VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Concert-Voordracht In ’t Vatikaan. Willems-Fonds. Afdeeling Veurne. De Veurnaar heeft gesproken. Het Werk van het Willemsfonds. Zaterdag SZi Januari 1908. IV 82' jaar. Men schrijft in bij CAMILLE BRUNEIN, Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. opbeuring van het Vlaamsch geestelijk OnderwerpOver hel oude lied. DEMOS. Spreker: De heer Vercoullie, hoog- leeraar te Gent. Toekomende week beginnen wij eene reeks hoogst interessante artikels over den Congo, van onzen medewerker Demos. Onze lezers zullen op die wijze, op de hoogte gesteld worden over de verscliillige punten van die brandende kwestie, die ganseb België beroert. OP ZONDAG 26 JANUARI 1908, om 8 ure slipt, in DE RHETORIKA, bij J. de Vallejo-Cavereel. De rechtzinnige Veurnaar die zoo laste rend over Frankrijk schrijft, alsof hel be stuurd werd door oneerlijke ministers,ver geel ons te melden wat in het Vatikaan ge beurt. Wij willen hem hierin helpen en onze lezers bekend maken met wat men uit Italic over T Vatikaan zooal overbrieft. Dezer dagen heeft men er eene oneer lijke daad ontdekt, bedreven door een hooggeplaalsien prelaat. Die Monsignors had hel middel gevonden zijn traktement te vermeerderen door eene eigenaardige manier. Hij had eene bijzondere gave, de rijke en edelmoedige vreemdelingen in de hotels op te sporen. Hij trachtte met hen in gemeenschap te komen om hen een bijzonder verhoor te verleenen aan den Pauselijken Stoel. Hij kon al de gaven van den H. Vader met kunst uiteenzetten, loofde zijne zachtheid, zijne goedheid, zijne liefdadigheid en eindigde met te doen verstaan dal een goed katholiek naar Rome niet gaat zonder aan den H. Vader eene aalmoes voor de St. Pieterspenning te geven. De Monsignore gelastte zich bereid willig de gift zelf te bezorgen, maar zij bleef soms steken in Monsignore’s porte feuille zelf. Zekere rijke Rus had alzoo aan Mon signore zijne aalmoes loevertrouwd, maar was nieuwsgierig te weten tot welk lief dadig werk zijne bankbiljetten zouden dienen. Hij nam, zonder de wele van den Monsignore, de nummers van de bank- mandolien en fransche salutjes leeren, volksgezinde priesters als Daens, Pottier, I Fonteyne, Guido Gezelle, Hugo Verriest en nog meer andere, verstooten, vervol gen, muilbanden; speculceren op de dron kenschap der armen om 's lands geldkof- fer te vullen; arme volksjongens koopen voor 1800 fr. enz. enz. Niet waar, gij die al die wandaden op uw geweten hebt, zijl niet legen den Godsdienst’! De liberalen zijn tegen geen enkelen Godsdienstzij zeggen, wij zijn geene godsdienstige partij en willen enkeljvrede in ’t land, welvaart van ’t volk in ’t alge meen door 't verheffen der kleinen, ze te ontwikkelen en verstandig denkende burgers te maken. De liberalen zijn ook tegen de overname van Congo, zooals voorgesteld door de katholieken. Zijn zij daarom ongodsdien stig of zijn de katholieke jaknikkende volksvertegenwoordigers gelukzaligen, omdat zij onze zwarte broeders op onzen nek zullen leggen Neen, Fenniaar, gij hadl deesmaal toch beter gezwegen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uilerlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Mag dalenast raat, Brussel. even. Zoo hebben geregeld nu te Tonge ren volksvergaderingen met voordrachten ilaats; zoo worden ook thans te Lokeren de noodige maatregelen getroffen om voor drachtavonden in te richten en zelfs de werkzaamheden van het Hooger Onder wijs voor het Volk tot daar uit te breiden. Elders, als te Ledeberg en te leperen, wordt de laak van het Willemsfonds door plaatselijko maatschappijen