VAN VEURNE CONGO. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT KrotKrot nieuwe Vergunningswet. Als men maar durft Xnterclay 13» Februari 1908. S5J' jaar. wij van den Vorst De DEMOS. II deelte van Congo aan Handelsmaalschap- pijen loebchoort, moet men zicii wel af vragen, wat blijft er dan nog voor ons over Wat moeten i denken die aan zijn land, ondanks zijne belofte, een cadeau doet, maar liet leeu wenaandeel voor zich zelven houdt, die op de schouders van zijne onderdanen 1 nnrfnn A nnr, «I >il- n r» Inof I.,,,1 - uit dien vorm zal geraken voor hel welzijn Nogmaals zijn de klerikale gazetten aan T pochen over wal zij noemen de voor uitgang van België’s economische wel vaart Wij loochenen dien vooruitgang niet, doch wij ontkennen volstrekt dal de kleri kale regeering daar voor iets tusschen is. Onze tegenstrevers weten maar al te wel dat de tegenwoordige bloeiende toestand van ons land alleen te wijten is aan den ondernemingsgeest en de werkzaamheid van ons volk. En T is onloochenbaar dal de voorspoed en de welvaart in België slechts bestaan in die streken waar het klerikalisme het minste aanhangers telt, terwijl in de ge westen waar de dompers almachtig zijn, nog steeds gelijk voorheen, de nijpendste ellende heerscht. Daar worden schandalige hongerloonen betaald; daar zijn gemeenten waar het vierde der bevolking door de openbare liefdadigheid moet ondersteund worden DAT verzwijgen de klerikale papieren. Wat zij ook verzwijgen is hel volgende Wij zitten nu met de kolossale schuld van 3,413,031,331 franken. Wij betalen jaarlijks voor intrest van die schuld 1OS,4OS,94K franken. Elke Uelg* heeft eene schuld van vijf honderd franken t Welaan, klerikale sclirijvelaars, hoe vindt gij de keerzijde der medalie De klerikale verslaggever over de be- grooling der ijzerenwegen, posterijen en Zij is afgekomen althans in vorm van ontwerp en wij verhopen wel dat zij nooit eenen dergelijken last leggen wil J J uit dien vorm zal geraken voor hel welzijn Volgens de dagbladen ons voorspellen vail je herbergiers. Waarlijk, wij beginnen te gelooven dat de katholieken alle herbergiers aanzien als spitsboeven, deugnieten, slecht volk. Dal onze lezers oordeelen Volgens de nieuwe wet zullen alle her bergiers, zelfs degene die geen jenever verkoopen, het vergunningsrecht moeten betalen. Alleenlijk zullen degene die enkel bier verkoopen en die zich onderwerpen aan huiszoekingen van wege de ambtenaars der accijnzen of anderen, na driejaren ont slagen zijn van hel recht. De gestorte sommen zullen blijven als waarborg en hun terugbetaald worden.... als zij uit scheiden van herberg te houden. De minste hoeveelheid jenever of brandewijn in hun huis gevonden zal voldoende zijn om de drie jaren betaald vergunningsrecht aan te slaan en verder zijn zij verplicht jaarlijks te betalen. Dan is er geen ontslaging meer te verkrijgen. Zoo ook als een klant zelf jenever of brandewijn voor zijn eigen ver bruik medebrengt!!! Hel recht zal ook ver schuldigd zijn door de huizen die pension- nairen houdenToch blijven de oude herbergiers, die nu niet betalen, vrij. Daarenboven vóórziet de wet een ope- ninglaks voor nieuwe herbergen van 300 lol 1000 fr. Hoe vindt gij dat, vriend lozer, alleman vraagt de afschaffing van het hatelijke ver gunningsrecht en de Regeering antwoordt met verzwaringen en biedt een ontwerp aan dal zoo ingewikkeld is dal enkel een ding te voorzien is plagingen door huis zoekingen en geldafpersingen. Een oogenblik nadacht is voldoende om de gevolgen van dërgelijke wet te kunnen nagaan. De rijke dochters wasschen hun haar met eau de quinine, vinaigre van dit, alko- hol van datal alkoholische uittreksels die