VAN VEURNE M. Buyl in de Kamer. Klerikale Huichelarij. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Goddeloozen en kristenen. Een en ander. Opgepast s Aw 82' jaar. I M. Schollaerl kreeg op zijne duimen van Patriote en andere katholiekegazetten. De Patriote zegde onder andere iets in den volgenden aard Schollaerl jongen, als gij braaf zijl, zullen wij u helpen; maar zijl gij stout, pas op Oh 1 die eensgezinde katholieke partij 1 T Is curieus, zij spannen al te samen tegen de liberalen in lijd van kiezing, maar als er kwestie is van den kaas, van T verdeden der Slaatskoek, zijn zij onder een aan T vechten •Al Er zal, zoo luidt de ministerieële ver klaring van den nieuwen kabinelsoverste, niets veranderd worden in zake van de gouVernemenleele politiek. Maar de Congo? Zullen zij hem op onzen rug schuiven? Zal M. Pil helpen ja stemmen zooals hij gewoonlijk gedwee de Ministers naaapl? Eens heeft hij in zake van de Schuil haven van de Panne, zich alles behalve moedig en vrank geloond. Zal hij nu ons helpen foppen Hij moet toch wel begrijpen dat zijne kiezers niet naar den Congo verlangen?! Wij vreezen dal M. Pil, een ondoor dringbare muur, een stil water zonder grond, geen rekenschap houden zal van den wil zijner kiezers en als gewoonte gelijk eenen gewilligen knecht met de ministers stemmen zal Gelukkiglijk de liberalen waken over ’t heil van ’t land Is M. Pil niet te betrouwen, M. Buyl is daar, waakt en werkt voor T heil van T vaderland. Hij zal enkel de welvaart van zijne kiezers voor oogen hebben Pil is de dépulé van de ministers. Buyl dien van het volk. Op voorstel der regeering, stemde de Fransche Kamer een crediel van ze» miljoen franks, ten voordeele der slachtoffers van de overslroomingen, die onlangs hel zuiden van dal land geteisterd hebben. T Was met eenparigheid der 559 aan wezige afgevaardigden, dal die som ge stamd wierd. In 1906, op het einde van Maart, hadden er in Beigie, in de provinciën Oosl-Vlaan- deren en Antwerpen, ook groote over- slroomingen plaats, waarbij verscheidene menschenlevens te betreuren waren, en talrijke huisgezinnen totaal ten onder ge bracht werden. Volksvertegenwoordigers der linkerzijde stelden een krediet voor van Soo,ooo franks, om de beproefde familiën ter hulp te komen; doch Minister de Smet de Naeyer weigerde zijne goedkeuring aan dit voorstel te verleenen, en was schaamteloos genoeg de slachtoffers aan te raden de publieke weldadigheid in te roepen. In andere woorden, hij zond hen bedelen 1 Dal onze lezers eene kleine vergelijking maken lusschen de handelwijze der vrij zinnige Fransche regeering en deze van ons klerikaal gouvernement. Waar de eerste eene milde hulp ver leent, heeft hel tweede niet dan hoon en hardvochtigheid over. iedereen vrij laten in zijne godsdienstige lasten en de opbrengst van den Congo, overtuigingen enz. Ten tijde van kiezing gaan katholieke politieke kiesdravers zoo ver, hun masker van schijnheiligheid in den hoek thuis te laten om rond te loopen en door bedreigingen, dwang, broodroof de zegepraal te bewerken. En toch verkonden zij, dal zij alzoo goede christenen zijn en hunne chrislene kies plichten kwijlen. Doch de klerikale huichelarij is gekend en hunnen haal en vervolgingsgeesl legen hel nederige volk en de demokratie kun nen zij niet langer meer verduiken Bovenstaande is getrokken uil eene klerikale gazet, die nooit liegt en nc.il bedriegt, echter werden eenige woorden verplaatst en eenige aanhalingen veran derd. Dit is een bewijs hoe met een beetje goeden wil men iemand T contrarie kan doen zeggen, wal bij werkelijk schreef. DEMOS. Schatrijke kloosters en andere dompers geslichten mogen evenwel altoos op even aanzienlijke als onverdiende toelagen re- tenen. Vraag gericht door den heer Buyl aan den heer Minister van Spoorwegen, Poste rijen en Telegrafen. Eene visscherssloep, door een rukwind weggeslagen, verging laatstleden Donder dag nabij de vaargeul der haven van Oostende. De bemanning, in den mast geklonterd kon gered worden, dank zij de heldhaftige pogingen der matrozen van de reddings boot. Uit persoonlijk onderzoek blijkt 1° Dat de vergane sloep en hare boot zoo verrol waren dal zij buiten dienst hadden moeten gesteld of merkelijk ver timmerd worden; 2° Dat men de hulp van hel publiek moest inroepen om de reddingsboot vlot Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk legen Vrijdag midda,: vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Beigie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor -t Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. - - - - - - - Men schrijft in bij CAMILLE Drukker-Uilgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Wie T klerikalism van nabij gadesloeg, heeft ten allen tijde in zijne houding en handelwijze eene soort van geveinsdheid en tegenstrijdigheid kunnen bestaligen. En inderdaad, terwijl de meest vooruit strevende hunner partijgenoten openbaar lijk erkennen dal het klerikaal kiessysteem moet veranderd worden, omdat zij eerst en vooral de belangen van hel Vadei land verdedigen, treft men een zeer aanzienlijk aantal klerikalen, die eerst de belangen van de Kerk in politiek aanschou wen en daarna enkel het Vaderland, die in’t belang van