overgenomen, die enkel in hun pogen slagen, doordien ze de uitsluitende medewerking van Wil- emsfondsers verkrijgen. Ten slotte worde nog vermeld dat te Moerbeke, dank zij hel zoo lofwaardig inilialief van burgemeester M. Lippens, eene nieuwe afdeeling lot stand is geko men. De wakkere voorziter, de^heer G. D. Minnaert, en de knappe secretaris, Prof, .1. Vercoullie hebben daar, 29 Dec., met den bekenden musicoloog, F. van Duyse, voorzitter van het Comiteil van den Neder- andschen zang, he' doel en de strekking van hel Willemsfonds uiteengezet en een zeer gelukte proef gegeven van de wijze, waarop in de Gentsche liederavonden de Vlaamsche zang aan het volk wordt aan geleerd. Hel aanslippen van een dergelijke be drijvigheid is de hoogste lof, die kan gebracht worden aan hel Willemsfonds, dat vast en zeker, degelijk en doelmatig, met onverzwaklen moed zijn verheven doel nastreelt. Eindelijk is onze, in devotie geconfijle confrater De Veurnaar wakker geworden. Wij waren bijna van meening dal ’t lezen van slechte gazellen hem verboden was door zijnen biechtvader. Immers men kan nooit weten hoe men soms aan twijfelen geraakt vooral als men zooveel leugens op zijne consciëntie heeft. Wij zijn recht gelukkig te vernemen dal wij nog gelezen worden en dat hij ons vereert met eene wederlegging voor den vorm' Edoch, dees maal had hij toch beter gezwegen. De liberalen hebben nooit iets tegen den Godsdienst gedaan. De Godsdienst stond steeds opgeschreven onder de leer vakken van hel officieel onderwijs. Ja, de liberale regeering heeft de priesters zelf uit- genoodigd de les van Godsdienst te komen geven, iels wat onze politieke priesters niet aanvaard hadden. Zij zelve zien den Godsdienst zoo gaarne, dat zij liever de kinders zonder les lieten dan getrouw de wet na te leven. Dan hebben diezelfde liberalen, die de Feurnaar beweert tegen de Godsdienst te zijn aan de onderwijzers last gegeven de Catechismus aan te leeren en betaalde ze zelf extra daarvoor, liever dan ze zonder les te laten, door de koppigheid van die priesters. Dat deed een liberaal Ministerie. Niet waar, Veurnaar, dal zijn godsdienst vervolgers en aan ’t hoofd van hel mini sterie was de FRAMASSON Van Humbeek! Nog een woordje, Veurnaar. Weel gij wie den Godsdienst verkracht. Dat zijnde katholieken, Heeft uw chef, graaf de Smet-de Naeyer, de geldverkwister, niet eens in volle Kamer verklaard dat ongodsdienstige menschen, let wel, Veurnaar, hij sprak van geen liberalen, met gerustheid van geweten plaats mochten nemen in de katholieke partij!! Dal zegde uw poli tieker) God van destijds, nu echter van kant gezel. Christus prees de broederliefde en ver draagzaamheid aan en wat doet gij onder i den dekmantel van Godsdienst: Armen ééne slem toewerpen en rijken vier, arme kinderen afsluiten in arme scholen, laien spelen op eenen armen koer en rijke kin- Willemsfonds hel zoo groolsch opgevat Onverpoosd volbrengt het Willemsfonds hel opvoedend werk, waartoe hel de beste krachten weel aan te zeilen. In de eersle plaats dient vermeld te worden de uitgave van hel vierde deel van Vlaamsch België sedert 1830, dal een beknopt, maar uiterst merkwaardig overzicht geeft van den toe stand en de ontwikkeling van de Neder- landsche letterkunde, het Nederlandsch tooneel, de drukpers en den boekhandel, de muziek, de beeldende kunsten, de bouwkunst en de nationale kunstschatten in onze gewesten. Nog nooit is een derge lijke proef, om een aangrijpend tafereel van de veelzijdige uitingen van het Vlaam- sche leven op te hangen, zoo volledig en indrukwekkend geleverd geworden, als dit hier is