschelijke familie. Ecus toch moet de vuile poiiiliek het ouderspil delven en de liberale politiek zegepralen Olie drijft toch eens boven al schuttelt men nog zoo veel hel val. DEMOS. Naar de Facteur Belgen de onparlijdi- 1 TERLINGK’s bier, een kusje zoet Beide doen elk slervling goed, Hoe meer men T nut, hoemeer’t zal smaken Hoe meer men levensvuur voelt blaken. leden waren gekozen, drie katholieken en twee liberalen. Zondag laatst had de ver kiezing plaats en dees maal zegepraalt de liberale lijst met de volstrekte meerder heid, dus geen enkel katholiek gekozen! De drie klerikalen moeten de Permanente Deputatie naar den duivel wenschen en de liberalen van Sl Gillis moeten ferm lachen. Ons leger moet in eenen deftigen toe stand zijn, want om aan den overleden kabinetsoverste de Trooz een fatsoenlijk i militaire geleide bij zijne begraving te j de hoofdstad Brussel. Men is verplicht geweest 800 man uil Antwerpen te doen komen Doch wal scheelt het aan de katholieken dat T leger verwaarloosd is, als de coffre- forts der rijken en der kloosters maar in orde zijn en regelmatig gevuld worden! Ook in den Senaat heeft minister Lie- baert nu verklaard dat bij voornemens is een wetsontwerp neer te leggen, niet tot afschaffing, maar lol wijziging van hel vergunningsrecht. Dit liedje zingt hij nu al eenitfe weken. T Is de herhaling van zelfde deuntje dat jaren lang door minister de Smet de Naeyer als solist en door de katholieke representanten, senators en klerikale ga zellen als gemengd koor gezongen werd. Hoe is hel mogelijk dat er nog herber- gieis zijn die zich daaraan laten beet nemen In alle geval is hel zeker dat de herber giers, die onrechtvaardig vergunnings recht moeten betalen, met nieuwjaar hunne zuurgewonnen centen bij den ont vanger hebben moeten dragen, ondanks al het gebluf van de katholieke gazellen volgens welke de klerikale regeering hel vergunningsrecht niet invoerde uil geld behoefte en ondanks de bekentenis van Bien Public en andere pastoorsgazellen, dal dit recht niets heeft bijgedragen lot beteugeling van de dronkenschap, onder welk voorwendsel men de wet had voor gesteld. Wal de herbergiers betreft, die tot hiertoe van ’t vergunningsrecht ontslagen waren, zij mogen zich voor 1908 ver wachten aan een nieuwe laslenverhooging tusscheo de 25 it 60 frank. Dank aan deze nieuwe belasting, op te brengen door honderd zestig duizend herbergiers, zal de klerikale regeering hare vrienden van de schatrijke kloosters weeral eenige vette toelagen kunnen ver kenen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cönt. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk legen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor./.e' Buitenland worden ontvangen door den Office de Puplicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CA.1MH.L.K ItltUlviKIW, Drukker-Uilgever. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Wie heeft er al in zijn politiek leven niet eene zeemzoete ironie tegengekomen, die met huichelende vleiende slem aan raadt zich met politiek niet te bemoeien 1 Hij voegt er sluw bij, ziet eens die en die; welk kwaad hun politiek berokkend heeft. Dan, vervolgt hij Neen, moeit u nooit met politiek, bel is een vuile boel Dat klinkt zoo ongeveer half en half als eene bedreiging of een gebod, vooral als men overdenkt dat die averechlsche belang- looze raadgever meestal een klerikale voorlooper of verklikker is. Politiek is een vuile boel, T is waar als men slechts klerikale politiek beschouwt. De politiek der klerikalen dal is een op rechte vuile boel. Denkt gij, beste lezers, dat de kop stukken der klerikale partij belangloos voor een edel ideaal streven. Onderzoekt ieder geval en geen enkel personnaadje dient de politiek of hij leeft ervan of ten minste ze brengt hem ronde profijljes opj Tol zelf de politieke priesters, wal is hun doelGeld, macht, overheersebing. Aan de rijken vier stemmen geven en aan de armen ééne slem toewerpen als een been aan een hond, dal is vuile politiek. Aan de werklieden zeggengij zijl hond en moet beenen knagen; uw vel is goed om voor cibel der vijandelijke kogels te dienen; uw vleescb is goed voor kanonnenvleesch, maar de rijken vrij- koopen met 1600 franken, dat is vuile politiek. Aan de arme kinders in de scholen vernedering op vernedering doen lijden, hen afzonderen in eenen met minachting genoemden armen koer, terwijl rijke in prachtvolle lokalen getroeteld worden en dan die scholen bevoordeeligen, opheme- leu en aauprijzen. dal is nogmaals vuile bedriegers politiek. Goede, mrnschlievende oflicieële scholen bezwadderen, door bedrog, list, kwaad sprekerij, meineed, weigering van sakra- menlen, banbliksems uil preek en biecht stoel, trachten te ontvolken, deftige onder wijzers, meestal kinders van werklieden, broodrooven, vervolgen, lot meineed aan sporen, dat is andermaal vuile politiek. En toch dal is de politiek der klerikalen, gesteund, beschermd, gezegend door hon derden priesters die niet eens beseffen boe zij hun gezalfd kleed bezoedelen met dergelijke vuile politiek. Hoe heerlijk, menschlievend en rein is niet de eerlijke, opene politiek der libe ralen. Een echte liberaal ziel niets anders rond zich dan broeders. Al is hij nog zoo machtig, hij wenschl zijnen armen mede burger evenveel rechten als zichzelve. Hij i geven, vond men geen soldaten jgenoeg in I l De kiezing van S‘ Gillis bij Dendermon- de, was door de klerikale Permanente i Deputatie verbroken. In Oktober laatst- ge gazel der briefdragers, meldt, zijn de briefdragers te lande, dikwerf lastig ge vallen door de priesters. Deze willen mordicus de lijst of ten minste de namen kennen der geabonneerden aan liberale gazetten. VVeinige briefdragers durven weerstaan uit vrees van vervolging en de Facteur mo ADVERTENTIE-BLAD i'i 4,37 6,49 20,17 (Ad.) 7,30(Adink.) 22,04 7,43 19,38 6’ ■■y-.-l (TH 10,20 10,24 19,10 19,16 't i' t 1 n 1 in 1 .mm 11 I Mil Illi’II1 ll.l I I Illi I Illi IIT1M mi ll Hm I 15,53 18,03 Vertrekuren van den Ijzerenweg niet Ik Januari 19OH Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 1.3,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrekuren van den Buurtwpoorweg niet II Januari Vertrok van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groot'Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 1.3,11 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 1 0,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPÉRINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09 s

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1