Kerk en kloosters, den arme eene slem, den rijke vier stemmen verleenen en alzoo de ongewettigde in menging der geestelijkheid in zaken van bestuurlijken aard overal willen bewerken. Van waar dit verschil in handelen en spreken. In den grond, alwie de klerikale politiek nastreefl, heeft enkel een doel, namelijk, het vernederen der massa, hel beheer- schcn van T volk in ’t algemeen. Alleenlijk bestaal er verschil in de wijze van propaganda naar de omstandigheden en het midden waar men verkeert. In de groote sleden, in de nijverheids centrums, waar ze welen dal een over groot gedeelte der bevolking vijandig of onverschillig is tegenover den Godsdienst, noemen zij zich Meelingislen, Onafhanke- lijken, Behoudsgezind™, partij der Ge meentelijke belangen, Nationalisten enz. Zij spelen de huichelaars. De godsdienst zelve wordt daar niet in voorplan getrokken, maar integendeel zijn zij met de godsdienstige ceremoniën veel breeder, veel meegaander dan op den buiten. En in kleinere sleden en in de buiten gemeenten leggen zij hel masker af. Geene gelegenheid wordt verwaarloosd om door laster, spot, versmading en be- leediging, de liberalen bij hel volk hatelijk temaken en in minachting te brengen. En hel officiéél onderwijs werken zij legen uil ai hunne krachten. De pastoor van Grand’Menil preekte De paus, de bisschoppen en de pastoors zijn de eenige overheden aan wie men moet gehoorzamen. De andere wellen dal is nul. D Constilutionnel, katholiek blad, waar aan Pastoor Ket sen medewet kt, schreef Sire, morgen zal de revolutie den scep ter in uwe zwakke handen verbrijzelen en niemand zal zich buigen om de stukken er van te vergaren. Wanneer eene bende schavuiten uw grootvader Louis-Philippe, van den troon wierp, haalden de katho lieken de schouders op en lieten maar begaan, omdat ze genoeg hadden van bet Koningdom Om hunne tweezakkerij te bekroonen, Wij staan voor een keerpunt onzer va- derlandsche geschiedenis, en het volk ziet er uil alsof hel niet begreep dal er in België erge feilen gebeuren, dal wij op een vuurberg aan het dansen zijn. De Congokwestie zou ons kunnen tiaar onzen ondergang leiden. Het klerikaal Goevernemenl komt hel verdrag neer te leggen waarbij de voorwaarden bepaald worden der overname van T Zwart Land. Dit verdrag is niet aanneembaar. De Koning, door ons zijne voor waarden te willen opdringen, toont zich oneindig meer Soeverein van den Gongostaal dan Koning van hel grondweltelijk België. De Ministers gedragen zich als slaven Waar zijn de Malou’s, de Dumorlier’s, de Bara’s, de Nolhomb’s, de Frère-Orban’s van den ouden lijd, toen de Koning regeerde maar niet heersebte, toen de Grondwet en de i echten van bel Belgisch volk geëerbie digd werden zooals hel moet zijn Slechts enkele, dungezaaide klerikale Kamerleden durven bun gedacht rechtuit zeggen, duiven zich legen de Gongo- leesche willekeur verklaren. Zij staan als op een eiland in hunne pailij. In die treurige en gevaarlijke omstan digheden geeft nochtans de oude, maar immer jonge, krachtige, moedige en vrije liberale partij een prachtig vooi beeld. Met algemeene stemmen, niettegenstaande de koningsgezinde grondbeginselen der overgroote meerderheid barer leden, komt de liberale linkerzijde met kracht en na druk te weigeren het Gongoleesch verdrag van overname te aanvaardenIn onze rangen huizen geen verraders van T Bel gische volk Overnemen, ja, tot heil van Beigie, Zaterdag ISi Januari 1908. Geene miljoenen hectaren, geene kostbare mijnen, geene caoulchoucwouden, alles wat eenige waarde heeft, overgeleverd zonder te mogen weten waartoe de op brengst dienen moet. Wil men ons den Congo verkoopen, wij willen weten wal hij waard is. Een balfrotle appel waarvan klerikale slimme- rikken en koninklijke mouwvagers hel goede afschillen en opeten, ons latende de rest, dit koopen wij niet. De ministerieële en Gongoleesche wereld is ter neer geslagen De liberalen legen, de socialisten legen, verscheidene kleri kale!» tegen, dus bestaal er geene meer derheid meer. Daar staan ze met hunne 12 stemmen en hunne klerikale zegepraal van 1906 Hel verdrag van overname moet inge trokken worden of veranderd zooals wij hel willen, wij die onze gevoelens van volksgezindheid niet willen laten ver smachten door valscbe, slaafsche onder werping, uit persoonlijk belang, aan den wil van iemand, hoe hoog bij ook wezen moge, die slechts de eerste burger is in ons grondweltelijk Beigie, waar alle macht komt uil bel Volk. maar geene katten in zakken. Netjes en beweren onze katholieken dal zij de vrij- i heid van geweten eerbiedigen, dat zij zuiver de toestanden bekend gemaakt de □VERTENTIE-BLAD 4,37 6,49 7,30(Adink.) 20,17 (Ad.) 7,43 19,38 I 19,10 19,16 18,12 13,11 16,07 18,17 22,04 15,53 18,03 Vertrekuren van den I.Izerenweg niet Januari 1S)O5¥ Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet it Januari Vertrek van VEURNE naar N1EUPOORT en OOSTENDE Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Groot Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.-) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26” 13,06 16,02 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13, li 16,0“ Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1