zeer duur kosten en enkel genaakbaar zijn voor rijke beurzen. De moeder onzer werkmeisjes waschl al eens hun haar met brandewijn; is een oud verfrisschende remedie en doel zoo veel efTekl als de kostelijkste linktuur, al klinkt liet zoo vreemd niet. Verbeeld u dan eene herbergierster die trouw de wet naleefl. De accijnsbedienden komen een huiszoek doen en vinden er een llesclije brandewijn. Ergo... En verder nog, wat beleekent in de wel drie jaar vergunningsrecht betalen als waarborg, dat maakt al een paar honderd frank. Zal de Staal intrest betalen, want voor alle waarborg wordt kroos ge geven; ofwel is de Staat verzekerd dal er middel bestaat om alle herbergiers te doen pakken 1 Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderleekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor h't Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRIJNEIn, Drukker-üitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 111'1 telegrafen voor hel dienstjaar 1908, de heer Hubert, is zeer onrustig voor den toestand. De gewone uitgaven voor die drie zaken zijn in 1907 verhoogd met 23,249,691 fr. Zoo veranderen de boni’s der vroegere jaren in een mali voor 1907 van 46,660,000 frank. En de heer Hubert besluit Ge ziel waar hel klerikaal bestuur ons naar toe leidt. Niemand kan van den Congo schrijven zonder lerzelverlijd op caoutchouc te denken. Inderdaad, Congo is in de laatste jaren de hoofdleverancier van ruw caout chouc geworden de wereld door. Met de op zoo snelle als wonderbare uitbreiding van de rijwielen en automobielen, is de caoutchouc een artikel van de hoogste noodwendigheid geworden. Hel ruwe gestolde sap van lal van slingerplanten, in overvloed voorhanden in de oerbosschen van Midden-Afrika, wordt vergaderd, gekneed en zoo langs den ijzerweg van Congo naar de groote markten gezonden. Dal sap kan best ver geleken worden aan wal hel landelijk volk in zijne schilderachlige taal kraaisno1 noemt en die zich bevindt op meestal onze steenvruchten bij ieder kwetsuur van de schors. Dal de caoutchouc voor de Congo- leesche maatschappijen een fortuin ge weest is lijdt geen twijfel, ook is het nog onder den invloed dier wassende handels- bowegiug dal do katholieke regeering, te samen met Koning Leopold, aan België de annexatie voorstclden. Hel is uiterst belangrijk op de nadeelen en de voordooien der annexatie na te denken. Hoe vertoonen zich de voorwaar den van overname. Want de lezer mag niet denken dal de koning zijn woord getrouw gebleven is, namelijkCongo aan Belgie te schenken zonder opofferin gen. Integendeel, hij maakt voorwaarden die zeer zwaar schijnen. Ziehier die voorwaarden, vereenigd onder wal men noemt hel Kroondomein. 1° Eene jaarlijkschc en levenslange rente van 150,000 fr. aan ieder weduwe zoolang zij verwantschap weze met Leopold II; 2* Eene rente van 120,000 fr. aan den vermoedclijken troonopvolger, voor zoo veel hij verwant is met Leopold II; 3° Eene rente van 75,000 fr. aan ieder der andere prinsen of princessen van Belgie. 4° Eene rente van 600,000 fr. voor een bijzonder werk door initiatief van Leopold II ontslaan; 5° De overige inkomsten te gebruiken volgens de aanwijzingen van Leopold II enz. Dat kroondomein, wiens inkomsten ten eeuwige dage dienen moeten volgens de wil van Leopold II, beslaat eene opper vlakte van nagenoeg 290,000 vierkante kilometers, dal is bijna 10 koeren de oppervlakte van Belgie. Als men dan Neen, wij hopen dat die wel, er niet door zal komen. Mr BUYL zal hevig er tegen protesteeren en Mr PIL zal waarschijnlijk ook hevig er tegen... zwijgen en wachten op ’l wacht woord om ja te knikken, ’t Is waar Buyl is een babbelaar en Mr Pil... Wij zullen wachten