geschied. Ieder hoofdstuk, aan bevoegde mannen loevertrouwd, draagt den algemeenen stempel van diep door dringende studie en het bijzonder kenmerk van den zeer verschillenden tram der schrijvers. Daardoor leveren deze weten schappelijke verhandelingen, vol treffende beschouwingen en verrassende openba ringen, eene groote aantrekkelijkheid op. Met belangstelling zien we het vervolg van deze zoo gewichtige onderneming te gemoet, die een eenig iets is in de geschie- met voorbeeldige toewijding voor volks voordrachten en bibliotheken gezorgd. Te Gent hebben sedert begin Novem- jer wekelijks zittingen plaats, waar een teur van sprekers voor een steeds talrijk en aandachtig publiek de aantrekkelijkste onderwerpen behandelen. Achtereenvolgens traden daar op als sprekers, de beeren: Prof. P. Fredericq (De martelaars van de XVI' eeuw). Prof. J. Vercoullie, (Het Volkslied). Dr. Miele (Het werk van moederlijken bij stand te Gent), met zichten. J. De Clercq (De roeiwedstrijden van Henley) met zichten. M. Basso (Taalstrijd in Oud-Engeland). V. Van Wilder (Langs Berg en Dal), met zichten. O. Van Hauwaerl (Nieuwe figuren in de letterkunde). A. Buysse (Sociale toestanden), met zich ten. De afdeeling te Brugge richtte in Het Zwarte Huis, twee volksvoordrachten in, met medewerking van Dr.Van de Velde, die sprak over Het Water, met proef nemingen, on den heer O. Van Hauwaerl, die de lotgevallen van Ons Tooneel ver haalde. Te Oostende hield Prof. G. DeBruyne schepen der stad Gent, een rede over:Den plantengroei in de duinen. Te iNiieupoort behandelde de heer M. Castiau het onderwerpMijne reis in de republiek Columbia, met zichten. Te Veurne sprak Dokter Barbier over De besmettelijke Ziekten en Advokaat Lesaffre had voor onderwerp: Napels en omstreken, met zichten. Te Bt. Nikolaas had een reeks feesten plaats met de sprekers: de hoeren V. Fris (Piet PaaltjensJ-, G. D. Minnaert, (Elamingantismus en Eranskiljonismus) A. Reychler en A. Mallhys. Te Volst besprak Dokter Persoons, volksvertegenwoordiger, De belangrijkheid der gemeenteverkiezingen. De afdeeling Ninove richtte eene mooie looneelvertooning in. Te Eekioo hield hel Willemsfonds, behalve de gewone wekelijksche zittingen, een groote volksvergadering, waarin de heer A. Gillis, handelde over hel Nijver heid- en Adultenonderwijs. Te Mechelen herhaalde de verkleef de beer De Clercq, kapitein bij de burger wacht te Gent, de aantrekkelijke voor dracht over De vermaarde regatten van Henley. Te Bupeimomle trad de heer J. Hamendt op, met hel onderwerp Vlaamsche beweging. Te Brussel hield de gevierde dichter Pol de Mout een rede over Herman Gorter. Te Schaarbeek sprak de heer Temmerman over Het Kind. Ongeveer vijf en twintig voordrachten werden aldus het Vlaamsche land door gehouden binnen het enge tijdperk van enkele weken. Een verheugend feit is het dat afdeelirjgen, sedert jaren als in een doodslaap verzonken, tot nieuw leven ontwaken en met andere wedijveren ter denis van den Vlaamschen volksstam en den Vlaamschen volksstrijd Terwijl hel Algemeen Bestuur van het deren bederven, in ’t fransch opvoeden, plan uitvoert, wordt door de afdeelingen ADVERTENTIEBLAD 15,53 18,03 4,37 6,49 20,17 (Ad.) 22,04 7,30(Adink.) 7,43 19,38 10,20 10,24 19,10 19,16 Vertrekuren van den IJzerenweg met 3 Januari 19OS Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerke I 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrekuren van den HuurUpoorweg met 3 Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Grooto Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.etr.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1