en zien, misschien zal hij wel eens de slem wedervinden en dan zullen wij meer welen. zal hel Kroondomein ingetrokken worden maar vervangen worden door een Leopold II fonds. Zal het misschien niet hetzelfde monster zijn onder een anderen naam De handelwijze van den Koning laat ons toe het ergste te vreezen en ’t ware toch best en zekerst "onze tengere Belgische lid maten in dat Congoleesch raderwerk niet te wagen, aan dien Congoleeschen hutse pot niet te proeven, hij riekt aangebrand. Welk voordeel kunnen wij uil Congo trekken Zal de Congo ons geld opbrengen Zullen onze zwarte broeders in ruil van onze bescherming, ons onze schulden helpen delgen? Minister de Smet de Naeyer, de vertrouweling van den Koning, heeft zelf bekend, dal eer de Congo winst gevend wordt er nog geldelijke opofferin gen te doen zijn. Zoodus is er enkel kans als alles best meeslaat, in de verre toekomst boni’s in Congo te verwezenllijken. Zou er nul voor onzen handel kunnen verschaft worden De handel in Congo is vrij, dal werd bij hel stichten van den Onafhankelijken Staal gewaarborgd door al de Mogend heden. Dus dat wij nooit zullen beletten dal andere landen den handel zullen kunnen drijven juist als wij. Dus voor ons geen voordeel. Tegenwoordig is onze handel met Congo enkel hel honderdste deel van de gansche handelsbeweging met de andere landen Zou er voor de overbevolking van Belgie in Congo een winstgevend toe vluchtsoord gevonden worden ‘t Zouden Belgen zich in Congo kunnen vestigen en er gelukkig en welvarend in do kolonie kunnen leven? Men hoeft enkel na te denken op die talrijke schaar jonge, fris- sche, moedige jongelingen die naar Congo trokken, dienst namen in den Slaat, in de handelmaatschappijen en die helaas nooit terugkwamen. Iedere maal dal een Congo- bool Antwerpens haven binnenstoomt, leest men in de gazetten, de boot brengt ons de tijding dat zulke en zulke Belgen bezweken aan de koorts. Neen Congo kan niet als toevluchtsoord dienen voor Belgie’s overbevolking, T kan enkel aan ons voorgesteld worden als hel zwart verzengd kerkhof van eene talrijke schaar onzer moedigste Belgische jongelingen. Congo is eene caoutchoucbron die wij - -- --- sedert jaren betalen in menschelijke denkt dal bijna gansch hel, osei igc ge- slachtoffers, zonder van onze geldelijke opofferingen te spreken. (IFordl voortgezet), ADVERTENTIEBLAD 6,49 4,37 20,17 (Ad.) 22,04 7,30(Adink.) 7,43 19,38 19,10 19,16 II «HU» - Vertrekuren van den Buurtspoorweg niet 3 Januari Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,05 6,56 9,56 12,22 13,22 15,16 18,04 20,04 Oroolu Markt 5,10 7,02 8,56 (Pan.str.) 10,01 12,27 13,27 15,22 18,09 20,09 15,53 18,03 Ofwel nieuwe belastingen zullen dat defleiet moeten dekken; Ofwel de vervoerprijzon zullen moeten verlioogd worden, hetgeen in den tegenwoordige!) toestand nadeelig aan de nijverheid en bijgevolg aan de werklieden zou zijn. Vertrekuren van den IJz.erenweg met 3 Januari 19ON Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 8,03 9,53 11,55 13,44 (naar Thourout) Vertrek uit Veurne naar Duinkerko 1 9,52 12,10 (Adink.) 14,40 18,05 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,34 7,43 9,55 10,26* 13,06 16,02 18,12 Voorstad 4,39 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Groote Markt om 10,20 u. Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 6,22 9,50 11,44 14,26 16,06 Pannestraat 6,28 8,15 9,56 11,50 14,32 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,46 8,40 10,28 12,10 14,52 17,32 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,20 14,25 18,05 Voorstad 7,50 10,24 14,29 18,09 III.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1908 | | pagina 1